aA
Tailande lytį pasikeitusi vilnietė pasiekė, kad Lietuvos institucijos išduotų asmens dokumentus su nauju vardu ir pavarde. Tai leis jai be didesnių problemų ir nuolatinio žeminančio aiškinimosi apsidrausti automobilį, atsiskaityti banko mokėjimo kortele ar įsigyti mobilųjį telefoną su abonentinio mokėjimo planu. Vilniaus 1-asis apylinkės teismas patenkino moters skundą ir įpareigojo atitinkamas tarnybas pakeisti dokumentus. Už uždarų durų nagrinėta byla – ne paskutinė moters gyvenime. Ji dar prašo atlyginti patirtą turtinę ir neturtinę žalą.
Teismas
Teismas
© Corbis/Scanpix

Teismas priminė, jog Civiliniame kodekse numatyta galimybė pasikeisti lytį, o valstybės institucijos privalo įregistruoti šį faktą. Todėl, siekiant užtikrinti Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos įgyvendinimą, atsižvelgiant į Europos Žmogaus Teisių Teismo ir nacionalinių teismų formuojamą teisminę praktiką ir vadovaujantis įvairiomis teisės normomis, pareiškėjos reikalavimai patenkinti.

Kaip informavo teismo atstovas spaudai Audris Kutrevičius Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrius įpareigotas pakeisti atitinkamus įrašus taip, kad juose atsispindėtų dabartinė vilnietės lytis. Gyventojų registro tarnyba įpareigota pakeisti asmens kodą, kad jis atitiktų lytį. Suinteresuotu asmeniu byloje buvo ir Teisingumo ministerija.

Šių institucijų atstovai su pareiškėjos prašymu esą sutiko, bet paaiškino, kad nėra nustatyta lytį pasikeitusių asmenų dokumentų pakeitimo tvarka.

Operaciją atlikta Tailande

„Negaliu apdrausti automobilio, apsigyventi viešbutyje, turėti mobiliojo telefono su abonentinio mokėjimo planu, – taip iki šiol gyvena Raminta (vardas pakeistas – DELFI). – Atsiskaitydama kreditine kortele, kiekvieną kartą turiu aiškintis, kad ji yra mano, o ne vogta, įrodinėti priežastis ir po to patirti pažeminimus. Negaliu tinkamai išvykti iš valstybės, kadangi pasas neatitinka mano išvaizdos.“

45-erių vilnietė gimė vyru. Jau vaikystėje berniukas jausdavosi nepatogiai ir pavydėdavo mergaitėms. „Buvau uždaro būdo, švelnesnių manierų vaikas, o paauglystėje supratau, kad nenoriu būti vaikinu“, – žurnalistei Jūratei Ablačinskaitei yra pasakojusi moteris.

Bandydama save „perauklėti“, Raminta pradėjo sportuoti, vėliau netgi vedė ir susilaukė dviejų vaikų, kurie dabar yra paaugliai. „Kai vaikams draugai ėmė uždavinėti keistus klausimus apie mane, mačiau, kad jie stipriai išgyvena. Pradėjo sklisti kažkokios kalbos. Vaikai turėjo atlaikyti didelį spaudimą ir žiaurumą. Negalėjau leisti, kad taip ir toliau tęstųsi, todėl pasitraukiau nuo šeimos.“ Nors potraukį moterims jaučianti vilnietė siūlė žmonai likti pora, ši atsisakė – santuoka iširo.

Kone prieš dešimtmetį Raminta pradėjo vartoti moteriškus hormonus. Greitai moteriškėjo jos išvaizda, dingo vyriškos manieros. Jei būtų leidusios finansinės galimybės, esą jau prieš keletą metų būtų pasikeitusi lytį.

Vilnietė ne vienus metus mynė gydymo įstaigų slenksčius, atliko daugybę prichologinių testų. 2007 m. specialistai jai diagnozavo transeksualumą ir leido atlikti lyties keitimo operaciją. Tuomet Raminta pati susirado gydymo įstaigą ir reikalingų lėšų. Operacija buvo atlikta pernai Tailande, kur, kaip teigiama, dirba vieni geriausių šios srities specialistų. Lyties keitimas čia kainuoja 10-15 tūkst. JAV dolerių.

Praėjusių metų pabaigoje į Lietuvą grįžo moteris, kuri tebeturi anksčiau išduotus dokumentus su vyrišku vardu, pavarde ir asmens kodu. Nors Civilinis kodeksas įpareigoja valstybės institucijas įregistruoti asmens lyties pakeitimą, tai nebuvo padaryta. Dėl to moteris esą ne tik negali gauti gydymo paslaugų, bet ir kasdieniniame gyvenime patiria emocinių sukrėtimų, streso, nepatogumų, patyčių ir pažeminimų.

Ši byla – ne vienintelė, kurioje figūruoja Raminta. Ji taip pat kreipėsi į teismą dėl patirtos žalos atlyginimo. Moteris prašo atlyginti jai 31 tūkst. Lt turtinės ir 100 tūkst. Lt neturtinės žalos. Suinteresuoti asmenys šiame procese – Sveikatos apsaugos ir Teisingumo ministerijos.

Padėti vilnietei ėmėsi Tolerantiško jaunimo asociacija, įgyvendinanti Nyderlandų Užsienio reikalų ministerijos remiamą projektą „Kovok už save – už LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų – DELFI) teises“, kurio vienas iš siekių yra ginti šių žmonių teises Lietuvoje.

Pralaimėjo bylą Strasbūre

Manoma, kad Lietuvoje gali gyventi maždaug 200 transseksualų, tačiau, anot asociacijos, dėl valstybės atstovų, politinių ir įvairių grupių interesų grupių veiksmų ar neveikimo jiems iki šiol nesudaromos sąlygos būti lygiateisiais ir pilnaverčiais šalies piliečiais.

Transseksualumas laikomas psichine liga, tačiau psichiatrinė terapija esą nepajėgi atkurti translyčio žmogaus kūno ir savimonės vienovės. Kai žmonės išgyvena fizinio kūno ir asmenybės tapatybės neatitikimą, troškimą būti priešingos lyties individu, esą nepadeda net pokalbiai su psichoanalitiku ar skiriama terapija. Vyras, trokštantis būti moterimi, ar moteris, norinti tapti vyru, gali atkurti lytinę ir asmenybės tapatybę tik padedant hormonų terapijai ir atliekant lyties keitimo operaciją.

Civilinis kodeksas numato, kad nesusituokęs pilnametis asmuo turi teisę pakeisti savo lytį, jei tai mediciniškai įmanoma. Lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką turi nustatyti įstatymas, kurio Seimas iki šiol nėra priėmęs. Dėl to Lietuva pralaimėjo bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Šis prieš dvejus metus pripažino, kad Lietuva pažeidė L. – moters, norinčios tapti vyru, – teisę į privataus gyvenimo gerbimą. Strasbūro teismas iš karto įpareigojo Lietuvą išmokėti 5 tūkst. eurų kompensaciją, o nepriėmus reikiamo įstatymo – aštuonis kartus didesnę sumą materialinei žalai atlyginti.

Įsiteisėjus sprendimui buvo nuspręsta ne suskubti priimti įstatymą, o sumokėti kompensaciją. Lyties pakeitimo įstatymas, parengtas prieš kelerius metus, iki šiol nėra parengtas, tačiau Civiliniame kodekse vis dar numatyta galimybė pasikeisti lytį.

Parlamentarai Antanas Matulas ir Dangutė Mikutienė yra pasiūlę išbraukti minėtą Civilinio kodekso nuostatą, kuri esą sukelia nepagrįstų lūkesčių, o lyties pakeitimo operacijas leisti darytis užsienyje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kodėl Kaliningrado tranzito klausimą Rusija stumia į aklavietę: ryškėja tikrieji Kremliaus tikslai

Dėl „Kaliningrado blokados“ Lietuva sulauks atsako! Jei reikės – prasikirsime tranzitui kelią...

G-7 naujieji draudimai Rusijos ekonomikos nesupurtys: pataria kirsti per kitą vietą

Didžiosioms G-7 valstybėms narėms oficialiai nusprendus uždrausti aukso importą iš Rusijos,...

Karas Ukrainoje. Po Medvedevo grasinimų – Ukrainos atsakas: Krymas bus susigrąžintas iškart Rusijos kariai pagrobė Chersono merą (8)

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

Po alinančios kaitros laukia dar stipresnės liūtys ir kruša: galingos stichijos įsismarkaus

Atmosferos slėgiui nukritus, anticiklonas po truputį praranda savo jėgas. Jau vakar dieną ir...

Ką daryti, jei buvo atšauktas skrydis ir kokia kompensacija jums priklauso?

Atostogas ir keliones paprastai planuojame iš anksto ir laukiame jų su nekantrumu. Tačiau...

Ištikimai tradicijų besilaikanti Elžbieta II pademonstravo naują įvaizdį: plaukų stilistė atskleidė karalienės įgeidžius

Karališkieji asmenys, be jokios abejonės, ištikimai laikosi tradicijų. Karalienės Elžbietos II...

Grybų kainos supirktuvėse muša rekordus ir nežada sustoti: žaliose samanose neieškokite, išduoda kitą miško lobių vietą

Miško gėrybių supirkėjai atidžiai seka orų prognozes – jeigu karščiai užsitęs ir nebus...

Verslas PliusGiulia Morpurgo, Libby Cherry

Rusija įžengė į istorinio defolto teritoriją, sankcijos drumsčia tolesnius planus

Rusija pirmą kartą per šimtmetį neįvykdė savo įsipareigojimų išorinių vyriausybinių...

Delfi PliusŽinių radijas

„Bayraktarą“ viena ranka duoda, kita ranka perka rusų vogtus grūdus: ko siekia Turkija

Pirmosiomis Rusijos pradėto karo Ukrainoje dienomis Turkija rusų kariniams laivams užvėrė...

Verslas PliusLukas Miknevičius

Didžiuliai infliacijos skirtumai ES šalyse: kas juos lemia ir kodėl Lietuvos kelias yra teisingas

Bendra valiuta ir rinka, tokia pati karo Ukrainoje įtaka, tie patys makroekonominiai veiksniai,...