„Yra ryškūs du lyderiai – Gitanas Nausėda (23 proc.) ir Ingrida Šimonytė (20 proc.). Skirtumas nėra didelis ir jis šiek tiek sumažėjo“, – komentavo jis.

Praėjusį mėnesį I. Šimonytę, kaip tinkamiausią kandidatę į prezidentus, matė 20 proc. apklaustųjų, o G. Nausėdą – 25 proc.

Kadangi galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas neegzistuoja, bendrovė „Vilmorus, sudarydama kandidatų į prezidentus reitingą, respondentus apklausia nenurodydama galimų variantų. Ir dažnas, atsakydamas į tokį klausimą, mini Saulių Skvernelį, nors jis pats sako dar neapsisprendęs kandidatuoti. Tiesa, pasak V. Gaidžio, tokie paminėjimai retėja, bet dabartinis premjeras toliau išlieka trečioje vietoje tarp populiariausiųjų.

Ingrida Šimonytė

„Vienas dalykas – kad jis nepareiškė noro (jau laikas taip pareikšti). [...] Antra – jo reitingas mažėja dėl kitų problemų. Jo balansas neigiamas, o prezidentas, kad būtų išrinktas tiesiogiai, turėtų turėti daugiau mažiau visų gyventojų paramą. Jis negali būti dalies gyventojų atstovas“, – aiškino sociologas.

Arvydo Juozaičio, Naglio Puteikio, Aušros Maldeikienės reitingai kiek pakilo, bet jie yra gerokai mažesni negu G. Nausėdos ir I. Šimonytės.

„Prieš metus atrodė, kad norinčių bus daug ir virs superkova, bet šiuo metu lyg ir kandidatų ne tiek daug. Nors laiko dar yra“, – sakė „Vilmorus“ vadovas.

Apklausia rengiama dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Mokytojų streikai kirto per Skvernelio reitingus

Dėl mokytojų streiko smuko ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio populiarumas – palankiai vertinančių jo veiklą sumažėjo beveik devyniais procentiniais punktais.

Gruodžio mėnesį per apklausą premjerą palankiai vertino 36,8 proc. respondentų, nepalankiai – 40 proc. Lapkritį jis turėjo 45,4 proc. palankių ir 32,3 proc. nepalankių vertinimų.

„S. Skvernelio reitingas mažėja jau penktą mėnesį. Bet pirmą kartą neigiamai vertinančių premjerą skaičius tapo didesnis už tuos, kurie jį vertina teigiamai. Jis pateko į neigiamų personažų ratą“, - BNS sakė apklausą atlikusios įmonės „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.

Gruodžio 1-9 dienomis atliktos apklausos rezultatus skelbia dienraštis „Lietuvos rytas“. Tyrimo metu apklausti 1025 žmonės.

Anot V. Gaidžio, premjero reitingo smukimas susijęs su mokytojų streiku ir „premjero ne visai pasisekusiu reagavimu į tuos dalykus“.

Jo teigimu, smunkantis populiarumas taip pat mažina premjero galimybes sėkmingai dalyvauti prezidento rinkimuose, nes susiaurėja elektoratas.

Pasak V. Gaidžio, Lietuvos rinkėjai gali pasigesti jautraus, įsiklausančio į žmonių problemas politiko bruožų.

Gitanas Nausėda

Konfliktas su streikuojančiais mokytojais nusmukdė ir buvusios švietimo ministrės Jurgitos Petrauskienės reitingą ir gyventojų pasitikėjimą visa švietimo sistema.

Lapkritį palankiai vertinančių tuometinę švietimo ministrę buvo 11 proc., gruodį jis nukrito iki 6 proc. Tuo metu neigiamų vertinimų skaičius išaugo nuo 51 proc. praėjusį mėnesį iki 58 proc. gruodį.

„Ji tapo pačiu nepopuliariausiu politiku. Beveik 60 proc. neigiamų vertinimų – retas politikas tokią ribą pasiekia. J. Petrauskienė taip pat nukentėjo per streikus“, – teigė V. Gaidys.

Apklausos duomenys rodo, kad įtampos dėl mokytojų darbo apmokėjimo modelio bei kitų pertvarkų neigiamai atsiliepė visos švietimo sistemos vertinimui.

„Švietimo sistema kažkada apie 2003-uosius metus buvo institucija, kuria labiausiai buvo pasitikima, o dabar nukrito nuo 41 proc. iki 35 proc. pasitikėjimas. Išaugo atitinkamai 6 procentiniais punktais nepasitikėjimas ir tai mažiausias rezultatas per 20 metų“, – sakė „Vilmorus“ vadovas.

Anot jo, tai rodo, kad įsivyravusi įtampa ir konfliktai kenkia visoms pusėms – ir valdžiai, ir švietimo bendruomenei.

Sociologas prisiminė, kad panaši situacija buvo stebima ir per Rolando Pakso apkaltos skandalą, kada reikšmingai krito ir žiniasklaidoje stipriai kritikuoto R. Pakso reitingai, ir gyventojų pasitikėjimas pačia žiniasklaida.