aA
Ketvirtadienį Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas viešai ir oficialiai kreipėsi į SEB banką bei SEB banko valdybos pirmininką ir prezidentą Raimondą Kvedarą, prašydamas paaiškinti, ar banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda vykdo „hibridinę“ prezidento rinkimų kampaniją ir ar gali būti, kad bankas kišasi į Lietuvos politiką.
© DELFI / Karolina Pansevič

Nors G. Nausėda nėra oficialiai paskelbęs, kad dalyvaus LR prezidento rinkimuose, viešojoje erdvėje jis yra laikomas kaip vienas iš galimų kandidatų ir net favoritų. Tokia SEB banko prezidento patarėjo pozicija jau yra sulaukusi kritikos ir iš Seimo nario bei oficialaus kandidato į prezidentus Žygimanto Pavilionio. Šį kartą G. Nausėda ir SEB bankas susilaukė kritikos iš S. Jakeliūno

„Ar G.Nausėda jau gerą pusmetį, o gal ir dar ilgiau vykdo „hibridinę“ prezidento rinkimų kampaniją ir jei taip, ką apie tai galvoja jo darbdavys – AB SEB bankas? Ar gali būti, kad šis bankas ir jo savininkas – seniausias privatus bankas Švedijoje – dalyvauja ar ketina dalyvauti Lietuvos politikoje? Po to, kai iš esmės prisidėjo prie krizės Lietuvoje sukėlimo 2008–2009 metais ir turint omenyje, kad tai yra BFK vykdomo parlamentinio tyrimo objektas?“, – savo „Facebook“ paskyroje klausimus R. Kvedarui uždavė S. Jakeliūnas.

Jei iš tiesų G. Nausėda paskelbs savo kandidatūrą prezidento rinkimuose, pasak S. Jakeliūno, tai SEB banko veiksmai gali būti vertinami kaip dalyvavimas politikoje.

S. Jakeliūnas teigia, kad G. Nausėdos viešasis komunikavimas pastaraisiais mėnesiais galimai įgavo „hibridinės“ ar „preliminarios“ rinkimų kampanijos požymių. Anot S. Jakeliūno, todėl ji gali būti vertinama kaip kryptingi ir sistemingi veiksmai, siekiant padidinti galimo kandidato populiarumą ir patrauklumą prieš prasidedant oficialiajai rinkimų kampanijai.

„SEB banko darbuotojas G. Nausėda viešojoje erdvėje yra beveik visuotinai suvokiamas kaip vienas iš galimų kandidatų 2019 metais vyksiančiuose LR prezidento rinkimuose, jis yra nuolat minimas atitinkamose sociologinėse apklausose ir pirmauja jose, tačiau nei jis pats, nei SEB bankas nėra paneigę dalyvavimo rinkimuose galimybės“, – dėsto S. Jakeliūnas.

Stasys Jakeliūnas
Stasys Jakeliūnas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jis taip pat pabrėžia, kad SEB bankas yra vienas iš sisteminių Lietuvos ekonomikos dalyvių, darantis esminę įtaką šalies finansiniam stabilumui. „SEB bankas ir jo grupė dabar ir ateityje gali būti siejami su tokiu G. Nausėdos viešuoju komunikavimu, tiesioginiu ir netiesioginiu tokio komunikavimo finansavimu bei jo tikslais, ypač jei G. Nausėda taps oficialiu kandidatu ir dalyvaus rinkimuose – o tokiu atveju SEB banko veiksmai (ar neveikimas) galėtų būti vertinami kaip dalyvavimas politikoje, kas nėra priimtina ES ir EBPO valstybėse“, – teigia S. Jakeliūnas.

„Facebook“ paskyroje paviešintame S. Jakeliūno rašte, SEB banko prašoma paaiškinti, ar tokie G. Nausėdos veiksmai nepažeidžia SEB banko ir SEB grupės verslo vykdymo gairių (angl. Code of conduct), pagal kurias banko darbuotojai, viešai komunikuodami, privalo laikytis savo pareigybių ir kompetencijos ribų, ir ar G. Nausėda nedaro žalos SEB banko ir visos SEB grupės reputacijai, nes viešai komunikuodami banko darbuotojai yra suvokiami kaip atstovaujantys visą organizaciją.

S. Jakeliūnas taip pat informavo, kad yra svarstoma galimybė įvardytų aplinkybių ir veiksmų kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausiąją rinkimų komisiją, SEB grupės būstinę bei grupę prižiūrinčias institucijas.

Nausėda: tokių laiškų autoriai tik paskatins greičiau priimti sprendimą

DELFI susisiekus su ekonomistu G. Nausėda, šis patikino, kad į regionus vykdavo kaip ekonomistas, todėl sakyti, kad jo išvykos į yra prezidentinės rinkiminės kampanijos dalis – būtų neteisinga.

G. Nausėda nesutinka ir su S. Jakeliūno teiginiu, kad jo atliekami veiksmai prieštarauja etikos kodeksui, nes jis jokiuose rinkimuose nedalyvauja. „Vienas iš etikos kodekso principų yra toks, kad žmogus, dirbantis grupėje, išpažįsta ir turi teisę turėti savo pilietinę nuomonę, dalyvauti įvairiose visuomeninėse veiklose. Bet pilietis negali dalyvauti rinkimuose, nes tai nesuderinama su tam tikru depolitizacijos statusu, kuris bankui yra šventa nerašyta taisyklė“, – sako jis.

G. Nausėda sutinka, kad iš tikrųjų pastaruoju metu jis intensyviai dalyvavo įvairiuose visuomeniniuose projektuose, tačiau tai nėra joks nusižengimas, nes tiesioginėje politinėje veikloje jis iki šiol nėra dalyvavęs.

„Bet savaime suprantama, kad paskelbus, pavyzdžiui, apie sprendimą kandidatuoti, su lig ta diena, ta minute, žinoma, kad aš nebegalėčiau vykdyti tų pareigų, kurias šiuo metu vykdau savo institucijoje“, – sako G. Nausėda.

Ekonomistas teigia, kad yra priėmęs sprendimą apie kandidatavimą LR prezidento rinkimuose ir jį paskelbs greitu metu.

„Kuomet tam tikri konkuruojantys asmenys labai stebi reitingų lenteles ir mato tendencijas, kurios jų nedžiugina, nori kažkaip paveikti situaciją. Aš esu visada už tai, kad norint pakilti reitingų lentelėje, reikia priimti teisingus ir gerus sprendimus valstybei. Tada galima atsidurti labai aukštai, ko gero, net pirmoje vietoje.

Aš iki šiol užsiiminėjau profesine veikla, komentavau ekonominius reiškinius. Matyt, tą dariau pakankamai neblogai, nes žmonės daugiau jokios mano veiklos viešai matyti negalėjo. Mano santykinė sėkmė sociologinėse apklausose turėtų būti siejama su profesine veikla“, – paklausus, ar, jo nuomone, tylėjimas nesukelia nereikalingų problemų, atsakė ekonomistas. G. Nausėda pabrėžia, kad tokia profesine veikla jis užsiima jau 18 metų.

Jis neslepia, kad dažnai gatvėje sulaukia klausimo, ar kandidatuos. „Tokie klausimai tapo neišvengiami, jie suteikia tam tikrą politizacijos tonusą, bet su tuo niekaip negalėčiau kovoti. Atsiranda mėginimų šitą situaciją eskaluoti. Manau, kad šitų laiškų autoriai turėtų padaryti gerą darbą. Jie paskatins mane priimti sprendimą greičiau“, – DELFI teigia G. Nausėda.

Jis apgailestavo, kad Lietuvoje išplito savotiškas laiškų žanras. „Bėda ta, kad vienas laiškas, kuris buvo parašytas šių metų pradžioje iki adresato nenuėjo. Galbūt į butelį Baltijos jūroje buvo įdėtas“, – apie Ž. Pavilio laišką kalbėjo G. Nausėda.

Ekonomistas viliasi, kad S. Jakeliūno laiškas nukeliaus iki adresato. „Bet manau, kad palūkėkime ir netolimoje ateityje viskas bus aišku ir visiems bus ramiau gyventi“, – žada jis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

VU profesoriaus elgesį tyrusi komisija nustebino studentą: pripažino, kad esu „Karbauskio b...pys“ ir „šiukšlė“ (2)

Nors profesorius Paulius Subačius viešoje erdvėje palankiai vertino itin įžeidžiančius...

Visą Švediją šokiravęs žudikas pareikalavo Lietuvoje stabdyti įkalinimo iki gyvos galvos skyrimą (20)

Už žinomos Švedijos psichologės nužudymą iki gyvos galvos įkalintas kaunietis Vidmantas...

Guoga: Ramūnas su Saulium daro tai, ko konservatoriams padaryti nepavyko (170)

Ketvirtadienį europarlamentaras Antanas Guoga paskelbė savo sprendimą nekandidatuoti į Vilniaus...

Kadaise nusikaltėlių pamėgta gatvė keičia įvaizdį: dabar tai viena patraukliausių vietų pirkti būstą (7)

Savanorių prospektas – viena ilgiausių sostinės gatvių, besidriekianti net per tris...

Žvilgtelėkite į naują Erikos Vitulskienės plius dydžio kolekciją: noriu, kad moterys neatrodytų nuobodžiai pamatykite pirmieji (7)

Ketvirtadienį sostinėje startavo tradicinė mados mugė „Fashion Bazaar“, kurioje šįkart...

Paskutinis Jamalo Khashoggi žodis „The Washington Post“: arabų pasauliui labiausiai reikia žodžio laisvės (3)

„The Washington Post“ žurnalistė ir skilties „Global Opinions“ redaktorė Karen Attiah gavo...

Prezidentiniai reitingai: Nausėdai ant kulnų lipa dar du kandidatai (343)

Lenktynėse dėl vietos Daukanto aikštės Baltuosiuose rūmuose vyrauja keturi lyderiai....

Kritikuoja valdžios ryžtą grąžinti skolą „Žalgiriui“: kada prisimins mokesčių mokėtojus? (173)

Kiek didesnė nei pusės milijono eurų premija įkris į „Žalgirio“ klubo kišenę už 1999...

300-ąsias rungtynes Eurolygoje žaisiantis Jankūnas stebėjosi: negalvojau, kad esu toks senas (3)

Eurolygos penktadienio rungtynės Kaune tarp „Žalgrio“ ir Stambulo „Fenerbahče“ bus ne tik...

Įspėjo tuos, kurie atiduoda automobilį „į metalo laužą“: užmaršumas gali virsti rūpesčiais (8)

Nenaudojamą automobilį norima parduoti į metalo laužą, tačiau kaip elgtis su ant jo esančiais...