aA
Lietuviai vis dar dažnai susiduria su telefoniniais sukčiais, o karantino metu apgaulių net padaugėjo. Laidoje Delfi diena pašnekovė papasakojo apie naujus būdus, kuriais apsimetėliai bando išvilioti iš žmonių kuo daugiau pinigų. Taip pat laidoje pasidalinta ir patarimais, kaip neužkibti ant tokių sukčių kabliuko.

Mokslo žurnalistė Goda Raibytė laidoje Delfi diena tikino, kad žmonės turėtų būti labai atsargūs.

„Reikia būti labai atsargiems, nes šios pandemijos metu jie dar suaktyvėjo ir pritaikė metodų, ant kurių gali užkibti net akyliausi“, – laidos pradžioje sakė žurnalistė.

„Kalbant apie telefoninius sukčius, yra išskiriami keturi populiariausi būdai. Pirmiausia, tai yra apgaulingas skambutis į užsienį, kai žmogui atsiunčiama žinutė ir jis raginamas kažką padaryti labai greitai, duodamas užsienietiškas numeris. Į jį žmogus paskambina, jam tai yra didelis nuostolis, nes dažniausiai numeris yra ne iš ES, ir labai brangiai kainuoja. Kitas būdas – kai apsimetama techninės pagalbos specialistais. Skambinama žmogui iš bet kokios bendrovės serviso ir sakoma, kad įvyko techninė klaida, todėl jie nori prisijungti prie jūsų sistemos“, – pasakoja žurnalistė.

Nauji sukčiavimo metodai Lietuvoje plinta žaibiškai: vos po vieno skambučio – milžiniška sąskaita mėnesio pabaigoje
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot jos, pakliuvę ant sukčių kabliuko, mėnesio pabaigoje gali nustebti gavę milžinišką sąskaitą.

„Tokiu būdu jie gali sužinoti prisijungimus prie elektroninio pašto ir kitų paskyrų. Lietuvoje taip pat plinta sukčiavimo būdas, kai yra apsimetama kažkokia bendrove. Pasisveikinama, sakoma, kad kažką tvarkome su to žmogaus duomenimis, ir tada tas žmogus patikslina duomenis apsimetėliui, kuris tik apsimeta tos įmonės atstovu ir ketvirtas būdas – melagingo peradresavimo būdas. Tada sakoma, kad norėdami vieną ar kitą dalyką padaryti, spauskitą vienetą ir žmogui, paspaudus vienetą, jis peradresuojamas į brangų numerį, kur gali mėnesio pabaigoje jam ateiti labai didelė sąskaita“, – sako G. Raibytė.

Paklausus, ar Lietuva skiriasi nuo kitų pasaulio valstybių, žurnalistė tikino, kad sukčiai Lietuvoje tarsi pritaiko naujausius metodus prie Lietuvos konteksto.

„Manau, kad lietuvių nusikaltėlių tendencijos yra tarsi nukopijuojamos, adaptuojamos mūsų rinkai – kokios pas mus aktualijos, problemos, kas rūpi žmonėms. Bet kalbant bendrai, pasaulyje telefoniniai sukčiai yra vienas populiariausių sukčiavimo būdų. Anksčiau atrodė, kad telefoniniai sukčiai paskambina ir kalba roboto balsu, tai būdavo prieš kelerius metus“, – sako ji.

Vaikinas su išmaniuoju
Vaikinas su išmaniuoju
© Shutterstock

Šiuo metu nusikaltėliai net sužino nemažai papildomos informacijos apie asmenį, kurį ketina apgauti.

„Nusikaltėliai padarė namų darbus ir surenka asmeninius duomenis apie tuos žmones, pavyzdžiui, sužino darbovietę, universitetą, kurį baigė panašiai. Yra dar vienas naujas būdas, kai žmogui skambina du nusikaltėliai. Vienas apsimeta banko darbuotoju, o kitas skambina į banką ir apsimeta tuo žmogumi.

Tas, kuris kalba su žmogumi, gali pasakyti, kad skambinama iš jūsų banko ir įvyko sistemos klaida, todėl norime patikslinti duomenis. Pavydžiui, žmogus, kuris turi daug darbo, galbūt net nesusimąsto, kad čia skambina ne iš banko, ir gali pasakyti net asmens kodą. O tada nusikaltėliai, turėdami jūsų duomenis, gali apsimesti, kad tai esate jūs“, – sako G. Raibytė.

Pasiteiravus, kaip apsisaugoti, pašnekovė tikino, jog pirmiausia reikia labai atsargiems ir kritiškai vertinti, kai jus kažkas skatina greitai atlikti kokius nors veiksmus.

„Visų pirma, reikėtų pakalbėti su seneliais, kad jeigu kažkas skambins apsimesdamas jumis, kad seneliai perskambintų jums ir pasakytų. Mano močiutę taip pat neseniai bandė apgauti sukčius apsimetėlis, tačiau ji paskambino mano pusbroliui ir paklausė, ar tikrai jam reikalinga pagalba, ar tikrai reikia atiduoti jo draugui pinigus.

Taip pat reikia suprasti, kad jeigu kažkur kažkas ragina kažką daryti, kuo greičiau sumokėti pinigus, kažką persiųsti, į tai reikia atkreipti dėmesį. Turbūt net neįmanoma, kad jums paskambintų iš banko ir sakytų, kad įvyko techninė kliūtis, nebeturime duomenų ir reikia, kad juos patikslintumėte. Reikia visada pagalvoti, kam siunčiate informaciją, reikia vengti suvedinėti savo asmeninius duomenis. Taip pat reikia reguliariai keisti savo slaptažodžius“, – primena pašnekovė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(228 žmonės įvertino)
4.3114

Top naujienos

Po siaubo daugiabutyje teko skubiai kviesti visas tarnybas: šeima net dabar gyvena baimėje (3)

Šeštadienio vakarą viena kėdainiečių šeima patyrė tikrą siaubą – ruošiantis miegoti...

Algio prostatos vėžys gydymui lengvai nepasidavė: gydytojai jo ligos istoriją vadina išskirtine

Algis Mameniškis džiaugiasi, kad sulaukęs 50-ies metų nusprendė atlikti prostatos specifinio...

Nerijus Povilaitis

Dėl rusų sukurto „technikos stebuklo“ internete pasipylė patyčios (14)

Apsišaukėliškos Donecko „liaudies respublikos“ kariškiai giriasi sukūrę „analogų...

Prieš 28 metus Justina nutraukė nėštumą: niekada nekalbėjau su vyru apie tai, kas įvyko (1)

Justina (vardas pakeistas) prieš 28 metus pasirinko nutraukti nėštumą . Ji jau turėjo vieną...

Delfi Mokslas

Vandenyno gelmėse „Titaniko“ nuolaužas tyrinėję mokslininkai aptiko širdį veriantį radinį: atrodo lyg iš filmo

Mokslininkų komanda „Magellan“, tyrinėjanti nuskendusio „Titaniko“ nuolaužas vandenyno...

„Baskonia“ patyrė fiasko – Giedraičio ir Sedekerskio sezonas baigtas svyla ASVEL ir „Bayern“ padai

Antrą vietą Ispanijos ACB lygos reguliariajame sezone užėmusi Vitorijos „Baskonia“ nelauktai...

Sniego pilys

Tėvų išmesti vaikai, kuriuos augino gyvūnai: pabandžius sugrąžinti juos į civilizaciją, pasisekė ne visiems

Kai 1990-ųjų pradžioje Oksanos Malajos atvyko pasiimti Odesos vaikų globos namų darbuotojai, ji...

Karas Ukrainoje. JK: Ukraina turi teisę gintis peržengdama savo sienas pranešama apie galingus sprogimus Melitopolyje (3)

Antradienio naktį Rusijos pajėgos vėl masiškai užpuolė Ukrainos sostinę Kijevą. Atakuotas ir...

Pirmąją vasaros dieną prasidės orų permainos, tačiau šiluma nesitrauks

Trečiadienio dieną orai išliks panašūs. Ir toliau orus lems aukšto atmosferos slėgio sritis....

Krikštynos, vestuvės ar jubiliejus: kaip rengtis išskirtinėmis progomis, kad nepadarytumėte grubios klaidos

Esate pakviesta į šventę ir nežinote, ką rengtis? O gal pati organizuojate krikštynas kaimo...