aA
Nepasitikėjimo procedūra Seimo pirmininku A. Valinsku tikriausiai nusitemps iki kitos savaitės, mat šį ketvirtadienį Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė parlamentarams tik pristatys, kad opozicija yra surinkusi reikiamą kiekį parašų ir inicijuoja nepasitikėjimą A. Valinsku.
Nepasitikėjimas A.Valinsku - kitą savaitę
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

„O toliau jau yra visai kitas straipsnis, kur išdėstyta pati procedūra. Bet niekus neparašyta, kad tą pačią dieną po pareiškimo pateikimo Seimui turi būti ir visa procedūra“, - žurnalistams sakė I. Degutienė, kuri pirmadienį informavo Seimo pirmininką apie nepatenkintųjų surinktus parašus.

Pasak pirmosios parlamento vadovo pavaduotojos, nei vienas Seimo narys neturi tikslios informacijos apie A. Valinsko palaikomus ar nepalaikomus ryšius su nusikalstamo pasaulio atstovais – esą viskas žinoma tik iš spaudos, tad pirmąją sesijos dieną svarstyti nepasitikėjimą Seimo pirmininku yra netikslinga.

I. Degutienė, be kita ko, užsiminė, kad dalis valdančiųjų frakcijų ketina Seimo pirmininką kviestis pasikalbėjimui, tačiau nepatikslino, kurios frakcijos tokį siekį yra išreiškusios. Tuo tarpu konservatorių-krikdemų, liberalų, liberalcentristų bei Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijų atstovai apie pokalbius frakcijose nieko nežinojo.

Konservatorius Jurgis Razma sako nesąs girdėjęs apie tokį Seimo pirmininko siūlymą, tad frakcijos nuomonės šiuo klausimu pasakyti negalėjo. Liberalas Audrius Endzinas teigė palauksiąs pirmadienio vakare pasirodysiančio A. Valinsko pranešimo, o liberalcentristų atstovas Žilvinas Šilgalis sakė, kad partija palauks šeštadienį vyksiančio tarybos posėdžio, kuriame ir aptars, kaip elgtis toliau.

TPP frakcijos vadovas Laimontas Dinius savo ruožtu sakė žinąs kur kas daugiau atsakymų, nei būtų galima sugalvoti klausimų, tad taip pat nemato prasmės pasikviesti A. Valinsko į frakcijos posėdį. TPP frakcija taip pat paragino koalicijos partnerius susėsti jau antradienį prie derybų stalo dėl koalicijos sutarties peržiūrėjimo.

Pasiskubino įteikti parašus

Opozicinės frakcijos "Tvarka ir teisingumas" seniūnas pirmadienį popiet Seimo pirmininko pirmajai pavaduotojai I.Degutienei įteikė pareiškimą dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu, Tautos prisikėlimo partijos pirmininku A.Valinsku. Po pareiškimu dėl nepasitikėjimo parlamento vadovu pasirašė 30 parlamentarų, tiek pakanka, kad būtų pradėta procedūra dėl jo atstatydinimo.

Dar pirmadienio rytą V.Mazuronis žurnalistams tvirtino, kad surinktus parašus įteiks antradienį, tačiau netrukus nutarė procedūrą paskubinti.

Tad oficialiai procedūra dėl nepasitikėjimo bus pradėta dar iki Seimo pirmininko pareiškimo dėl jo ateities politikoje ir Seime, kurio laukiama pirmadienio vakarą.

Seimo Statutas numato, kad pareiškimas dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku įteikiamas jo pirmajam pavaduotojui. Toks pareiškimas turi būti paskelbtas artimiausiame Seimo posėdyje.

Susitiko su opozicija

Visų trijų opozicinių frakcijų atstovai, pirmadienį susitikę su parlamento vadovu, sako supratę, kad pats iš posto trauktis A.Valinskas neketina.

"Iš Seimo pirmininko išgirdau, kas jis pats neatsistatydins, laikysis iki galo, Seime sprendžiant šį klausimą. Taip pat jis išsakė siūlymą, jei bus pageidaujančiųjų frakcijoje, susitikti ir paaiškinti visas aplinkybes", - BNS po vizito pas Seimo vadovą sakė Lietuvos socialdemokratų partijos vadovas Algirdas Butkevičius.

Vėliau su Seimo pirmininku susitikęs pozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys sakė irgi išgirdęs siūlymą "susitikti plačiau paaiškinti susidariusią situaciją". Frakcija sprendimo, kaip elgsis balsuojant dėl parlamento vadovo atstatydinimo, dar nėra priėmusi, nors kai kurie "darbiečiai" po raštu dėl nepasitikėjimo pasirašė.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės trauktis iš posto paragintas A.Valinskas praėjusią savaitę pažadėjo vėliausiai pirmadienį pateikti savo poziciją. Iki šiol klausiamas apie atsistatydinimą jis sakydavo, jog šiuo klausimu žodį turėtų tarti Seimas.

A.Valinskas kaltinimus, esą jis susijęs su nusikaltėliais, vadina šmeižtu.

Jei A.Valinskas neatsistatydins, rugsėjo 10 dieną prasidedančioje parlamento rudes sesijoje ketinama rengti balsavimą dėl pasitikėjimo juo. Seimo pirmininkui atstatydinti reikia daugiau kaip pusės Seimo narių balsų.

Valdantieji laukia patvirtinimo

„Aš tikrai nekomentuoju opozicijos žodžių. Aš galiu pakomentuoti, kai išgirsiu paties A. Valinsko pasakytus sprendimus, nes aš visą laiką sakiau, kad jis pats turi apsispręsti įvertindamas susiklosčiusią situaciją, visuomenės, koalicijos, prezidentės nuomonę“, – po Vyriausybės pasitarimo pirmadienį sakė premjeras Andrius Kubilius.

Paklaustas, ar iš tiesų Seimo pirmininkas turi jo pasitikėjimą, A. Kubilius sakė, kad ne tai yra „esminis dalykas“ ir pasitikėjimo ar nepasitikėjo jis niekada nedeklaravęs.

Koalicijos partnerės Liberalų ir centro sąjungos narys, Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas taip pat tvirtina laukiantis A. Valinsko sprendimo.

„Laukiame Seimo pirmininko apsisprendimo ir tada frakcija vertins. Kai sulauksime A. Valinsko apsisprendimo, tada ir vertinsime. Mes nekomentuojame opozicijos žodžių“, – tvirtino jis.

Panašiai kalbėjo ir Lietuvos liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis. Jis žurnalistams sakė nekomentuosiantis opozicijos turimos informacijos, kad A. Valinskas neketina trauktis.

„Kai bus oficialus pranešimas, tuomet ir komentuosiu“, – žurnalistams pirmadienį sakė E. Masiulis.

Į pasitarimą buvo pakviestas ir Valstybės saugumo departamento vadovas Povilas Malakauskas, tačiau premjeras tvirtino, kad su juo nebuvo aptarinėjamas A. Valinsko klausimas.

A.Valinskas turi paskelbti sprendimą

Atsistatydinti raginamas Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis, Seimo pirmininkas A.Valinskas pirmadienį turėtų paskelbti pareiškimą dėl savo ateities politikoje ir Seime.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės trauktis iš posto paragintas A.Valinskas praėjusią savaitę pažadėjo vėliausiai pirmadienį pateikti savo poziciją. Iki šiol klausiamas apie atsistatydinimą jis sakydavo, jog šiuo klausimu žodį turėtų tarti Seimas.

A.Valinskas kaltinimus, esą jis susijęs su nusikaltėliais, vadina šmeižtu.

Jei A.Valinskas neatsistatydins, rugsėjo 10 dieną prasidedančioje parlamento rudens sesijoje ketinama rengti balsavimą dėl pasitikėjimo juo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujame dokumente – kitokia EK pozicija dėl tranzito į Kaliningradą: ragina daryti viską, kad jo neliktų (8)

Lietuva vis dar laukia galutinio Europos Komisijos ( EK ) žodžio, stabdyti ar leisti iš Rusijos į...

Ernestas Naprys

Palūkanos jau auga, bet bankai už indėlius dar nemoka: pasakė priežastį ir ko tikėtis

Doleriai – 3,6 procento metinių palūkanų. Netgi eurai jau turi metinę kainą – 1 procentas....

Karas Ukrainoje. Putinas svaidosi baugiomis užuominomis, pakomentavo karo eigą skelbia apie didžiausius mainus nuo Rusijos invazijos pradžios

Išaušus dar vienai karo Ukrainoje dienai, užsienio žiniasklaidoje skelbiami keli svarbūs...

Delfi PliusJustina Maciūnaitė

NT ekspertai nerimauja dėl šešėlio rizikos būsto nuomos rinkoje: įvardijo, kaip išaiškinami nelegalūs nuomotojai

Valdžios institucijoms prakalbus apie papildomą finansinę naštą NT savininkams, brangstančias...

Delfi PliusVytautė Merkytė

Net pirmadieniais pilni barai, o kainos – mažesnės negu Vilniuje: ką privalote nuveikti Budapešte (3)

Su Budapeštu turiu sudėtingą santykį: iš vienos pusės norisi rėkti, kad Viktoras Orbanas yra...

Artur Swan tikina patekęs į suktus lietuvės spąstus: pasijuto lyg filme „Tinder Swindler“ (1)

„The Tinder Swindler“ – filmas, pasakojantis, kaip pažinčių programėlėje „Tinder“...

Šiuo ženklu pažymėtų prekių Lietuvoje vis daugiau: specialistai sako, kad tai gali sumažinti skurdo lygį

Daugelis esame girdėję terminą „sąžininga prekyba “ (angl. Fair trade). Kaip žinia, ši...

Kečupas nudegusiam paršeliui arba kaip sukurti efektyvią reklamą neturint didelio biudžeto

Kas yra gera verslo strategija ? Ar tikrai reikia įdėti daug pastangų planuojant ir strateguojant,...

Kvepianti bomba: per karščius tūkstantinės žalos gali atnešti tiesiog automobilio gaiviklis

Lietuvą šiemet aplankė rekordiniai karščiai. Didžiulė kaitra kelia pavojų ne tik gyventojų...

Moteriškąja Užkalnio versija pavadinta emigrantė Feldhausen: lietuviai moteriai tiek toli gražu neleis

Milda Matulaitytė-Feldhausen – lietuvių pamėgta publicistė, „Žinių radijo“ laidos...