aA
Seimu nepasitiki didžioji daugumą apklausose dalyvaujančių Lietuvos gyventojų, tačiau partijos prieš rinkimus vis tiek į pirmąsias gretas stumia parlamentarus, kurie kas vakarą regimi televizijos ekranuose. Matyti veidai rinkėjus turėtų paskatinti padėti varnelę šalia garsiausių funkcionierių ir esamų Seimo narių atstovaujamos partijos pavadinimo, tačiau politologų ir ryšių su visuomene specialistų teigimu, tai ne visuomet gali būti sėkminga strategija.
Liutauras Ulevičius
Liutauras Ulevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Daugumos partijų sąrašai dalyvauti daugiamandatėje rinkimų apygardoje yra pirminiai, bet pirmuosiuose dešimtukuose ar dvidešimtukuose matyti jau esami Seimo nariai. Socialdemokratai į pirmąjį dvidešimtuką įtraukė 15 Seimo narių, konservatoriai – 11, valstiečių liaudininkų sąraše jų taip pat nestinga, o liberalcentristų penkioliktuke esami parlamentarai sudaro apie pusę kandidatų.

Partijose svarbiausia galia ir įtaka

Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docento Alvido Lukošaičio, daugumos politinių partijų rinkimų sąrašo priekyje žengia jau tam tikrą politinį ir socialinį kapitalą susikrovę žmonės – esami Seimo nariai, savivaldybių politikai, ministrai, nes atpažįstamų veidų nėra daug.

„Žmonių, susikrovusių partinį kapitalą (ar socialinį kapitalą platesne prasme) nėra daug. Tačiau per tuos metus, per keletą keliolika metų partijose atsirado žmonių, kurie tam tikroje selektyvinėje konkurencinėje kovoje sugebėjo užimti tam tikras pozicijas. Tie žmonės yra metai iš metų labiau matomi, labiau girdimi, jie pasiekė tam tikras pozicijas konkurencinėje kovoje“, - DELFI trečiadienį sakė A. Lukošaitis.

Alvidas Lukošaitis
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Tačiau, politologo teigimu, į priekį veržiasi ne tik nuoširdžiai dirbę partijos ar šalies labui, bet ir tie, kurie sugebėjo įgyti pačią didžiausią įtaką partijos viduje. Anot A. Lukošaičio, ne visos partijos savo viduje yra demokratiškos, todėl didžiausią reikšmę veržiantis į partinio sąrašo priekį gali turėti ne asmens žinomumas visuomenėje, bet įgyta galia partijos viduje.

„Galima sakyti, kad partinės organizacijos neatitinka tikrų demokratiškumo, atvirumo kriterijų. Labai dažnai galia, politinė įtaka organizacijoje lemia labai daug. Su partijos demokratiškumu ir atvirumu visuomenei tai turi nelabai ką bendra. Ne vienoje partinėje organizacijoje galima pastebėti tam tikrą uždarumą, kai kur partijos viršūnės ypatingai bent iki šiol ir lemdavo tam tikros partijos pozicijas, apsisprendimą, lemiamų ar stresinių situacijų atvejais, kaip kad ir sudarinėjant rinkimų sąrašus“, - svarstė politologas.

Bet, A. Lukošaičio nuomone, šiais metais matyti tam tikrų atvirumo apraiškų, kai visuomenei nuteka partijų kruopščiai slėpti negalutiniai kandidatų sąrašai, iš kurių matyti, kaip kinta vieno ar kito politiko reitingas partijos viduje. „Tas yra labai sveika“, - sako A. Lukošaitis.

Atpažįstami veidai atneša daugiau balsų

Liutauras Ulevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Ryšių su visuomene specialistas Liutauras Ulevičius sako, kad nepaisant Seimo ar jame dirbančių parlamentarų populiarumo žemumų, partijos atsižvelgia į tai, kad bet kokiu atveju jie yra regimi viešojoje erdvėje, nuolat komentuoja priimamus sprendimus, dalyvauja laidose.

„Akivaizdu, kad juos visus, kad ir kokie jie būtų - geri ar blogi, vis tiek atpažįsta. Geriau dėti kad ir blogą, bet atpažįstamą žmogų negu visiškai nežinomą. Čia yra vienas principas komunikacijoje: žmogus arba perka, arba balsuoja rinkimuose už tą, kurį yra jau matęs ir turi kažkokią nuomonę. Jeigu žmogus, gal jis natūraliai yra ir geras, nuoširdus ir tvarkingas, bet jeigu jo neatpažįsta, automatiškai jam tikėtis kažkokių perspektyvų neverta“, - DELFI aiškino L. Ulevičius.

Tačiau kartu jis pridūrė, jog partijose, veikiausiai nėra geresnių kandidatų už esamus Seimo narius, todėl jos nepaiso fakto, kad Seimo ar parlamentarų darbu gyventojai ne visuomet yra patenkinti.

Be kita ko, ryšių su visuomene ekspertas taip pat skeptiškai įvertino partijų vidinę demokratiją. Pasak jo, kai kuriose jų paskutinį žodį taria „konjunktūra“, vadai, o pati organizacija yra tarsi „uabas“, kuriame lyderių nuomonė yra svarbiausia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (213)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (281)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Šiltas pavasaris kol kas traukiasi: laukia smarkūs lietūs, vietomis sugriaudės perkūnijos (1)

Krentant atmosferos slėgiui ir didėjant žemo slėgio lauko įtakai giedrių orų laikotarpis...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (62)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė (10)

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...

Karolis Kasperas | D+

Japonų valdžia po šiai dienai neigia šį istorinį faktą: „komforto stotyse“ karius tenkino 200 tūkst. pagrobtų moterų

Lee Ok-Seon nieko neįtardama ėjo namo, kai iš pravažiuojančio automobilio iššoko grupė...

Štai kokių perliukų radau „Mamų mugėje“: vaiką galima aprengti už tiek, kiek kainuoja trys puodeliai kavos (54)

Ar brangu auginti vaikus, juk jie taip greit auga, todėl daug ir reikia – kas sezoną naujų batų,...

UEFA atsakas: grasina dar šią savaitę iš Čempionų lygos išmesti tris iš keturių pusfinalio dalyvių (101)

UEFA ketina imtis pačių griežčiausių ir beprecedenčių veiksmų prieš maištininkų...

Agnė Keizikienė | D+

Mokslininkas praskleidė šydą nuo paslaptingo sapnų pasaulio: kodėl sapnuojame, ką sapnai apie mus pasako ir kaip jiems padaryti įtaką?

Sapnai tarsi kokia astrologija: vieni į juos žiūri su šypsena, kiti – intensyviai tyrinėja. Kad...

Kūno kalbos ekspertė išanalizavo princo Philipo laidotuvių įrašus: žiūrovams nepastebimos detalės pasakė daugiau nei žodžiai (32)

Karalienė Elžbieta II stabtelėjo prieš įeidama į Šv. Jurgio koplyčią, lyg negalėtų...