Įtampa, kuri didėja tarp NATO sąjungininkų dėl skirtingų požiūrių į Irako problemą, kelia sudėtingus klausimus Lietuvos politikams. Šalies politikų ir politologų nuomone, Lietuva turėtų siekti sumažinti sąjungininkų nesutarimus, nes jie gali pakenkti šalies stojimui į NATO.
"Mes turėtume daryti viską, kad ES ir JAV pozicijos artėtų, nes priešingu atveju tai grėstų NATO plėtros komplikacija", - BNS pirmadienį sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas.

"Geriausia išeitis būtų nauja Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija, kuri vienaip ar kitaip šią problemą išspręstų", - pažymėjo jis.

Parlamentinės NATO reikalų komisijos pirmininkas Vaclovas Stankevičius yra įsitikinęs, jog Lietuva turi nedviprasmiškai remti JAV poziciją.

"Lietuva turi vienareikšmiškai užimti proamerikietišką poziciją. Mes absoliučiai jokiu būdu nesugadinsime savo santykių su Prancūzija ir Vokietija", - BNS sakė V.Stankevičius.

Jo nuomone, Prancūzijos ir Vokietijos skeptišką požiūrį į jėgos panaudojimą Irake lemia sudėtina šių šalių vyriausybių padėtis. Vokietijoje tai lemia valdančiosios koalicijos partnerių žaliųjų pacifistinė pozicija, Prancūzijoje - didelė musulmonų bendruomenė.

"Mes nesame tokioje situacijoje kaip Vokietija ar Prancūzija, todėl mes turime tvirtai laikytis savo įsipareigojimų. Aš esu įsitikinęs, kad toks mūsų elgesys bus pozityviai įvertintas tiek Prancūzijoje, tiek Vokietijoje", - teigė V.Stankevičius.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus Raimundo Lopatos nuomone, Lietuvos pasirinkimą turi lemti dvylikos nepriklausomybės metų patirtis, kuri rodo, jog kritiniais atvejais paramą suteikdavo JAV.

Jo nuomone, Vokietijos ir Prancūzijos prieštaravimai JAV dėl Irako krizės sprendimo rodo tik šių šalių siekį užsiimti kuo geresnę poziciją prie derybų stalo, už kurio bus aptariama Irako ateitis po karinio konflikto.

Parlamentinės Jungtinės frakcijos narys politologas Egidijus Vareikis apgailestavo dėl pašlijusių Europos ir JAV santykių. "Man yra liūdna. Manau, kad kai kurios Europos šalys elgiasi blogai. Jos save truputį izoliuoja nuo kitų Europos valstybių", - BNS sakė E.Vareikis, kalbėdamas apie Prancūziją ir Vokietiją. Jis ypač kritiškai įvertino pastarosios poziciją.

"Aš labiau pasitikiu tuo saugumu, kurie duoda JAV ir NATO", - pažymėjo Seimo narys. Opozicinės Liberalų frakcijos narys politologas Algirdas Gricius pažymėjo, jog Lietuvos pozicija jau buvo išreikšta "Vilniaus dešimtuko" grupės valstybių pareiškime.

Jo nuomone, Lietuva neturėtų užimti kategoriškos pozicijos, bet atidžiai stebėti besiklostančius Europos ir JAV santykius. "Nemanau, kad Lietuva šiandien turėtų kaip nors aiškiai pasisakyti, ar mes JAV, ar dalies Europos pusėje", - sakė parlamentarams.

Išrinktojo prezidento Rolando Pakso įgaliotinis Seimo narys Alvydas Medalinskas, komentuodamas europiečių ir amerikiečių nesutarimus, pažymėjo, jog Lietuvai svarbu, kad šie nesutarimai nepakenktų NATO efektyvumui.

"Lietuvai svarbu, jog NATO ir toliau išliktų efektyviai veikianti struktūra, jog iškilę nesutarimai nesukeltų grėsmės pačiam aljansui. Svarbu, jog sprendimai NATO būtų priimami remiantis solidarumo principu", - sakė A.Medalinskas.

"Laikydamasi solidarumo principo, Lietuva išreiškė paramą JAV ir kitų NATO valstybių veiksmas nukenksminant Irako režimą", - pažymėjo jis. Tačiau, jo nuomone, kol kas nematyti kokių nors priežasčių, dėl kurių stojimo į NATO sutarčių ratifikavimas gali būti atidedamas.

NATO generalinis sekretorius George’as Robertsonas pripažino, jog "padėtis sudėtinga", o Europos Sąjungoje (ES) pirmininkaujančios Graikijos atstovai prabilo apie ES ir JAV santykių krizę.

"Žinoma, kad transatlantinius santykius apėmė krizė. Tačiau mes manome, kad šiuo sunkiu laikotarpiu šalys turi elgtis ramiai", - pirmadienį pareiškė Graikijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Panas Beglitis (Panos Beglitis).

Nepritariančios JAV siūlymui panaudoti jėga Irake Prancūzija, Belgija ir Vokietija vetavo NATO sprendimą pradėti planuoti galimą Aljanso karinę pagalbą Turkijai galimo karo Irake atveju.

JAV ambasadorius NATO Nicholas Burnsas (Nikolas Bernsas) pareiškė, jog dėl tokio šių šalių sprendimo aljansui gresia "pasitikėjimo krizė".

Į NATO pakviestas valstybes ir likusias kandidates vienijanti vadinamoji "Vilniaus dešimtuko" grupė, kurioje yra ir Lietuva, praėjusią savaitę paragino JT Saugumo Tarybą imtis visų būtinų priemonių tam, kad būtų sustabdytas Irako keliamas pavojus tarptautinės bendruomenės saugumui ir taikai.

Šį kreipimąsi teigiamai įvertino JAV gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Meilė sportui neturi ribų: milijonų lietaus nestabdo net rimti perspėjimai (15)

Sostinės politikai patvirtino šių metų biudžetą, kuriame numatyta daugiau kaip 2,6 mln. eurų...

„Sodros“ grindų efektas: kai kurių paslaugų kainos gali augti (42)

Kaip ir įspėjo kai kurie darbdaviai, „Sodros“ grindys kirto iš peties ir įmonės atleido...

Kaip išspręsti Rytų Ukrainos problemą: naujas planas įžiebė viltį (64)

Jungtinių Tautų ekspertas parengė kone tobulą planą Rytų Ukrainos problemai išspręsti, kurį...

Užsimojo traukti iš šešėlio automobilių remonto verslą (18)

Nėra statistikos, kiek lietuvių savo automobilius taiso ne servisuose, o garažiukuose pas...

Orai: arktinis šaltis šalį sukaustys ilgam (64)

Šią savaitę šalį stingdys šaltis . O „dėkoti“ galime į dvi dalis skilusiam poliariniam...

Pigiausi būstai Lietuvoje – už vieną minimalų atlyginimą (107)

Atsidarius nekilnojamojo turto skelbimų portalą, akį gali patraukti pasiūlymai už ypač nedidelę...

Užpatentuota unikali procedūra, kuria bus galima pakeisti savo akių spalvą (4)

Žmogaus akių spalva keičiasi nuolat. Mes gimstame su pakankamai šviesios spalvos akimis, kurios...

Pažvelgė į princo Harry bei Meghan Markle delnus: pamatė ir tragediją, ir itin retą liniją, kurią turi vos procentas žmonių (14)

Nors eilėje į karališkąjį sostą princas Harry šiuo metu yra penktas, jam prieš akis – kiek...

Šešios sveikos ir pigios namų valymo priemonės, kurias nesunkiai pasigaminsite patys

Įvairūs parduodami valikliai, skalbimo priemonės ir indų plovikliai gali atsiliepti jūsų...

Kaip pagal naują tvarką ūkininkams mokėti pajamų mokestį (1)

Nuo 2018 m. sausio 1 d. pradėjo galioti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimai. Nuo...