aA
Nepasitikėjimo procedūra Seimo pirmininku A. Valinsku tikriausiai nusitemps iki kitos savaitės, mat šį ketvirtadienį Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė parlamentarams tik pristatys, kad opozicija yra surinkusi reikiamą kiekį parašų ir inicijuoja nepasitikėjimą A. Valinsku.
Nepasitikėjimas A.Valinsku - kitą savaitę
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

„O toliau jau yra visai kitas straipsnis, kur išdėstyta pati procedūra. Bet niekus neparašyta, kad tą pačią dieną po pareiškimo pateikimo Seimui turi būti ir visa procedūra“, - žurnalistams sakė I. Degutienė, kuri pirmadienį informavo Seimo pirmininką apie nepatenkintųjų surinktus parašus.

Pasak pirmosios parlamento vadovo pavaduotojos, nei vienas Seimo narys neturi tikslios informacijos apie A. Valinsko palaikomus ar nepalaikomus ryšius su nusikalstamo pasaulio atstovais – esą viskas žinoma tik iš spaudos, tad pirmąją sesijos dieną svarstyti nepasitikėjimą Seimo pirmininku yra netikslinga.

I. Degutienė, be kita ko, užsiminė, kad dalis valdančiųjų frakcijų ketina Seimo pirmininką kviestis pasikalbėjimui, tačiau nepatikslino, kurios frakcijos tokį siekį yra išreiškusios. Tuo tarpu konservatorių-krikdemų, liberalų, liberalcentristų bei Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijų atstovai apie pokalbius frakcijose nieko nežinojo.

Konservatorius Jurgis Razma sako nesąs girdėjęs apie tokį Seimo pirmininko siūlymą, tad frakcijos nuomonės šiuo klausimu pasakyti negalėjo. Liberalas Audrius Endzinas teigė palauksiąs pirmadienio vakare pasirodysiančio A. Valinsko pranešimo, o liberalcentristų atstovas Žilvinas Šilgalis sakė, kad partija palauks šeštadienį vyksiančio tarybos posėdžio, kuriame ir aptars, kaip elgtis toliau.

TPP frakcijos vadovas Laimontas Dinius savo ruožtu sakė žinąs kur kas daugiau atsakymų, nei būtų galima sugalvoti klausimų, tad taip pat nemato prasmės pasikviesti A. Valinsko į frakcijos posėdį. TPP frakcija taip pat paragino koalicijos partnerius susėsti jau antradienį prie derybų stalo dėl koalicijos sutarties peržiūrėjimo.

Pasiskubino įteikti parašus

Opozicinės frakcijos "Tvarka ir teisingumas" seniūnas pirmadienį popiet Seimo pirmininko pirmajai pavaduotojai I.Degutienei įteikė pareiškimą dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu, Tautos prisikėlimo partijos pirmininku A.Valinsku. Po pareiškimu dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu pasirašė 30 parlamentarų, tiek pakanka, kad būtų pradėta procedūra dėl jo atstatydinimo.

Dar pirmadienio rytą V.Mazuronis žurnalistams tvirtino, kad surinktus parašus įteiks antradienį, tačiau netrukus nutarė procedūrą paskubinti.

Tad oficialiai procedūra dėl nepasitikėjimo bus pradėta dar iki Seimo pirmininko pareiškimo dėl jo ateities politikoje ir Seime, kurio laukiama pirmadienio vakarą.

Seimo Statutas numato, kad pareiškimas dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku įteikiamas jo pirmajam pavaduotojui. Toks pareiškimas turi būti paskelbtas artimiausiame Seimo posėdyje.

Susitiko su opozicija

Visų trijų opozicinių frakcijų atstovai, pirmadienį susitikę su parlamento vadovu, sako supratę, kad pats iš posto trauktis A.Valinskas neketina.

"Iš Seimo pirmininko išgirdau, kas jis pats neatsistatydins, laikysis iki galo, Seime sprendžiant šį klausimą. Taip pat jis išsakė siūlymą, jei bus pageidaujančiųjų frakcijoje, susitikti ir paaiškinti visas aplinkybes", - BNS po vizito pas Seimo vadovą sakė Lietuvos socialdemokratų partijos vadovas Algirdas Butkevičius.

Vėliau su Seimo pirmininku susitikęs pozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys sakė irgi išgirdęs siūlymą "susitikti plačiau paaiškinti susidariusią situaciją". Frakcija sprendimo, kaip elgsis balsuojant dėl parlamento vadovo atstatydinimo, dar nėra priėmusi, nors kai kurie "darbiečiai" po raštu dėl nepasitikėjimo pasirašė.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės trauktis iš posto paragintas A.Valinskas praėjusią savaitę pažadėjo vėliausiai pirmadienį pateikti savo poziciją. Iki šiol klausiamas apie atsistatydinimą jis sakydavo, jog šiuo klausimu žodį turėtų tarti Seimas.

A.Valinskas kaltinimus, esą jis susijęs su nusikaltėliais, vadina šmeižtu.

Jei A.Valinskas neatsistatydins, rugsėjo 10 dieną prasidedančioje parlamento rudes sesijoje ketinama rengti balsavimą dėl pasitikėjimo juo. Seimo pirmininkui atstatydinti reikia daugiau kaip pusės Seimo narių balsų.

Valdantieji laukia patvirtinimo

„Aš tikrai nekomentuoju opozicijos žodžių. Aš galiu pakomentuoti, kai išgirsiu paties A. Valinsko pasakytus sprendimus, nes aš visą laiką sakiau, kad jis pats turi apsispręsti įvertindamas susiklosčiusią situaciją, visuomenės, koalicijos, prezidentės nuomonę“, – po Vyriausybės pasitarimo pirmadienį sakė premjeras Andrius Kubilius.

Paklaustas, ar iš tiesų Seimo pirmininkas turi jo pasitikėjimą, A. Kubilius sakė, kad ne tai yra „esminis dalykas“ ir pasitikėjimo ar nepasitikėjo jis niekada nedeklaravęs.

Koalicijos partnerės Liberalų ir centro sąjungos narys, Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas taip pat tvirtina laukiantis A. Valinsko sprendimo.

„Laukiame Seimo pirmininko apsisprendimo ir tada frakcija vertins. Kai sulauksime A. Valinsko apsisprendimo, tada ir vertinsime. Mes nekomentuojame opozicijos žodžių“, – tvirtino jis.

Panašiai kalbėjo ir Lietuvos liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis. Jis žurnalistams sakė nekomentuosiantis opozicijos turimos informacijos, kad A. Valinskas neketina trauktis.

„Kai bus oficialus pranešimas, tuomet ir komentuosiu“, – žurnalistams pirmadienį sakė E. Masiulis.

Į pasitarimą buvo pakviestas ir Valstybės saugumo departamento vadovas Povilas Malakauskas, tačiau premjeras tvirtino, kad su juo nebuvo aptarinėjamas A. Valinsko klausimas.

A.Valinskas turi paskelbti sprendimą

Atsistatydinti raginamas Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis, Seimo pirmininkas A.Valinskas pirmadienį turėtų paskelbti pareiškimą dėl savo ateities politikoje ir Seime.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės trauktis iš posto paragintas A.Valinskas praėjusią savaitę pažadėjo vėliausiai pirmadienį pateikti savo poziciją. Iki šiol klausiamas apie atsistatydinimą jis sakydavo, jog šiuo klausimu žodį turėtų tarti Seimas.

A.Valinskas kaltinimus, esą jis susijęs su nusikaltėliais, vadina šmeižtu.

Jei A.Valinskas neatsistatydins, rugsėjo 10 dieną prasidedančioje parlamento rudens sesijoje ketinama rengti balsavimą dėl pasitikėjimo juo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pergalė per dvi dienas ne šiaip pažemino Kremlių: Rusijoje netyla signalai apie realų perversmo scenarijų (8)

Trijų dienų specialiąja operacija pakrikštyta Rusijos invazija į Ukrainą turėjo baigtis dar...

Dailius Dargis

Milijonieriaus Karpavičiaus senų laikų bičiulio išpažintis ir įtarimai, kad verslininką iki mirties spaudė banditai klausimų kelianti vaizdo kamerų medžiaga (2)

Nors prieš ketverius metus mirusio Lietuvos milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus vienturtis...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Lenkijos rinkimų purvas gali aptaškyti ir Lietuvą: situacija tampa pavojinga (9)

Lenkijoje artėjantys ypač svarbūs rinkimai jau sugebėjo sukelti sumaištį ir Europoje. Iš...

Oro balionų skaičius Lietuvos padangėse sparčiai mažėja: ateitis – miglota

Dar pavasarį buvo aptarinėjama, koks gi bus oro balionų oreivių ir visų jų entuziastų sezonas....

Apžvalgininkas – apie naujausius Turkijos reikalavimus: Vilniaus apgavystė tęsiasi (10)

Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas skelbia, kad parlamentas ratifikuos Švedijos narystę...

Mokslininkai aptiko stulbinamo derlingumo juodžemio plotus: tai – senovės civilizacijos žmonių palikimas, apie kurį patys nė nenutuokė

Amazonės upės baseinas garsėja vešliais, didžiuliais tropiniais miškais, tad galima spėti,...

Karas Ukrainoje. Iš JAV blogų žinių sulaukusi Ukraina gavo Bideno pažadą: mes nenusigręšime Ukrainos dronas smogė sraigtasparnių bazei Sočyje (7)

Jungtinės Amerikos Valstijos patvirtino laikinąjį biudžetą, kuris leis vyriausybei dirbti dar...

Iš lietuvio – naujienos apie tikrąją padėtį Ukrainoje: štai, kaip viskas dabar atrodo (11)

Osvaldas Guokas – vienas iš Lietuvos savanorių karių, kovojančių už Ukrainą. Bepiločių...

Profesionalas išbandė ir įvertino naujausią „Samsung“ planšetę: ar ji gali pakeisti nešiojamąjį kompiuterį?

Naujausia „ Samsung Galaxy Tab S9 Ultra“ planšetė yra viena didžiausių rinkoje ir apima...

Istorinė pergalė: LFF taurės finale triumfavo Pirmos lygos klubas iš kaimo (3)

Sekmadienį S. Dariaus ir S. Girėno stadione vykusiame LFF taurės finale triumfavo Vilniaus rajono...