aA
Šalies politiniai nesutarimai su Kinija, Rusijos Ukrainoje pradėtas karas pašokdino kainas taip, kad į kapines greitai gali sugrįžti natūralus grožis – želdynai vietoj amžino poilsio vietą dengiančių granito plokščių.
kapinės
kapinės

Panevėžyje kapaviečių tvarkymo kaina ne vieną užsakovą išverčia iš kojų. Šio verslo atstovai neslepia: užsakymų jiems irgi gerokai sumažėjo.

Meistrai pabrėžia, jog dėl Lietuvos dėmesio Taivanui įsižeidusi Kinija ypač pabrangino iš jos perkamą kapavietėms tvarkyti skirtą granitą.

Iš Ukrainą užpuolusios Rusijos uždraudus pirkti bet kokias prekes, tarp jų ir kapinėse naudojamą akmens žaliavą, dabar šios daugiausia atsivežama iš Skandinavijos.

„Gudrūs“ tiekėjai rado būdą Karelijos akmenį į Lietuvą gabenti net per Indiją bei Kiprą. Didžiuliai atstumai natūraliai išaugina ir jo kainą.

„Pabrangus akmens žaliavai, išties gerokai padidėjo kapaviečių tvarkymo kainos. Deja, galiu garantuoti, kad tai – tik pradžia. Ir paminklai, ir antkapiai, ir kapaviečių plokštės tikrai dar brangs“, – įsitikinęs Panevėžyje žinomas kapaviečių meistras Jonas Grigaliūnas.

Pabrango 50 procentų

Granito plokštėmis uždengti šeimos kapavietę Kristaus Karaliaus katedros kapinėse Ramygalos gatvėje sumaniusi panevėžietė Roma už šią paslaugą mokės kone 4000 eurų.

Tiek kapavietės sutvarkymas kainuos todėl, kad paslauga užsakyta dar metų pradžioje. Kapavietė bus klojama plokštėmis, pirktomis dar pernykštėmis kainomis.

Meistras Romą paguodė, kad šioji dar spėjo įšokti į traukinį. Jei tokią paslaugą užsakytų dabar, be 6000 eurų neišsiverstų.

„Nenorėčiau konkrečiai įvardinti kainų, kiek mokame už granitą, bet galiu patikinti, kad akmuo, skirtas kapavietėms tvarkyti, nuo karo Ukrainoje pradžios jau pabrango 50 procentų. Labai šoko ir metalo bei cemento kainos. Taigi, kapaviečių sutvarkymas tapo tikrai brangus“, – skaičiavo J. Grigaliūnas.

Anot jo, karas iškėlė žaliavų kainas, o pandemija žmones išmokė taupyti laiką.

„Dažnu atveju aš nebematau užsakovų. Dėl kapavietės sutvarkymo tariamės telefonu, po to aš internetu siunčiu tvarkomos ir jau sutvarkytos kapavietės nuotraukas, pinigus užsakovai perveda irgi internetu“, – vardijo kapų tvarkymo meistras.

Metalo brangimas – neįtikėtinas

Nenorėjęs įvardyti, kiek šiuo metu kainuoja kapavietėms tvarkyti skirtas jo perkamas akmuo, J. Grigaliūnas atskleidė, kiek pabrango metalas.

„Lygiai prieš metus toną armatūros pirkau už 660 eurų. Rudenį tiek pat metalo jau kainavo 980 eurų, o štai šiandieninė kaina už tą patį kiekį – 2500 eurų“, – palygino meistras.
Anot jo, didinti darbų kainą privertė ir pabrangę degalai.

„Nutarę tvarkyti artimųjų kapavietes žmonės nesidera. Pastebėjau, kad dosniausios turbūt močiutės. Kapams sutvarkyti joms negaila sukauptų pinigų“, – dėmesį atkreipė J. Grigaliūnas.
Su šypsena jis prisiminė klientą, užsakiusį gana nepigiai kainavusį kapavietės tvarkymą. Už paslaugą sumokėjęs tikrai solidžius pinigus, jis pasiėmė trijų eurų grąžą.

Dengia aklinai

Kuklų paminklą ant kapavietės J. Grigaliūnas teigia šiuo metu statantis už 140–150 eurų. Brangaus kaina – maždaug 4000 eurų, vidutinė kaina – 1200–1500 eurų.

Pasak meistro, paminklo kaina dažniausiai priklauso nuo to, kiek rankų darbo tenka įdėti jį gaminant bei kuriant.

Standartinę kapavietę uždengti standartinėmis granito plokštėmis atsieina apie 2500 eurų.

Meistras teigė pernai kapavietėms dengti plokštes pirkdavęs po 40 eurų už kvadratinį metrą, šiemet kaina pakilo iki 70 eurų.

Nepaisant, kad už tokį kapą tenka plačiai atverti piniginę, pasak J. Grigaliūno, retas užsakovas benori kapavietes užpilti skalda.

„Prižiūrėti skalda dengtą kapavietę – irgi nemažas darbas. Dabar žmonės nori patogumo, todėl dažnas kapavietę plokštėmis dengia aklinai, nebepalieka net tarpų gėlėms. O jei ir palieka, jie darosi vis mažesni“, – tendencijas mato meistras.

Iki Lietuvos – per pusę pasaulio

Kapaviečių tvarkymu besiverčiantis Vladimiras Fiodorovas pakilusias šios paslaugos kainas sieja visų pirma su karu.

„Prasidėjus karui Ukrainoje, vis sunkiau nusipirkti reikiamų žaliavų. O kadangi jų ėmė trūkti, iškart šoko kainos“, – aiškino paminkladirbys.

Jis akmens žaliavą veždavęsis iš Rusijos ir Ukrainos, dabar akmenį tenka pirkti iš Kipro bei Indijos. Jo žiniomis, akmuo parduodamas rusiškas, dažniausiai – Karelijos, tačiau Lietuvą, o ir kitas šalis jis pasiekia apkeliavęs pusę pasaulio.

Pasak V. Fiodorovo, dėl nepatogios priežiūros iš mados išėjo ne tik kapavietės užpylimas skalda, bet ir išklojimas trinkelėmis ar apklijavimas plytelėmis. Mat laikui bėgant trinkelės klaiposi, o plytelės atšokinėja.

Tad sumaniusieji tvarkyti kapavietę dažniausiai ją dengia akmens plokštėmis.

Kapo uždengimas kartu su ne pernelyg ištaigingu paminklu, skaičiuoja V. Fiodorovas, šiuo metu kainuoja 4000 eurų ir daugiau.

Pasak meistro, per metus pabrango ir raidžių iškalimas ant paminklo. Pernai už vienos raidės iškalimą jis ėmė tris, šiemet – jau keturis eurus.

Užsakymų sumažėjo

V. Fiodorovas atkreipęs dėmesį, jog pernai, pačiame pandemijos įkarštyje, panevėžiečiai itin gausiai užsakinėjo kapaviečių tvarkymą.

Meistras svarsto, kad gyvenimą gerokai sulėtinusi pandemija leido žmonėms susitaupyti pinigų.
„Šiemet užsakymų dėl kapaviečių tvarkymo sulaukiu tikrai mažiau, tačiau darbo turiu. Tebeatlieku ankstesnius užsakymus“, – sakė V. Fiodorovas.

Jis guodžiasi, kad kapų meistrų darbą Panevėžio kapinėse itin apsunkina juos piktinanti tvarka: didieji kapinių vartai užrakinami 16 valandą.

„Niekur kitur Lietuvoje to nėra, vien Panevėžyje. Kapinių administratoriai rakina vartus baigę darbą, taigi, nebegalime kapinėse darbuotis ir mes“, – apgailestavo V. Fiodorovas.

Kainoms ribų nėra

Pavardės nepanoręs viešinti panevėžietis kapų tvarkymo meistras Audrius taip pat patvirtino, kad visos kapavietėms tvarkyti skirtos medžiagos pabrango, tad brangesnė tapo paminklų, kapavietes juosiančių tvorelių gamyba, brangiau kapus uždengti plokštėmis.

Pastatyti nediduką paminklėlį ir kapavietę apjuosti granito tvorele, pasak Audriaus, perkant jo paslaugas kainuotų 1000 eurų.

„O puikiai sutvarkyti kapavietę – kainoms ribų nėra. Žmonės tam skiria ir dešimtis tūkstančių eurų“, – sakė Audrius.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
2.9167

Top naujienos

Vakarų tankai Ukrainoje dar nepasirodė, o Rusijoje jau prasidėjo tikra isterija: ko išsigando Kremlius (11)

Geriausi, neturintys analogų pasaulyje. Taip savo šarvuotąją technika, ypač tankus mėgsta girti...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Didysis investavimo platformų palyginimas: kur prekybos akcijomis komisiniai mažiausi

Lietuvoje prieinamos prekybos bendrovių akcijomis platformos taiko painias kainodaras, minimalius...

Ukrainos pareigūnas: kai kurie Rusijoje jau žino, kas pakeis Putiną

Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas sako, kad Kremliaus...

Bartoševičiaus skandalo pasekmės ir dilema: ką daryti Landsbergiui (35)

Konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis , reaguodamas į buvusiam frakcijos...

Lietuvai – viliojantis pasiūlymas: dvigubai pigesnės dujos, bet įsipareigojimas gali būti rizikingas (7)

Amerikiečiai Europai ir konkrečiai Lietuvai siūlo dujų dar pigiau – už perpus mažesnę...

The Economist

„Jie vis dar ilgisi rusų“: kai kuriuose išlaisvintuose Ukrainos regionuose ne visi palankūs ukrainiečiams kariams

Netoli Kupiansko, maždaug už valandos kelio automobiliu nuo Rusijos pasienio, ukrainietis...

Žuvusius „Vagner“ nusikaltėlius į kapines veža sunkvežimiais

Praėjusių metų pabaigoje netoli nedidelės kaimo bendruomenės, įsikūrusios pietinėje Rusijos...

Po auksinių metų griūnanti pieno rinka – laukiama skaudžios žinios (1)

2022 metai pieno gamintojams buvo puikūs – Lietuva pagal supirkimo kainas prasiveržė į ketvirtą...

„Reuters“: pernai Baltijos šalys gerokai padidino rusiškų suskystintųjų naftos dujų importą, Lietuva – 8,5 karto (2)

2022 m. Baltijos šalys daugiau kaip padvigubino rusiškų suskystintųjų naftos dujų (SND)...

Olga Pološevec, delfi.lv

Įdomiausi skandinavų detektyvai tamsiems žiemos vakarams: okultinės paslaptys, klasika ir broliai Strugackiai

Vėsūs skandinaviški detektyvai – ideali dekoracija žiemos vakarams. Oras juose – ne tik kuria...