aA
Kandidatas į prezidentus ekonomistas Gitanas Nausėda, pristatydamas pagrindines rinkimų programos nuostatas gynybos srityje, pabrėžia, kad šalies saugumą bei efektyvų atgrasymą galėtų užtikrinti tam tikrą laiką savarankiškai priešintis agresijai galinti Lietuvos kariuomenė, NATO sąjungininkų buvimas regione bei greitas pastiprinimo atvykimas, iki 80 tūkst. rezervistų ir šaulių pajėgos, iki 60 proc. pasiruošusių valstybę ginti piliečių.
Gitanas Nausėda
© DELFI / Andrius Ufartas

„Yra keli esminiai veiksniai, užtikrinsiantys šalies saugumą - gausios ir operatyviai reaguoti galinčios NATO sąjungininkų pajėgos, visiškai modernia ginkluote aprūpinta ir sukomplektuota Lietuvos kariuomenė bei ginti Tėvynę pasiruošusi ir mokanti tai daryti visuomenė. Pirma, turime panaikinti barjerus, trukdančius NATO pajėgoms pasiekti Lietuvą maksimaliai greitai. Antra, būtina sukomplektuoti esamus kariuomenės padalinius, trečia - investuoti į pilietiškumo ugdymą ir besąlyginį visuomenės priešinimąsi agresijos atveju“, - sakė G. Nausėda.

Pasak jo, Lietuva galėtų tapti Lenkijoje planuojamo kurti vadinamojo Trumpo forto dalininke ir siūlyti prie Suvalkų koridoriaus įrengti forto lietuviškąją citadelę su vieno bataliono dydžio amerikiečių pajėgomis. Tam Lietuvai reikia sudaryti konkretų pasiūlymą, kaip finansiškai prisidėti prie bendros lenkų ir amerikiečių bazės kūrimo, sukurti bataliono dydžio pajėgoms reikiamą infrastruktūrą bei užtikrinti karinį Šengeno režimą, kuris leistų perdislokuoti pajėgas be jokių kliūčių.

„Nuolatinės JAV karinės pajėgos regione yra nacionalinis Lietuvos interesas, prie kurio įgyvendinimo mūsų šalis turėtų prisidėti visomis reikalingomis priemonėmis. Sveikinu NATO sprendimą kaimyninėje Lenkijoje įrengti JAV karinės technikos išankstinio dislokavimo sandėlių kompleksą ir tikiu, kad šį žingsnį papildys JAV karo bazės sukūrimas. Jos forposto įrengimas prie Suvalkų koridoriaus padėtų užtikrinti šios strategiškai svarbios vietos saugumą”, - sakė G.Nausėda.

Siekiant užtikrinti efektyvų sausumos pajėgų veikimą, NATO oro policijos misija turėtų įgyti oficialų gynybos statusą, o jos pajėgumai padidinti. Taip pat būtina kasmet rengti plataus masto NATO aviacijos pratybas įtraukiant ir Švedijos bei Suomijos oro pajėgas, kurios itin suinteresuotos Baltijos šalių saugumu.

Antrasis G. Nausėdos akcentuotas gynybos politikos prioritetas yra Lietuvos kariuomenės stiprinimas. Pateiktas planas išvystyti reguliariosios kariuomenės divizijos lygmens pajėgumą bei aprūpinti 6 teritorinės gynybos savanorių pajėgų rinktines.

Jau taikos metu Lietuvos kariuomenės struktūra turi būti maksimaliai pritaikyta karo meto poreikiams, kad tarpusavyje sąveikaujančios sausumos, specialiųjų operacijų, oro ir jūrų pajėgos tiksliai žinotų savo indėlį į krašto gynybą ir būtų tam pasiruošusios.

Be to, Lietuva, komplektuodama Lietuvos kariuomenę ir šauktiniais, suformuotų pakankamą rezervą, kuris karinės grėsmės atveju būtų pasirengęs papildyti reguliarios kariuomenės dalinius. Tokio rezervo dydis galėtų siekti daugiau nei 20 tūkstančių žmonių.

„Finansavimą krašto apsaugai turime didinti, kaip numatyta nacionaliniame susitarime, ir tuo pačiu lėšas atverti šalies verslo bendruomenei, kuri galėtų kurti gynybos produktus ir aprūpinti kariuomenę. Vietos gynybos inovacijoms turime skirti ne mažiau kaip 3 proc. gynybai skiriamų lėšų (iki 27 mln. EUR per metus), kurios padėtų palaipsniui kurti savo gynybos pramonę“, - sakė G. Nausėda. Tam tikslui siūloma įkurti Gynybos pramonės eksporto (GPE) įstaigą prie KAM.

G. Nausėdos teigimu, sąjungininkų ir Lietuvos kariuomenės stipri rišamoji grandis yra savo valstybę ginti pasiruošę piliečiai, kurių dalį reikia didinti nuo 47 proc. 2018 m. (KAM užsakyto tyrimo duomenimis) iki 60 proc. Žinančių, kaip elgtis agresijos atveju dalis turi išaugti nuo 28 proc. (2018) iki 50 proc. Šiam tikslui pasiūlyta įtraukti Šaulių organizaciją, kuri skatintų pilietiškumą.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
3.9167
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Antanas Saulaitis – apie lietuvius, šventes ir nuodėmes: pasižiūri į žmones ir negali žinoti, ar čia laidotuvės, ar Velykos (25)

„Vienoje šeimoje buvo keturios mergytės, jos kiekvieną dieną sutaupė po vieną saldainį per...

Darbas su nepilnamečiais vieno pavojingiausių Vilniaus mikrorajono gatvėse: nedraudžiame muštis, gerti ar rūkyti (9)

Naujininkai, vienas prieštaringiausiai vertinamų sostinės mikrorajonų, pamažu atgimsta....

Orai: pirmąją Velykų dieną gamtą gaivins lietus (2)

Po ilgokai užsitęsusio sausringo laikotarpio, pirmąją Velykų dieną pagaliau žemę drėkins lietus.

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (511)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (443)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (73)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (247)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Maža kaimo krautuvėlė prie didelio kelio: su pirkinių sąrašais čia sugrįžta net iš kitų miestų (11)

Talačkonių parduotuvė , priklausanti tiems patiems šeimininkams, kaip ir Ustukių malūnas ,...

Mokslininkai: protėvių poravimasis su kitomis žmonių rūšimis keitė mūsų genus (42)

Neseniai Naujojoje Gvinėjoje atrasta nauja žmonių giminė, kurios atstovai poravosi su...

Absurdiškiausi patarimai sekso tema kitados pateikti kaip labai rimtos rekomendacijos (14)

Įvairiuose gyvenimo būdo, psichologiniuose ir pramoginiuose žurnaluose galima rasti galybę kartais...