aA
Sprendimą nuo rugsėjo keisti mokyklų finansavimo tvarką vietoje mokinio krepšelio įvedant klasės krepšelį, mokyklų direktoriai vadina skuba ir prašo jį atidėti. Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas ramina ir žada realią pagalbą, kad per vasarą mokyklos galėtų pereiti prie naujos tvarkos.
© Vida Press

Kaip Eltai sakė Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) prezidentas dr. Dainius Žvirdauskas, su etatiniu mokytojų darbo apmokėjimu sinchroniškai norima įvesti vadinamąją klasės krepšelio metodiką. Kitaip tariant, norima keisti lėšų paskirstymo ir panaudojimo tvarką.

„Iki šiol mes turėdavome mokinio krepšelio lėšas - kiek ateidavo mokinių, tiek mokyklos gaudavo lėšų, priklausomai nuo mokinių skaičiaus. Dabar gi situacija keisis. Pateiktas projektas, kad finansavimas priklausys nuo mokinių skaičiaus klasėse. Su projektu mokyklų vadovai dar nespėjo susipažinti, nors avansu organizuojami mokymai, važiuoja žmonės konsultuoti. Bet įsivaizduokite - pakeisti finansavimo tvarką per vasarą, kai pedagogai atostogaus. Juk žmonės turi žinoti apie savo būsimą darbą, sąlygų pasikeitimus“, - komentavo Kauno technologijos universiteto (KTU) inžinerijos licėjui vadovaujantis dr. D. Žvirdauskas.

Pasak asociacijos prezidento, mokyklų vadovai girdi, kad nauja sistema skubiai įvedama norint laiku įsisavinti Europos Sąjungos lėšas, kurios gali nuplaukti ir į kitą sektorių.

„Gal tas skubotumas ir su tuo susijęs, tačiau manome, kad jei to neįmanoma išvengti, reikia organizuoti operatyvią pagalbą kiekvienai mokyklai“, - pabrėžė dr. D. Žvirdauskas.

Pasak Eltos pašnekovo, susitikimuose su Švietimo ir mokslo ministerija, Vyriausybe, mokyklų vadovai tikinami, kad įvedamos inovacijos turėtų pagerint finansinę pedagogų padėtį ir ne tik. „Bet yra labai daug neaiškumų. Tai mokyklų vadovams kelia nerimą“, - sakė LMVA prezidentas, šia tema kalbėjęs ir Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos konferencijoje „Švietimas - Lietuvos dabarčiai ir ateičiai“ Seime.

Kaip Eltai patvirtino švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas, iki šiol galiojo kiekvieno mokinio finansavimas mokinio krepšelio principu, tačiau dabar bus judama bazinio finansavimo link.

„Standartiškai mes tai esame įpratę vadinti klasės krepšeliu, nors tai ne visai tapatu. Klasės krepšelio modelis buvo išbandytas ir atlikus analizę pasimatė, kurie dalykai pasiteisino, kurie nelabai. Darbo grupė modifikavo išbandytą klasės krepšelio tvarką ir dabar mes ją linkę vadinti bazinių ugdymo išlaidų krepšeliu, kuris yra pririštas prie ugdymo plano įgyvendinimo“, - sakė A. Varanauskas.

Kaip aiškino ministrės patarėjas, kiekvienai klasei skirtas tam tikras ugdymo valandų skaičius, kad galėtų įgyvendinti ugdymo planą. Valandų skaičius gali skirtis priklausomai nuo to, kiek žmonių yra grupėje. Pvz., jei klasėje 23 vaikai, tokie dalykai, kaip užsienio kalba, privalomai mokomi dviejose grupėse. Tačiau jei vaikų 17, jie užsienio kalbos gali mokytis ir vienoje grupėje, tai reiškia, kad padidinto poreikio ugdymo valandoms nereikės.

Pasak A. Varanausko, finansavimas ir bus skaičiuojamas pagal realų valandų poreikį ugdymo planui įgyvendinti skirtingose mokyklose, pagal mokinių skaičių klasėse.

Kaip pabrėžė ministrės patarėjas, mokytojai ar mokyklų vadovai, ministerijos ar savivaldybės tarnautojai, tikrai neužsiims sudėtingais skaičiavimais, tai bus padaryta naudojant turimas informacines bazes, automatiškai.

„Pagal sistemos skaičiavimus mes matysime, kokią sumą turėtų gauti konkreti mokykla tam, kad galėtų įgyvendinti iškeltą ugdymo planą“, - sakė A. Varanauskas, pridurdamas, kad nauja tvarka turėtų įsigalioti nuo rugsėjo.

„Manytume, kad būtų racionalu ją susieti su etatiniu mokytojų darbo apmokėjimu. Abu pokyčius įgyvendinant kartu, mes galėtume gauti daugiau naudos“, - sakė Eltos pašnekovas.

A. Varanauskas patikino, kad mokykloms bus padedama pasiruošti pokyčiams ir tai jau pradėta daryti.

„Šiuo metu veikia nemokama telefoninė linija, kuria gali skambinti bet kuris mokytojas ar mokyklos vadovas ir klausti apie etatinį mokytojų darbo apmokėjimą ir finansavimą. Taip pat veikia puslapis etatinis.lt, kuriame apstu pavyzdžių ir skaičiuoklė, sukurta būtent mokyklų vadovams, kad jie galėtų lengviau atlikti funkcijas, kurias ir anksčiau atlikdavo. Taip pat vadovai išreiškė poreikį turėti tam tikrų rekomendacinių dokumentų, kuriuos mes ketiname parengti, su pavyzdžiais, kad kiekviena mokykla galėtų naudotis“, - vardijo A. Varanauskas.

Ministrės patarėjas sakė suprantantis, koks tai gali būti iššūkis mokyklų bendruomenėms, tad ministerijos tikslas padėti mokykloms pasiruošti inicijuojamiems pokyčiams.

Paklaustas, kokia grąža mokyklų bendruomenės gaus, A. Varanauskas minėjo socialiai teisingesnę ir saugesnę darbo apmokėjimo sistemą, 95 mln. eurų didesnį darbo užmokesčio fondą. „Vidutiniškai penktadaliu didesnės algos mokytojams reiškia, kad kiekvienam mokytojui vidutiniškai 200 eurų padidės darbo užmokestis“, - pridūrė jis.

Inicijuodama finansavimo pokyčius Švietimo ir mokslo ministerija taip pat numato, kad daugiau sprendimų galės priimti pačios savivaldybės ir pačios mokyklos. „Bus šiek tiek „atlaisvintas“ lėšų panaudojimas, kuris kai kuriais atvejais buvo neadekvačiai suvaržytas ir neatitinkantis realių pokyčių. Taigi, naudų tikrai bus ir nemažai“, - patikino A. Varanauskas.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Popiežius kreipėsi į Lietuvos gyventojus: ši tauta turi tvirtą sielą nuolat pildoma (736)

Į Vilnių atvykęs popiežius Pranciškus šeštadienį paragino lietuvius būti atvirais bei...

11 metų Velse dirbantis gydytojas: mums įprasta pacientui prisistatyti ir paklausti, ar galima jį paliesti (28)

Intervencinis kardiologas Eduardas Šubkovas (48 m.) jau 11 metų dirba Šiaurės Velso Glan Clwyd...

Šalčininkų r. gyventojui jau pavyko pamatyti Popiežių: nustebino Šventojo Tėvo pasirinkimas nuolat pildoma (239)

Antroji Šventojo Tėvo stotelė – Katedros aikštė. Tačiau jau prie Aušros vartų renkasi...

Po ištisus dešimtmečius tvyrojusios įtampos Vatikanas skelbia apie svarbų susitarimą

Vatikanas šeštadienį paskelbė su Kinija sudaręs „preliminarų susitarimą“ dėl vyskupų...

Arūno Valinsko sūnus – apie vaikystę garsioje šeimoje ir kodėl dar neskuba vesti savo vaikelio mamos (19)

Šou verslo ryklių Ingos ir Arūno Valinskų sūnus Arūnas Valinskas jaunesnysis (28) rugsėjo...

Išskirtinę dieną – retai kartu matomos Adamkų šeimos pasirodymas (26)

Popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje nepraleido ir pastaruosius mėnesius viešumoje retai...

Dūžtantys langai ir ore skriejančios nuolaužos: tai matyti teko tik filmuose (2)

Kanados sostinės apylinkes penktadienį užklupo sumaištį sukėlęs tornadas; buvo sužeisti...

Iš Gariūnų stovėjimo aikštelės pavogtas 90 tūkst. eurų vertės „Porsche“ (29)

Policijos departamentas informavo, kad ketvirtadienį buvo pastebėta, jog iš Gariūnų automobilių...

Išsiaiškino, kaip padangas renkasi Lietuvos vairuotojai: rūpi net keliamas triukšmas (4)

Kas antras lietuvis mano, jog padangų skleidžiamas triukšmas yra labai arba iš dalies svarbus,...

Popiežiaus vizito Lietuvoje programa: sužinokite viską minučių tikslumu (14)

Vatikano vėliavomis pasipuošęs rudeninės dulksnos apimtas Vilnius šeštadienio rytą ruošiasi...