aA
Padėtis Ukrainoje yra daugiau nei rimta, šalis yra pasirengusi save ginti, iki šiol nežinoma, kur yra po užpuolimo dingę kariai, teigė Ukrainos ambasadorius Volodymyras Yatsenkivskyi, po susitikimo su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Vytautu Baku.
Volodymyras Jacenkivskis
© DELFI / Andrius Ufartas

„Pirmiausia, mes esame dėkingi Lietuvai ir Lietuvos žmonėms už nuolatinę paramą mūsų kovoje už laisvę ir nepriklausomybę. Nėra jokio būtinybės prašyti, yra tik būtinybė aiškiau apibrėžti, kokius tolimesnius žingsnius mes turime padaryti“, – sakė V. Yatsenkivskyi.

Jis padėkojo Lietuvos politikams ir pareigūnams už greitą reakciją. Pasak jo, pirmieji pokalbiai vyko jau vakar.

„Svarbu, kad mes kalbame ta pačia kalba, suprantant, kad tai nėra tik labai kritinė situacija Ukrainai, bet ji yra labai pavojinga visiems mums, gyvenantiems Europoje“, – sakė V. Yatsenkivskyi.

Kaip rašė BNS, Ukrainos karinės jūrų pajėgos pranešė, kad trys jų laivai – du mažieji šarvuotieji kateriai „Berdiansk“ ir „Nykopol“ bei vilkikas „Jany Kapu“ – plaukė per Kerčės sąsiaurį šalia Maskvos aneksuoto Krymo ir mėgino pasiekti Mariupolio uostą Azovo jūroje. Pasak kariškių, vilkikas taranuotas, apšaudytas vienas iš katerių.

Ukraina pranešė, kad nukentėjo šeši jos kariai, Rusijos federalinė saugumo tarnyba nurodė, kad per operaciją sužeisti trys Ukrainos jūrininkai ir kad jiems suteikta medicinos pagalba.

Ukrainos ambasadorius teigė, kad šiuo metu stengiamasi sužinoti viską, kas atsitiko jų kariams.

„Šiuo metu negaliu suteikti jums jokios papildomos informacijos. Kaip žinote iš žiniasklaidos, šeši Ukrainos kariai yra labai rimtai sužeisti, ir mes vis dar nežinome, kur jie yra. Užsienio reikalų ministras vakar ir šiąnakt padarė aiškų pareiškimą, kad mes norėtume būti tikri, kad jie sulauks medicininės pagalbos. Aš tikiuosi, kad artimiausiu metu mes žinosime kur jie yra, ir kokią pagalbą jie gauna. Kaip ir kiti 20 karių. Mes dar nežinome, kur jie yra“, – sakė V. Yatsenkivskyi.

Situaciją jis apibūdino, kaip „daugiau nei rimtą“.

„Situacijos rimtumą galite suprasti iš to, kad tai nebuvo tik įstatymo pažeidimas , bet kova, ugnis. Aš manau, kad situacija pati sau sako, kad situacija yra daugiau negu rimta. Ji yra labai pavojinga. Svarbu, kad mes nedelsiant sulaukėme paramos ir solidarumo iš daugybės šalių, institucijų“, – teigė ambasadorius atkreipdamas dėmesį, kad šiuo klausimu ketina rinktis ir Jungtinių Tautų Saugumo taryba.

Jis patikino, kad Ukraina yra pasirengusi toliau spręsti problemas naudojantis teisiniais keliais.

„Bet žinoma, mes esame pasirengę save ginti“, – sakė V. Yatsenkivskyi.

Pirmadienį Ukrainos Aukščiausioji Rada per skubų posėdį svarstys galimybę po šio incidento įvesti šalyje karo padėtį, į skubų posėdį įvertinti situacijai renkasi ir Jungtinių Tautų Saugumo Taryba.

Kerčės sąsiauris yra siauras vandens kelias, jungiantis Juodąją jūrą su Azovo jūra. Pastaroji naudojama tiek Ukrainos, tiek Rusijos. Rusija tvirtina, kad laivai sulaikyti jos teritoriniuose vandenyse.

Bakas: Lietuva galėtų būti Ukrainos advokate

Seimo NSGK komiteto pirmininkas su Ukrainos ambasadoriumi susitiko prieš pat išvykdamas į Varšuvą, kur dalyvaus vadinamojo Bukarešto devintuko šalių parlamentų gynybos ir saugumo komiteto vadovų susitikime.

„Ukraina kariauja. Tai yra vienintelė realiai kariaujanti Europos valstybė. (Tai yra) karinės agresijos tęsinys, ir Ukrainai reikia pagalbos. Ne tik palaikymo, bet ir labiau apčiuopiamos pagalbos. (…) Sutarėme su ambasadoriumi keistis informacija. Pagrindiniai susitikimai Varšuvoje bus rytoj. Lietuva gali būti Ukrainos advokate, kelti klausimą visais įmanomais lygiais“, – sakė V. Bakas.

Po susitikimo su ambasadoriumi, Seimo NSGK pirmininkas svarstė, kad trumpuoju laikotarpiu labai svarbu suteikti pagalbą Ukrainos kariams.

„Bet kalbant vidutiniu laikotarpiu, Ukrainai labai svarbu, kad Europa, Vakarų pasaulis, imtųsi apčiuopiamesnių priemonių, kad atgrasytų Rusiją nuo karo Ukrainoje. Kalbama apie tai, kad turėtų būti įvestos papildomos sankcijos, na ir taip pat – teikiama reali karinė pagalba Ukraina – ne tam, kad kariautų, kaip sako ambasadorius, bet tam, kad gintųsi. Taip sako ir Ukrainos prezidentas“, – sakė V. Bakas.

Pasak jo, vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu Ukrainai svarbios Euroatlantinės narystės perspektyvos.

„Pakeliui svarbu laikytis atvirų durų politikos, ES šalys gali pasiūlyti Ukrainos dalyvavimą PESCO formate, tai yra Europos gynybos, saugumo politikos formatas“, – sakė V. Bakas.

Kaip sėkmingą bendradarbiavimo pavyzdį jis paminėjo ir trišalę Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos LITPOLUKRBRIG karinę brigadą.

„Tą būtų galima kviesti daryti ir kitas šalis“, – sakė V. Bakas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Anglijoje išžagintos ir nužudytos 14-metės byloje – motinos liudijimas: ji kėlė labai daug rūpesčių (51)

14-metės iš Lietuvos, kuri buvo nužudyta Vulverhamptone, Jungtinėje Karalystėje, motina...

Ekspertai įvertino Statkevičiaus ir Janus rietenas: kažkas turi pasakyti, kad karalius nuogas (235)

Pirmadienio vakarą viešai skalbinius džiaustę dizaineriai Juozas Statkevičius ir Julija Janus...

Vėžiu susirgusi Vaiva pinigų negauna: kovoja ne tik su liga, bet ir su draudimo bendrove (122)

Kaip ir daugeliui vėžio diagnozė Vaivai Mickuvienei buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. „Man...

Įvertino „Barclays“ pasitraukimą: taip gerai Lietuvoje jau seniai nebuvo – bus dar daug kitų (77)

Daliai žmonių pradėjus skambinti pavojaus varpais, kad „ Barclays “ – tik pirmoji kregždė,...

Milžinišką sumą pasisavinusios vienuolės siautė kazino (9)

Dvi vienuolės iš katalikiškos mokyklos Kalifornijoje prisipažino pasisavinusios 500 tūkst. JAV...

Amerikos naftos renesansas: pirmą kartą per septynis dešimtmečius JAV – gryna naftos eksportuotoja (44)

Jungtinės Valstijos praėjusią savaitę tapo grynąja naftos eksportuotoja, nutraukdama beveik...

Netoli Lietuvos atrado tikrą rojų: tiek maisto nepajėgia suvalgyti net patys alkaniausi (34)

Jeigu esate didieji Kalėdų fanai – privalote iš Lietuvos nuplaukti į pietų Švediją. Tame...

Naujas tyrimas parodė, kad smegenų ląstelės gali keisti savo genus (5)

Mokslininkai atrado, kad kitaip nei dauguma kūno ląstelių, smegenų neuronai gali kaitalioti savo...

Kauniečiai Kručinskai atsisako įsileisti socialinius darbuotojus (29)

Vaikus atgavę kauniečiai Eglė ir Gintaras Kručinskai atsisako toliau lankyti pozityvios tėvystės...