aA
Opozicinių frakcijų lyderiai teigia, kad, jei prezidentas Gitanas Nausėda visgi nuspręstų vetuoti įstatymą, mažinantį Seimo rinkimų kartelę iki 3 procentų partijoms ir 5 procentų koalicijoms, valdantiesiems būtų sunku surinkti reikiamą 71 balsą, būtiną valstybės vadovo veto atmetimui. Kita vertus, jei G. Nausėda, skeptiškai įvertinęs šias Seime jau pritarimo sulaukusias pataisas, kartu pasiūlytų rinkimų kartelę nuleisti šiek tiek nuosaikiau – iki 4 ir 6 proc. – šiai iniciatyvai opozicija greičiausiai nepritartų.
Nausėdos sprendimas, kurio laukiama su nekantrumu: ką valdantiesiems iš tiesų reikštų veto
© DELFI / Orestas Gurevičius

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis tikisi, kad, prezidentui nusprendus vetuoti įstatymą, Seimas išliks nuoseklus ir savo pozicijos nekeis.

„Seimas priėmė sprendimą. Jeigu bus veto, Seimas priiminės sprendimą, koks jis bus, toks bus, aš nematau, dėl ko čia reiktų labai stipriai ginčytis. T. y. mes priėmėme sprendimą 3 procentų, tikriausiai Seimas liks nuoseklus, jeigu neužteks balsų, bus kitas variantas. Jeigu bus vetuojama su pasiūlymu, tai tokiu atveju, jeigu veto nebus atmestas, bus priimtas pasiūlymas, jeigu bus vetuojama be pasiūlymo, tokiu atveju nebus nieko. T. y., jeigu neatmes veto, liks taip, kaip buvo“, – Eltai paaiškino R. Karbauskis.

„Valstiečių“ pirmininkas galvoja, kad Seimas greičiausiai bandys atmesti veto.

„Įsivaizduoju, kad Seimas vis tiek pabandys atmesti veto“, – sakė LVŽS pirmininkas.

Visgi, R. Karbauskio įsitikinimu, Seimo rinkimų kartelės mažinimas prisideda prie demokratijos didėjimo.

Savo ruožtu, Viktorijos Čmilytės–Nielsen teigimu, valdantieji turi galimybę surinkti reikiamą 71 balsą, būtiną prezidento veto atmetimui. Visgi, Seimo narės nuomone, tai realiai padaryti nebus lengva.

„Manau, kad tai yra įmanoma, bet valdantiesiems tai nebus lengva, kadangi 71 balsą jiems ir apskritai labai sudėtinga surinkti, nes valdančioji dauguma nestabili ir tik kai kuriais klausimais susiburia. Čia, matyt, ir pasimatys, ar valdančiųjų, būtent „valstiečių“, frakcija yra vieninga šiuo klausimu. Manau, kad iš visos opozicijos (nusistatymo. – ELTA) akivaizdu, kad palaikymo (prezidento. – ELTA) veto atmetimui nebus“, – Eltai savo nuomonę pareiškė V. Čmilytė-Nielsen.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė įsitikinusi, kad, G. Nausėdai nusprendus vetuoti įstatymą, visos prašymą pasirašiusios opozicinės partijos nebekeis savo pozicijos.

„Manyčiau, kad tos frakcijos, kurios pasirašė prašymą dėl veto, tos pozicijos ir laikysis“, – sakė parlamentarė.

V. Čmilytė-Nielsen taip pat patvirtino, kad, jei prezidentas nuspręstų pasiūlyti rinkimų kartelę nuleisti iki 4 procentų partijoms ir 6 procentų koalicijoms, ji pati tokio pasiūlymo nepalaikytų. Kartu Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė tikino, kad planuoja inicijuoti įstatymo pataisą, kuri užtikrintų, kad bet kokie rinkimų taisyklių pakeitimai įsigaliotų tik po artėjančių Seimo rinkimų.

„Prezidentas tikrai yra išreiškęs palaikymą 4 procentų idėjai, tačiau šitoje situacijoje aš asmeniškai laikyčiausi tos pačios pozicijos, kad keisti rinkimų taisykles, likus taip mažai laiko (iki rinkimų. – ELTA), būtų nekorektiška. Todėl aš siūlyčiau pataisą, kad pakeitimai įsigaliotų tik po artėjančių Seimo rinkimų“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Savo ruožtu opozicijos lyderis, Socialdemokratų frakcijos narys Julius Sabatauskas sakė manantis, kad, prezidentui nusprendus vetuoti pataisas, Seimo pozicijai deklaruoto Prezidentūros veto nepavyktų atmesti.

Opozicijos lyderio teigimu, Socialdemokratų partija, kaip ir didžioji dalis opozicijos, pasisako prieš rinkimų barjero mažinimą.
„Mūsų frakcijoje visi pasisako prieš, opozicija – taip pat“, – teigė socialdemokratas.

Nepaisant to, pasak J. Sabatausko, prezidentui pasiūlius rinkimų kartelę mažinti iki 4 procentų partijoms ir 6 koalicijoms, Socialdemokratų partija tokį pasiūlymą apsvarstytų.

„Dėl 4 procentų, tai mes tada svarstytume eigoje“, – teigė opozicijos lyderis.

Mišriai Seimo narių grupei priklausanti liberalė Aušrinė Armonaitė neatmeta galimybės, kad valdantiesiems pavyktų surinkti balsus, norint atmesti prezidento veto.

„Priklausys nuo to, kiek Ramūnas Karbauskis norės kažką asmeniškai įrodyti Gitanui Nausėdai. Mes matome, kad jie visai nesiskaito su prezidento pozicija dėl ministro Narkevičiaus. Prezidentas pasakė, kad susikompromitavusiu ministru nepasitiki, o iš karto po to Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad ministras dirbs toliau. Matome, kaip žiūri valdantieji į prezidento poziciją. Čia lygiai tas pats, manau, kad, jeigu norės, tai tikrai atmes“, – savo nuomonę Eltai išsakė A. Armonaitė.

Parlamentarė patvirtino mananti, kad opozicija vieningai palaikytų prezidento veto, tačiau pridūrė, kad iš pačios opozicijos ir kilo šis daug prieštaringų nuomonių susilaukęs rinkimų kartelės mažinimo pasiūlymas.

„Manau, kad dabar jau bus daugiau mažiau vieninga opozicija, aišku, nepamirškime, kad šito projekto nebūtų, jei ne Liberalų sąjūdžio iniciatyva mažinti kartelę, likus mažiau nei metams iki rinkimų, iki 4 procentų“, – akcentavo politikė.

ELTA primena, kad Seimo opozicija prašo G. Nausėdos vetuoti rinkimų slenkstį mažinančias įstatymo pataisas, kurios, pasak opozicijos atstovų, didins politinį nestabilumą ir fragmentaciją. Prezidento prašoma atsižvelgti ir į tai, kad rinkimų taisyklės keičiamos, likus mažiau nei metams iki Seimo rinkimų.

Prezidentas G. Nausėda patvirtino, kad dėl Seimo rinkimų kartelės mažinimo išlieka skeptiškas.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.7857

Top naujienos

Gydytojas Morozovas apie koronavirusą: jeigu kontaktavę su užsikrėtusiąja ir sukarščiavę atėjo į poliklinikas – labai blogai (91)

Lietuvoje 39 metų moteriai Šiauliuose nustačius koronavirusą, ji kartu izoliuota Respublikinėje...

Šiaulių ligoninėje – nerimas, pacientai ir medikai drąsina vieni kitus (3)

Šiaulių respublikinėje ligoninėje, kur paguldyta pirmoji šalyje koronavirusu užsikrėtusi...

Po tragiškos nakties Turkija atveria vartus, šimtai migrantų jau plūstelėjo Europos link (319)

Šimtai migrantų Turkijoje plūstelėjo į pasienio regionus Europos link, pasirodžius...

Valdantieji aptarė koronaviruso grėsmę, Skvernelis perspėja – bus visko (3)

Po to, kai Lietuvoje buvo patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis, valdančiosios daugumos atstovai...

Šiauliuose – pirmasis koronaviruso atvejis Lietuvoje: kas bus daroma mieste papildyta 12.30, meras perduoda svarbią žinią (24)

Penktadienį paryčiais paaiškėjo, kad Šiauliuose patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis...

Šeši mėginiai iš Šiaulių dėl koronaviruso yra neigiami patikslinta (86)

Šeši penktadienio rytą ištirti mėginiai dėl galimo koronaviruso buvo neigiami, tačiau su...

Pateikė informaciją, kodėl Šiaulių centre uždaryta mokykla papildyta 12.19 (7)

Lietuvą pasiekus pirmajam koronaviruso atvejui penktadienio rytą Šiaulių ligoninėje buvo...

Lietuvoje užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis: kas bus daroma toliau papildyta 10.24 (543)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Vyriausybė pranešė apie pirmąjį koronaviruso atvejį...

Šimtai sirgalių prašo grąžinti pinigus už bilietus į „Žalgirio“ Eurolygos rungtynes (56)

Jau keli šimtai krepšinio sirgalių pateikė prašymus grąžinti pinigus už bilietus į...

„Norfa“ gali svarstyti apriboti būtiniausių prekių pardavimų kiekius vienam žmogui (38)

Nuo antradienio „Norfose“ prasidėjo ilgesnio galiojimo prekių pardavimų augimas, praneša...

|Maža didelių žinių kaina