aA
Seimo valdybos į Kiniją komandiruoti penki Lietuvos Seimo nariai žada lankytis Tibete, susitikti su vietos valdžios atstovais. Parlamentarai teigia, kad per šiuos susitikimus kels klausimus apie vietos gyventojų padėtį, tuo metu nevyriausybininkai įsitikinę, kad pats Lietuvos politikų apsilankymas Tibete pademonstruos palankumą ten įvestai Pekino tvarkai.
Algirdas Butkevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Trečiadienį į Kiniją išvyks Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Juozas Baublys, „socialdarbiečių“ atstovai Algirdas Butkevičius ir Artūras Skardžius, „valstietis“ Algimantas Kirkutis ir konservatorius Kazys Starkevičius. Visi jie priklauso Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Kinijos Liaudies Respublika grupei. Į Kiniją taip pat planuoja vykti Latvijos ir Estijos parlamentarų delegacijos.

Be kitų susitikimų, parlamentarai Tibete susitiks su šio autonominio regiono Liaudies Kongreso Nuolatinio komiteto pirmininku.

Lietuvių delegacijos vadovas A. Butkevičius sako, kad po birželį vykusio Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos vizito į Lietuvą parlamentarai galės susidaryti visapusišką vaizdą apie padėtį regione.

„Žinote, visada nuomonę susidarai, kai turi informaciją iš įvairių šaltinių. Mes čia turime gal vieną informaciją, ten išgirsime kitą informaciją ir tada bus galima priimti tam tikrus sprendimus, kokia situacija yra iš tikrųjų ten“, – BNS antradienį sakė politikas.

„Aš manau, kad vakarienės metu bus padėties Tibete klausimas paliestas dėl to, kad Dalai Lama neseniai buvo Lietuvoje ir išsakė tam tikras mintis, kurias esame užfiksavę“, – pridūrė jis.

Pasak A. Butkevičiaus, su Tibeto pareigūnu daugiausiai bus kalbama apie dvišalius santykius.

Jis tvirtino, kad pokalbių su Kinijos atstovais temos derintos su Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

Tuo metu nevyriausybininkai teigia, kad vien vizitu į Tibetą parlamentarai parodys pripažįstantys ten vykdomą Pekino politiką.

Autonomijos nuo Kinijos Tibetas neteko 1951 metais, kai Pekinas įvedė kariuomenę į šią nepriklausomybę paskelbusią teritoriją.

Kinija teigia tuomet išvadavusi Tibetą, tačiau daugelis vietos gyventojų ir dalis tarptautinės bendruomenės kaltina centrinę valdžią religine priespauda ir tibetiečių kultūros naikinimu.

Pekinas atkerta, kad Tibete Kinijos valdymo metais pasiekta didelių socialinių ir ekonominių laimėjimų, o kultūrinis ir religinis paveldas yra gerbiamas ir saugomas.

Viešosios įstaigos „Tibeto namai“ direktorius Vytis Vidūnas BNS teigė, kad parlamentarų vizitas yra „apmaudus ir apgailėtinas“.

„Tas susitikimas su okupuotos teritorijos administracija yra akivaizdus Kinijos komunistinio režimo politikos tame regione palaikymas“, – BNS teigė V. Vidūnas.

„Tai neturėtų vykti, nebent to vizito metu mūsų Seimo nariai keltų klausimus, susijusius su Tibeto statuso pakeitimais ar kažkuo panašiu, bet aš sunkiai įsivaizduoju, kad tokia delegacijos sudėtis galėtų tia padaryti“, – pridūrė jis.

„Apmaudu ir apgailėtina, kad tai vyksta. (...) Mūsų politikai juk nevyksta į okupuotą Krymą“, – kalbėjo „Tibeto namų“ vadovas.

Seime taip pat yra įsikūrusi laikinoji Solidarumo su tibetiečiais grupė. Jos narė konservatorė Monika Navickienė paragino į Kiniją vyksiančius parlamentarus naudotis galimybe užduoti kritiškus klausimus.

„Jeigu bus kalbama tik apie tai, kad viskas gerai, tai nemanau, kad iš to bus kokia nors didelė prasmė ar pridėtinė vertė“, – BNS teigė politikė.

Vilniaus ir Pekino santykiai yra daugiausiai susiję su ekonominiais klausimais, Kinijai siekiant atkurti istorinius prekybos kelius Vidurio ir Rytų Europoje.

Antra pagal dydį pasaulio ekonomika siekia investuoti į regiono infrastruktūrą, nors dalyje šalių, įskaitant Lietuvą, nerimaujama, kad komunistinės Kinijos investicijos gali atnešti nepageidaujamą Pekino įtaką vidaus politikai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (165)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (53)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (7)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Į Lietuvą veržiasi šaltis ir sniegas – gruodžio mėnuo bus kitoks nei įprasta (29)

Nors ruduo dar nesibaigė, daugeliui smalsu, kokia laukia žiema. Kai kurių klimatologų teigimu,...

Nuostabaus grožio šalyje laukiamas kiekvienas lietuvis: vietiniai mus myli, todėl vaišina ir negaili pagyrų (5)

Vargu ar rastume abejingą Gruzijai keliautoją. Ši šalis apdovanota gamtos bei kultūros, ji pilna...

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (55)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas (13)

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Kodėl „Porsche“ užvedimo spynelę montuoja kairėje vairo pusėje? (13)

Jei jūsų automobilis vis dar turi užvedimo spynelę, kurioje vairo pusėje ji yra? Spėtume, kad...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (408)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina (47)

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...