„Gal kiek chuliganiškas veiksmas, bet nežinau, kaip dar kitaip galima atkreipti atsakingų institucijų dėmesį į teisinę betvarkę, – DELFI teigė M. Majauskas, kuris pluoštinių kanapių arbatos įsigijo viename Vilniaus prekybos centre. – Skaudžiausia, kad onkologiniai pacientai, kuriems iš tikrųjų reikia pagalbos, negali legaliai vartoti kanapių preparatų, kad numalšintų skausmą, nerimą, pykinimą. Ir turi ne tik išgyventi ligos simptomus, bet ir jaustis nusikaltėliais.“

Arbatos įsigijęs Seimo narys nuvyko į muitinės laboratoriją ir paprašė ištirti, ar joje nėra Lietuvoje draudžiamos psichoaktyvios medžiagos THC. Tyrimai parodė, kad medžiagos sudėtyje yra, todėl ši arbata Lietuvoje turėtų būti draudžiama.

Mykolas Majauskas
Gal kiek chuliganiškas veiksmas, bet nežinau, kaip dar kitaip galima atkreipti atsakingų institucijų dėmesį į teisinę betvarkę.

Bausmių už mažo kiekio kontrabandą ir disponavimą narkotinėmis bei psihotropinėmis medžiagomis švelninimo siekiantis M. Majauskas žinodamas, kad arbatoje yra draudžiamų medžiagų, nusprendė atkreipti institucijų dėmesį ir arbatos pasiruošė Seime.

Apie savo veiksmą jis informavo ir „Facebook“ tinkle. „Lietuvos Respublikos Seime užsipyliau pluoštinių kanapių žiedų arbatos. Arbatą nusipirkau Universalinėje parduotuvėje. Muitinės laboratorijoje patikrinome, ar yra psichoaktyvios medžiagos THC. Atsakymas teigiamas. Arbata skani, ant pakelio parašyta, jog puikiai tinka prieš miegą ar po aktyvios veiklos. Norėčiau atsigerti dažniau“, – socialiniame tinkle rašė M. Majauskas.

Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad kanapės (išskyrus jų sėklos) ir bet koks THC kiekis yra griežtai draudžiamas. Narkotikų kontrolės departamentas tai dar kartą patvirtina. Maisto veterinarijos tarnyba sako, kad šis draudimas jiems neaiškus. Ūkininkai teigia, kad tiesiog parduoda legaliai užaugintą pluoštinės kanapės dalį, – rašė M. Majauskas. – Prekybos centro pardavėja užtikrina, kad viskas legalu ir siūlo nusipirkti arbatos daugiau kol neišpirko.“

M. Majauskas svarstė, kad bausmė, kuri dabar gresia už kanapių arbatos vartojimą, yra per didelė: „Jei iš tikrųjų nelegalu, tai metas legalizuoti. Kur dar už pluoštinių kanapių arbatos pakelį gresia iki 2 metų kalėjimo?“

Seimo narys taip pat įvardijo ir Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnį, pagal kurį jam grėstų atsakomybė už padarytus veiksmus, tačiau paviešino ir kreipimąsi į Sveikatos ir apsaugos ministeriją, taip atsiribodamas nuo atsakomybės.

Mykolas Majauskas
Jei iš tikrųjų nelegalu, tai metas legalizuoti. Kur dar už pluoštinių kanapių arbatos pakelį gresia iki 2 metų kalėjimo?

„Kreipiuosi į Sveikatos apsaugos ministeriją – prašau, paimkite iš manęs arbatą ir atleiskite nuo atsakomybės pagal BK 259 str. trečią dalį“, – rašė M. Majauskas. BK 259 straipsnyje teigiama, kad „asmuo, kuris savo noru kreipėsi į ...valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai pasigamintas, įgytas, laikytas be tikslo platinti narkotines ar psichotropines medžiagas, atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už vartotų ar atiduotų narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimą, įgijimą ir laikymą“.

M. Majausko teigimu, reiktų atsižvelgti į tai, kad kai kuriuose produktuose psichoaktyvios medžiagos yra vos viena tūkstantoji. „Jei vis tik legalu, gal Sveikatos apsaugos ministras gali pagaliau peržiūrėti absurdiškus įsakymus, kuriais draudžia net ir medicininiais tikslais vartoti pluoštinių kanapių produktus, kai psichoaktyvios medžiagos dalis yra vos viena tūkstantoji“, – teigė Seimo narys.

Papildyta

Narkotikų, tabako bei alkoholio kontrolės departamento atstovai teigė, kad klausimai dėl labai žemų THC kiekių įvairiuose produktuose keliami visoje Europoje.

„Faktas ir ji reikia sakyti, kad klausimai dėl labai žemų THC kiekių įvairiuose produktuose keliami visoje Europoje. Kaip ne kartą sakėme, pluoštinių kanapių ir gaminių iš jų, taip pat ir maisto produktų, saugos klausimai ir reguliavimas Lietuvoje gerokai atsilieka“, – teigiama DELFI pateiktame atsakyme.

„Pluoštinių kanapių auginimas, produktai iš jų ir maisto sauga šiuo atveju tampa ir nauju iššūkiu atsakingoms šiuos dalykus kontroliuojančioms ir prižiūrinčioms institucijoms (pluoštinės kanapės, maisto produktai), – teigiama departamento atsakyme. – Keistai viską norime sudėti į baudimą ir baudžiamąja teisę. Ar tai baudžiamojo persekiojimo prioritetas?“

DELFI primena, kad Seimo narys M. Majauskas siekia švelninti bausmes už mažo kiekio narkotikų kontrabandą ir disponavimą narkotinėmis bei psichotropinėmis medžiagomis.

Seimo narys teigė, kad narkotikų kontrabandos skaičiai per metus išaugo net 30 proc., tačiau būtina pažymėti, kad absoliuti dauguma bylų keliama dėl smulkaus kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų siuntimosi asmeniniam naudojimui. Dažniausiai nedidelius kiekius draudžiamų medžiagų siunčiasi anksčiau neteisti jauni žmonės.

Seimo narys M. Majauskas pažymėjo, kad kai kurios skiriamos bausmės dabar atrodo paradoksaliai. „Už beveik pusės kilogramo kanapių įsigijimą gatvėje gali būti skirta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Tuo tarpu už smulkaus kiekio kanapių aliejaus medicininiais tikslais ar suktinės atsisiuntimą internetu gresia nuo trejų iki dešimties metų reali laisvės atėmimo bausmė. Ši bausmė priskiriama prie sunkių nusikaltimų, kurios vykdymas net ir ypatingais atvejais negali būti atidėtas. Tai skandina kartais ir taip nelengvus žmonių gyvenimus – apriboja galimybes įgyti norimą išsilavinimą, gauti reikiamą darbą, planuoti ateitį valstybės tarnyboje ar tiesiog aplankyti į kitas šalis“, – kalbėjo M. Majauskas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1062)