Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) rengiantis skelbti parlamentinio tyrimo dėl galimos verslo grupių įtakos politikams išvadas, Lietuvos advokatūra Seimo komiteto nariams išplatino kreipimąsi, kuriame perspėja dėl galimos rizikos skelbiant informaciją ir asmens duomenis.
Stop ženklas
© Shutterstock nuotr.

„Viešai kreipiamės į Jus, prašydami užtikrinti, kad nebūtų pažeistos pamatinės Konstitucinės vertybės neteisėtai viešinant duomenis, tuo pažeidžiant teisę į privatų asmens gyvenimą, asmens garbę ir orumą ar reputaciją bei iš šių teisių išplaukiančius asmens duomenų tvarkymo principus. Jeigu viešai skelbiant duomenis būtų pažeistas advokato ir kliento susižinojimo slaptumas, būtų itin šiurkščiai paneigta teisė į privatų gyvenimą bei teisė į teisingą teismą. Neteisėtas asmens duomenų atskleidimas neabejotinai sukeltų ilgalaikes neigiamas pasekmes tiek asmenims, apie kuriuos tokie duomenys buvo paskleisti, tiek asmenims, kurie tokius duomenis neteisėtai paskelbė ar sudarė sąlygas paskelbti. Neigiamos pasekmės neabejotinai kiltų teisinei sistemai ir tebevykstantiems teismo procesams, o taip pat visai visuomenei ir pačiai valstybei“, - teigiame Lietuvos advokatų tarybos pirmininko Igno Vėgėlės pasirašytame kreipimesi.

Kaip DELFI teigė Lietuvos advokatūros atstovė spaudai Saulė Bakšė, tokiu kreipimusi šalies advokatai išreiškia susirūpinimą, kad Komiteto išvadose galimai bus remtasi surinkta žvalgybine informacija, gauta pasiklausant advokatų ir jų ginamųjų, kurie galimai bus įvardinti tyrimo išvadose.
„Tokia informacija iš principo negali būti ne tik skelbiama, bet ir renkama“, - sakė S. Bakšė.

Anot I. Vėgėlės, valstybės institucijos turėtų susilaikyti nuo teismo sprendimu nepatvirtintų duomenų, formuojančių negatyvų kontekstą, skelbimo, kuris visuomenėje negrįžtamai ir be jokios apeliacijos galimybės suformuoja neigiamą įvaizdį, tinkamai neįvertinant ne tik tariamų faktų, bet ir klaidos, o galbūt net ir sąmoningo suklaidinimo galimybės.

„Vykdant baudžiamąjį persekiojimą ar užkardant teisei priešingas bei pavojingas veikas, valstybės institucijoms privalu itin griežtai laikytis teisėtumo principo: reikalavimo, kad valstybinės institucijos, įstaigos, pareigūnai laikytųsi Konstitucijos bei įstatymų. Toks nepatikrintų ir teismo nepatvirtintų operatyvinių duomenų ir tariamų faktų skelbimas pažeistų Konstitucinę privataus gyvenimo neliečiamumo teisę, taip pat gali žeminti asmenų garbę ir orumą bei reputaciją“, - sako Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas.

I.Vėgėlė atkreipia Seimo narių dėmesį į tai, kad advokato ir kliento konfidencialus bendravimas ir jo neliečiamumas yra pabrėžiamas ir Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT).

„EŽTT pabrėžia, kad teisės turėti advokatą ar advokato ir kliento slapto susižinojimo suvaržymas yra teisės į teisingą teismą pažeidimas. Tiek tarptautiniai, tiek ir nacionaliniai teisės aktai draudžia kontroliuoti advokato ir kliento susižinojimą teisės į teisingą teismą ir pagarbos teisei į privatų gyvenimą aspektu. Šie teisės aktai įtvirtina pamatinį advokato ir kliento susižinojimo paslapties principą. Todėl atkreipiame Jūsų dėmesį, kad informacijos, sudarančios advokato paslaptį, rinkimas ir atskleidimas be teisinio pagrindo reikštų ne tik asmenų privataus gyvenimo ribojimą, bet ir šiurkštų bei precedento neturintį minėto imperatyvo pažeidimą“, - teigiama Lietuvos advokatūros kreipimesi Seimo NSGK.

DELFI kalbinta šio komiteto narė konservatorė Rasa Juknevičienė teigė nesureikšminanti tokio kreipimosi.

„Parašė, perspėjo – viskas gerai“, - sakė parlamentarė.

Ji atmetė versiją, kad Komitetas turėtų oficialiai reaguoti į minėtą kreipimąsi.

Su NSGK pirmininku, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovu Vytautu Baku susiekti nepavyko.

DELFI primena, kad Lietuva jau turi precedentą, kai parlamentinis tyrimas buvo grindžiamas operatyvinės žvalgybos metu surinktais ir vėliau Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymoje įtvirtintais duomenimis.


2003-aisiais metais vadinamojo Paksogeito skandalo metu, pagrindui tuometinio šalies Prezidento Rolando Pakso apkaltai buvo naudojami ir žvalgybininkų vykdyto sekimo metu surinkti Jurijaus Borisovo bei advokato Vytauto Sirvydžio pokalbių telefonu įrašai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kroatų treneris po finalo: leiskite man pasakyti vieną sakinį teisėjui Deschampsas: ar mes – gražūs čempionai? (243)

Kroatijos rinktinei nepavyko tapti devintąja pasaulio čempione istorijoje – išrinktųjų klube...

Nežabota Kremliaus fantazija: NATO pajėgas Baltijos šalyse palygino su naciais (306)

Adažių poligone, Latvijoje, įsikurs tarptautinė NATO divizija „Šiaurė“, – tokia žinute...

Automobilių baterijų ateitis: ką naudosim ir kiek važiuosim? (2)

Pastarąjį dešimtmetį elektriniai automobiliai nebūtų galėję taip sparčiai tobulėti, jei...

Grenlandijoje mokslininkams pavyko užfiksuoti įspūdingą reginį (2)

Rytų Grenlandijoje mokslininkai vaizdo įraše užfiksavo neįtikėtiną įvykį: akimirką, kai...

Prinokę ir žali bananai turi skirtingą poveikį sveikatai: ką reikia žinoti? (15)

Vieni žmonės mėgsta pusžalius bananus, kiti – prinokusius iki rudumo. Tačiau ar tarp tokių...

Macronas šėlo VIP ložėje, Kroatijos prezidentė neatsiliko – dalijo bučinius ranką spaudė Putinas (152)

Pasaulio čempionato finale laimėjusios Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nevaldė...

Kaip Izraelis per 3 minutes numušė 5 sovietų „MiG'us“ (354)

1970 metų liepos 30 dieną Izraelio karinės oro pajėgos iš dangaus nubloškė penkis sovietų...

Slaptas arabų pleibojų pasaulis: mįslingos mirtys, pavojingi žaidimai ir sunkiai protu suvokiama prabanga (27)

Ar tikrai 28 metų Saudo Arabijos princas Majedas Abdulazizas al-Saudas viename Beverli Hilso dvare...

Įvarčių lietumi paženklintą finalą laimėjo kroatus pravirkdžiusi Prancūzijos rinktinė (1531)

20 metų prireikė, kad Prancūzijos rinktinė pakartotų vienintelį savo triumfą pasaulio...

Per pasaulio čempionato finalą į aikštę įsiveržė „Pussy Riot“ narės vaizdo įrašas (173)

Keturios skandalingosios grupės „Pussy Riot“ narės sekmadienį įbėgo į futbolo aikštę per...