aA
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ir grupė Seimo narių kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Seimo nutarimo, kuriuo sudaryta laikinoji tyrimo komisija, tirsianti galimą neteisėtą įtaką ir poveikį Lietuvos politikams, valstybės tarnautojams ir politiniams procesams Lietuvoje.
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

Kreipimosi iniciatoriai prašo KT išaiškinti, ar nutarimas neprieštarauja šalies Konstitucijai.

Parlamentarai akcentuoja, kad Seimo nutarime nėra suformuluotas vienas ar keli konkretūs valstybinės svarbos klausimai, todėl tokios komisijos sudarymas prieštarauja laikinųjų tyrimo komisijų ir parlamentinės kontrolės sampratai, nes numatoma tirti iš esmės viską, kas vyko politiniame procese aštuonerius metus.

„Visuose Seimo priimamuose sprendimuose atsispindi Seimo narių daugumos politinė valia, todėl vieno Seimo politinei daugumai atliekant buvusio Seimo (ų) veiklos tyrimus sunku tikėtis objektyvaus atitinkamų sprendimų politinio įvertinimo, juo labiau - teisinio vertinimo, - pabrėžia G. Landsbergis. - Iš komisijos sudarymo tikslų matosi, kad šio Seimo nutarimo pagrindu parlamento dauguma siekia tirti esamos parlamento opozicijos, atskirų jos narių politinę veiklą bei pateikti subjektyvų (politizuotą) tos veiklos vertinimą. Be to, komisijos išvadų pateikimo data sutampa su prezidento rinkimų data, kas tokias prielaidas - siekti akivaizdžių politinių tikslų - dar labiau sustiprina“.

Atkreipiamas dėmesys, kad komisijos veiklos laikas numatytas iki 2019 m. gegužės 1 d. - 8 mėnesius, kas rodo, kad prisidengiant šia komisija gali būti bandoma daryti poveikį kitąmet vyksiantiems rinkimams. Pasak G. Landsbergio, susidaro įspūdis, kad tokios komisijos valdantiesiems reikalingos kovai su opozicija ir premjero Sauliaus Skvernelio ruošimui prezidento rinkimams, o ne menamos tiesos išaiškinimui.

Parlamentarams nerimą kelia ir tai, kad vienas iš komisijos uždavinių yra Seimo siekis gauti įslaptintą teisėsaugos ir žvalgybos institucijų informaciją, kurią per aštuonerius metus šios institucijos pagal kompetenciją teikė Respublikos prezidentui, Seimo pirmininkui, ministrui pirmininkui, nesiejant to su konkrečiu tyrimo objektu.

„Toks Seimo nutarimo tikslas - siekis gauti ir viešai paskelbti pagal įstatymus įslaptintą informaciją (žvalgybinę informaciją, ikiteisminio tyrimo duomenis) - nedera su konstituciniais Seimo parlamentinės kontrolės įgyvendinimo tikslais. Pagal teisės aktus įslaptintos informacijos negali būti reikalaujama smalsumo patenkinimo tikslais, o Seimo laikinosios tyrimo komisijos negali būti naudojamos kaip įrankis rinkimų politinėse kampanijose, tarnauti tam tikrų partijų ar atskirų politikų interesams“, - pabrėžia vienas iš kreipimosi autorių Seimo narys Stasys Šedbaras.

Kaip ELTA jau skelbė, rugsėjo 25 d. Seimas sudarė laikinąją tyrimo komisiją „dėl galimos neteisėtos įtakos ir (ar) poveikio Lietuvos politikams, valstybės tarnautojams bei politiniams procesams Lietuvoje“. Už jos sudarymą balsavo 67 Seimo nariai, 28 buvo prieš, 3 parlamentarai susilaikė.

Komisijoje dirbs 12 įvairioms Seimo frakcijoms atstovaujančių Seimo narių, turinčių teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“. Tai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai Valius Ąžuolas, Dainius Gaižauskas, Jonas Jarutis, Kęstutis Mažeika, Aušrinė Norkienė, Virgilijus Poderys, Agnė Širinskienė, Eugenijus Gentvilas (Liberalų sąjūdžio frakcija), Michalas Mackevičius (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija), Artūras Skardžius, Irena Šiaulienė (Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija), Rimas Andrikis (frakcija Tvarka ir teisingumas).

Laikinajai tyrimo komisijai vadovaus „valstiečiams“ atstovaujanti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Naujoji tyrimo komisija dirbs iki 2019 m. gegužės 1 dienos. Ji tirs 2008-2016 metų laikotarpį.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl iš tėvų atiminėjami vaikai ir ko imsis opozicija po dar vieno patirto fiasko Seime? (175)

Ar tikrai įgyvendinama vaiko teisių apsaugos reforma padės vaikams? Kas kaltas, kad vaikai iš...

Vilniuje vyksta masiniai patikrinimai – fiksuoja perpildytas grupes ir nelegalius darželius (113)

Nelegaliai veikiantys darželiai ir daugiau nei dvigubai viršijamos vaikų grupių normos – tokius...

Linas Kojala. Britų taksistas man paaiškino, kodėl įvyko Brexit (126)

„Klausyk, kiek tavo šalyje gyvena žmonių? Trys milijonai? Jungtinėje Karalystėje – beveik...

Skelbiama apie aptiktus nužudyto žurnalisto Khashoggi palaikus, „Skynews“ šaltiniai pateikė dar šiurpesnių detalių papildyta 15.20 (258)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

Nė neįtartum, kad Laimė kovoja su sunkia liga: pirmuoju vėžio ženklu sunkiai patikėjo (1)

75 – erių metų Laimė Regina iškart pakeri savo optimizmu ir elegancija. Klausantis...

Petrauskienė nušalina laikinąjį UPC vadovą, planuojama Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžių įstaigų pertvarka (1)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė nušalina laikinąjį Ugdymo plėtotės centro...

„Rolls-Royce“ lietuviams atvežė savo pirmąjį SUV: kainuoja 300 tūkst. eurų, bet klientams negana (119)

Dar prieš penkmetį „Rolls-Royce “ prisiekinėjo, kad visureigio neturės. Prieš porą metų...

Robertas Kalinkinas: etatiniai raudono kilimo lankytojai labai gaili pinigų drabužiams (7)

Šį antradienio vakarą gyvenimo būdo laidoje „Nuo... Iki...“ dizaineris Robertas Kalinkinas...

„Ikea“ laiko veltui negaišta: jau nuo spalio taikosi į kalėdinių prekių pirkėjus įvertinkite kalėdinę kolekciją (23)

Nors atrodo, kad Kalėdos dar negreit, tačiau didieji prekybos tinklai pasiraitoję rankoves jau...

Vilnius baigia išformuoti vaikų globos namus – šeimynoms perka būstus (14)

Vaikų socialinės globos sistemos pertvarka sostinėje stumiasi į priekį. Šiemet baigiami...