aA
Krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius skeptiškai vertina siūlymą pensijas, be kita ko, didinti gynybos išlaidų sąskaita. "Sunkiai įsivaizduoju tokią galimybę", - sakė jis Eltai, komentuodamas naujojo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko socialdemokrato Broniaus Bradausko pareiškimą, esą pensijas būtų galima padidinti gynybos išlaidų sąskaita.
Linas Linkevičius
Linas Linkevičius
© ELTA
Kaip šią savaitę pareiškė B. Bradauskas, jei šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) ir ateityje augs taip sparčiai kaip dabar - 9 proc., per artimiausius trejus metus pensijos turėtų padidėti bent 50 proc. Parlamentaro vertinimu, tokiam planui įgyvendinti kasmet papildomai reikėtų rasti apie 0,5 mlrd. litų.

B. Bradauskas kol kas nenurodė, iš kokių šaltinių ir kiek lėšų būtų galima gauti. Finansavimo galimybes esą analizuoja Finansų ministerijos specialistai, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai bei patarėjai. Pirmadienį dėl to turėtų apsispręsti Seimo Socialdemokratinės koalicijos frakcija.

"Pats nagrinėju kelis galimus šaltinius, - "Lietuvos žinioms" sakė Seimo narys. - Tai išaugęs "Sodros" biudžetas, biudžeto prieaugis, nacionalinio produkto prieaugis, darbo užmokesčio padidinimas, kuris taip pat duos papildomų įmokų "Sodrai". Nagrinėjama ir galimybė įšaldyti investicijas bei karines išlaidas. Būtų galima ateinančiais metais kariniams reikalams skirti 2 proc. nuo šių metų BVP, o BVP prieaugį nukreipti kitoms reikmėms".

L. Linkevičiaus manymu, tai tėra pasvarstymai, kurie vargu ar bus įgyvendinti, todėl nuo išsamių komentarų jis susilaikė. "Tai tik neoficialios kalbos. Tuo tarpu oficialiai partijos yra įsipareigojusios kasmet gynybai skirti 2 proc. tų metų BVP", - pabrėžė ministras.

Kovą pagrindinių parlamentinių partijų lyderių pasirašytame atnaujintame susitarime "Dėl 2005-2008 metų gynybos politikos siekiant Lietuvos saugumo" numatoma, kad išlaidos krašto apsaugai 2005-2008 metais sudarys ne mažiau kaip 2 proc. šalies BVP.

Dar 2001 metais partijos susitarė 2 proc. BVP skirti "gynybos išlaidoms", kurios apėmė ne tik išlaidas krašto apsaugai, bet ir kitoms institucijoms, vykdančioms su gynyba susijusias programas.

Šių metų biudžete, kaip ir pernai, krašto apsaugai numatyta skirti 2,01 procento BVP. Tai sudaro 1 mlrd. 147 mln. 495 tūkst. litų. Dėl BVP augimo ši suma yra 70,5 mln. litų didesnė nei 2003 metais.

Tiesiogiai Krašto apsaugos ministerijos, tuo pačiu - ir visos kariuomenės išlaidos šiemet sudarys 1,52 proc. BVP, arba 868,5 mln. litų - 0,64 proc., arba 5,5 mln. litų daugiau negu pernai.

Likusi krašto apsaugos sistemai numatomų lėšų dalis - 0,49 proc. BVP arba 278,8 mln. litų - skiriama per krašto apsaugos biudžetą kitoms institucijoms - Valstybės sienos apsaugos tarnybai, Vidaus reikalų ministerijos Vidaus tarnybos 1-ajam ir 2-ajam pulkams.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas partijos kolegos iniciatyvai dalį gynybai numatytų lėšų skirti socialinėms reikmėms taip pat nepritarė. "Nemanau, kad reikėtų laužyti partijų susitarimą", - Eltai sakė parlamentaras.

Tačiau pensijas padidinti pusantro karto, anot G. Kirkilo, įmanoma. "Vyriausybė nuo kitų metų pensijas ketina didinti dešimtadaliu. Jei ūkis ir toliau augs taip sparčiai, realu padidinti ir dar daugiau", - teigė socialdemokratas.

Apie planus 40 proc. padidinti pensijas prabilo ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė. Anot jos, reikėtų didinti tiek bazinę pensiją, tiek draudžiamąsias pajamas, kad šį padidėjimą pajustų visi pensijų gavėjai.

Ministrės teigimu, Lietuvoje mokamos palyginti mažos, apie 40 proc. uždirbto atlyginimo tesudarančios pensijos. Politikė norėtų, kad ilgainiui šalies socialinė politika lygiuotųsi į Europos Sąjungos šalis, kur pensininkai gauna 80 proc. atlyginimo dydžio pensijas.

Pasak V. Blinkevičiūtės, didinti pensijas leidžia tai, kad pastaraisiais metais išlaidos pensijoms, palyginti su BVP, mažėjo. Statistikos duomenimis, 2003 metais jos siekė 6,9 proc., 2002 metais - daugiau kaip 7,12 proc.

Praėjusių metų pabaigoje šalyje buvo 946 tūkst. pensininkų, iš jų 610,8 tūkst. senatvės pensininkų bei per 200 tūkst. invalidumo pensininkų. Vidutinė senatvės pensija balandį sudarė 365,7 lito.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Linksmybės Vilniaus daugiabutyje baigėsi didžiausiu siaubu: kaimynai papasakojo daugiau detalių (193)

Druskio g. Karoliniškėse daugiabutis tiek policijos savo kieme, ko gero, dar nebuvo matęs. Net...

Nuo trečiadienio įsivyraus sausi orai

Šiandien per šalį slinks mažai aktyvus šaltasis atmosferos frontas. Rytą storesni jo debesys...

Žmogžudystė Plungėje: žiauriai nužudyta moteris (21)

Pirmadienio vakarą, apie 19.40 val., Plungėje, Aušros g., rastas nužudytos 59 metų moters...

Daug perdavimų – nė vieno įvarčio: Ispanijos rinktinė namie neįveikė švedų (93)

Europos futbolo čempionate užfiksuotos pirmosios nulinės lygiosios. Akivaizdžia rungtynių...

Penkiolikos vaikų mama Eglė – apie meilę, iššūkius ir buitį: kibiras bulvių pietums ir šeši skalbimai per dieną (68)

Delfi „Metų moterys 2021 ” rinkimuose nominuota Eglė Vaitkevičienė – išties išskirtinė...

BYPOL: Ramaną Pratasevičių sumušė pats Lukašenka (327)

Prieš autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą nusistačiusių buvusių jėgos...

Didžiuosius vežėjus atstovaujantis Drižas: prastos darbo sąlygos – tai tik pavieniai atvejai, bet ne viso sektoriaus problema (30)

Krovinių pervežimo ir logistikos verslas Lietuvoje sukuria 8 proc. Bendrojo vidaus produkto –...

Čia gimiau, čia ir numirsiu: trisdešimtmetė ūkininkė Rasa griauna stereotipus apie Lietuvos kaimą (7)

Trisdešimtmetė Rasa Rasimaitė juokiasi, kad tame pačiame kaime ir gimė, ir mirs. Nors kitas...

Nutarė vaikus žindyti iki mokyklinio amžiaus: ar tai naudinga? (59)

Ar naudinga maitinti vaikus krūtimi iki mokyklos? Moteris, maitinanti krūtimi savo 5 m. dukterį ir...