aA
Neįgalius vaikus Lietuvoje auginantys tėvai dėl neigiamo visuomenės požiūrio į tokias šeimas vis dar pasirenka uždaresnį gyvenimo būdą, rodo tyrimas.
"Šeima, kurioje gimsta neįgalus vaikas, atsiduria krizinėje situacijoje. Tyrimas parodė, jog svarbiausia to priežastis yra ne pati vaiko negalia, o tai, kaip į negalią reaguoja aplinka ir kaip į aplinkos reakciją reaguoja tokį vaiką auginanti šeima", - sakė tyrimui vadovavęs Šiaulių universiteto socialinių tyrimų mokslinio centro vadovas Jonas Ruškus.

Socialinį tyrimą "Šeima auginanti neįgalų vaiką: psichosocialinis portretas" sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos "Viltis" užsakymu atliko Šiaulių universiteto socialinių tyrimų mokslinis centras. Tyrime dalyvavo apie 500 Lietuvos šeimų, auginančių neįgalius vaikus.

Tyrimo rezultatai pristatyti trečiadienį Vilniuje. "Sužinojusi apie vaiko negalią šeima atsiduria krizinėje ne tik psichologinėje, bet ir socialinėje situacijoje. Į tokią šeimą pradedama žiūrėti neigiamai, nuo jos nusigręžia draugai bei bendradarbiai", - žurnalistams per tyrimo pristatymą sakė J.Ruškus. Jo teigimu, susidūrusios su neigiama visuomenės reakcija dauguma šeimų pasirenka izoliacijos kelią.

Pasak J.Ruškaus, grįžimas į normalią aplinką nėra lengvas. "Kaip greitai šeima atsistoja ant kojų, priklauso nuo jos santykio su specialistais, mat susidūrusios su vaiko negalia šeimos pirmiausia kreipiasi į juos", - kalbėjo tyrimo vadovas.

Tyrimas parodė, jog specialistai dar nėra visiškai pasiruošę tokiam darbui. J.Ruškaus teigimu, specialistai dažnai savo veiklą orientuoja į vaiko sutrikimų korekciją, o ne pagalbą šeimai.

Pasak tyrimo, tiek socialiniai darbuotojai, tiek psichologai, tiek pedagogai Lietuvoje kol kas nėra kryptingai rengiami darbui su neįgalių vaikų tėvais.

Vis dėlto, pasak J.Ruškaus, dabar situacija yra kiek geresnė, nei prieš dešimtį metų, kai vaikus su negalia auginančios šeimos buvo visiškai izoliuotos.

"Pastebėta, jog naujų tarnybų, orientuotų į šeimą, atsiradimas, pagerino daugelio šeimų situaciją",- kalbėjo tyrimo vadovas.

Pasak jo, tos šeimos, kurioms pagalba buvo suteikta anksčiau, lengviau įsilieja į normalų gyvenimo ritmą.

Tyrimas parodė, jog vis daugiau šeimų mąsto progresyviai bei mokosi gyventi su vaiko negalia, dalyvauja bendruomenės veikloje, taip padėdami ne tik sau, bet ir kitiems panašaus likimo žmonėms.

Tyrimas rodo, jog su didžiausiomis problemomis susiduria šeimos, auginančios vaikus su intelekto bei psichiniais sutrikimais. Šiuo metu Lietuvoje tokių šeimų yra apie 11 tūkstančių.

Pasak J.Ruškaus, tikslesni skaičiai turėtų paaiškėti paskelbus 2001 metų visuotinio gyventojų surašymo duomenis.

Šiaulių universiteto socialinių tyrimų mokslinio centro atliktas tyrimas parodė, jog viena didžiausių tėvų, auginančių neįgalius vaikus, baimių yra netikrumas dėl ateities bei nerimas, kas bus su jų vaikais, kai jie suaugs, kai tėvai dėl ligos ar mirties nebegalės jais pasirūpinti.

Šiuo metu bendrija "Viltis" yra įsteigusi keliolika grupinio gyvenimo namų, kuriuose kartu su socialiniais darbuotojais gyvena suaugę neįgalieji.

Tyrimas atskleidė, jog vyresnio amžiaus tėvai susiduria su didesnėmis psichologinėmis problemomis, nei jaunesnės šeimos, auginančios neįgalų vaiką.

Tyrimas taip pat parodė, jog visuomenėje galiojanti nuomonė, kad gimus neįgaliam vaikui išyra dauguma šeimų, yra neteisinga. Iš 500 apklaustų šeimų, išsiskyrė 13 procentų.

Pasak tyrimo, šeimai su neįgaliu vaiku norint grįžti į visuomenę, būtina specialistų psichologinė, socialinė ir švietėjiška parama, specialistų parengimas darbui su šeima, tėvų laisvalaikio organizavimas, savitarpio paramos grupės ir teigiami visuomenės stimulai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Valstiečių“ palikimas konservatoriams: abejotina koronaviruso statistika ir gyvenimas „kaip bomba“ (517)

Dieną po rinkimų rinkėjų kelialapį į opoziciją gavusi „valstiečių“ Vyriausybė suskubo...

Mokesčių pakeitimai 2021 metais: perskaičiuota NT vertė, didesni akcizai, naikinama PVM lengvata įtakos turės ir „Brexit“ (117)

Kitų metų valstybės biudžete nenumatoma naujų pakeitimų mokesčių sistemoje, tačiau nuo sausio...

Europoje dėl koronaviruso daugėja įtampos ženklų: perspėja, kad sistema gali nebeatlaikyti jau lapkričio pradžioje (6)

Europai ruošiantis koronaviruso atvejų antplūdžiui ligoninėse, valdžios institucijos neslepia...

Ši idėja visiškai pakeistų rinkimų sistemą: ką apie ją mano ekspertai (97)

Jau kurį laiką galima stebėti politikų, politologų ar kitų visuomenės narių nuomones apie...

Startuolio Jungtinėje Karalystėje tikslas – uždirbti iš energijos saugojimo galimybių (1)

„ Tesla Inc.“ akumuliatoriams pirmą kartą subalansavus pasiūlą ir paklausą Jungtinės...

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija aptars koronaviruso epidemiologinę situaciją (29)

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija antradienį nuotoliniu būdu aptars koronaviruso...

Kšištofui Lavrinovičiui prireikė skubios medikų pagalbos: padėjusiam chirurgui iš jaudulio spurdėjo širdis (71)

Šis savaitgalis krepšininkui Kšištofui Lavrinovičiui (40) baigėsi skausminga nelaime....

Arūnas Spraunius | D+ nariams

Globalizacijos mama Amerika pralaimi, užtat išlošia imitatorė ir vagišė Kinija

Spalio 7-ąją JAV vidaus saugumo ministro pareigas einantis Chadas F. Wolfas Ministerijos interneto...

Mirė vos 38-erių sulaukęs Brunėjaus princas Azimas, mėgęs leisti laiką garsenybių draugijoje: šeima paviešino laidotuvių akimirkas (11)

Brunėjaus vyriausybė patvirtino žinią apie princo Azimo, Brunėjaus sultono sūnaus, mirtį....

Plintančiam virusui žlugdant ekonomiką, ECB rengia daugiau pagalbos priemonių (11)

Pasak „ Bloomberg “ apklaustų ekonomistų, nauja koronaviruso infekcijų banga ir atnaujinti...

|Maža didelių žinių kaina