aA
Šeštadienį vykusiame Nacionalinio diktanto konkurse, pirminiais duomenimis, dalyvavo apie 2000 lietuvių, 200 jų diktantą rašė užsienyje. Tikslus dalyvių skaičius paaiškės pirmomis vasario dienomis, kai Nacionalinio diktanto vertinimo komisija pradės taisyti jų darbus.
Nacionalinis diktantas 2007
© "Atgimimas"
Įvairiose Lietuvos savivaldybėse ir užsienio diplomatinių atstovybių patalpose diktantą rašė nuo kelių iki keliasdešimt ir net kelių šimtų žmonių. Ne visos savivaldybės buvo pasiruošusios gyventojų antplūdžiui - paskutinėmis akimirkomis į sales pradėjus plūsti norintiems pasivaržyti dėl raštingiausio Lietuvos piliečio titulo, savivaldybių administracijų darbuotojai buvo priversti bėgioti ieškant jiems diktanto rašymui būtinų lapų.

Kitų savivaldybių gyventojai susidūrė su tam tikromis kliūtimis, pavyzdžiui, Akmenės rajoną užklupo pūga, todėl rašyti diktantą atėjo dešimt žmonių. Alytaus rajone neatsirado nė vieno, nepabūgusio nacionaliniu mastu pasitikrinti savo lietuvių kalbos gramatikos žinias.

Nacionalinis diktantas organizuotas jau antrą kartą, pirmąsyk į tradicija tampantį renginį įtraukti pasaulio lietuviai. Užsienio lietuviams patalpas diktanto rašymui surado daugiau nei dvidešimtyje šalių esančios Lietuvos diplomatinės atstovybės.

Didžiausio susidomėjimo Nacionalinis diktantas sulaukė Londone (Jungtinė Karalystė) – jį rašė 50 lietuviai, Punsko krašte (Lenkija) – 35, Briuselyje (Belgija) – 30, Bonoje (Vokietija) – 25, Maskvoje (Rusija) – 15, Berlyne (Vokietija) – 10, Minske (Baltarusija) ir Kaliningrade – po 12, Stokholme (Švedija) ir Kopenhagoje (Danija) – po 11, Čikagoje (JAV) – 8, Sankt Peterburge (Rusija) ir Buenos Airėse (Argentina) – po 7.

Paryžiuje (Prancūzija), Madride (Ispanija), Helsinkyje (Suomija) ir Sovietske (Rusija) diktantą rašė po 6, Hagoje (Nyderlandai) ir Kijeve (Ukraina) – po 5, Budapešte (Vengrija), Tokijuje (Japonija), Valensijoje (Ispanija) – po 3 žmones.

Niujorko lituanistinėje mokykloje 19 val. Lietuvos laiku palaikyti idėjos ir rašyti šios mokyklos mokytojų parengto diktanto susirinko 38 lietuviai.

Lietuvoje daugiausiai gyventojų diktantą rašė Vilniaus mieste – apie trys šimtai varžėsi savivaldybės salėje, tačiau kiek gyventojų diktantą rašė seniūnijose, dar nėra aišku. Kauno mieste rašiusiųjų buvo 180, Klaipėdoje 90, Šiauliuose 76, Panevėžio mieste - 58. Iš mažesnių miestelių aktyviausi buvo marijampoliečiai – iš 56 rašiusiųjų 50 atidavė darbus, Druskininkuose tokių buvo 51. Panevėžio rajone diktantą rašė 49, Šilalėje – 40 gyventojų.

Visi ne namuose, bet savivaldybių ar diplomatinių atstovybių parinktose vietose Nacionalinį diktantą rašiusieji, varžosi dėl raštingiausio Lietuvos piliečio titulo, kuris bus apdovanotas Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto įsteigtu prizu - Visuotinės lietuvių enciklopedijos komplektu.

Užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas specialaus teletilto su Airija metu pasveikino į Dublino „Keturių vėjų“ lituanistinę mokyklą Nacionalinio diktanto rašyti susirinkusius Airijos lietuvius. „Džiaugiuosi, kad lietuviai įvairiose pasaulio šalyse prisijungė prie šios gražios akcijos. Meilė gimtajai kalbai šiandien suvienijo po visą pasaulį pasklidusius mūsų tautiečius“, – sakė užsienio reikalų ministras P.Vaitiekūnas.

Ministras taip pat telefonu susisiekė su Čikagoje, Minske ir Berlyne diktanto rašyti susirinkusiais lietuvių bendruomenės nariais bei diplomatais ir palinkėjo jiems sėkmės, pranešė URM.

„Manau, kad rašydamas šį diktantą kiekvienas iš jūsų dar kartą pajus gimtosios kalbos gyvybingumą ir grožį. Tikiu, kad Nacionalinis diktantas taps pasaulio lietuvius vienijančia kasmetine švente“, – sakė ministras P.Vaitiekūnas.

Geriausiai Nacionalinį diktantą parašiusiam užsienio lietuviui Lietuvos diplomatijos vadovas pažadėjo padovanoti savo parkerį.

Nacionalinio diktanto teksto - Almos Karosaitės „Teisybė“ - garsinį įrašą galima rasti Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos interneto svetainėje www.lrt.lt.

Nacionalinio diktanto tekstas bus paskelbtas sausio 30 dieną www.delfi.lt, www.lrt.lt ir www.vlkk.lt interneto svetainėse, o vasario 2 dieną – ir politikos savaitraštyje „Atgimimas“.

Konkurso dalyvių darbus vasario 3–4 d. vertins speciali profesionalių lituanistų Nacionalinio diktanto vertinimo komisija, vadovaujama komisijos pirmininkės Živilės Bandorienės. Į komisiją įtrauktas ir brailio rašto specialistas.

Į finalą, vyksiantį vasario 17 dieną Vilniuje, ketinama pakviesti penkiasdešimt geriausiai Nacionalinį diktantą parašiusių dalyvių. Tačiau jei nepriekaištingų darbų bus daugiau, bus daugiau ir finalo dalyvių.

Nacionalinį diktantą rengia politikos savaitraštis „Atgimimas“ kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, Savivaldybių asociacija, interneto portalu Delfi.lt, Pedagogų profesinės raidos centru. Rengti nacionalinį diktantą užsienyje padeda Lietuvos užsienio reikalų ministerija, Lietuvos diplomatinės atstovybės ir Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Studente, pasitikrink, ką dirba tavo pasirinktas studijas baigę absolventai: viltys gali dužti (41)

Praėjus metams po studijų daugiausia absolventų įsidarbina reklamos ir rinkodaros specialistais,...

Rūkantiesiems – nerimo dienos: įsibėgėję draudimai ir apribojimai net nežada sustoti (122)

Draudimas rūkyti balkonuose ir tabako gaminių „slėpimas“ po prekystaliais – štai pagal...

Baisūs ir drąsūs Europos eksperimentai: kameros su veido atpažinimo technologija – ant kiekvieno kampo (113)

Veido atpažinimas Europoje turi daug draugų. Tiesioginiai bandymai sekti veidą esamuoju laiku per...

Subalansuoto maisto ekspertė Šilenskienė: gydomąjį poveikį vaisiai turės tik laikantis vienos taisyklės (5)

Ruduo – derliaus metas, kai soduose medžių šakos linksta nuo vaisių, tačiau nemaža dalis...

Lenkai dairosi į Ukrainą: laukia derlingų žemių pardavimo (29)

Lenkijos „Rzeczpospolita“ laikraščio teigimu, Ukrainoje atsiradus žemės rinkai, į ją ims...

Netylant kalboms apie skyrybas Skambinas paaiškino, kodėl jo nebesimato su žmona: nulenki galvą ir supranti, kad taip reikia (44)

To, kas vyksta už uždarų durų, nedera pasakoti viešai – tokia taisykle savo šeimoje...

Kaip laikyti žalius pomidorus, kad jie greičiau sunoktų (1)

Atėjus rudeniui kiekvienam daržininkui dažniausiai lieka krepšys žalių pomidorų.

Ušackas gina Rusijoje pralobusį Žiemelį: žmonės padarė biznį ir išėjo, kas čia tokio? (376)

„Buvo padarytas biznis, greičiausiai iki Krymo, Ukrainos krizės ir karo. Aš tų detalių...

Mokslininkų bandymas virto fiasko: sukūrė itin atsparius, ligas platinančius uodus hibridus (10)

Mokslininkų planas atrodė visai paprastas: taip užkoduoti uodų genus, kad jų palikuonys iškart...

Neseniai karo niokotas Europos miestas šiandien laikomas vienu saugiausiu: į čia patekti galima buvo tik vienu tuneliu (38)

Ar esate matę muzikinį klipą kuriame dainą „Miss Sarajevo“ atlieka U2 ir Lučianas Pavarotis?...