aA
Nuo kitų metų pensinis amžius turėtų būti pradedamas vėlinti, kad 2026 m. pasiektų 65-erius metus. Taip pat nuo 2012 m. planuojama palikti 2 proc. pervedimų į privačius pensijų fondus, tačiau tiems gyventojams, kurie savarankiškai nuspręs įmokėti dar 2 proc., valstybė suteiks subsidiją ir šiuos papildomus pinigus perves į privačius fondus. Bazinė pensija turėtų būti mokama iš valstybės biudžeto ir tik tiems, kurie gaus nedideles pensijas.
Nuo 2012 m. siūloma vėlinti pensinį amžių, subsidijuoti dalyvavimą privačiuose pensijų fonduose
© K.Kavolėlio nuotr.

Tai – keletas pasiūlymų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtos pensijų sistemos reformos priemonių plano.

„Modelio esminės ašys yra dvi – pensinio amžiaus vėlinimas ir papildomas kaupimas pensijai. Jeigu žmogus nedalyvaus šioje sistemoje, jo pensija ilgainiui sudarys 26 proc. buvusių pajamų“, – DELFI sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas.

Pagal sumanymą, dabar esantys 2 proc. pervedimai į pensijų fondus liks, o dėl papildomų dviejų procentų gyventojai apsispręs savarankiškai. Jiems motyvuoti ir svarstoma mokėti subsidiją, kuri galėtų sudaryti 2 proc. nuo vidutinio atlyginimo šalyje.

„Žmogus papildomai sumokės 2 proc., su valstybės subsidija jam susidarys 4 proc., o iš viso kaups 6 proc. kas mėnesį nuo savo atlyginimo“, – sakė A. Bitinas.

Planuojama, kad savanoriškai pervedamą dalį į pensinius fondus ir valstybinę subsidiją turėtų administruoti viena institucija, pavyzdžiui, „Sodra“.

Tačiau viceministro nuomone, pensijų fondai „Sodrai“ turėtų atlyginti už tai, kad ji surenka pinigus iš dirbančiųjų ir po to juos perveda jiems.

Pensinis amžius moterims ilgės dukart greičiau

Pagal parengtą planą, pensinį amžių ketinama vėlinti taip, kaip numatyta dar pernai Seime pradėtame svarstyti projekte – nuo 2012 m. moterims prie pensinio amžiaus kasmet prisidėtų 4 mėnesiai, o vyrams – 2 mėnesiai. Tokiu atveju 65-erių metų pensinio amžiaus riba tiek vyrams, tiek moterims būtų pasiekta 2026 m.

Šiuo metu moterys į pensiją išeina 60-ies, o vyrai – 62,5 metų.

Anot A. Bitino, skaičiuojama, kad pensinio amžiaus vėlinimas padėtų išspręsti maždaug trečdalį „Sodros“ deficito problemų.

„Tai mes siūlome siekdami, kad pensijos santykis su buvusiomis pajamomis iki 2050 m. nemažėtų. Šiuo metu jis yra apie 40 proc., o jeigu nieko nedarytume, jis pasiektų 26 proc. Taip pat siekiama ilguoju laikotarpiu stabilizuoti išlaidas“, – sakė viceministras.

Ilgiau dirbantiems pensininkams planuojami bonusai

Audrius Bitinas
Audrius Bitinas
© Nuotr. iš asmeninio albumo

Ateityje ketinama skatinti žmones dar ilgiau pasilikti darbe mokant jiems savotiškus bonusus.

„Svarstoma, kad kuo ilgiau žmogus dirbtų, tuo didesnį papildomos pensijos dalies koeficientą jis gautų. Pavyzdžiui, 65-erių į pensiją išėjęs žmogus gautų normalią pensiją, o išėjus 66-erių, prisidėtų bonusas. Šiek tiek vėliau, kai jau bus pasiekta 65-erių metų riba, ketinama svarstyti galimybę padaryti lankstų pensinį amžių. Pavyzdžiui, būtų nustatyta 63-67 m. pensinio amžiaus riba. Toks modelis yra Švedijoje, kurioje jeigu į pensiją išeini 63-erių, pensija mažėja, tai yra kažkas panašaus į išankstinę pensiją, o jeigu išeini 66-erių, pensija padidėja“, – apie idėja kalbėjo pašnekovas.

Siekiama, kad „Sodra“ būtų apsaugota nuo politinių manipuliacijų – sprendimą dėl taškų arba virtualių sąskaitų vienetų vertę turėtų priimti Seimas.

Taip pat „Sodros“ taryba, kurią sudaro valdžios, verslo, profsąjungų atstovai turėtų privalomai svarstyti reformos eigą ir pateikti savo vertinimą.

Bazinė pensija – tik gaunantiems mažas pensijas

Reformuojant pensijų sistemą, ketinama bazinę pensiją mokėti iš valstybės biudžeto, tačiau ją turėtų gauti ne visi, kaip yra dabar.

Dalį pinigų iš biudžeto ketinama primokėti tada, kai žmogus gauna nedidelę pensiją. Kol kas dėl pensijų dydžio, kada būtų primokama bazinės pensijos, o kada žmogus iš biudžeto papildomai negautų nieko, dar nėra apsispręsta.

„Yra toks sumanymas, kad valstybė bazinę pensiją moka tik tiems, kurie gauna menką pensiją. Norima padaryti ryšį tarp įmokų ir išmokų, jeigu žmogus visą gyvenimą moka įmokas, užsidirbinėja, tai kodėl valstybė jam turi mokėti bazinę pensiją“, – sakė jis.

Šiuo metu bazinė pensija sudaro 360 Lt.

Ketinama siūlyti, kad bedarbio pašalpą mokėtų ne Lietuvos darbo birža, bet „Sodra“.

Seimas spręs dėl taškų ar virtualių sąskaitų

Anot viceministro, planuojama, kad Seimas šį priemonių planą svarstys kartu su jau anksčiau parengtomis reformos gairėmis.

Seimui bus paliekama apsispręsti, kokį pensijos skaičiavimo modelį – taškų ar virtualių sąskaitų – pasirinks Lietuva.

Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimus, „Sodros“ biudžetas nedeficitiniu turėtų tapti 2014 m. Nuo tada planuojama, kad perteklinės lėšos, kurios liks sumokėjus įmokas už paskolas, bus pervedamos į fondą. Šio fondo lėšas ketinama leisti naudoti tik visuomenės senėjimo problemoms spręsti.

„Pavyzdžiui, 2031 m. Lietuvoje gyvens daugiau pensinio amžiaus žmonių nei dirbančiųjų, tuomet ir bus galima šio fondo pinigais dengti atsiradusį minusą dėl šios situacijos“, – sakė A. Bitinas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Duomenų apžvalga: ši COVID-19 banga Lietuvoje netrukus taps didžiausia per visą pandemiją

Ketvirtoji COVID-19 banga Lietuvoje netrukus taps didžiausia per visą pandemiją, prognozuojama...

Profesorius Landsbergis vietoje 100 eurų išmokos siūlo „karstelio mokestį“

Profesorius Vytautas Landsbergis teigia turįs alternatyvą finansinei 100 eurų paskatai, kuria...

Pokyčiai ir degalinėse: į dalį be galimybių paso nepavyks užeiti, kai kuriose priimama tik po vieną klientą papildyta (124)

Penktadienį vairuotojai praneša apie tai, kad į dalį degalinių negali patekti be galimybių paso....

Pasikeitus tvarkai, prie parduotuvių nusidriekė pirkėjų eilės: bando prasmukti be galimybių paso patikslinta (603)

Daugėjant koronaviruso atvejų nuo penktadienio sugriežtinus ir mažesnių, iki 1,5 tūkst. kv....

Po Nausėdos įtarimų dėl vakcinacijos valdantieji žodžių nesirinko: „šis bailys peržengė ribą“ (174)

Į prezidento Gitano Nausėdos žodžius, esą vasaros pradžioje buvo dirbtinai sulėtinti skiepijimo...

Žiniasklaida: Baltarusija sustabdė vizų išdavimą Irako piliečiams (123)

Baltarusija sustabdė vizų išdavimą Irako piliečiams , skelbia Lenkijos naujienų portalas...

Žurnalas „Tavo vaikas“ | D+

Berniukas su istorija: kad jo susilauktų, tėvai nuėjo kryžiaus kelius, o tada abu susirgo kovidu

Naujasis „redakcijos kūdikis “ – Adas, mažutis berniukas su didele istorija. Pasakojimą...

Lietuva antra ES pagal COVID-19 atvejus, trečia pagal mirtis: mūsų šalį sergamumu aplenkė kaimynė (69)

Lietuva yra antra Europos Sąjungoje pagal naujų COVID-19 atvejų rodiklį ir trečia pagal...

Pareiškimas dėl skiepijimo tempų sulėtinimo sukėlė emocijų audrą: Prezidentūra pateikė paaiškinimą (153)

Prezidentūra plačiau paaiškino, ką turėjo mintyje prezidentas Gitanas Nausėda , pareiškęs,...