aA
Apie savo istorinį vizitą Lietuvoje Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu savo tautiečiams papasakojo trumpame reportaže iš Vilniaus. Izraelio premjeras gyrė Baltijos šalių paramą, stebėjosi Vilniuje išlikusiais žydų kultūros lobiais ir apgailestavo dėl to, kiek daug buvo prarasta. Šis reportažas buvo parodytas DELFI Dėmesio centre.

„Šalom visiems iš Vilniaus, Lietuvos sostinės. Tai yra istorinis vizitas, tai yra pirmas kartas, kai Izraelio ministras pirmininkas lankosi Lietuvoje, pakviestas dalyvauti į aukščiausio lygio Baltijos šalių vadovų susitikimą. Mane tai jaudina dvigubai labiau. Visų pirma todėl, kad mes atsimename Lietuvos žydus, Lietuvos Jeruzalę, tą nuostabią kultūrą, kuri beveik visa buvo išnaikinta“, – taip savo pasakojimą apie Vilnių pradėjo Izraelio ministras pirmininkas.

Reportaže jis papasakojo turintis ypatingą asmeninį ryšį su Lietuva, mat jo šeima yra kilusi iš čia. Labiausiai jį sujaudino apsilankymas Paneriuose.

„Labiausiai jaudinanti mano vizito dalis buvo Paneriuose. Netoliese esančioje vietoje matėme mirties duobes, į kurias buvo vedami negalintys apsiginti žydai. Ten sutikome didvyrę, kuri pabėgo į miškus ir kartu su dar šimtu žydų kovojo visą karo laikotarpį, matėme ją ten. Taip pat sutikome dviejų šeimų gelbėtojų palikuonis, kurių šeimos išgelbėjo žydus rizikuodami savo pačių gyvybėmis, tai buvo jaudinanti akimirka. Gelbėtojai tai padarė, nors daug kitų lietuvių buvo nacių koloborantai“, – reportaže savo B. Netanyahu.

Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje lankėsi praėjus 75 metams po didžios tragedijos – Holokausto.

„Man labai didelė garbė atvažiuoti čia kaip jūsų, Izraelio piliečių, siųstam atstovui, kaip Izraelio valstybės ministrui pirmininkui. Jūs turite matyti tą nepaprastai didelę lietuvių, latvių ir estų meilę ir pagarbą Izraelio valstybei, Izraelio valstybės kariuomenei, mūsų vystomoms technologijoms ir mūsų dvasiai, mūsų jėgai. Tai turbūt geriausiai iliustruoja mūsų tautos istorijos pokytį nuo įsigėrusių mūsų krauju miškų iki Izraelio valstybės atgimimo, kuriame kiekvienas iš jūsų turi savo dalį“, – sakė Izraelio ministras pirmininkas.

Reportaže taip pat atsidūrė jo vizitas Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje, kurioje jis stebėjosi, kiek Lietuva yra sukaupusi žydų kultūros lobių.

„Prieš mane yra nerealus lietuviškos Jeruzalės lobis, pradedant knygomis apie Vilniaus Gaoną, komentarais, psalmėmis iki Bialiko – vieno didžiausių žydų tautos poetų laiškų. Štai ką Bialikas rašo Kauno bendruomenei: „ir štai aš vykdau savo praėjusių metų įsipareigojimus jums ir kviečiu jus irgi laikytis savo praėjusių metų įsipareigojimų man“. Tai yra pirmosios duosit – gausit derybos. Taip pat esu labai sujaudintas matydamas atviruką nuo Saulo Černichovskio. Mano tėvas buvo Černichovskio redaktorius, o pats poetas rekomendavo mano tėvą Aleksandrui Aronsonui. Bialikas mokėsi su mano seneliu toje Voložino ješivoje.

Taip pat čia yra vieno iš didžiausių istorikų Dubnovo laiškas. Beje, mano tėvas sekė jo pėdomis. Ir nors mano tėvas atvyko į Izraelį, o Dubnovas nespėjo, nes buvo nužudytas Rygos gatvėje, bet čia yra neapsakomas lobis – mes matome, kaip čia gyveno žydai“, – reportaže sako B. Netanyahu.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į 1937 metų hebrajų kalbos vadovėlį, pavadinimu „Aušra“ ir „Džiunglių knygą“ su piešiniais.

„Koks didžiulis, turtingas pasaulis čia buvo. Kiek prarasta“, – tokiais žodžiais pasakojimą iš Vilniaus baigė B. Netanyahu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (12)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (1)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Putino slaptųjų misijų Ukrainoje ir Sirijoje vado lėktuvas išskrido iš Lietuvos: buvo taisomas Žiemelio įmonėje patikslinta 18:23 (175)

Penktadienį dėl techninių problemų Lietuvoje priverstinai nusileidęs artimo Vladimiro Putino...

Metų seklys: sukčius geriausiai atbaido frazė „Aš neturiu pinigų“ (6)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Varšuvos universiteto profesorė įspėja: po Prezidento rinkimų Lietuvos gali laukti nelinksmas scenarijus (33)

Nerimą turėtų kelti ne tik realios valdžios galimybės čia ir dabar primesti savą valią,...

Išaiškino, kaip sukčiauja brokeriai: mokate didžiulį mokestį, nors to daryti neprivalote (5)

Ieškant būsto nuomai daugeliui neretai tenka susidurti su papildomu reikalavimu – vienkartiniu...

Rusija spaudžia Europą priešintis Trumpui ir padėti atstatyti Siriją (91)

Rusija ragina Vokietiją ir Prancūziją nutraukti draugystę su amerikiečių sąjungininku ir...

Vilniaus centre į atvirą kanalizacijos šulinį įkrito mažametė mergaitė (57)

Sekmadienį, spalio 14-ąją, policijos pareigūnai gavo pranešimą apie į lietaus nuotekų šulinį...

Lietuvos futbolo rinktinės vargai: blogiausias čia – ne Jankauskas (60)

733 dienų be pergalių oficialiuose turnyruose, 18 pralaimėjimų per paskutines 26 rungtynes bei 14...

Kaunui siūlo atsisakyti „rombų“ gatvėse, kuriems jau išleista 10 tūkst. eurų (45)

Kauno miesto savivaldybei nusprendus apie artėjančią perėją vairuotojus įspėti „rombo“ ar...