aA
Europos Komisija pristatė naujas rekomendacijas dėl COVID-19 ribojimų, kurios gali sąlygoti draudimų sušvelninimą Lietuvoje. Jei rekomendacijoms bus pritarta, į daugelį šalių bus galima keliauti nesibaiminant, kad po to reikės 14 dienų praleisti karantine, o ir Lietuva sugrįš į „sveikųjų“ valstybių sąrašus.
Miuncheno oro uostas
Miuncheno oro uostas
© Imago / Scanpix

„Dėl koronaviruso pandemijos daug nacionalinių vyriausybių pastaraisiais mėnesiais ėmėsi kelionių ribojimų. Tai svarbi priemonė stabdant viruso plitimą. Bet piliečiai dažnai lieka pasimetę dėl to, kur jie gali keliauti? Kokių taisyklių laikytis?“ – priežastį, kodėl buvo sukurtos rekomendacijos, įvardino Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Visų pirma, Komisija siūlo įvesti bendrą visoms ES šalims spalvų kodą.

„ECDC agentūra (Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras) kiekvieną savaitę, remdamasis nacionalinių vyriausybių informacija, atnaujins žemėlapį. Šiame žemėlapyje kiekvienas regionas ar valstybė bus žalia, oranžinė arba raudona, priklausomai nuo epidemiologinės situacijos“, – teigė U. von der Leyen.

Žalia spalva bus žymimos vietovės, kuriose užfiksuojama mažiau nei 25 COVID-19 atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ir tik 3 proc. koronaviruso testų yra teigiami.

Oranžinė spalva suteikiama teritorijoms, kur yra mažiau nei 50 COVID-19 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, bet teigiamų testų yra 3 proc. ar daugiau. Arba naujų koronaviruso atvejų skaičius yra tarp 25 ir 150, bet teigiamų testų yra mažiau nei 3 proc.

Raudona spalva bus žymimos vietos, kur daugiau nei 50 viruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ir teigiamų testų yra daugiau 3 proc. ar daugiau. Arba bendras naujų COVID-19 atvejų kiekis yra daugiau nei 150 per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų.

Taip pat atsiranda pilka zona – tai vietos iš kurių neužtenka gaunamos informacijos arba daroma mažiau nei 250 testų 100 tūkst. gyventojų.

 Mette Frederiksen, Ursula von der Leyen
Mette Frederiksen, Ursula von der Leyen
© AFP / Scanpix

Dabar Lietuva taiko 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų kriterijų, pagal kurį tik 6 Europos ekonominės erdvės šalys nepateko į „juodąjį“ sąrašą, t. y. atvykus iš visų kitų šalių reikia 14 dienų karantinuotis. Pagal praėjusios savaites duomenis, šalių, kuriose yra 16–25 atvejai, yra 18-a, tarp jų – Vokietija, Danija, Italija, Kipras.

Ir pati Lietuva pastarosiomis dienomis viršijo 16 atvejų rodiklį.

Atvykus į Lietuvą iš šalių, kuriose daugiau nei 25 atvejai, reikia dar ir ne seniau nei prieš 72 valandas atlikto COVID-19 testo rezultatų.

Svarbiausia, kad Komisija siūlo neriboti keliavimo net ir iš raudonųjų zonų.

„Mes siūlome bendrą požiūrį į ribojimus, kurie taikomi keliautojams iš raudonųjų zonų. Mes tikime, kad nei vienam ES piliečiui neturėtų būti atsakyta atvykti į kitą ES šalį“, – teigė Komisijos pirmininkė.

Atvykstantiems iš raudonos ar pilkos zonos siūloma arba taikyti 14 dienų karantiną, arba pasidaryti COVID-19 testą. Testavimui turėtų būti suteiktas prioritetas.

Iš oranžinės zonos atvykstantiems reiktų tik rekomenduoti atlikti testą.

Žalia spalva bus žymimos vietovės, kuriose užfiksuojama mažiau nei 25 COVID-19 atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ir tik 3 proc. koronaviruso testų yra teigiami. Atvykstantiems iš raudonos ar pilkos zonos siūloma arba taikyti 14 dienų karantiną, arba pasidaryti COVID-19 testą. Testavimui turėtų būti suteiktas prioritetas. Iš oranžinės zonos atvykstantiems reiktų tik rekomenduoti atlikti testą.

Be to, atvykėliams, kaip kad labai svarbių profesijų atstovai, laikini darbuotojai, studentai ir žurnalistai, Komisija siūlo nereikalauti karantinuotis.

Žaliose zonose neturėtų būti jokių ribojimų.

„Nereikia imtis priemonių, kurios yra per didelės tikslui pasiekti“, – spaudos konferencijoje Briuselyje sakė vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson.

Šios Komisijos rekomendacijos padarytos atsižvelgiant į trečiadienio ES šalių ambasadorių susitarimą, kad reiktų bendrų taisyklių ir labiau koordinuoti atsaką į koronaviruso pandemiją. Dabar rekomendacijos keliaus į Europos Tarybą, kur tikimasi priimti politinį sprendimą – teisiškai neprivalomą valstybėms-narėms, bet įpareigojantį.

„Šios priemonės europiečiams suteiks stabilumo, daugiau nuspėjamumo ir aiškumo“, – pareiškimą baigė U. von der Leyen.

Šią iniciatyvą paskatino Vengrijos vienašališkas sprendimas nuo rugsėjo 1-osios uždaryti sienas visiems ES ir ne ES šalių piliečiams, išskyrus Lenkijos, Čekijos ir Slovakijos. Tai priminė praėjusį pavasarį, kai valstybės viena po kitos puolė uždarinėti sienas ir taip visiškai pakirto vieną pagrindinių ES principų – laisvą asmenų, paslaugų ir prekių judėjimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(166 žmonės įvertino)
4.3735

Top naujienos

Dėlioja galimą Rusijos įsiveržimo scenarijų: įžengti būtų lengva, ištrūkti – ne (20)

Nepaisant daugiau nei 100 tūkst. Rusijos karių, šių metų balandžio mėn. atsiųstų prie...

Medienos kainų šuolis vos neuždarė 30 metų veikusios įmonės: šie metai mums smogė į paširdžius (1)

UAB „Tyla“ , taip vadinasi Biržų rajone įsikūrusi medienos gamybos įmonė. Jos direktorius...

Vaidas Mikaitis | D+

Rasistiniais išpuoliais garsėjančioje šalyje lietuviams prireikė apsaugos: čia pirma gausi peilį į šoną ir tik tada bus aiškinamasi, ką turi (3)

Rašau, būdavo tekstus apie keliones kaimyninėse šalyse, džiaugiuosi, kad žmonės skaito ir iš...

Jogintė Užusienytė | D+

Šešiasdešimtmetę apstulbino per pirmąjį pasimatymą nuskambėjęs pasiūlymas: ar aš senamadiška?

Pirmasis pasimatymas iš dalies gali priminti pokalbį dėl darbo. Jis yra neatsiejama besimezgančių...

Žaidynių karštį prisijaukinęs buriuotojas pasigenda vėjo – gal padės taifūno bučinys specialiai Delfi iš Tokijo (19)

Nuostabiu kraštovaizdžiu garsėjančioje Enošimos saloje sekmadienį savo pasirodymą Tokijo...

Žinomai menininkei – nemalonumai dėl agresyvaus vilkogaudžio (93)

Baro „Keulė Rūke“ bendraturčio Dominyko Českausko buvusi sutuoktinė Rūta Jankauskaitė ,...

Klaipėdos rajone verslą kuriantys Agnė ir Raimondas: daugelis konditerių desertus kepa, o mes priešingai (18)

Klaipėdos priemiestyje, Slengiuose, kur intensyviai auga gyvenvietė, noriai būstą įsigyja...

Vos 24 minučių skrydis virto tikru košmaru: galvas kraipo net ekspertai (73)

Bėdos prasidėjo praėjus kelioms minutėms po to, kai krovininis lėktuvas „ Boeing 737 “,...

Dėlioja kelis galimus rudens scenarijus: naują karantiną atlaikytų ne visi (16)

Pasigirstant perspėjimų apie ketvirtą koronaviruso pandemijos bangą ir galimą naują karantiną,...

Modesta Meškė | D+

Profesorius Eugenijus Skerstonas išaiškino vyrams, kaip reikėtų vilkėti šortus: sužinoję šias taisykles niekada nesuklysite (3)

Šiltuoju metų laiku pasirinkus vilkėti šortus ne vienam vyrui kyla dilema – kokio silueto ir...