aA
Adrejaus Zavijskio gyvenimas nelepino. Ugnis, nuo kurios sukeliamų pavojų jis daugiau nei 20 metų saugojo kitus, sunaikino jo paties namus.
Adrejus Zavijskis
Adrejus Zavijskis
© DELFI / Karolina Pansevič

Maža to, sutrikdė ir žmonos sveikatą – ji patyrė rankų ir veido nudegimus, išgąsdino kartu gyvenusią senyvo amžiaus mamą.

Užmiršti iki šiol A. Zavijskis negali ir kitos šeimos nelaimės – prieš ketverius metus taip pat ugniagesiu dirbęs sūnus žuvo per kraupią avariją.

Gyvenimą paskyrė kitiems

„Aš mistika netikiu, bet buvau susimąstęs, kaip tiek sutapimų gali būti“, – pripažino šiuo metu pensijoje esantis A. Zavijskis.

Per savo ilgametę tarnybą Vilniaus APGV 2-oje komandoje ugniagesiu dirbęs vyras išgelbėjo ne vieną gyvybę. Pamena, kartais per parą tekdavo užgesinti ir po 15 gaisrų. Anksčiau jis yra dirbęs ir Valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijoje – užtikrindavo gyventojų saugumą bei gaisrų prevencijos įgyvendinimą.

Deja, pasirūpinti savo ir savo šeimos saugumu jam pritrūko laiko. Likus vos pusvalandžiui iki Naujųjų metų, naktį, spėjama, dėl netvarkingos elektros instaliacijos, užsiliepsnojo A. Zavijskio namas.

Namų neteko per naktį: mistika netikiu, bet kaip tiek sutapimų gali būti
© DELFI / Karolina Pansevič

Name gyventi nebeįmanoma

Gaisras yra gaisras. Negaliu sakyti, kad tai – tragedija. Tragedija būtų, jei žmonės žūtų. Tiesiog nelaimingas atsitikimas. Bet namas apdegė stipriai, gyventi jame jau neįmanoma“, – pernelyg nesigriaužti dėl nelaimės bando vyras.

Tačiau apsilankius namo viduje kvapą užgniaužia ne tik smalkių likučiai, bet ir matomi vaizdai. Iš 80 kv. m. namo su palėpe neliko praktiškai nieko. Sudegė ir vyro automobilis.

Tiesa, A. Zavijskis tvirtai pasiryžęs nenuleisti rankų. Šiuo metu prie pensijos jis prisiduria dirbdamas statybose ir nors sveikata streikuoja, tvirtina: „Jei reikės, ir savo rankomis pastatysiu iš naujo“.

Maždaug šimtmetį stovinčiame name vyras gyveno apie 25-erius metus. Čia užaugo ir jo vaikai.

Namų neteko per naktį: mistika netikiu, bet kaip tiek sutapimų gali būti
© DELFI / Karolina Pansevič

Gaisras kilo palėpėje

Paklausus, kas nutiko tą naktį, kai namas užsiliepsnojo, A. Zavijskis pasakojo geriausiai atsimenantis triukšmą.

„Išgirdome garsus, supratome, kad jie sklinda iš palėpės. Ji nebuvo naudojama kaip gyvenamosios patalpos, po truputi tvarkėmės, bet nespėjome remontų užbaigti. Tai ir buvo klaida. Įtariame, kad užsidegėme dėl netvarkingos elektros instaliacijos. Viskas vyko taip greitai, kad nieko padaryti jau nebuvo įmanoma“, – apgailestavo A. Zavijskis.

Jis sakė dar anksčiau planavęs name pakeisti laidus, kuriais keliauja elektra, tačiau dėl turimų darbų tai vis atidėliojęs.

„Paskui, paskui, o dabar ir per vėlu“, – griaužėsi jis.

Adrejus Zavijskis
Adrejus Zavijskis
© DELFI / Karolina Pansevič

Apdegė, nes ieškojo katino

Kad namas dega, A. Zavijskis pastebėjo likus vos pusvalandžiui iki Naujų metų.

„Tikrai nekokia metų pradžia, bet ką padarysi. Kas atsitiko, tas atsitiko. Žinote, žmonės ir karą išgyvena“, – pernelyg sureikšminti šeimą ištikusios bėdos nebuvo linkęs jis.

Vis dėlto su gaisro sukeltais padariniais jam teks kovoti dar ilgai. Ugnis stipriai apgadino namą, sunaikino dalį turėtų daiktų, pakenkė žmonos sveikatai.

„Žmona apsidegino galvą, petį. Kai pamatėme, kad namas dega, ji puolė ieškoti katino. Savo ruožtu aš skubėjau atrišti šunį nuo grandinės“, – pasakojo vyras.

Kartu su sutuoktiniais namuose gyveno ir jo mama. Laimei, nuo gaisro ji pernelyg nenukentėjo. Toje namo pusėje, kur glaudėsi moteris, išliko ir dalis daiktų. Tiesa, patį namą ugniagesiai gesino iki ryto, tad daugelis jų – beverčiai.

Sudegęs namas
Sudegęs namas
© DELFI / Karolina Pansevič

Tėvo kelią pasirinkęs sūnus žuvo auto įvykyje

Laikus, kai dirbo ugniagesiu, A. Zavijskis atsimena su nostalgija. Nors pripažįsta, kad šis darbas – labai rizikingas ir palyginti prastai apmokamas, neslepia, minčių vėl jo imtis buvo net jau išėjus į pensiją.

„Kai dirbi, apie riziką negalvoji. Rizika visur – kažkas netyčia gali nutikti ir šaligatviu einant, ir keliu važiuojant“, – apie pastarąjį aspektą atspindinčias situacijas vyras susimąsto neretai. Būtent auto įvykyje žuvo jo mylimas sūnus.

Anapilin vos 26-erių išėjęs vaikinas buvo paveldėjęs ne tik tėvo vardą, bet ir gyvenimo būdą. Taip pat dirbo ugniagesiu – žmonių gyvybes gelbėjo maždaug ketverius metus. Maža to, domėjosi ir kariniais reikalais – tarnavo kariuomenėje, buvo vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis.
Bendradarbiai jį apibūdino kaip linksmo būdo, pareigingą, ryžtingą, drąsų ir puikiai savo darbą išmaniusį pareigūną. Savo ruožtu tėvas pridūrė, kad puikiai jam reikalai klostėsi ne tik darbe, bet ir šeimoje. Jo sūnus buvo neseniai susituokęs, jo žmona laukėsi.

„Kelias buvo slidus, jis aplenkė kitą vairuotoją, automobilis tapo nevaldomas ir...“, – tik atsiduso A. Zavijskis.

Ragina padėti

Norėdami padėti sunkios lemties kolegai ugniagesiai jam pradėjo rinkti paramą.

„Mieli kolegos, esame pašaukti gelbėti ir padėti kitiems. Šį kartą mūsų pagalbos reikia ilgamečiam Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 2-osios komandos darbuotojui, išėjusiam į užtarnautą poilsį ugniagesiui gelbėtojui“, – taip prasidedanti žinutė pradėjo plisti socialiniuose tinkluose.

Nors pats A. Zavijskis pastaraisiais nesinaudoja, tikino esąs sujaudintas kolegų gerumo.

„Galima pasakyti, kad esame viena šeima. Kartu ir dirbome, ir ilsėjomės“, – sakė rankų vis nenuleidžiantis vyras.

Norintys padėti vyrui gali kreiptis paštu delfi@delfi.lt

Namų neteko per naktį: mistika netikiu, bet kaip tiek sutapimų gali būti
© DELFI / Karolina Pansevič

Griauti nenori

Šiuo metu jis pasakojo besiglaudžiantis tame pačiame Kūlių kaime, esančiame Vilniaus rajone, kaimynų sodyboje.

A. Zavijskis pamena, kad prieš maždaug 15 metų sudegė vienų, kiek vėliau – ir kitų kaimynų namas kartu su jame gyvenusiu žmogumi, tačiau gyvenvietės bendruomenė jiems padėti stengėsi iš paskutinių jėgų.

„Man irgi žmonės sako: „Jei reikės griauti, sakyk“. Bet ką griauti? Gaila, žinokit. Skaičiavau, kad iki kitų metų gali pavykti susitvarkyti bent vieną kambarį, jei kas padės, jei pažįstamų bus. Darbo čia – daug“, – žvelgdamas į pajuodusias sienas sakė vyras.

Tačiau jei to padaryti nepavyks, jis neatmeta galimybės kreiptis ir į Vilniaus savivaldybę, kad ši padėtų gauti žemės kitoje vietoje.

Gaisro gesinti net nebandė: situacija buvo beviltiška

„Visada reikia pagalvoti, kad galėjo būti ir blogiau. Reikia ne gailėti, o mąstyti, ką daryti dabar“, – įsitikinęs vyras.

Paklaustas, kaip pavyksta išlaikyti tvirtą pasiryžimą, jis prisiminė, kad kai dirbo ugniagesiu, matyti teko ir baisesnių situacijų. Iki šiol negali pamiršti – širdis labiausiai plyšo, kai gesinant vieną pirmųjų gaisrų žuvo name buvę maži vaikai.

„Tai – suprantu, tragedija. Dar ir mano sūnus tuo metu mažas buvo. Kai grįžau namo, širdį tikrai skaudėjo“, – prisiminė jis.

Savo ruožtu A. Zavijskis dar tikino galinti pajuokauti, kad jam nors namo nebereikia saugoti nuo vagių – vis tiek nebėra, ką vogti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

COVID-19 rodikliai blogėja kasdien ir kone visose kreivėse: siūlo apie atlaisvinimus negalvoti – laukia sunkiausias mėnuo (540)

Epidemiologinė situacija Lietuvoje ir toliau prastėja. Kai kuriomis dienomis nustatoma net daugiau...

Agnė Keizikienė | D+

Nemetate daiktų, nes „gal prireiks“: psichiatrė papasakojo, kada tai gali tapti rimta liga

Sutikite, kad dažnai besitvarkant išsprūsta frazė: o gal prireiks? Atidedate daiktą, o po metų...

Po rinkimų karnavalo Rusijoje įspėja: gali baigtis liūdnai (474)

Tai nebuvo rinkimai. Su tokiu teiginiu kalbėdami apie Rusijos parlamento rinkimus sutinka dauguma...

Viceministrė: šią savaitę gali būti sprendimų dėl griežtesnių ribojimų uždarose patalpose (90)

Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė žada, kad jau šią savaitę gali...

Vėsūs orai dar nesitrauks, o ketviradienis atneš lietų

Antradienio dieną išliksime ciklono, kurio centras yra į rytus nuo Lietuvos, įtakoje.

Lietuvos sąjungininkai – apie dūrį į nugarą: pasekmės gali atsirūgti visai NATO (309)

Dūris į nugarą, išdavystė! Tokios tulžingos reakcijos pasipylė iš Paryžiaus po to, kai...

Pajūryje sutiktas roplys nustebino daugelį: priminė žinomą lietuvišką pasaką (14)

Rašytojas Vytautas V. Landsbergis feisbuke pasidalino vaizdo įrašu, kuriame nufilmuotas pajūryje...

Po dramatiško „Žalgirio“ starto – Schillerio pastabos ekipai: turime apie daug ką pasikalbėti paaiškino, kodėl Kalnietis žaidė 7 min. (7)

Kauno „Žalgiris“ turėjo kautis iki paskutinės minutės, jog „Betsafe-LKL“ starte palaužtų...

Kankina nemiga ir chroniškas nuovargis? Genialią idėją pateikė dizaineris Robertas Kalinkinas (11)

Atostogų į Tenerifę su šeima išvykęs dizaineris Robertas Kalinkinas kartu pasiėmė ir...

Mirties slėniu praminta vieta Žemėje: koją čia įkelti gali tik drąsiausi, teritorija pažymėta specialiais ženklais (2)

54 laipsniai Celsijaus - tokia temperatūra čia užfiksuota šių metų birželio 17 dieną. Ir tai...