Marijampolės savivaldybė nukėlė sovietmečiu statytą paminklą NKVD darbuotojams ir perdavė jį Grūto Parkui. Rusija sprendimą kritikuoja bei žada „koreguoti požiūrį“ į Rusijoje palaidotų lietuvių atminimą.
© DELFI montažas / Shutterstock

Kaip BNS patvirtino savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis, savivaldybės taryba pirmadienį apsisprendė perduoti paminklą prie Druskininkų įsikūrusiam sovietinių skulptūrų muziejui dėl pasikartojančių vandalizmo aktų: prieš mėnesį paminklas išpaišytas sovietine ir nacių simbolika, šį savaitgalį jis vėl užteptas raudonais dažais.

„Motyvai tie, kad tas paminklas nėra įregistruotas, kad nepasikartotų tos provokacijos, išpaišymai, nes jis išpaišytas jau antrą kartą. Apie politinį kontekstą taryboje nediskutuota, kad nebūtų ažiotažo“, – teigė jis.

Rusijos ambasada trečiadienį pareiškė, kad antrąkart per mėnesį įvykęs paminklo išniekinimas bei savivaldybės „skubotas sprendimas jį demontuoti negali nekelti rimto susirūpinimo“ bei žadėjo reaguoti į tai vertindama represijas patyrusių lietuvių įamžinimą Rusijoje.

„Sprendžiant iš visko, valdžios tokiu būdu nustato mechanizmą ir kitų paminklų Lietuvoje nukėlimui, kaip pretekstą pateikdamos, kad gelbsti juos nuo vandalizmo. Neabejotinai, šis incidentas bus įvertintas koreguojant mūsų požiūrį į plačiai paplitusias Lietuvos veiklas, įamžinant represijas patyrusių lietuvių atminimą Rusijos teritorijoje“, – pažymima ambasados pranešime.

Anksčiau savivaldybė prašė įvertinti paminklą ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro. Jo vadovė Teresė Birutė Burauskaitė teigė, jog atsakyme pateikta tik istoriografinė medžiaga, tačiau nenurodyta, kokių sprendimų reikėtų imtis. Centro atstovai pažymėjo, kad nenustatyta, jog vietoje, kurioje stovėjo paminklas, būtų palaidoti žmonės.

Pasak K. Podolskio, nustatyta, kad kovos lauke, kuriame sovietmečiu ir atsirado paminklas, žuvo tiek NKVD aktyvistų, tiek Lietuvos partizanų.

„Paminklas buvo išbrauktas iš kultūros paveldo, o po vandalizmo atvejų nuspręsta, kad paminklas gali atsirasti Grūto parke. Daugiau kažkokių vertinimų nenorime daryti. Jei yra nuomonė, kad tai – kapai, kad paminklas pastatytas prie kapo, tai to nėra. Čia buvo tik kovos laukas“, – teigia jis.

Pasak administracijos vadovo, paminklas jau išvežtas. Jis taip pat patvirtino, jog paminklą po incidento vasarį buvo atvykę aplankyti asmenys iš Rusijos ambasados.

1946 metų birželio 4 dieną Tauro apygardos partizanai Grybinės kaime pasaloje nužudė per 20 stribų ir sovietinių aktyvistų. Istorikų teigimu, per susišaudymą žuvo ir keli partizanai.

NKVD buvo Sovietų Sąjungos vidaus reikalų liaudies komisariatas, represinė žinyba, atlikusi Vidaus reikalų ministerijos ir saugumo policijos funkcijas. Institucija buvo atsakinga už civilių žudynes, trėmimus, etninius valymus, SSRS priešiškų asmenų likvidavimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasižvalgykime, kokios kainos Vilniaus, Palangos ir užsienio turguje (29)

Atrodo, kad maisto turgūs įgavo antrą kvėpavimą. Vis daugiau žmonių, tame tarpe ir jaunimo,...

Kinija demonstruoja karinę galią: signalai – grėsmingi (185)

Kinijos laivynas didėja ir įgauna vis naujos galios ir daro tai beprecedenčiu greičiu. Liepą...

Lietuvos lenkai atskleidė kortas: jie save sieja ne su Varšuva ir ne su Maskva (204)

„Jei su mumis būtų geras žinovas, jis sakytų, kad čia sėdi litvinai . Lenkas niekada negertų...

Tėčio, auginančio „kitokį“ vaiką, istorija: ar neverta pamąstyti, kas iš mūsų išties neįgalūs? (125)

Rūdninkų knygyno įkūrėjas Deimantas Vainilka – trijų vaikų tėvas: iš pirmosios santuokos...

Naujausi reitingai: konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi (444)

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos...

Kinija vykdo prieš JAV „tylų šaltąjį karą“, sako CŽV (8)

Kinija vykdo prieš JAV „tylų šaltąjį karą“, pasitelkdama visus savo išteklius, kad...

Palangoje startavo 1006 km lenktynės – kovoja 37 galingi automobiliai (11)

Šeštadienį 12 valandą Palangoje duotas startas didžiausiam lenktynių festivaliui Rytų Europoje...

Filmai, kuriuos žiūrėdami mirė žmonės: gyvybę nusinešė ne tik išgąstis

„Šitas filmas mirtinai mane išgąsdino!“ Turbūt ne kartą esate ištarę tokią ar panašią...

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada (140)

Jau daugiau nei mėnesį dešimtyje „ Huracan Coffee “ kavinių tinklo prekybos vietų klientai...

Paprastas būdas, kaip akimirksniu nuo veido nubraukti dešimtį metų (6)

Nors daugumai atrodo, kad lygios ir jaunatviškos odos paslaptis yra maskavimo priemonės ir makiažo...