Seimu nepasitiki didžioji daugumą apklausose dalyvaujančių Lietuvos gyventojų, tačiau partijos prieš rinkimus vis tiek į pirmąsias gretas stumia parlamentarus, kurie kas vakarą regimi televizijos ekranuose. Matyti veidai rinkėjus turėtų paskatinti padėti varnelę šalia garsiausių funkcionierių ir esamų Seimo narių atstovaujamos partijos pavadinimo, tačiau politologų ir ryšių su visuomene specialistų teigimu, tai ne visuomet gali būti sėkminga strategija.
Liutauras Ulevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Daugumos partijų sąrašai dalyvauti daugiamandatėje rinkimų apygardoje yra pirminiai, bet pirmuosiuose dešimtukuose ar dvidešimtukuose matyti jau esami Seimo nariai. Socialdemokratai į pirmąjį dvidešimtuką įtraukė 15 Seimo narių, konservatoriai – 11, valstiečių liaudininkų sąraše jų taip pat nestinga, o liberalcentristų penkioliktuke esami parlamentarai sudaro apie pusę kandidatų.

Partijose svarbiausia galia ir įtaka

Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docento Alvido Lukošaičio, daugumos politinių partijų rinkimų sąrašo priekyje žengia jau tam tikrą politinį ir socialinį kapitalą susikrovę žmonės – esami Seimo nariai, savivaldybių politikai, ministrai, nes atpažįstamų veidų nėra daug.

„Žmonių, susikrovusių partinį kapitalą (ar socialinį kapitalą platesne prasme) nėra daug. Tačiau per tuos metus, per keletą keliolika metų partijose atsirado žmonių, kurie tam tikroje selektyvinėje konkurencinėje kovoje sugebėjo užimti tam tikras pozicijas. Tie žmonės yra metai iš metų labiau matomi, labiau girdimi, jie pasiekė tam tikras pozicijas konkurencinėje kovoje“, - DELFI trečiadienį sakė A. Lukošaitis.

Alvidas Lukošaitis
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Tačiau, politologo teigimu, į priekį veržiasi ne tik nuoširdžiai dirbę partijos ar šalies labui, bet ir tie, kurie sugebėjo įgyti pačią didžiausią įtaką partijos viduje. Anot A. Lukošaičio, ne visos partijos savo viduje yra demokratiškos, todėl didžiausią reikšmę veržiantis į partinio sąrašo priekį gali turėti ne asmens žinomumas visuomenėje, bet įgyta galia partijos viduje.

„Galima sakyti, kad partinės organizacijos neatitinka tikrų demokratiškumo, atvirumo kriterijų. Labai dažnai galia, politinė įtaka organizacijoje lemia labai daug. Su partijos demokratiškumu ir atvirumu visuomenei tai turi nelabai ką bendra. Ne vienoje partinėje organizacijoje galima pastebėti tam tikrą uždarumą, kai kur partijos viršūnės ypatingai bent iki šiol ir lemdavo tam tikros partijos pozicijas, apsisprendimą, lemiamų ar stresinių situacijų atvejais, kaip kad ir sudarinėjant rinkimų sąrašus“, - svarstė politologas.

Bet, A. Lukošaičio nuomone, šiais metais matyti tam tikrų atvirumo apraiškų, kai visuomenei nuteka partijų kruopščiai slėpti negalutiniai kandidatų sąrašai, iš kurių matyti, kaip kinta vieno ar kito politiko reitingas partijos viduje. „Tas yra labai sveika“, - sako A. Lukošaitis.

Atpažįstami veidai atneša daugiau balsų

Liutauras Ulevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Ryšių su visuomene specialistas Liutauras Ulevičius sako, kad nepaisant Seimo ar jame dirbančių parlamentarų populiarumo žemumų, partijos atsižvelgia į tai, kad bet kokiu atveju jie yra regimi viešojoje erdvėje, nuolat komentuoja priimamus sprendimus, dalyvauja laidose.

„Akivaizdu, kad juos visus, kad ir kokie jie būtų - geri ar blogi, vis tiek atpažįsta. Geriau dėti kad ir blogą, bet atpažįstamą žmogų negu visiškai nežinomą. Čia yra vienas principas komunikacijoje: žmogus arba perka, arba balsuoja rinkimuose už tą, kurį yra jau matęs ir turi kažkokią nuomonę. Jeigu žmogus, gal jis natūraliai yra ir geras, nuoširdus ir tvarkingas, bet jeigu jo neatpažįsta, automatiškai jam tikėtis kažkokių perspektyvų neverta“, - DELFI aiškino L. Ulevičius.

Tačiau kartu jis pridūrė, jog partijose, veikiausiai nėra geresnių kandidatų už esamus Seimo narius, todėl jos nepaiso fakto, kad Seimo ar parlamentarų darbu gyventojai ne visuomet yra patenkinti.

Be kita ko, ryšių su visuomene ekspertas taip pat skeptiškai įvertino partijų vidinę demokratiją. Pasak jo, kai kuriose jų paskutinį žodį taria „konjunktūra“, vadai, o pati organizacija yra tarsi „uabas“, kuriame lyderių nuomonė yra svarbiausia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1108)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (163)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (21)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (1)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (8)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (46)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (4)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (555)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (3)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...