aA
Kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda sako, kad Vyriausybė, paskelbusi, jog iki 2019 metų įvykdė 86 proc. numatytų darbų, nutylėjo, kad dalies darbų terminus perkėlė į 2019 ir 2020 metus. Grąžinus terminus ir darbų apimtis į Vyriausybės darbo pradžioje patvirtintą planą, įvertinus visus išbrauktus darbus ir įtrauktus naujai užsibrėžtas veiklas, paaiškėja, kad Sauliaus Skvernelio Vyriausybė savo įsipareigojimus gyventojams vykdyti vėluoja 21-27 proc., t.y. maždaug ketvirtadalio pažadėtų darbų neatliko laiku.
Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

„Vyriausybė gudrauja, sakydama, kad įvykdė 86 proc. numatytų darbų, nes nepasako, kad nemaža dalis jų buvo išbraukta iš pradinio plano, kituose darbuose sumažinti tikslai, dar kita dalis suplanuotų veiksmų perkelta į priešrinkiminius metus, kuomet įgyvendinimas paprastai sulėtėja, o į planą įtraukti nauji darbai nekompensuoja išbraukymų ir perkėlimų. Vyriausybės vadovui derėtų nepasiduoti pagundai pažymių knygelėje įrašytą šešetą mėginti ištaisyti į aštuonetą, kaip kartais daro moksleiviai, kad geriau pasirodytų prieš tėvus“, - teigia ekonomistas Gitanas Nausėda.

G. Nausėdos rinkimų štabo specialistų komandai išanalizavus Vyriausybės viešai skelbiamus dokumentus paaiškėjo, kad 2017 m. pradžioje LRV programos įgyvendinimo plane numatyta 813 veiksmų, o 2019 m. pradžioje jau numatyti 783 veiksmai, 2017-2018 m. iš programos išbrauktas 41 veiksmas, o programa papildyta 11 naujų darbų.

Tarp Vyriausybės laiku neįgyvendintų pažadų - nemokamas aukštasis mokslas bakalauro studijose, studentų socialinės paramos atnaujinimas, Lietuvos kultūros strategijos parengimas ir patvirtinimas, savivaldybių infrastruktūros optimizavimas ir subalansuotos plėtros mechanizmo sukūrimas.

Į 2020 m. nukeltas ir pažadas pradėti diegti naujas priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas, kuris turėjo būti įgyvendintas dar 2018 m. Neįvykdytas pažadas iki 2018 metų pabaigos parengti sutartiniais santykiais paremtos studijų finansavimo metodikos, stringa Nacionalinio bendrojo funkcijų centro kūrimas - į biurokratiją mažinantį centrą dalis valstybės institucijų funkcijų turėjo būti integruota iki 2019 m. birželio, tačiau dabar terminai nukelti 2020 m. pabaigai.

Nutarimą pakoreguoti programos įgyvendinimo planą S. Skvernelio Vyriausybė priėmė 2019 m. vasario 27 d. posėdyje, o po savaitės pranešė apie beveik 90 proc. siekiančius darbo rezultatus.

„Susidaro įspūdis, kad programos įgyvendinimą Vyriausybė visuomenei bando pateikti kaip sovietinėje armijoje - žaliais dažais dažydama žolę. Viena iš priežasčių, kodėl gyventojai nepasitiki politikais ir valdžia - duotų pažadų nevykdymas, gudravimas prieš gyventojus. Jei Vyriausybė mažiau politikuotų, rečiau veltųsi į politinius ginčus, o susikoncentruotų į vėluojančius darbus, konsolidavusi turimą komandą dar spėtų iki 2020 metų kadencijos pabaigos pasiekti 100 proc. priemonių plano įvykdymą. Manau, dabar tai svarbiausias uždavinys politikams, kuriems valstybės interesai yra prioritetas“, - pabrėžė ekonomistas.

G. Nausėda atkreipė dėmesį į tai, kad problemos sparčiausiai kaupiasi ministerijose, kur pastaruoju metu dėl vienų ar kitų priežasčių buvo keičiami vadovai.

„Tai bandoma pridengti dėmesį nukreipiant į Aplinkos ministeriją, bet vėluojama ne tik ten. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pagal oficialią Vyriausybės statistiką neįvykdė 8 numatytų darbų, tačiau dar bent 10 jų buvo nukelti į ateitį. Panaši situacija ir su Kultūros ministerija. Net Vyriausybės kanceliarija, pateikusi šią ataskaitą ir įsirašiusi, kad atliko visus 13 jai numatytų darbų, kalba ne visą tiesą. Bent 6 užduotys, kurias įgyvendinant jį dalyvauja, praėjusią savaitę buvo perkeltos į ateitį“, - pažymėjo G. Nausėda.

Pasak G. Nausėdos, problema yra ne tik lėčiau įgyvendinama Vyriausybės programa, bet ir priimamų sprendimų kokybė.

„Ši analizė parodo tik tai, kiek vėluoja Vyriausybė su savo pažadų vykdymu, tačiau atskirai dar turime įvertinti, kokį rezonansą visuomenėje iššaukia tų pažadų įgyvendinimo būdai. Švietimo sistemos reforma, kuri baigėsi masiniais mokytojų streikais, lentelėse gula į atliktų darbų lentynėlę, nors jos dar laukia ilgas ir skausmingas perdarymas“, - sakė G. Nausėda.

G. Nausėda pabrėžė, kad nors atsakomybę už pažadų neįgyvendinimą pirmiausia turėtų prisiimti Vyriausybė, dalis jos tenka ir kitiems politinio lauko dalyviams.

„Reikalauti politikų atsakomybės už pažadų įgyvendinimą, manau, turėtų būti svarbia ir prezidento, ir opozicijos, ir visuomenės funkcija. Valstybė pernelyg dažnai įveliama į totalios kritikos karus, kai už karingų frazių ir priešų paieškų bandomas paslėpti paprasčiausias neveiksnumas. Tad nuoseklus reikalavimas vykdyti rinkėjams duotus įsipareigojimus padėtų lengviau atsijoti pelus nuo grūdų“, - sakė G. Nausėda.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(107 žmonės įvertino)
4.4953
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neeilinis žvėriškumas: kaunietis vakarą pradėjo muštynėmis bare, o baigė žiauriai sumušdamas vos trijų mėnesių sūnų (95)

Aiškėja vis daugiau detalių apie praėjusių metų rugsėjį Kaune itin sunkiai sužalotą...

Čia lietuviai jaučiasi laukiami ir turtingi: pilnas kuro bakas vos už 4, o vakarienė restorane už 5 eurus (12)

„Ar jūs norite mirti? Kodėl jūs važiuojate pas teroristus?“ Tokius klausimus dažniausiai...

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl valstybei prireikė žinoti, ar moksleivių tėvai turi indaplovę ir kiek jų dirba vadovaujamąjį darbą? vyksta apklausa

Kodėl valstybei prireikė žinoti, ar moksleivių tėvai turi indaplovę ir kiek jų dirba...

Kremliaus propagandistų triumfo akimirka: po mūsų iš Porošenkos dergiasi visi (267)

Nuo pat 2014 m., kai Petro Porošenka buvo išrinktas Ukrainos prezidentu karo su Rusijos remiamais...

Baltarusijai sustabdžius degalų eksportą, „Klaipėdos nafta“ kol kas rami (13)

Baltarusijos naftos produktų eksporto monopolininkei „ Belarusskaja neftenaja kampanija “ (BNK)...

Biudžeto perskirstymo grimasos: Lietuvai priminė Airijos ir Šveicarijos pavyzdį (47)

Lietuvos biudžetas galėtų būti perskirstomas daugiau, tačiau, kad tai būtų įgyvendinta,...

Arūnui Valinskui Velykas teko sutikti be mylimosios ir dukters: susitarėme šventes praleisti kiekvienas pas savo gimines (17)

„Pirmosios Velykos – pirmosios pažintys. Su šventėmis visus!“ – taip džiaugsmingai visus...

Stresas žudo jūsų širdį: mokslininkai įvardija efektyvius budus, kurie jus išgelbės kada stresas toleruotinas? (4)

Stresas darbe, stresas namie. Finansinis stresas. Chroniškas stresas neapsiriboja tik emocine...

Pirminės išvados: kruvini sprogdinimai Šri Lankoje – „atpildas už Kraistčerčą“ atnaujinta 15.00 (127)

Tyrimo dėl daugiau kaip 300 žmonių gyvybių nusinešusių mirtininkų sprogdintojų atakų Šri...

Kaip savo grožį ir natūralumą puoselėja žinomos Lietuvos moterys (12)

Socialinėje erdvėje puikiai žinomos moterys: tinklaraštininkė Simona Burbaitė (28), vizažistė...