"Už tai, kad aš 10 minučių palaikiau rankose 120 tūkstančių dolerių, kankinuosi aštuonerius metus. Ilgai slapsčiausi, bet dabar noriu, kad šioje istorijoje kuo greičiau būtų padėtas taškas", - "Lietuvos rytui" sakė vilnietis Algis Rakauskas, kuris vakar buvo atėjęs į Vilniaus 1-osios apylinkės teismą.
Čia turėjo būti nagrinėjama 120 tūkstančių dolerių pasisavinimo iš dabar jau bankrutavusio "Nidos" banko byla. Tačiau teismo posėdis kažkelintą kartą neįvyko - šįkart kaltinamasis Linas Česnulevičius pranešė, kad serga.

A.Rakauskas iš teismo vėl patraukė į pievą ant vienos sostinės kalvos, kuri yra šio buvusio verslininko, o dabar kaltinamojo miegamasis ir virtuvė. A.Rakauskas dabar rūko "Prima", o pietums verda šiukšlių konteineriuose rastus makaronus. Trys A.Rakausko vaikai - internatuose.

A.Rakauskas kaltinamas padėjęs aferistams pagrobti 120 tūkstančių dolerių kreditą iš "Nidos" banko. Tokio likimo A.Rakauskas nelinkėtų net aršiausiam savo priešui. O jų jam tikrai netrūksta.

A.Rakauskas keikia tą dieną, kai susipažino su Dainiumi Kaminsku (1993 metais jis žuvo autoavarijoje). Šis vilnietį supažindino su kitais aferistais.

"Susipažinau su Dainiumi kavinėje "Arka". Atrodė, neblogas vyras. Susidraugavome. Keletą kartų lankiausi jo namuose Panevėžyje. Po pusmečio jis man pasiūlė biznį - vežioti iš Kaliningrado auksą", - prisiminė nelaimių virtinės pradžią A.Rakauskas.

Verslui pradėti reikėjo pinigų - teko užstatyti dviejų kambarių butą Aušros Vartų gatvėje. Gavęs už jį 4,5 tūkst. dolerių, A.Rakauskas pinigus patikėjo draugui.

"D.Kaminskas pinigus iššvaistė. Į Kaliningradą taip ir nenuvažiavome. Tuo metu turėjau du vaikus, reikėjo susigrąžinti butą. Jis pradėjo siūlyti naują verslą - pumpuoti iš Rusijos naftą vamzdynais, tikino turįs pažįstamų, kurie padėtų sutvarkyti visus reikalus. Žadėjo išpirkti butą", - pasakojo A.Rakauskas.

Tuomet vilnietis patikėjo draugu antrą kartą. D.Kaminskas jį supažindino su kitais aferos sumanytojais - prieštaringos reputacijos žurnalistu, dešimties laikraščių leidėju bei redaktoriumi Linu Juču (jis mirė po autoavarijos) ir žurnalistu L.Česnulevičiumi.

"Jie pasiūlė man paimti iš pradžių 100 tūkst. dolerių kreditą. Sakiau, kad neturiu tokio užstato. Tuomet L.Jučas perrašė mano vardu spaustuvės techniką, kuri vėliau pasirodė tinkama tik metalo laužui", - pasakojo A.Rakauskas.

1993 metų vasarą A.Rakauskas paėmė savo vardu iš "Nidos" banko 120 tūkstančių dolerių kreditą. Paskolą jam ir bendrininkams padėjo gauti tuometė "Nidos" banko valdybos pirmininkė Vida Januškevičienė.

"Tuos pinigus savo rankose turėjau tik dešimt minučių. Krepšį su grynais pinigais paėmė D.Kaminskas ir perdavė jį L.Česnulevičiui saugiai paslėpti redakcijoje. Tiek aš juos ir mačiau", - tvirtino A.Rakauskas.

Po poros savaičių žuvo D.Kaminskas. Apie jokį bendrą verslą nebebuvo net ir užsimenama. Kai A.Rakauskas paprašė nors kiek pinigų, L.Jučas jam paskolino 500 dolerių.

"Liepė pasirašyti sandorį, kad nekibsiu ir pinigus atiduosiu. Supratau, kad mane apgavo, o pinigus patys pasidalijo. Reikėjo man išvykti. Bijojau, kad nenušautų. Be to, kaip grąžinčiau bankui pinigus?" - kalbėjo A.Rakauskas. Vėliau jis sužinojo, kad draugais apsimetę aferistai ketino juo pasinaudoti ir jį pašalinti - išsiųsti į Afriką.

Supratęs, kad tapo sukčių auka, A.Rakauskas su žmona Larisa ir mažamečiais vaikais spruko į Baltarusiją, slapstėsi Rusijoje ir Ukrainoje.

Bėgliams teko kęsti alkį ir šaltį, nakvoti daugiabučių namų laiptinėse. Po kelias paras jie apsistodavo pas gimines, kurį laiką nuomojosi butą. Kartais šeimą su vaikais priglausdavo žmonės, trims paroms įsileido net Maskvos milicija.

"Milicininkai mus rado laiptinėje, kai keitėme vaiko kelnaites. Išsigandome, kai liepė eiti kartu su jais. Tačiau milicininkai mums leido ne tik pernakvoti, bet ir davė sumuštinių bei arbatos", - prisiminimais dalijosi kaltinamojo žmona Larisa.

Keisčiausia vieta, kur bėgliams žiemą teko miegoti - kapinės. "Mažajai tuomet buvo aštuoni mėnesiai. Kažkaip nesušalome", - stebėjosi L.Rakauskienė. Gailestingi žmonės lietuvių šeimai su vaikais duodavo ir šilto pieno, šelpė drabužiais.

Kaip galėdama šeima vertėsi ir pati - iš Ukrainos į Rusiją vežė perparduoti sūrius, silkių filė ir pietų servizus. "Buvo visko - mėgino ir mūsų krepšius pavogti, tačiau įsitikinome, kad pasaulyje daugiau yra gerų ir supratingų žmonių", - tvirtino L.Rakauskienė.

Bėgliai į Lietuvą grįžo 1995 metais. "Pasakiau: kas bus, tas", - teigė draugų išduotas A.Rakauskas. Į viešumą iškilus aferai, buvo iškelta baudžiamoji byla. Kelerius metus jos nagrinėjimas buvo vis atidedamas, nes nepavykdavo rasti pagrindinio liudytojo - kreditą paėmusio A.Rakausko.

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (11)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (33)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (34)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (107)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (61)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (13)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (16)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Gyvai / Dešimtasis Dakaro etapas: greičio ruože lietuviai žengia koja kojon (115)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (480)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (7)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...