aA
Penktadienį į pirmąjį posėdį besirenkantį naujai išrinktą Seimą atvyko pasveikinti prezidentas Gitanas Nausėda.
Nausėda kreipėsi į naują Seimą: visa šalis liepsnoja infekcinio pavojaus raudoniu
© DELFI / Josvydas Elinskas

Spalį išrinktam parlamentui šiandien Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė grąžins įgaliojimus.

Pirmasis Seimo posėdis prasidėjo vidurdienį iškilminga dalimi istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje.

Kaip nustatyta Seimo statute, pirmąjį kadencijos posėdį pradėjo vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys – 77-erių Antanas Vinkus. Seimo narys teigė, kad naujas Seimas darbą pradeda neeiliniu laikotarpiu, kai šalyje siaučia koronaviruso pandemija. A. Vinkus pirmininkaus, kol bus išrinktas Seimo pirmininkas.

„Netrukus prisieksite sąžiningai tarnauti tėvynei, demokratijai ir Lietuvos žmonių gerovei. Balsuodami rinkimuose žmonės jums suteikė pasitikėjimo kreditą, jie patikėjo jums valstybės ateitį. Tai didžiulė atsakomybė, kurią privalėsite nešti ateinančius ketverius metus“, – sakė G. Nausėda.

Prezidentas pabrėžė, kad daugybė žmonių iš naujo Seimo tikisi aukštų moralinių reikalavimų sau, atsisakys konfliktų, siaurų grupinių interesų ir „sutartinai sieks bendrojo gėrio“.

„Pradedate darbą sudėtingu metu. Jums, naujajam LR Seimui, kartu su būsima Vyriausybe teks atsakomybė suvaldyti vieną didžiausių pastarojo meto krizių. Į pirmąjį posėdį susisrinkote tuo metu, kai visa šalis liepsnoja infekcinio pavojaus raudoniu, kai medikai neramiai skaičiuoja sunkiems ligoniams liekančias lovas, o verslo įmonės besikaupiančius nuostolius.

Koronavirusas tapo rimtu išbandymu visoms valstybės gyvenimo sritims – nuo sveikatos apsaugos ir švietimo, iki socialinės apsaugos ir gynybos“, – konstatavo G. Nausėda.

Prezidentas priminė, kad dėl visuomenės sveikatos šiandien ribojamos žmonių ir verslo galimybės laisvai veikti.

„Daugybei Lietuvos žmonių tai reiškia mažesnes pajamas, nedarbą, prastesnę psichinę ir fizinę savijautą. Nemažai pažeidžiamų asmenų, negalėdami gauti būtiniausių paslaugų, jaučia valstybės dėmesio stoką. Virusas yra čia ir dabar“, – kalbėjo jis.

Anot jo, šiandien medikai ir visa Lietuvos sveikatos sistema susiduria su didžiausia įtampa, kyla rizika, kad atskirtis tarp šalies gyventojų dar labiau padidės. Prezidento teigimu, pavojus gresia ir verslui bei šalies ekonominiam konkurencingumui.

„Virusas silpnina valstybę, o tai reiškia, kad auga grėsmė ir jos saugumui. Todėl neturime prabangos kalbėti būsimuoju laiku. Turi būti visiškai aišku, kad dabar turime priimti sprendimus, kurie padėtų apsaugoti Lietuvos žmonių sveikatą, nepaliktų likimo valiai verslo“, – teigė G. Nausėda.

„Dabar tinkamiausias metas mažinti visų rūšių atskirtį, kovoti su nelygybe ir visuomenės supriešinimu. Dabar turime pasirūpinti skurdžiau gyvenančiais neįgaliais, vyresnio amžiaus žmonėmis“, – pridūrė jis.

Prezidentas dar kartą pabrėžė, kad tokių išbandymų akivaizdoje negali likti žodžio „vėliau“.

„Socialinė atskirtis neišsisklaidys savaime kaip blogas sapnas. Ilgą laiką mūsų šalyje ji buvo pagerbiama skambiais žodžiais, tačiau ignoruojama vos tik ateidavo metas sunkiems pasirinkimams. Pernelyg ilgai vadovavomės mintimi, kad kylanti ekonomika visus pakylės iki oraus gyvenimo. Taip nenutiko ir be mūsų kryptingų pastangų nenutiks artimoje ateityje“, – sakė G. Nausėda.

Jis akcentavo ir prastą situaciją švietime, dėl ko kenčia visa šalis.

„taip neturėtų būti, tokia padėtis turėtų žeisti kiekvieno iš mūsų teisingumo jausmą“, – kalbėjo G. Nausėda. Jis kvietė naują Seimą siekti, kad Lietuva būti „stipri, teisinga, žalia“.

„Ryškesnių permainų sulauksime išmokę sutarimo ieškoti net tada, kai jis atrodo sunkiai įmanomas, kai trukdo seni kivirčai ir naujų politinių pergalių troškimas. Didesnio visuomenės pasitikėjimo Seimu nebus, be aukštesnio lygio politinės kultūros. Tuo esu įsitikinę“, – kalbą tęsė G. Nausėda.

Jis naujiems Seimo nariams pasiūlė savo paramą: „Esu pasirengęs ne tik kalbėti, bet ir klausytis. Ne tik reikalauti, bet ir pripažinti kitos pusės argumentų svorį.“

Vis dėlto G. Nausėda patikino, kad bus griežtas ir kritiškai vertins visus naujus įstatymus. Prezidentas sakė, jog iš parlamentarų tikisi atsakingo požiūrio į teisėkūros procesus.

„Mes neturime prabangos užsiimti skuboti įstatymų leidyba, būtina veikti greitai ir išmintingai“, – sakė G. Nausėda.

Pirmajame posėdyje Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė paskelbs Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą dėl galutinių Seimo rinkimų rezultatų ir perskaitys išrinktųjų Seimo narių sąrašą. Po to prasidės Seimo narių prisaikdinimo ceremonija.

Tik prisiekęs būti ištikimas Lietuvos Respublikai parlamentaras įgyja įgaliojimus dirbti. Seimo narių priesaikas priims Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Pirminiais duomenimis, penktadienį prisiekti dėl COVID-19 negalės izoliacijoje esantys ar sergantys politikai: socialdemokratas Eugenijus Sabutis, „socialdarbietis“ Andrius Palionis, su „valstiečiais“ išrinkta Rimantė Šalaševičiūtė, su konservatoriais – Justas Džiugelis ir su Laisvės partija – Evelina Dobrovolska.

Prisiekę 2020–2024 metų kadencijos Seimo nariai darbą tęs įprastoje plenarinių posėdžių salėje. Bus renkamas Seimo pirmininkas, jo pavaduotojai, numatoma patvirtinti valdybos ir Seniūnų sueigos sudėtis.

Pagal centro dešinės koalicijos susitarimą, į parlamento vadovės pareigas bus siūloma Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkas renkamas per slaptą balsavimą paprasta balsų dauguma.

Į tryliktąjį Seimą perrinktas 81 buvęs parlamentaras ir išrinkta 60 – naujų. Seimą sudarys 38 moterys ir 103 vyrai. Vidutinis jų amžius – 49 metai, 99 proc. būsimųjų parlamentarų yra įgiję aukštąjį išsilavinimą, daugiausia – teisės ir politikos mokslus.

Naujajame parlamente iš viso dirbs dešimties partijų atstovai, daugiausia – 50 – narių turės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.

Naujajam parlamentui pradėjus darbą savo įgaliojimus prezidentui grąžins premjero S. Skvernelio Vyriausybė. Jai turėtų būti pavesta laikinai eiti pareigas, kol bus suformuota nauja centro dešinės Vyriausybė, vadovaujama Ingridos Šimonytės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(69 žmonės įvertino)
3.3768

Top naujienos

Žvilgsniai krypo į politikų aprangą – ekspertas tikina, kad tai aiškus signalas Putinui (11)

Bavarijoje pasibaigus G7 susitikimui viena nuotrauka ir vienas juokelis bus laikomas svarbiausiu...

Jei pastebite tinimą – kuo greičiau išgerkite mineralinio vandens: nespėjus to padaryti pasekmės gali būti liūdnos

Į Lietuvą atkeliavę karščiai neskuba trauktis. Nors poilsiautojams toks oras kelia džiaugsmą,...

Kaitrą savaitgalį liūtys tik šiek tiek prigesins: gaivesnės permainos – nuo pirmadienio

Penktadienio dieną trumpas lietus su perkūnija bus fiksuojamas vakariniame šalies pakraštyje,...

Mykolas – elite: Deimantinės lygos varžybose Stokholme Alekna diską nusviedė beveik 70 metrų naujas asmeninis rekordas

19-metis Lietuvos disko metikas Mykolas Alekna pirmą kartą savo jėgas išbandė...

Didelė avarija Vilniuje: į stulpą rėžėsi automobilis, gelbėtojai vadavo prispaustus žmones (1)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Vilniuje, važiuojant O. Milašiaus gatve Kareivių g. link,...

JT Saugumo taryboje – Zelenskio atkirtis įsismarkavusiam Rusijos atstovui (7)

Ukrainos vidaus reikalų ministerija pranešė, kad Kremenčuko prekybos centro griuvėsiuose...

Karas Ukrainoje. Po sėkmingos ukrainiečių atakos Rusijos pajėgos pasitraukė iš Gyvačių salos (2)

Maskvos sąjungininkė Sirija trečiadienį pripažino dviejų Rytų Ukrainos separatistinių...

Įspūdingai kovojęs Berankis laimėjo setą, bet savo pranašumą Vimbldone įrodė Nadalis

Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis gerokai patampė nervus Ispanijos teniso...

Gatvės stilius: per karščius vilniečiai apsinuogino ir rinkosi ryškias spalvas Su nuotraukų galerija

Pastarąją savaitę Lietuvoje – įspūdingi karščiai . Pliaže išeitis paprasta – maudymosi...