Delsiantys užregistruoti įsigytą žemę ir pastatus Nekilnojamojo turto registre (NTR) negali jais disponuoti, o kai kuriais atvejais net rizikuoja jo netekti. Rūpesčių gali turėti ir turto pardavėjas - kol naujasis savininkas neįregistruoja turto, mokesčių inspekcija žemės ir nekilnojamojo turto mokesčius toliau skaičiuoja registre užfiksuotam senajam savininkui.
Namas
Naujajame Civiliniame kodekse (CK) neliko termino, per kurį įgytas nekilnojamasis turtas privalo būti įregistruotas Nekilnojamojo turto registre (NTR). Pagal senąjį CK nekilnojamąjį turtą buvo privaloma užregistruoti per tris mėnesius nuo turto perleidimo sutarties pasirašymo.

Teisės aktai nebeverčia registruoti nuosavybės, tačiau delsimas ją įteisinti gali liūdnai baigtis tiek turto pirkėjui, tiek pardavėjui. Kaip teigia Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybinės įmonės specialistai, žmogus, nusipirkęs butą ar žemės, tačiau jo neįregistravęs, turtą gali prarasti.

"Praėjus šiek tiek laiko po sandorio, turtą pardavęs asmuo gali pasitikrinti registre, ar pirkėjas įregistravo savo teises, o pamatęs, kad tai nepadaryta, - išsiimti pažymą kitam sandoriui ir įkeisti, išnuomoti ar net perleisti tą patį turtą kitam asmeniui. Jei pastarasis spėja įregistruoti savo teises, teismine tvarka aiškinantis abiejų turto savininkų teisę į tą patį turtą pirmenybę neabejotinai turėtų jį įregistravęs asmuo", - LŽ sakė Kadastro įmonės direktoriaus pavaduotojas registrui Romualdas Kasperavičius.

Įsigijęs, tačiau neįregistravęs turto asmuo negali jo parduoti, dovanoti, įkeisti, išnuomoti, suteikti panaudai ar kitaip juo disponuoti. Anot Kasperavičiaus, tai tampa ypač aktualu tvarkant paveldėjimo dokumentus turto savininkui mirus - nesant registracijos paveldėtojams savo teisę į turtą tenka įrodinėti teismuose.

"Pirkimo ar dovanojimo sutartis negali būti panaudota kaip turto įgijimą ar perleidimą įrodantis dokumentas - tik registro duomenų bankuose esanti informacija įrodo, kad asmuo turi teisę disponuoti turtu", - aiškino Kasperavičius.

Specialisto teigimu, laisva turto registravimo tvarka galioja beveik visose išsivysčiusiose Europos šalyse. "Vakarų valstybėse prievartos registruoti turtą nėra, tačiau žmonės skuba jį registruoti, nes puikiai suvokia, kokios gali būti delsimo pasekmės", - teigė Kasperavičius.

Anot jo, pasitaiko atvejų, kai buvęs savininkas bandė gauti dar vieną pažymą, leidžiančią parduoti jau parduotą turtą. "Kadangi iš notarų gauname informaciją, kad turtas yra perleistas, stengiamės surasti pirkėją ir jį perspėti apie tokius ketinimus. Paprastai sužinojęs tokią naujieną pirkėjas pas mus lėkte atlekia", - pasakojo Kasperavičius.

Automatiškai neregistruoja

Informaciją apie visus su nekilnojamuoju turtu susijusius sandorius Kadastro įmonės turi - notarai privalo per 24 valandas nuo sandorių patvirtinimo perduoti registro tvarkytojui pagrindinius kiekvieno sandorio duomenis. Tai numatyta Nekilnojamojo turto registro įstatyme.

Tačiau, Kasperavičiaus teigimu, šios informacijos nepakanka turtui perregistruoti. "Pagal notarų pateiktą informaciją negalime žinoti, ar sandoris yra užbaigtas, o pagal CK sandoris laikomas užbaigtas, kai pasirašyta ne tik pirkimo sutartis, bet ir turto perdavimo aktas", - aiškino specialistas.

Neregistruotų tūkstančiai

Per metus mūsų šalyje padaroma 25-30 tūkstančių su nekilnojamuoju turtu ir žeme susijusių sandorių. Šiuo metu Registre įregistruota 1,2 milijono žemės sklypų ir 3,7 milijono nekilnojamojo turto objektų.

NTR duomenimis, iki 2002 metų spalio 1 dienos savo turto neįregistravo per 19 tūkstančių žemės sklypų savininkų, turinčių apie 60 tūkstančių žemės sklypų ir 3-4 procentai visų asmenų, įsigijusių statinius, butus ar kitą nekilnojamąjį turtą.

Anot Kasperavičiaus, per dešimt dienų nuosavybės neužregistruoja 1,5-2 procentų įsigijusių nekilnojamąjį turtą asmenų.

Iš neatvykusių registruoti žemės nuosavybės apie 80 procentų yra tie, kuriems atkurta teisė į žemę. "Atkūrimo procesas labai užtruko. Kai kurie žmonės sužino apie nuosavybės atkūrimą praėjus net metams ar dar vėliau. Patariame žmonėms patiems pasidomėti, kaip vyksta nuosavybės grąžinimo procesas", - sakė Kasperavičius. Anot jo, situacija ypač komplikuojasi, jei miršta asmuo, kuris pageidavo atgauti žemę, nes paveldėtojai gali perimti tik užregistruotą turtą.

Nemoka mokesčių

Neregistruotas turtas tampa ne vien savininkų, bet ir mokesčių rinkėjų problema. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, kol pilietis neįregistruoja savo nuosavybės, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) neturi teisės reikalauti iš jo jokių su nekilnojamuoju turtu susijusių mokesčių. VMI net nežino, kas yra turto savininkas, - anot VMI gyventojų mokesčių skyriaus vyriausiojo specialisto Alberto Markevičiaus, jei turtas neregistruotas, inspekcija neturi informacijos apie asmenį, kuriam jis priklauso.

Kaip LŽ tvirtino Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Butkevičius, neužregistravus įsigytos žemės ir nekilnojamojo turto, atsiranda galimybė išvengti žemės arba žemės nuomos mokesčio, taip pat įmonių ir organizacijų nekilnojamojo turto mokesčio mokėjimo. Anot Butkevičiaus, dėl to labiausiai nukenčia savivaldybių biudžetai, kurių pajamų struktūroje lėšos iš nekilnojamojo turto mokesčių sudaro 6-9 procentų visų gaunamų metinių pajamų.

Parlamentaras pastebi dar vieną blogybę - esant galimybei išvengti turto mokesčių, versle išbalansuojamos konkurencinės sąlygos. "Užregistravęs turtą verslininkas, sąžiningai mokantis žemės arba nekilnojamojo turto mokestį, atsiduria prastesnėje padėtyje nei tas, kuris šių mokesčių nemoka. Akivaizdu, kad jo išlaidos pagaminti tokiam pačiam produktui yra mažesnės", - tvirtino Butkevičius.

Parlamentaro nuomone, problema taps dar opesnė, kai bus nustatytas fizinių asmenų nekilnojamojo turto mokestis. Mokesčiai skaičiuojami pardavėjui

Jei pirkėjas delsia įregistruoti žemę ar pastatus, juos pardavusiam žmogui gali tekti aiškintis su mokesčių inspekcija.

"Pardavęs turtą žmogus toliau laikomas savininku ir pranešimus apie mokesčius siunčiame jam. O naujas savininkas lieka nuošalyje ir mokesčių nemoka", sakė VMI specialistas Markevičius.

Anot jo, susidarius tokiai situacijai, daugiausia vargo turi turto pardavėjas. Jis priverstas aiškintis mokesčių inspektoriams, kad turtas priklauso ne jam, prašyti neskaičiuoti iš jo mokesčių.

Markevičiaus teigimu, ypač daug yra juridinių ir fizinių asmenų, neužregistravusių išnuomotos žemės. Pavyzdžiui, vien Panevėžio apskrityje vos 10 procentų žemės naudotojų tėra sudarę nuomos sutartis ir jas užregistravę.

Kadastro įmonė taip pat pripažįsta, kad esant neregistruotų sandorių neįmanoma pateikti tikslių duomenų Mokesčių inspekcijai, jog ši galėtų apskaičiuoti žemės ir žemės nuomos mokesčius, taip pat juridinių asmenų turto mokestį. Markevičiaus teigimu, dėl šių problemų VMI ne kartą kreipėsi į Kadastro įmonę, tačiau sprendimo rasti nepavyko. "Jie per 24 valandas gauna informaciją iš notarų apie visas sudarytas pirkimo sutartis, tačiau sako, kad duomenų neturi", - stebėjosi jis.

Kasperavičius nuomone, šią problemą bent iš dalies būtų galima išspręsti suderinus veiksmus su VMI. "Jei VMI parodytų iniciatyvą, galėtume teikti jai informaciją apie tuos asmenis, kurie neatvyko registruotis, pavyzdžiui, kiekvienų metų pabaigoje. Apie tai buvo kalbėta ir su VMI, ir su Finansų ministerijos specialistais", - tvirtino Kasperavičius.

Ribotų laisvę?

FM privalomą registravimą norėjo įteisinti įstatymiškai. Dar 2001 metų rudenį ji kreipėsi į Teisingumo ministeriją (TM), norėdama suderinti Nekilnojamojo turto registro įstatymo pakeitimus, kuriais siekė įvesti 3 mėnesių terminą įregistruojant nuosavybės teisę į nekilnojamąjį turtą.

Tačiau TM laikosi pozicijos, kad tokiomis pataisomis būtų pažeistas vienas esminių civilinių santykių principas - sutarties teisės principas, kuris įtvirtintas CK. Pagal šį kodeksą nuosavybės teisė į turtą įgyjama ne nuo sandorio sudarymo ar nuosavybės įregistravimo, bet nuo tos akimirkos, kai turtas perduodamas jį įsigijusiam asmeniui.

Išspręsti šį teisinį kazusą šiuo metu bando parlamentarai Nijolė Steiblienė ir Algirdas Butkevičius, Seimo kanceliarijoje neseniai užregistravę Nekilnojamojo turto registro įstatymo papildymo projektą. Čia siūloma įrašyti nuostatą, kuria nustatomas 3 mėnesių terminas nekilnojamam turtui įregistruoti. Taip pat siūloma Administracinių teisės pažeidimų kodeksą papildyti straipsniu, numatančiu atsakomybę už tokio reikalavimo nesilaikymą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas Majausko sumanymas: donorais taptų visi, kas nepaprašys kitaip (363)

Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas siūlo keisti Lietuvoje galiojančią donorystės...

Adekvačias algas užtikrinti turėjusi naujovė panašėja į didžiulę nesėkmę (81)

Turbūt kiekvienas darbuotojas norėtų žinoti, kada ir dėl kokių priežasčių didės jo alga. Tai...

Rusų žurnalistas: juokinga anaiptol ne visiems (85)

Maskvoje jie springsta iš juoko, savo „Twitter“ paskyroje rašė JAV prezidentas Donaldas Trumpas...

Nelaimės keliuose: specialistai naujus vairuotojus vadina prarastąja karta (93)

„Vairuotojus, kurie neseniai gavo pažymėjimus, didžiąja dalimi galime vadinti prarastąja karta....

Istorija, sukrėtusi Lietuvą: kaip visa tai prasidėjo (1033)

Žinia, kad Jungtinėse Valstijose suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė , ne vieną privertė...

Rusijos ambasadoje Argentinoje - didžiulis kiekis narkotikų (14)

Argentinos policija Rusijos ambasadoje Buenos Airėse aptiko beveik 400 kg kokaino ir areštavo kelis...

Gydytojas papasakojo, kas gresia, jei pabudę jaučiatės pavargę (2)

Jaučiatės mieguisti, aptingę, mažiau darbingi, sunkiai keliatės rytais, sunku sutelkti dėmesį?...

Orai: nesinorės net nosies kišti laukan (75)

Artimiausiu metu didesnių pokyčių nebus. Antroje penktadienio pusėje ir šeštadienį į šalį...

Drama ant ledo: vos balu varžovę aplenkusiai 15-metei iš Rusijos – olimpinis auksas komentarai (59)

Pjongčango žiemos olimpinėms žaidynėms pasiekus finišo tiesiąją pagaliau pirmąjį aukso...

Nuo šiol lietuviai turės daugiau galimybių rinktis prabangias keliones (4)

Išskirtinių lietuvių kelionių organizatorius „Boutique Travel“ pasirašė bendradarbiavimo...