aA
Spalio pradžioje vyksiančioms pratyboms, skirtoms imituoti branduolinę avariją Astravo atominėje elektrinėje (AE), turėtų ruoštis ir patys gyventojai, sako vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Laikinoji panaudoto branduolinio kuro saugykla B1
© DELFI / Domantas Pipas

„Per 4 dienas vyks realios pratybos su žmonių evakuacija, jodo preparatų taikymu ir kitais veiksmais. Svarbiausia yra, kad gyventojai taip pat pasiruoštų pratyboms, aktyviai jose dalyvautų. Pirmiausia turime pasitikrinti nustatymus, kad gautume žinutes. 40 proc. gyventojų tokius nustatymus turi, o galimybes turime visi. Labai svarbu iki spalio 1 dienos bent kartą įeiti į tinklapį „lt72“. Ten yra instrukcija, ir jau spalio 1 dieną turėtumėte gauti (įspėjimo. – ELTA) žinutę“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė R. Tamašunienė.

Tuo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas, einantis direktoriaus pareigas, Mindaugas Kanapickas sakė, kad pratybose dalyvaus per 20 valstybės institucijų, 6 savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos, užsienio valstybių ekspertai.

„Mūsų tikslas yra išbandyti gyventojų visą evakuacijos ciklą tų savivaldybių, kurios plane patenka į 30 kilometrų (skubių apsaugojimo veiksmų zoną. – ELTA). Konkrečiau – tai Vilniaus rajonas ir Švenčionių rajonas. Juose registruosime gyventojus, švarinsime, imituosime jodo tablečių dalijimą ir pervešime juos į saugias vietas“, – sakė M. Kanapickas.

Pasak jo, gyventojai iš Švenčionių rajono savivaldybės bus perkeliami į Zarasų rajoną, o Vilniaus rajono – į Kalvarijos savivaldybę.
Jis taip pat pabrėžė, kad imituojant skubią evakuaciją nebus uždaromi keliai ar ribojimas patekimas į pastatus ar arenas.

M. Kanapicko teigimu, pirmą pratybų dieną – spalio 1-ąją – bus tikrinama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema, spalio 2 ir 3 dienomis – imituojama gyventojų evakuacija, kai bus perkeliama po 50 savanorių.
Spalio 3 dieną pratybose numatoma radiacinė žvalgyba iš oro, bus pasitelkti sraigtasparniai, numatoma vykdyti antžeminę radiacinę žvalgybą, bus tikrinamas aplinkos užterštumas.

Spalio 4 dieną Vidaus reikalų ministerijoje vyks pratybų rezultatų apibendrinimas. Ekspertai pristatys savo vertinimus, vyks diskusija dėl pratybų tobulinimo.

Tuo metu Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento direktorius Julius Žiliukas sakė, kad per visą Lietuvos–Baltarusijos zoną veikia radijo stočių sistema, kuri informuoja apie radiacijos lygį.

„Jei nesuveiktų politinis dalykas, kai, įvykus nelaimei, pagal konvecijas reikia informuoti kitas šalis ir įvyktų tokia avarija, radioaktyvios medžiagos pradėtų sklisti į Lietuvos teritoriją, veikia radijo stočių sistema ir paskutiniu metu buvo atnaujinta. Buvo pastatyta labai daug detektorių palei visą Lietuvos ir Baltarusijos sieną. Sistema sukurta taip, kad jei trys stotelės viršija atitinkamą nustatytą lygį, prasideda aliarmas“, – sakė J. Žiliukas.

Jo teigimu, šiuo metu Vyriausybė su Sveikatos apsaugos ministerija taip pat ketina pirkti jodo tabletes, kurias išdalytų gyventojams, esantiems 100 kilometrų skubių apsaugomųjų veiksmų zonoje.

„Iki to laiko, kai pradės veikti Baltarusijos AE, bus aprūpinti visi gyventojai, esantys 100 kilometrų zonoje“, – sakė J. Žiliukas.

Baltarusija 2400 megavatų (MW) galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmąjį jėgainės reaktorių tikimasi paleisti jau šiemet, antrąjį – kitais metais.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.8824

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (25)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (133)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

Pirko rusišką lėktuvnešį, o įsigijo nesibaigiantį galvos skausmą (481)

Kaip ir daug kitų šalių, Indija nori įsigyti geriausių ginklų, kokių tik išgali nusipirkti....

Rimvydas Valatka. Lietuvos lenko pasikalbėjimas su arabų šeichu (275)

Iki šiol abejojama, kas parašė „Lenko pasikalbėjimą su lietuviu“. Bet niekas neabejoja, kad...

Įspėja šiukštu nemaišyti šių dažniausiai vartojamų vaistų: galima ne tik apsinuodyti, bet ir pakenkti svarbiems organams (28)

Užklupus skausmui, peršalimui ar kitiems netikėtumams, pirmiausia puolame į savo vaistinėlę. Ten...

„Žalgiris“ išliejo įtūžį: Pasvalyje iškovota didžiausia sezono pergalė (68)

Penktadienį skaudžią nesėkmę Eurolygos rungtynėse prieš Pirėjo „Olympiakos“ patyręs Kauno...

Avarija Prienų rajone: du žmones vadavo ugniagesiai gelbėtojai

Sekmadienio vakarą, apie 18.15 val., Prienų rajone, Kauno plente, Ignatavos kaimo ribose, maždaug 4...

Manto Kvedaravičiaus „Partenonas“ užvėrė „Scanoramą“ sostinėje

Sekmadienio vakarą Vilniuje kino mylėtojai rinkosi į šventinę Europos šalių kino forumo...

„Patrulis“ Algirdas Radzevičius išdrįso netikėtam interviu: iki sūnaus buvau visai kitoks žmogus (14)

Vienuolikmetį sūnų Roką auginantis grupės „Patruliai“ lyderis Algirdas Radzevičius...

Senovės Lietuvos miškų apsauga: urėdas brakonierių galėjo iš karto pakarti

Visi trys Lietuvos statutai (1529, 1566, 1588) šalia svarbiausių tuometinės valstybės ir jos...