Anot jo, šią galimą ekonomikos skatinimo priemonę G. Nausėda aptarė diskusijoje su ekonomistais praėjusią savaitę.

„Aptarta viena iš galimybių, idėjų – laikinai sumažinti gyventojų pajamų mokestį iki metų pabaigos ir taip prisidėti, labai horizontaliai paliesti visus dirbančiuosius, padidinti jų pajamas ir taip paskatinti paklausą, pagyvinti mūsų ekonomiką. Ši idėja sutikta gana pozityviai, ji toliau bus plėtojama su ministerijomis, Vyriausybe ir sulaukus galimybių, jeigu tai pasiteisins, mes teiksime tokią iniciatyvą Seimui“, – Žinių radijui antradienį sakė G. Nausėdos patarėjas ekonomikai ir socialinei politikai.

Anot jo, ekonomistams šiemet prognozuojant apie 8-10 proc. ekonomikos susitraukimą, kai kurios prognozės numato analogišką augimą kitąmet, todėl yra būtina „amortizuoti ekonomikos nuosmukį būtent šiais metais“. Laikinas mokesčio sumažinimas, patarėjo nuomone, galėtų padidinti gyventojų pajamas, paskatinti vartojimą ir sušvelninti ekonomikos kritimą.

„Jei sveikatos fronte pirmaujame 1:0, tai ekonomikos fronte atsiliekame 1:0, tačiau turime galimybių pasitempti, išlyginti ir persverti rezultatą, bet tam reikia žymiai aktyviau skatinti ekonomiką“, – pabrėžė S. Krėpšta.

Išmoka gavėjus turėtų pasiekti anksčiau nei rugpjūtį

Prezidento patarėjas, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas Simonas Krėpšta sako, kad Vyriausybės pasiūlyta 200 eurų išmoka gavėjams turėtų būti išmokėta per trumpesnį laikotarpį, siekiant, kad ši priemonė būtų veiksminga.

Kaip antradienį „Žinių radijui” sakė S. Krėpšta, panašias paklausos skatinimo priemones yra taikiusi ne viena valstybė.

„Bendrai paėmus, iš makroekonomikos pusės įvairios paklausos skatinimo priemonės yra reikalingos, matant bene 10 proc. ekonomikos kritimo prognozes, ir ši priemonė – 200 eurų – nėra kažkokia inovacija, čia yra vadinamieji helikopterio pinigai”, – „Žinių radijui” sakė S. Krėpšta.

„Jei mes norime įlieti šiuo metu į ekonomiką papildomų lėšų, helikopteris turi greitai atskristi, nes paskui bus per vėlu ir tas poveikis tikrai neduos tiek naudos, kiek galėtų duoti, jei ta priemonė būtų panaudota šiuo metu“, – pridūrė prezidento patarėjas.

Jo teigimu, matant, kaip dirba tam tikros valstybės institucijos, „galima rasti inovatyvių būdų šiuo laikotarpiu išspręsti biurokratinius trikdžius ir įgyvendinti priemonę per trumpesnį laikotarpį.”

Vyriausybės siūloma parama būtų išmokama, jeigu žmogui iki 2020 metų gruodžio 31 dienos buvo arba bus paskirta bent viena iš šių „Sodros“ išmokų: senatvės, netekto darbingumo (invalidumo) pensija, našlių, našlaičių ar maitintojo netekimo pensija, ištarnauto laiko pensija, kompensacija už ypatingas darbo sąlygas, šalpos pensija ar kompensacija ir panašiai.

Ši išmoka nukreipta į beveik 910 tūkst. asmenų.

Kaip anksčiau sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, dėl šiuo metu „Sodros” patiriamų didelių apkrovimų išmoka gavėjus pasiektų tik rugpjūtį.
Siūlymui dar turės pritarti Seimas.

Lietuvoje kovo 16-ąją įvedus karantiną, buvo uždrausta didžioji dalis prekybos ir paslaugų, tačiau palaipsniui karantino sąlygos švelninamos atšaukiant vis daugiau apribojimų verslui.