aA
Pagal Europos Sąjungos Tabako gaminių direktyvą, jau kitais metais, gegužės 20 dieną iš prekybos turės būti išimtos mėtinės ir kitos skoninės cigaretės – jos bus uždraustos.
Netrukus teks atsisveikinti su mėtinėmis cigaretėmis
© Shutterstock

Europos Parlamentas tokią direktyvą priėmė siekdamas dar labiau sumažinti tabako vartojimą. Tačiau iš karto pasigirdo nuogąstavimų, kad su mėtinių cigarečių uždraudimu į Lietuvą gali padidėti kontrabandinių rūkalų srautas iš Baltarusijos. Ar ir kaip valstybė tam ruošiasi?

Apie tai penktadienį buvo diskutuojama Žinių radijo laidoje „Atviras pokalbis“.

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdantysis direktorius Arnas Neverauskas, laidoje sakė, kad didžiausią grėsmę nuo kitų metų gegužės mėnesio kels Baltarusija. Ji ruošiasi didinti mentolio skonio ir kvapo cigarečių vartojimą.

„Kitais metais, nuo gegužės 20 dienos bus draudžiami mentolio skonio ir kvapo cigaretės. Kad įsivaizduotumėte mastą – Lietuvoje tai naudoja 20 procentų visos rinkos. Pati nelegali rinka sudaro 19,3 procento rinkos. (…) Ir įsigalioja mentolio skonio ir kavpo draudimas. Nelegalių gaminių „tiekėja“ Lietuvai išlieka Baltarusija. Grodno Gardino tabako fabrikas iš esmės yra vienas didžiausių tabako gamintojų ir pardavėjų Lietuvoje, nes jo šešėliniai gaminiai sudaro virš 13 procentų Lietuvos šešėlinės rinkos“, – sakė jis.

„Kitais metais jis atidaro dvi naujas linijas gaminti mentolio cigaretes. Kur jos keliaus, klausimas atviras“, – ironizavo Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdantysis direktorius A. Neverauskas.

Jis teigė, kad tie, kurie mėgsta ir vartoja mentolio skonio ir kvapo tabako gaminius, turės du pasirinkimus.

„Iš dviejų praktiškų galimybių – arba atsigręžti į nelegalią rinką, kuri tikrai reaguos į paklausos išsiplėtimą. Ir antras – ieškoti alternatyvų“, – kalbėjo pašnekovas, užsimindamas ir apie elektronines cigaretes, ar kitus gaminius.

Kokiomis proporcijomis ši 20 procentų rinkos dalis apsispręs, jis sakė nežinantis.

Ashtray
Ashtray
© DELFI / Domantas Pipas

Seimo narys Vytautas Kernagis priminė, kad šis draudimas buvo priimtas norint sumažinti cigarečių patrauklumą.

„Tas draudimas buvo priimtas anos kadencijos Seimo. Kitų skonių cigaretės buvo uždraustos nuo 2016 metų, o kadangi mentolinės cigaretės turėjo didesnę nei 3 procentų rinką, tas draudimas buvo nukeltas į 2020 metus. Tai jau buvęs įvykis, mes matome jau tik sprendimo priėmimą“, – kalbėjo V. Kernagis. Politiko teigimu, tradicinių cigarečių reguliavimas yra sutvarkytas, problemų kyla kitur – elektroninių cigarečių rinkoje.

Lietuvos Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Mantas Kaušilas laidoje sakė, kad nors dabartiniai nelegalių cigarečių rinkoje skaičiai nėra maži, bet prieš 10 metų jie buvo dvigubai prastesni.

„Taip, nelegali rinka sudaro 19,3 procento, tai yra pakankamai ženklūs skaičiai. Bet gal reikia paminėti, kad dar 2010 metais tai sudarė 42 procentus nelegalios rinkos. Tendencija tokia, kad pakankamai gerai tvarkėmės, bet pasiekėme dugną, gerąją prasme. Supratome, kad dabar tokio staigaus nelegalios rinkos kritimo nėra, ji išlieka gana stabili jau 2 metus“, – apie situaciją kalbėjo jis.

„Taip, mes turime kaimyninėse šalyse, ypač Baltarusijoje, valstybės monopolį, kuris gamina be proto daug cigarečių, perteklinė rinka, prigamina kelis kartus daugiau, negu jie patys sugeba surūkyti. Aišku, kad tą produkciją reikia kažkur išplatinti. Mes, kaip institucija, privalanti užtikrinti iš trečiųjų šalių įvežamų cigarečių ribojimą, draudžiamų prekių kontrolę, mes didelio skirtumo, atsiradus draudimui mentoliui, labai nematome. Mūsų pareiga yra užtikrinti, kad tokios prekės neįvažiuotų“, – Žinių radijo laidoje kalbėjo Muitinės kriminalinės tarnybos vadovas.

Jis sakė, kad tarnybai nėra didelio skirtumo, ką reikės stebėti, tarnyba vis tiek stabdys įvežamas nelegalias prekės.

„Ar tai tradicinė cigaretė, ar nauji produktai. Bet kokiu atveju mes privalome užtikrinti, kad ta prekė į rinką nepakliūtų“, – tikino pašnekovas.

Netrukus teks atsisveikinti su mėtinėmis cigaretėmis
© Vida Press

„O naujų produktų kontrabandos mes kol kas dar nemato. Aišku, keičiantis rinkai, tikėtina, kad jos gali atsirasti“, – sakė jis. Pridurdamas, kad pavienių atvejų būta, tačiau toks elgesys nėra masiškas.

M. Kaušilas teigė, kad Lietuvoje vyrauja Baltarusijoje gamintos cigaretės, taip pat – Latvijoje, Estijoje, Skandinavijoje ir visoje Vakarų Europoje.

„Įvairūs pasikeitimai, kurie dabar atsiranda, muitinės veiklos nelabai keičia. Taip, mes stebime šiuos pasikeitimus, stebime, iš kur gali tokia produkcija atkeliauti, esame pasiruoš reaguoti, jei srautas intensyvės ir didės, ką ir galima prognozuoti“, – sakė ji.

„Kaip mes reaguosime, kad bus draudžiamos tos cigaretės su mentolio skoniu ir kvapu, tai viskas priklauso nuo pačios valstybės“, – Žinių radijo laidoje sakė A. Neverauskas.

„Manau, kad muitinė to nepasakys, kad ir antraštėse mirga rekordinių sulaikymų sąvoka. Manau, kad įrankių kovoti su kontrabanda trūksta“, – apie muitinės darbą kalbėjo A. Neverauskas. Su tuo sutiko ir Muitinės kriminalinės tarnybos vadovas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Išgirdusi, ką amerikiečiai kalba apie Lietuvą, klaipėdietė studentė nustebo (43)

Klaipėdietė Neringa Ševeliovaitė svajojo mokytis verslo prestižiniame Norvegijos universitete,...

Ateityje vienodai atlyginimą gali skaičiuoti visa Europa: kokių pokyčių tai atneštų Lietuvai (131)

Minimalaus atlyginimo skaičiavimas visose Europos šalyse turėtų būti nustatomas remiantis...

DELFI klausimo sulaukęs Jordanas konstatavo: Arvydas Sabonis – vienas iš visų laikų geriausių specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus (75)

Pastaraisiais metais retai viešumoje pasirodantis ir dar rečiau su žiniasklaida bendraujantis...

Sinoptikė: nuo vasario vidurio gali prisnigti tiek, kad maža nepasirodys (246)

Kad ir koks pabodęs ir nemielas būtų cepelininės spalvos dangus, o mintyse vis kiltų klausimas,...

Kelyje Utena-Zarasai vilkikas virto ugnies fakelu (31)

Šeštadienį Utenos rajone vilkiką sustabdė kabinoje pliūptelėjusi liepsna . Atvykę...

Norite sulieknėti – išbandykite 3 visą kūną įjungiančius pratimus: trenerė parodė, kaip juos galite atlikti namuose (26)

Jei norite padailinti kūno linijas – sustiprinti kūną ir sulieknėti, „ ENSO “ studijos...

Netrukus gimdysianti Sezzy žmona Paula apie nėštumą ir pamotės vaidmenį: psichologiškai man nebuvo lengva priimti vyro vaikus (35)

Rugsėjo mėnesį žiedus sumainę turkų kilmės dainininkas Sezzy (tikras vardas Sezeras Saylikas,...

Kinų kilmingieji šiais ryžiais gydėsi inkstų, skrandžio ir kepenų sutrikimus: valgykite į sveikatą (6)

Juodieji ryžiai – vieni iš vertingiausių grūdų, kurie senovėje ne vieną šimtmetį buvo...

Save – tolimais šūviais, o veteranus emocijomis stebinęs Jokubaitis: laukiau šios akimirkos (5)

Rokas Jokubaitis triumfuodamas kėlė rankas į viršų ir emocingai atsisukęs į „Žalgirio“...

Pasiilgusiems vasaros: sultingi šašlykai orkaitėje (18)

Ne vienam iš mūsų šiltasis sezonas asocijuojasi su laiku lauke ir, žinoma, šašlykais. Kadangi...