aA
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jį kritikuodama kadenciją baigusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė esą kalba nežinodama situacijos, remiasi prielaidomis ir išgalvotais argumentais.
Nausėda atkirto Grybauskaitei: žmogus kalba nežinodamas, kokia yra reali situacija
© DELFI / Andrius Ufartas

„Aš nesuprantu, iš kur ta kritika ateina. Žmogus, kuris nėra informuotas, kalba apie tai nežinodamas, kokia yra reali situacija. Pirmiausia, aš noriu pažymėti, kad Europos Vadovų Taryboje (EVT) mes kalbėjome apie solidarumą Lietuvai. Nes toks ir yra EVT tikslas“, – ketvirtadienį Madride žurnalistams kalbėjo valstybės vadovas.

Jis komentavo D. Grybauskaitės jam išsakytą kritiką dėl Kaliningrado tranzito, esą jeigu Europos Komisijoje (EK) atsirado kažkokie nauji siūlymai dėl tranzito, tai reiškia, kad Lietuva ne viešai, bet su jais sutiko.

Prezidentas sakė supažindinęs EVT su situacija, kokie yra grasinimai iš Rusijos pusės ir „kolegos vieningai pritarė“.

„Bet EVT tikrai nepriima sprendimų dėl sankcijų taikymo ir tai turėtų būti gerai žinoma buvusiai prezidentei, – kalbėjo jis. – Na, nežinau, galbūt daroma kažkokia politika, bet prielaidomis kalbėti, arba remtis kažkokiais nepatvirtintais, išgalvotais argumentais... Žinote, vienas žmogus pradeda sakinius „kas galėtų paneigti“. Būtų gerai, kad tas žmogus ir liktų originalus, kad neatsirastų mėgdžiotojų, nes kopijos visada blogesnės už originalą“.

Paklaustas, ar tai, kad Lietuva ketina stabdyti kitų sankcionuojamų prekių tranzitą iš Rusijos į Kaliningradą, reiškia, jog EK nėra prieštaravimo dėl to, G. Nausėda aiškino nenorintis užbėgti už akių.

„Ir tai buvo vienas mūsų reikalavimų EK – ne tik principingas sankcijų taikymas, ne tik vengimas kalbėti apie kažkokius žalius koridorius, nes mes juk patys šitas sankcijas nustatėme. Tai nejaugi savo rankomis pradėsime šitas sankcijas atitraukinėti?“, – klausė jis.

Pasak Prezidento, dar vienas klausimas, kurį Lietuva pateikė EK, buvo susijęs su kitomis sankcijomis, kurios įsigalios vėliau. Jo teigimu, reikia kompleksiško sprendimo, bet tai esą reikia daryti kartu.

„Ir mes puikiai suprantame, kad Komisija yra atsakinga už tokį sprendimą“, – sakė jis, pabrėžęs, kad Lietuva su EK konsultuojasi nuo praėjusio šeštadienio ir jis viliasi, kad konsultacijų rezultatas bus netrukus paskelbtas.

Grybauskaitė: jei atsirastų kiti pasiūlymai, reiškia, mes sutikome

Delfi primena, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė LRT laidoje tvirtino, kad jei EK atsiranda nauji pasiūlymai dėl Kaliningrado tranzito per Lietuvą, tai su Lietuva jie buvo derinami.

Dalia Grybauskaitė. „Tiek, kiek žinau, ką gali vadovybė daryti ir konkrečiai žmogus, kuris sėdi prie EVT (Europos Vadovų Tarybos) stalo – be Lietuvos sutikimo jokių pokyčių būti negali“, – LRT laidai „Dienos tema“ trečiadienį sakė D. Grybauskaitė. Prie EVT stalo Lietuvai atstovauja G. Nausėda.

Ji pabrėžė, kad jeigu atsirastų kažkokie pasiūlymai, reiškia, kad Lietuva ne viešai, bet sutiko. D. Grybauskaitės teigimu, poziciją dėl Kaliningrado tranzito Lietuva turėjo išsakyti dar praėjusią savaitę vykusios EVT metu. „Lietuva turi ne tik siuntinėti nuomonę, bet Lietuva jau turėjo pasakyti buvusioje, ką tik praėjusioje, EVT, savo griežtą poziciją. Jeigu ji nebuvo išsakyta ir durys liko atviros įvairioms interpretacijoms ir įvairių popieriukų siuntinėjimui, tai jau čia didele dalimi ir Lietuvos problema“, – teigė D. Grybauskaitė.

Karoblis bandė sklaidyti gandus: sankcijų savininkė yra EK

Užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis bandė sklaidyti gandus apie Kaliningrado tranzito istoriją.

R. Karoblis socialiniame tinkle priminė, jog Lietuva nuosekliai pasisako už sankcijų Rusijai plėtrą. To, anot jo, bus siekiama ir ateityje.

„Tai darome ne šiaip sau sugalvoję, taip darome kartu su Europos Sąjungos (ES) partneriais naudodami vieną iš ES užsienio ir saugumo politikos turimų instrumentų – sankcijų arba ribojamųjų priemonių instrumentą, bandant stabdyti Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Čia daug klausimų, kas ir kodėl turbūt nekyla“, – rašė R. Karoblis.

Užsienio reikalų viceministras teigė, jog Lietuva laikosi savo įsipareigojimų, įgyvendinant ES sankcijas.

„Ir tuo pačiu įgyvendina suverenias teises ir nacionalinius interesus, įskaitant krovinių patikras. Sankcijos turi būti įgyvendinamos ir bet kokie priimami sprendimai neturėtų silpninti ES sankcijų politikos patikimumo ir efektyvumo“, – rašė viceministras.

Dalia Grybauskaitė ir Gitanas Nausėda
Dalia Grybauskaitė ir Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

Jis pateikė atsakymą ir tiems, kurie kalba apie „drumstą vandenį“ ir įžvelgiančių tam tikrų prieštaravimų ES sankcijų reglamente ir įgyvendinime.

„Dėl ES reglamente (ne)numatytų išimčių Kaliningrado tranzito ir jų taikymo:
Kaip teisininkas ir ilgus metus dirbantis su ES reikalais, nelabai suprantu, kur ES teisės žinovai randa specialią išimtį Reglamente Kaliningrado tranzitui.

Vieninteliame Reglamento straipsnyje, kuriame minimas Kaliningrado tranzitas, teigiama, kad „Visoms Rusijoje įsisteigusioms kelių transporto įmonėms draudžiama transportuoti prekes keliais Europos Sąjungos teritorijoje, be kita ko, vykstant tranzitu.“ draudimas netaikomas kelių transporto įmonėms, vežančioms: a)... b) tranzitu gabenamas prekes per Sąjungą tarp Kaliningrado srities ir Rusijos, jeigu tokių prekių transportavimas nėra draudžiamas pagal kitas šio reglamento nuostatas.

T.y., jei net leidžiama Rusijoje įsisteigusioms kelių transporto įmonėms vežti per Sąjungą tranzitu gabenamas prekes tarp Kaliningrado srities ir Rusijos, pačios prekės turi būti nesankcionuotos pagal kitas šio reglamento nuostatas. Kaip ir geležinkeliu – sankcionuotos prekės negali keliauti į Kaliningradą. Sakykite, kur ta išimtis Reglamente?“, – feisbuke rašė užsienio reikalų viceministras R. Karoblis.

Viceministras socialiniame tinkle rašė, jog Lietuva siekė EK išaiškinimų dėl Kaliningrado tranzito dar vykstant deryboms dėl ekonominių sankcijų.

„Lietuva, kaip ir kitos ES valstybės narės, įgyvendina visų ES šalių narių vieningai patvirtintas ribojamas priemones. Kaip žinia, ES reglamentai yra tiesioginio taikymo, tad taip taikomas ir šis minimas Reglamentas.

Sankcijas įgyvendiname konsultuodamiesi su Europos Komisija, pagal poreikį prašydami paaiškinimų ir gairių, reikalingų vieningam sankcijų įgyvendinimui visoje ES. Šiuo konkrečiu atveju, Lietuva siekė EK išaiškinimo dėl Kaliningrado tranzito dar vykstant deryboms dėl ekonominių sankcijų Rusijai“, – pabrėžė jis.

R. Karoblis pateikė ir kelias datas, kaip buvo derinamos šios sankcijos Rusijai.

„– Kovo 12 d. Kaliningrado tranzito klausimas keliamas ES COREPER II, tai yra ambasadorių posėdyje, prašome išaiškinimo, kaip taikomos sankcijos šiame kontekste.

Kovo pabaigoje pateikiami klausimai Europos Komisijos tarnyboms raštu, įskaitant ir sankcijų reglamento santykį su ES sutartiniais įsipareigojimais tranzito laisvės klausimais, santykiu su Lietuvos ir Rusijos dvišalėmis sutartimis,

Balandžio pradžioje pateikiame papildomus klausimus, susijusius su penktuoju sankcijų paketu, ir jo įgyvendinimu Kaliningrado tranzito atžvilgiu.

2022 m. balandžio 14 d. (per mano gimtadienį J ) tokias gaires Lietuva gavo Europos Komisijos išaiškinimą dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą, ir kad jomis turi vadovautis.

Papildomai balandžio paskutinę savaitę užsienio reikalų ir susisiekimo viceministrai lankėmės Briuselyje, kad galutinai įvertinti visas sankcijų taikymo peripetijas, įskaitant ir dėl Kaliningrado tranzito“, – rašė R. Karoblis.

Dar pridurdamas, kad principas „devynis kartus pamatuok“ buvo išlaikytas.

Viceministras feisbuke teigė, jog Lietuva ir toliau konsultuosis su EK įgyvendindama sankcijas Rusijai ir kitoms šalims.

„Kadangi Kaliningrado tranzitas įmanomas per skirtingas ES šalis nares, Europos Komisijos išaiškinimas, kaip įgyvendinti ES sankcijas Rusijai vežant sankcionuojamas prekes Kaliningrado tranzitu, negali apsiriboti vien Lietuva“, – teigė užsienio reikalų viceministras.

Jis socialiniame tinkle priminė, jog sausumos tranzitas tarp Kaliningrado ir Rusijos nėra sustabdytas ar užblokuotas.

„O keleivių ir Europos Sąjungos (toliau – ES) nesankcionuotų prekių tranzitas toliau vyksta. Lietuva jokių vienašališkų, individualių ar papildomų ribojimų šiam tranzitui neįvedė“, – tikino R. Karoblis.


Jis teigė, jog nėra įgaliotas oficialiai komentuoti Lietuvos pozicijos, tad pateikia savo asmeninę nuomonę.

„Sankcijų taikymas turi atitikti sankcijų tikslą. O ribojimai prekių eksportui, importui ir tranzitui yra tam, kad Rusija negautų naudos iš šių prekių tarptautinės prekybos, tai yra Vakarai nefinansuotų Rusijos. Šį aspektą, taip pat ir ES bei Lietuvos sutartinių įsipareigojimų vykdyti tranzitą kėlėme Europos Komisijai. Jeigu kilusios naujos aplinkybės dėl Kaliningrado aprūpinimo ir sankcijų poveikio Kaliningrado sektoriams, kurioms netaikomos sankcijos, na ką, matyt, Europos Komisija turi galimybę tai išnagrinėti ir teikti pasiūlymus.

Kaip ir tas aspektas, kad sankcijų Kaliningrado tranzito atžvilgiu yra toks mikroskopinis, lyginant su visomis Vakarų sankcijomis, siekiančiomis spausti Rusiją, ir ar vertas to, kad sudarome pretekstą neadekvačiai Rusijos isterijai. Bet čia pirmiausia Europos Komisijai, kaip sankcijų šeimininkei vertinti“, – rašė užsienio reikalų viceministras R. Karoblis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(88 žmonės įvertino)
3.3409

Top naujienos

Delfi PliusVladimiras Laučius

Butkevičius: rudenį galime sulaukti naujos „bombos“ (8)

Liberalizavus elektros rinką, žmonės buvo tarsi suvaryti į dykumą ir palikti joje mokytis...

Po Kinijos pareiškimų, kol kas – tyla: Lietuvą išgąsdinti nebe taip paprasta, tačiau silpna vieta yra

Po praėjusią savaitę plačiai nuskambėjusių Kinijos pareiškimų dėl planų sustabdyti mainus ir...

Karas Ukrainoje. Rusija vėl smogė Charkovui – nusitaikė net į neįgaliuosius tarp aukų yra ir vaikas (1)

Ketvirtadienio naktį Rusijos pajėgos galingai atakavo Charkovą – smogta bendrabučiui, kurio...

Karščiui nesitraukiant – nauja sinoptikų prognozė: kada sulauksime orų permainų

Ketvirtadienį ir toliau tęsis labai šilti orai . Mūsų šalį apėmusi aukšto atmosferos slėgio...

Klaipėdos rajone įsiplieskė gaisras, liepsnos buvo matomos už kelių kilometrų papildyta 07.35 (2)

Trečiadienio vakarą Klaipėdos rajone , Aukštkiemiuose, kilo gaisras .

Vos kūną dengiančiu maudymuku pasipuošusi 59-erių Demi Moore sulaukė komplimentų ne tik iš buvusio vyro žmonos

Demi Moore vasarą leidžia stilingai. Pirmadienį, rugpjūčio 15 d., aktorė ir bestselerių...

Delfi PliusThe Economist

Kaip užkirsti kelią Kinijos ir Amerikos karui dėl Taivano: tai padaryti darosi vis sudėtingiau

Pastaruoju metu Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Kinija sutaria dėl labai nedaugelio dalykų....

Verslas PliusMegan Durisin

Pragyvenimo krizė gilėja, o JK laukuose pūva maisto produktai: iššvaistyta dešimtys milijonų

Jungtinės Karalystės laukuose lieka pūti dešimčių milijonų svarų vertės šviežios...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Prabilo apie prasprogusį IT specialistų poreikio burbulą: mato atlyginimų kilimo sustojimą

Aukščiausio lygio vadovų ir specialistų atrankos bendrovės vykdantysis partneris Karolis...

Finansų ekspertės apie vieną svarbiausių šiandien taupymo formų: galima investuoti ir į „Chanel“ rankines

Stereotipai mus lydi kiekviename gyvenimo žingsnyje. Ne išimtis ir investavimas . Dažnas vis dar...