aA
Svarbiausia intriga prezidento rinkimuose kol kas lieka tai, ar į antrąjį rinkimų turą pateks konservatorių keliama Seimo narė Ingrida Šimonytė, ar „valstiečių“ paramą gavęs premjeras Saulius Skvernelis.
Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda, Saulius Skvernelis, Arvydas Juozaitis
© DELFI montažas

Politologai mano, kad vargu ar prezidentiniai reitingai artimiausiu metu gali iš esmės pasikeisti. Jų nuomone, ekonomistas Gitanas Nausėda ir toliau liks prezidento rinkimų lyderiu, tuo tarpu aršiausia kova vyks tarp antroje vietoje esančios I. Šimonytės ir ją besivejančio premjero.

Naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ sausio 23-vasario 3 dienomis atliktos apklausos duomenimis, kaip ir ankstesniuose tyrimuose, didžiausią palaikymą išlaiko ekonomistas G. Nausėda. Jį Lietuvos prezidentu norėtų matyti beveik ketvirtadalis (22,9 proc.) apklaustų gyventojų.

Per pastaruosius du mėnesius G. Nausėdą remiančių gyventojų dalis nepakito - 2018 m. pabaigoje ekonomistą palaikė 23,2 proc. gyventojų.

Antroje vietoje pagal gyventojų palaikymą yra konservatorių keliama kandidatė I. Šimonytė. Buvusią finansų ministrę šalies vadove norėtų matyti šeštadalis (16,1 proc.) šalies gyventojų. Per pastaruosius du jos palaikymas šiek tiek sumažėjo (2018 m. lapkričio mėn. buvo 18,7 proc.).

Premjeras S. Skvernelis ir toliau lieka trečioje vietoje. Jį šalies prezidento rinkimuose šiuo metu remtų 15 proc. Lietuvos gyventojų. Apklausa vyko jau po to, kai S. Skvernelis paskelbė savo sprendimą dalyvauti šalies vadovo rinkimuose bei tuo metu, kai paramą jam suvažiavime deklaravo „valstiečių“ partija. Lyginant su ankstesne apklausa, jį palaikančių gyventojų dalis padidėjo 4 procentiniais punktais (2018 m. lapkritį buvo 10,9 proc.).

Į ketvirtą vietą pirmą kartą pakilo filosofas Arvydas Juozaitis - šių metų pradžioje šalies prezidentu jį norėtų matyti kiek daugiau nei 3 procentai respondentų (2018 m. lapkričio mėn. buvo 2,1 proc.).

Kitų galimų kandidatų į prezidentus palaikymas šiuo metu sunkiai perlipa 2 proc. barjerą. Pareiškusią, kad rinkimuose nebedalyvaus Seimo narę Aušrą Maldeikienę remtų 2,3 proc., Seimo narį Naglį Puteikį (2,1 proc.), Kauno merą Visvaldą Matijošaitį (2 proc.), socialdemokratų keliamą eurokomisarą Vytenį Andriukaitį (1,9 proc.), Darbo partijos lyderį Viktorą Uspaskichą (1,1 proc.), europarlamentarą Valentiną Mazuronį (1 proc.), liberalų keliamą europarlamentarą Petrą Auštrevičių (0,9 proc.).

Kiek daugiau nei penktadalis (23 proc.) apklaustų gyventojų nenurodė nė vienos pavardės arba tvirtino, kad apskritai neketina dalyvauti šiuose rinkimuose.

Ką norėtų matyti prezidentu po rinkimų 2019 m. gegužę
Ką norėtų matyti prezidentu po rinkimų 2019 m. gegužę
© ELTA

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas pažymi, kad iš premjero kėdės į prezidento postą persėsti sumanęs S. Skvernelis ir jį remiantys „valstiečiai“ jau dabar pakankamai mažai dėmesio skiria G. Nausėdos kritikai. Jo teigimu, aštriausios valdančiųjų kritikos strėlės yra nutaikytos būtent į antroje vietoje esančią I. Šimonytę.

„Matyt, tiek Skvernelis, tiek „valstiečiai“ I. Šimonytę mato kaip savo pagrindinę konkurentę bent jau šiame etape. Tad, labai tikėtina, kad pagrindinis mūšis dėl patekimo į antrąjį turą vyks tarp Skvernelio ir Šimonytės“, - sakė T. Janeliūnas.

Jo manymu, aštresnių ginčų nereikėtų tikėtis ir tarp G. Nausėdos bei I. Šimonytės.

„Manau, kad kol kas Nausėdai nėra dėl ko rizikuoti ir veltis į ginčus su I. Šimonyte. Jis užtikrintai laikosi pirmoje vietoje, todėl bandymas agresyviau kovoti su Šimonyte gali tiesiog pačiam pakenkti. Visai kas kita yra kalbėti prieš Skvernelį. Perskyra tarp jo ir Skvernelio rinkėjų yra ryški, todėl ir pervilioti elektoratą būtų sudėtinga. Savo ruožtu I. Šimonytei, taip pat, bent jau kol kas, kur kas efektyviau telkti savo rinkėjus remiantis kritika Skverneliui“, - sakė T. Janeliūnas.

Jo teigimu, panašu, kad pagrindine intriga kol kas išliks I. Šimonytės ir S. Skvernelio grumtynės dėl patekimo į antrąjį rinkimų turą. Politologas abejojo, ar tiek vieno, tiek kito kandidato populiarumas turi potencialo stipriau atitrūkti nuo partinių reitingų. Tai, kad Šimonytės populiarumas sutampa su palaikymu, kurį turi konservatorių partija, o S. Skvernelio - „valstiečių“, turėtų išlikti kaip tendencija ir ateityje. Visgi, pažymėjo politologas, artėjant rinkimų dienai, konservatorių kandidatė turi šiek tiek didesnį potencialą peržengti partinį elektoratą nei S. Skvernelis.

„I. Šimonytė gali pretenduoti į liberaliai mąstančių žmonių simpatijas - tų žmonių, kurie nemėgsta dabartinės valdžios, bet kartu nėra ir konservatorių šalininkai. Tuo tarpu S. Skverneliui tokios galimybės yra šiek tiek mažesnės. Pirmiausia dėl to, kad jis yra ne tik dabartinės valdžios atstovas, tačiau ir vienas iš jos vadovų. Todėl premjerui pretenduoti į platesnę auditoriją būtų ganėtinai sudėtinga“, - svarstė politologas.

VDU profesorius Lauras Bielinis neatmeta, kad kovoje dėl to, kas pateks į antrąjį rinkimų turą, geresnių galimybių turi konservatorių keliama kandidatė. Profesoriaus teigimu, po to, kai premjeras paskelbė dalyvausiantis prezidento rinkimuose ir savo retorikoje pradėjo ryškiau bei dažniau akcentuoti prezidentinio lygmens klausimus, jo reitingas šoktelėjo vos 4 procentus.

L. Bielinio manymu, apskritai S. Skvernelio reitingas toliau stiebtis aukštyn neturi daug prielaidų. Pagrindine to priežastimi politologas įvardina blogą reputaciją, kurią S. Skvernelis susikūrė bandydamas pasirodyti panašus į dabartinę šalies vadovę.

L. Bielinio teigimu, S. Skvernelis, įvertinęs D. Grybauskaitės sėkmę prezidento rinkimuose ir turimą populiarumą visuomenėje, bando atkartoti šalies vadovės viešą vaizdinį.

„Gali būti, kad prezidentinė S. Skvernelio strategija suformuota taip, kad jis pademonstruotų Grybauskaitei labai artimas charakteristikas. Tokiu būdu būtų perimtas prezidentės vaizdinys, o kartu ir rinkėjas“, - sakė L. Bielinis.

Tačiau, akcentuoja jis, D. Grybauskaitę S. Skvernelis kopijuoja ir supranta neteisingai. Todėl, politologo nuomone, visuomenė tiesiog gali perskaityti premjero siunčiamus signalus visai ne taip, kaip to tikisi pats S. Skvernelis ir jį remiantys valdantieji.

VDU profesorius pažymėjo, kad tuomet, kai D. Grybauskaitė siekė prezidentės posto, buvo kuriamas vaizdinys, kad ateina šeimininkas, kuris viską sutvarkys, tačiau kartu ir gebės susivaldyti, be reikalo nerėkaus ir kitų neįžeidinės. Tuo tarpu S. Skvernelis, samprotauja profesorius, originalų D. Grybauskaitės vaizdinį supranta neteisingai.

Ši apklausa yra Lietuvos naujienų agentūros ELTA ir Lietuvos-Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos "Baltijos Tyrimai" bendras projektas. Skelbiant apklausos duomenis nuoroda į ELTA ir “Baltijos tyrimus” būtina.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(121 žmogus įvertino)
2.7190

Top naujienos

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (75)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Nauja tendencija: turtingieji kuria šeimos biurus, kad dar labiau praturtėtų (22)

Pasaulyje daugėja šeimos biurų, kurie skirti padėti turtingoms šeimoms ne tik valdyti jau turimą...

Surplys atleido NMA vadovą Bėrontą

Šiandien žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasirašė įsakymą dėl Nacionalinės mokėjimo...

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai (31)

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai – sinoptikai žada, jog prie jų bus...

Vaida Kurpienė – apie nedovanotinas lietuvių klaidas: mano, kad gamina sveikai, o iš tiesų mirtinai sau kenkia (56)

Pastaraisiais metais Lietuvoje grilinimo mada išpopuliarėjo tiek, kad kepti maistą ant žarijų...

Pranckiečio prognozė: „valstiečiai“ viešai neparems nei vieno kandidato į prezidentus (74)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prognozuoja, kad antrajame Prezidento rinkimų ture Lietuvos...

Po pergalės paros bėgime – nuoširdūs žodžiai broliui: be jo nebūtų rekordo

Ne kiekvienas patyręs bėgimo mėgėjas per mėnesį įveikia daugiau nei 270 km, o...

Ką būtina žinoti apie pirmuosius kūdikio metus: gydytoja įvardijo, kokias dažniausiai klaidas daro jaunieji tėvai (3)

Grįžus su naujagimiu iš ligoninės prasideda naujas ir dažnai daugiau klausimų nei pats...

Atostogų kryptis – Kalabrija: tikroji Italija, kurią regime filmuose

Jau kurį laiką netyla kalbos apie magišką grynuolį pačioje itališko ilgaaulio bato nosyje –...

Dermatologė pataria, kaip atsikratyti karpų: kai kurie metodai viską gali tik dar labiau pabloginti (22)

Veikiausiai bent vieną karpą ant odos per gyvenimą yra daugelis. Vieniems jos išnyko pačios, o...