aA
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį paragino stiprinti regionų įgaliojimus ir pamiršti nesutarimus tarp savivaldos ir centrinės valdžios atstovų.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

„Esu tikras, kad kelias į ateitį grįstas glaudesne regionų ir centrinės valdžios sąveika, tai yra savivaldos institucijų įgaliojimų plėtra, įgaliojimų veikti laisviau, įgaliojimų prisiimti atsakomybę už savo sprendimus, pagaliau įgaliojimų teikti pasiūlymus ten, kur jūs matote, kad vieni patys išspręsti problemos negalite arba įstatyminė bazė neleidžia to padaryti“, – Vilniuje į Regionų forumą susirinkusiems politikams sakė šalies vadovas.

Jis teigė suprantantis savivaldos atstovų nuoskaudas, kad pernelyg ilgai į savivaldybių ir regionų problemas žiūrėta pro pirštus.

„Šalis vystėsi netolygiai, o tai reiškia – ir netvariai. Tai tikrai nebuvo vien pačių regionų problema“, – kalbėjo prezidentas.

Pasak jo, valdžia privalo ieškoti būdų sumažinti regionų atskirtį ir pažadėjo pats dalyvauti stiprinant regionus.

„Lengva nebus šitame kelyje, tačiau aš tikiu, kad mes galime tai padaryti“, – tvirtino G. Nausėda.

„Vienas didžiausių iššūkių yra sustiprinti pasitikėjimą ir, atvirkščiai, galbūt ištirpdyti tam tikrus nepasitikėjimo likučius, kurie kaupėsi daugybę metų“, – pridūrė prezidentas.

„Ne paslaptis, kad praeityje to pasitikėjimo trūko bendraujant nacionalinių ir savivaldos institucijų atstovams. Tai ribojo jūsų, mieli savivaldos vadovai, merai, galimybes efektyviai veikti. Tai trukdė mums visiems kartu siekti bendrų tikslų“, – kalbėjo jis.

Renginyje Valdovų rūmuose taip pat dalyvauja Vyriausybės atstovai, Seimo nariai, merai ir kiti savivaldos atstovai.

Vyriausybė žada daugiau pinigų, galių

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis tvirtino, kad kitąmet lėšos savivaldybėms didės.

Jis taip pat paskelbė, kad Vyriausybė ketina įvesti priemonę finansiškai skatinti savivaldybes už gerus rezultatus kuriant darbo vietas ir skatinant ekonomikos augimą.

„Matysite skirtingus skaičius, vienam miestui bus daug, kitiems rajonams bus nulis, bet einame į tai, kad finansinės paskatos būtų pagal jūsų rezultatą“, – teigė premjeras.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pranešė, kad baigia rengti įstatymo projektą, kuris suteiks teisinį statusą Regionų plėtros taryboms ir smarkiai padidins jų įgaliojimus.

S. Skvernelis taip pat paragino vystant infrastruktūrą žiūrėti plačiau – ne savivaldybės ribose, o viso regiono vystymo prasme.

„Tada dingsta konkurencija, susipriešinimas, noras būti greitesniems, geresniems. Tada galima spręsti problemas, kurios, sprendžiant kiekvienoje savivaldybėje, užprogramuoja didelę finansinę naštą“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

„Kiekvienas norime turėti ką nors savo. Natūralus noras. Savo baseiną, savo kultūros centrą, kitą infrastruktūrą, bet regioniniu principu (...) dirbti bus tikrai geriau“, – pridūrė jis.

Premjeras taip pat teigė, kad pačios savivaldybės negali į centrinės valdžios planus žiūrėti „tik iš savo varpinės ir kunigaikštystės“.

Jis supeikė Vilniaus miesto savivaldybės atstovus, pasipiktinusius, kad Vyriausybės planuojamas išplėsti nekilnojamojo turto mokestis labiausiai paveiks sostinės gyventojus, bet surinkti pinigai keliaus į valstybės biudžetą.

Pasak S. Skvernelio, Vyriausybė gali palikti šias lėšas Vilniui, bet tada nefinansuotų nacionalinės koncertų salės ar nacionalinio stadiono.

„Mes pasiryžę palikti nekilnojamojo turto mokesčio dalį toje savivaldybėje, kuri yra labiausiai skriaudžiama, bet tada neskriausime visos Lietuvos“, – tvirtino premjeras.

Skatina atgaivinti regionų ekonomiką

Forumo dalyviai daug diskutavo apie tai, kaip pagerinti viešųjų paslaugų kokybę regionuose.

„Vis tik matome demografinius pokyčius valstybėje ir tampa vis sunkiau ir sunkiau, ypač savivaldai periferijoje, užtikrinti tos pačios kokybės viešąsias paslaugas, atsiranda daug socialinių įtampų, nelygybės“, – BNS sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Pasak jo, atotrūkis tarp didžiųjų miestų ir mažesnių savivaldybių auga, todėl viešųjų paslaugų suvienodinimas tampa vis mažiau įmanomas.

Jonavos meru dirbantis politikas teigė, kad pirmas valdžių uždavinys turėtų būti skatinti regionų ekonominį augimą.

„Žmonės nelieka periferijoje ne dėl to, kad ten trūksta bėgimo tako, baseino ar stadiono. Žmonės nelieka periferijoje, nes ten nėra darbo ir nėra ateities“, – teigė M. Sinkevičius.

„Valstybė turi rasta paskatų vietos verslui ir užsienio investuotojams matyti, kad galima investuoti ir regionuose“, – pridūrė jis.

Pasak asociacijos vadovo, bendradarbiauti dažnai sunku ne tik dėl atskirų savivaldybių konkurencijos, bet ir koordinavimo trūkumo centrinėje valdžioje.

„Dažnai susiduriame, kad pašneki su kokia nors atskira ministerija, lyg sulauki palaikymo kokiam nors klausimui, bet konsoliduoto bendro požiūrio centrinėje valdžioje vis tiek trūksta“, – sakė M. Sinkevičius.

Regionų forumą inicijavo liepą kadenciją pradėjęs G. Nausėda.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.1429

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai atkeršijo taip, kaip moka

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertų teigimu, Ukrainos...

Pajūryje laisvų vietų beveik neliko: kambarių kaina gali atimti žadą

Geriems orams viliojant į pajūrį poilsiautojus, rasti laisvą kambarį beveik neįmanoma, savo...

Generalinis štabas: apie 13 tūkst. baltarusių sutiko dalyvauti kare prieš Ukrainą

Apie 13 tūkst. dabar tarnaujančių ir buvusių Baltarusijos kariškių sutiko dalyvauti Rusijos...

Vilniečiai susirūpino, ką reiškia ant stulpų atsiradusios mėlynos rodyklės: ar tikrai jas reikia ignoruoti?

Kintantys kelio ženklai vairuotojų jau nestebina, tačiau nedidelėse švieslentėse atsiradusios...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Rusijos kariai jau žino, kas nutiko Krymo bazėje, Maskva – sutrikusi (2)

Amerikos Karinių tyrimų instituto (ISW) apžvalgoje šį kartą didžiausias dėmesys skiriamas...

Tomas Janonis. Lozungų ministerija ir popierinių prioritetų ministras (6)

Tuo metu, kai Aplinkos ministerija viešai ir garsiai deklaruoja uoliai beigi įnirtingai sauganti...

Vilnietė per porą valandų susigadino visas likusias atostogas: medikė – apie saulės vonias ir kefyro purslus po jų

Vasarai besiritant link pabaigos, mėginame susirinkti visus paskutinius spindulėlius ir kas nespėjo...

Gintaro rinkimas gali baigtis ligoninėje: žmonės neretai jį supainioja su ypač pavojinga medžiaga

Vaikštant pajūriu viena iš didesnių pramogų – gintaro rinkimas. Deja, ji gali baigtis ir...

„Wizz Air“ dukterinė oro linijų bendrovė atnaujina skrydžius į Rusiją

Artėjant šeštam invazijos į Ukrainą mėnesiui, Rusija toliau lieka izoliuota nuo...

Po netikėto pranešimo apie Kim Jong Uną salėje susirinkę žmonės ėmė raudoti (13)

Pchenjanui paskelbus „pergalę“ prieš koronavirusinę infekcija, Šiaurės Korėjos lyderio Kim...