Gegužės 1 dieną sukanka 10 metų po didžiausios iki šiol buvusios ES plėtros. 2004 m. gegužės 1 d. Lietuva tapo visateise ES nare. Tą pačią dieną prie ES prisijungė Čekija, Estija, Kipras, Latvija, Lenkija, Lietuva, Malta, Slovakija, Slovėnija, Vengrija.

Užsienio reikalų ministerija ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas trečiadienį Prezidentūroje rengia konferenciją "Dešimt Lietuvos narystės Europos Sąjungoje metų".

Konferencijoje aptariama Lietuvos politinio, socialinio ir ekonominio vystymosi raida ir integracijos į ES reikšmė. Diskutuojama apie naująsias Lietuvos Europos politikos kryptis - kokie turėtų būti jos tikslai ir uždaviniai Lietuvai baigus pirmininkauti ES Tarybai ir įgijus dešimties metų narystės patirtį.

Renginyje sveikinimo žodį tarė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, diskusijoje dalyvauja politikai ir visuomenės veikėjai, Europos Parlamento ir Seimo nariai, ministrai, akademikai, bankų analitikai, sociologai, tyrimų centrų atstovai, apžvalgininkai, įvairių viešosios politikos sričių ekspertai.
ES dešimtmečio renginiai
Trečiadienio popietę, 14.00 val., Simono Daukanto aikštėje taip pat vyks šiai sukakčiai skirtas renginys. Prezidentės D. Grybauskaitės globojamoje akcijoje "Padovanok savo šypseną
" bus formuojama "gyva" ES vėliava.


Trečiadienio vakarą Vilniaus
vyks Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 10-mečiui skirtas šventinis koncertas "ESame". Koncertas rengiamas toje pačioje vietoje, kur prieš dešimt metų Lietuva džiaugėsi narystės ES pradžia. Iškilmes pradės ir sveikinimo kalbą sakys Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Koncerto programoje - Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro, Kauno valstybinio choro, operos ir populiariosios muzikos atlikėjų atliekami kūriniai. Koncerte dalyvaus saksofonininkas Vytautas Labutis, dainininkai
,
jaunesnysis, Laima Jonutytė, Tomas Povilionis,
,
ir
. Muzikos kūrinius jungs 10 trumpų įsimintinų vaizdo pasakojimų apie Lietuvos žmones, 10 metų puoselėjančius "ESame" vertybes. Koncertą tiesiogiai transliuos
televizija.

D. Grybauskaitė: vienas geriausių Lietuvos istorijoje sprendimų

Minint dešimtąsias Lietuvos narystės ES metines prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino konferencijos „Dešimt Lietuvos narystės Europos Sąjungoje metų" dalyvius - akademikus, politologus, verslo, politinių partijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovus.

Valstybės vadovė pabrėžė, jog narystė ES Lietuvos žmonėms užtikrino galimybę laisvai rinktis savo ateitį, patiems kurti saugesnę valstybę ir siekti gerovės.

Dalia Grybauskaitė
„Narystė Europos Sąjungoje - vienas geriausių Lietuvos istorijoje sprendimų. Tai vertybiškai naujas mūsų šalies raidos etapas. Pirmasis narystės dešimtmetis jau atnešė daugybę teigiamų pokyčių Lietuvos žmonėms. Šiandien gyvename saugioje ir europietiškas vertybes puoselėjančioje valstybėje, galime džiaugtis augančia ekonomine gerove. Įrodėme galintys prisidėti prie sėkmingos savo ir visos Europos ateities kūrimo.", - sakė prezidentė.

Pasak šalies vadovės, vienas esminių ES vertybinių principų - judėjimo laisvė - lietuviams jau tapo savaime suprantamu dalyku. Lietuvos žmonės gali nevaržomai keliauti, dirbti ir mokytis kitose ES šalyse, užsienyje įgauti vertingos patirties, susipažinti su naujausiais mokslo išradimais ir inovacijomis. Universitetų mainų programa „Erasmus" jau pasinaudojo daugiau nei 20 tūkstančių Lietuvos studentų.

Narystė vienoje stipriausių ekonominių organizacijų, Prezidentės teigimu, paskatino ir spartų šalies ekonomikos augimą. Lietuva sparčiausiai iš visų ES šalių kuria gerovę - gyvenimo lygis nuo narystės pradžios mūsų šalyje pakilo trečdaliu. Lietuvos gamintojams, verslininkams ir paslaugų tiekėjams atsivėrė bendra 500 milijonų vartotojų rinka. Lietuviškas eksportas į ES per 10 metų išaugo beveik tris kartus.

Šalies ir žmonių gerovei taip pat didelę įtaką turėjo ES finansinė parama, kuri sudaro beveik ketvirtį mūsų šalies biudžeto. Tiesioginę jos naudą jau pajuto kiekvienas Lietuvos gyventojas. Šiomis lėšomis buvo renovuoti istoriniai ir kultūriniai pastatai, sutvarkytos gatvės ir šalies keliai, apšiltinta kas 5 Lietuvos mokykla, nupirktos naujos, modernios mokymosi priemonės. Panaudodamas europinę paramą verslas kuria naujas darbo vietas Lietuvos žmonėms.

Pasak šalies vadovės, narystė ES ne tik padėjo užsitikrinti ekonominį valstybės saugumą, bet ir siekti energetinio saugumo. Prieš 5 metus pradėta kurti bendra Europos energetikos rinka, ES remia strateginius Lietuvos energetinius projektus - elektros jungtis su Švedija ir Lenkija. Visa tai paskatins žemesnes kainas vartotojams, užtikrins saugų energijos tiekimą ir Lietuvos energetinį savarankiškumą.

Prezidentės teigimu, narystė ES Lietuvai padėjo įtvirtinti savo politines pozicijas tarptautinėje erdvėje. Lietuva sėkmingai išlaikė ES pirmininkavimo egzaminą ir įrodė, jog pirmininkavimo sėkmę lemia ne valstybės dydis, bet nuoširdus darbas, atvirumas partnerių nuomonėms ir bendro sutarimo siekis. Pasak šalies vadovės, išaugo tarptautinės bendruomenės pasitikėjimas Lietuva, o jos žmonės patvirtino galintys aktyviai ir atsakingai prisidėti prie bendros Europos ateities kūrimo.

Prezidentė taip pat pabrėžė, jog šiandien Europos integracijos sėkmė ir įsitraukimas Lietuvai svarbesni nei bet kada anksčiau. „Rusijos agresija Ukrainoje iš esmės keičia saugumo situaciją, griauna nusistovėjusias tarptautinių santykių normas, todėl Lietuvos saugumui yra labai svarbi stipri ir susitelkusi ES, kuri gali atsverti imperines Rusijos ambicijas. Pirminė politinė ES paskirtis - kurti taiką ir stabilumą - šiandie n aktuali kaip niekad", - pabrėžė Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, negalime sau leisti suabejoti vieningos Europos ateitimi. Turime siekti efektyvios ES, kuri leistų atkurti žmonių pasitikėjimą.

Narystė ES pakeitė Lietuvos veidą

Trečiadienį „Lietuvos žinių“ parengtoje publikacijoje atkreipiamas dėmesys, kad prieš dešimtmetį ES nare tapusi Lietuva atsikratė "našlaitės Sigutės" sindromo ir tampa gerai besitvarkančia Europos valstybe. Nors artimiausiu metu Skandinavijos šalių lygio nepasieksime, pamažu mūsų gerovė vis kils. Narystė ES neatpažįstamai pakeitė Lietuvos veidą. Tapome ilgametes demokratijos tradicijas puoselėjančių valstybių klubo nariais, šaliai skirti europiniai milijardai skatino ekonomikos plėtrą, lietuviams atsivėrė Europos sienos. Netrukus dar glaudžiau su ES mus susies bendra valiuta - euras.

Petras Auštrevičius
Pasak Seimo vicepirmininko, buvusio vyriausiojo euroderybininko Petro Auštrevičiaus, pirmasis narystės dešimtmetis - sėkmės laikotarpis, smarkiai pakeitęs Lietuvą. "Narystė mums buvo krikštas, pirmasis dešimtmetis - mokykla. Įveikėme kelią nuo naujokės iki narės, įgijusios patirties, pirmininkavusios visai ES", - teigė buvęs euroderybininkas. "Lietuvos žinios" rašo, kaip 10 Lietuvos narystės ES metų vertina politikai, ekonomistai, profsąjungų, kultūros atstovai.

L. Graužinienė: būdama ES nesijaučiu, kad tapau mažiau lietuvė

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė teigė, kad narystė Europos Sąjungoje (ES) suteikė stiprų postūmį Lietuvos ekonomikai ir sustiprino jos asmeninį jausmą, kad esame nepriklausoma valstybė.

Loreta Graužinienė
"Aš tikrai nesijaučiu, kad būdama ES aš tapau mažiau lietuvė. Man kaip tik sustiprėjo tas jausmas, kad mes esame nepriklausoma valstybė, kad mūsų vaikai gali augti nepriklausomoje valstybėje. Tai yra labai daug", - sakė L. Graužinienė trečiadienį interviu "Žinių radijui".

Tačiau parlamento vadovė nepuolė kritikuoti ir tradiciškai kitokios nuomonės besilaikančių tautininkų.

"Kiekvienas žmogus turi išlaikyti savo orumą, matymą, požiūrius į vienus ar kitus reiškinius, gali išsakyti savo nuomonę, mes gyvename demokratinėje valstybėje", - sakė L. Graužinienė.

Seimo Pirmininkė sakė nelabai įsivaizduojanti, "kokioje vietoje būtų Lietuva ir jos ekonomika, jeigu nebūtume įstoję į ES".

"Įstojome pačiu laiku, kada mums, ypač ekonomikai, reikėjo postūmio, proveržio, kada reikėjo verslininkams perorientuoti rinkas iš Rusijos į ES rinkas. Aš jau nekalbu, kad mūsų žmonės gali laisvai judėti po visą pasaulį, ir daug kur važiuojama be vizų", - sakė L. Graužinienė.

Seimo Pirmininkė tikisi, kad naujoji finansinė perspektyva suteiks šaliai postūmį, kurio "ekonominę naudą dar jausime daug metų į priekį".

Kalbėdama apie regione dėl Rusijos veiksmų susiklosčiusią situaciją, Seimo vadovė ragino nesėti baimių.

"Man nepatinka, kad labai daug įtemptos informacijos apie galimas karines grėsmes. Sutinku, kad reikia įspėti žmones. Jeigu aš nuvažiuoju į regioną, susitinku žmones, ir pirmas klausimas paprastų žmonių man būna, ar bus karas, tai aš suprantu, kad yra negerai su viešąja erdve. Mūsų žmonės neturi gyventi baimėje, o mes, kaip valstybės vadovai, neturime demonstruoti, bet turime tyliai užtikrinti mūsų žmonių saugumą", - sakė L. Graužinienė.