aA
Prezidentas Gitanas Nausėda nesutinka su tuo, kad Lietuva yra netinkama tarpininkauti Lenkijos ir Europos Sąjungos (ES) ginče dėl europinės ir nacionalinės teisės viršenybės. Šalies vadovas tikina, kad galimybę Lietuvai tarpininkauti ginče pasiūlė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Angela Merkel
Angela Merkel
© AFP / Scanpix


Lietuvos tinkamumu atlikti tarpininko vaidmenį Lenkijos ir ES ginče dėl europinės ir nacionalinės teisės viršenybės suabejojo užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Pasak jo, Lietuva pernelyg susijusi su Lenkija, kad ES mastu galėtų būti vertinama kaip nešališka tarpininkė.

„Tiesą sakant, mano vizito Vokietijoje metu pati kanclerė A. Merkel pasiūlė tokią alternatyvą, kad Lietuva, kuri yra Lenkijos kaimynė ir kuri neturi teisės viršenybės problemų, galėtų būti puiki tarpininkė. Aš manau, kad tai yra visiškai įdomi idėja“, – Briuselyje žurnalistams ketvirtadienį teigė G. Nausėda.

„Tačiau, be jokios abejonės, negalima medijuoti, nesutinkant kitoms abiem pusėms, kurios šiuo atveju konfliktuoja. Mes pasiūlome savo paslaugas, jeigu jos būtų priimtinos dabartinėje situacijoje, mes tikrai esame pasirengę taip padaryti“, – pažymėjo jis.

Prezidentas taip pat akcentuoja, kad šalies nešališkumas negali būti apibrėžiamas geografiniu artumu. Todėl G. Nausėda mano, kad šiam tarpininkės vaidmeniui Lietuva tiktų.

„Kaip aš jau ir sakiau, mes neturime teisės viršenybės problemų. Lietuva gerbia teisės viršenybės principą, nes tai yra kertinis Europos Sąjungos veiklos principas, taip ir liks. Bet Lietuva nori išgirsti, išklausyti abi puses, o ne iš karto užsidėti teisėjo mantiją ir sėsti į teisėjo suolą“, – sakė prezidentas.
„Ko mes turėtume vengti, tai imtis kažkokių karštų sprendimų, kurie ekonominiais būdais, finansiniais svertais baustų Lenkiją ir sodintų ją į kaltinamųjų suolą. AŠ manau, kad tam yra akivaizdžiai per ankstyvas metas“, – pridūrė jis.

Prezidentas atkreipia dėmesį, kad Lenkijos konstitucinio tribunolo sprendimą visapusiškai ir nešališkai visų pirma turi įvertinti Europos Komisija.

„Todėl pirmiausiai aš laukčiau pačios Europos Komisijos reakcijos, ką apie tai galvoja ji, kokį galimą veiksmų algoritmą ji numato, o jau tada mes galime diskutuoti apie tai, kaip elgtis susiklosčiusioje situacijoje“, – pabrėžė šalies vadovas.

„Aš tai sakiau ir prezidento A. Dudos vizito Lietuvoje metu, kartosiu tai ir dabar. Aš manau, kad vis dar yra galimybė kompromiso keliu ieškoti sprendimo, kai galbūt abi pusės daro tam tikrą arba nuolaidą, arba kompromisą tam, kad būtų surasti sprendimai“, – pridūrė jis.

G. Nausėda atkreipia dėmesį, kad priešingu atveju sprendžiant vėl įsiplieskusią COVID-19 krizę, migracijos iššūkius, pašlijusius santykius su Kinija, dar vienas vidinis iššūkis būtų per didelė problema dezintegruojanti Europos Sąjungą.

ELTA primena, kad G. Nausėda antradienį sakė, kad Lietuva palaikys Lenkiją šiai ieškant sutarimo ir išeities iš jau kurį laiką besitęsiančio Varšuvos ir Briuselio konflikto.

„Lietuva palaikys Lenkiją jai ieškant sutarimo ir sprendimo būdų išeiti iš susiklosčiusios situacijos.

Mes suprantame, kad šiandien situacija yra tokia, kad kol kas sprendimo būdų nesimato, bet jeigu reikia mūsų mediacijos paslaugų, jeigu reikia mūsų tarpininkavimo, mes tikrai esame pasirengę tai daryti, nes konfliktui rutuliojantis toliau, žala gali būti gerokai didesnė negu visų kitų krizių atveju“, – sakė G. Nausėda.

Ginčas tarp ES ir Varšuvos atsinaujino, kai Lenkijos onstitucinis tribunolas paskelbė, kad teismų sistemos klausimais Lenkijos Konstitucija yra viršesnė už ES teisę. Tai sukėlė audringas reakcijas ES institucijose ir valstybėse narėse. Analitikai teigia, kad šis sprendimas gali būti pirmas žingsnis to link, kad vieną dieną Lenkija išstos iš ES.

G. Nausėda sakė, kad Lenkijos ir ES ginčas dėl europinės ir nacionalinės teisės viršenybės gali turėti tragiškų pasekmių. Todėl, tvirtino G. Nausėda, būtina daryti viską, kad Lenkija ir ES netoltų viena nuo kitos.

„Tikrai labai nerimą kelia tai, kas vyksta pastaruoju metu šiame teisiniame ginče. Ginčas pagal savo esmę yra teisinis, tačiau jis turi didžiulių politinių pasekmių“, – antradienį Prezidentūroje įvykusioje bendroje Lenkijos ir Lietuvos vadovų spaudos konferencijoje sakė G. Nausėda.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
2.6923

Top naujienos

Sulaikyta gauja, kaliniams tiekusi narkotikus: rasta kvaišalų už 2 mln. eurų (17)

Teisėsaugos pareigūnai po ilgalaikio ir slapto tyrimo Kauno apskrityje išaiškino stambią...

Drama pasienyje tęsiasi: išsiųstus migrantus su vaikais atstūmė Baltarusijos pasieniečiai, grupė liko įstrigusi miškuose (7)

Antradienį Varėnos rajone aptiktos migrantų grupės su 6 mažamečiais vaikais drama tebesitęsia....

Net jei vakcinos būtų mažiau veiksmingos, ginklas prieš omikron jau yra

Kelionių draudimai ir kitos staigiai įvedamos apsaugos priemonės, kurių ėmėsi šalys prieš...

Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi „Sodros“ išmokas (1)

Pensijos ir beveik visos „Sodros“ išmokos pasieks gyventojus prieš šventes. Kai kurie gavėjai...

6-erių metų Karolis yra tokio ūgio ir svorio kaip dvejų metų vaikas: itin reta diagnozė smogė berniukui negailestingai (1)

Karoliukui šiuo metu yra jau 6-eri metai, bet berniukas yra tokio ūgio kaip maždaug dvejų metų...

Balta žiema pradžiugino ne tik žmones: pagundai padūkti sniege neatsispyrė ir miško gyventojai

Pagaliau galime pasakyti, kad sulaukėme tikros baltos žiemos. Paspaudus šaltukui iškrito pirmas...

Apie privalomą vakcinaciją nuo COVID-19 jau kalbama visos ES mastu (183)

Europos Sąjunga turėtų „pagalvoti apie privalomą vakcinaciją“ nuo COVID-19 , trečiadienį...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės. Ar žiniasklaidą ignoruojantys politikai pakankamai atskaitingi visuomenei? (9)

Laidoje „Iš esmės“ – žurnalistų ir politikų akistata. Klausimus laidos dalyviams...

Profsąjungos tikina, kad dėl naujos testavimosi tvarkos net išeinama iš darbo: dar daugiau nesusipratimų laukia vėliau (160)

Nuo šiandien, gruodžio 1-osios, nevakcinuoti ir nepersirgę tam tikruose sektoriuose dirbantys...

Kitokios dovanų pakavimo idėjos, kurias tikrai panaudosite šiais metais

Visi žinome koks svarbus pirmas įspūdis. Ši taisyklė galioja ir dovanojant dovanas, juk gražiai...