Nacių valdomoje Austrijoje Antrojo pasaulinio karo metais vergavusiems Lietuvos piliečiams Rusijos fondas vėluoja išmokėti specialiai tam įsteigto fondo kompensacijas.
Money
Kaip ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė Austrijos Susitaikymo fondo (ASF) generalinis sekretorius Richardas Votava, Savitarpio supratimo ir santarvės fondas Rusijoje, per kurį ASF perveda pinigus priverstinius darbus Austrijoje dirbusiems lietuviams, vėluoja laiku išmokėti kompensacijas.

"Apmaudu, kad per Rusijos fondą pervedėm pinigus prieš pusantrų metų, bet tie pinigai niekaip nebuvo pervesti į Lietuvą", - sakė R.Votava. Anot jo, tik neseniai Rusijos fondas pervedė pinigus 38 asmenims.

Pasak R.Votavos, šiuo metų per Savitarpio supratimo ir santarvės fondą Rusijoje iš Lietuvos yra pateikti 139 pareiškimai dėl kompensacijų išmokėjimo.

"Kiek man žinoma, fondas Rusijoje niekaip nerado bankų trijose Baltijos valstybėse, per kuriuos galėtų pervedinėti pinigus. Tačiau jie jau įkalbėjo didžiausią Rusijos banką užsiimti tuo, todėl problemų daugiau neturėtų būti", - sakė ASF generalinis sekretorius.

Anot jo, latviams dar mažiau pasisekė, net 200 žmonių dar negavo pinigų iš Rusijos fondų. Tuo tarpu estams pinigai jau seniai pervesti, nes priverstinius darbus Austrijoje dirbusių asmenų yra mažiau, be to, jiems pervedinėjama per Baltarusijoje esančius fondus.

Nemažai nuo nacių nukentėjusių lietuvių tiesiogiai, be tarpininkų kreipėsi į ASF, todėl, R.Votavos teigimu, pinigai jiems buvo pervesti iš karto. Prašymai dėl kompensacijų dar bus priimami iki šių metų gruodžio 31 dienos, po to pateikimai bus nepatenkinami.

Nuo 2001 metų liepos, kai buvo pradėtos mokėti išmokos asmenims, Antrojo pasaulinio karo metu nacionalsocialistinio režimo deportuotiems į Austriją bei dirbusiems priverstinius darbus, ASF paslaugomis Lietuvoje pasinaudojo iš viso 294 asmenys. Viso jiems buvo išmokėta apie 657 tūkst. eurų suma (2 mln. 266 tūkst.litų).

Vienkartines išmokas fondas skiria asmenims, kuriuos nacionalsocialistų režimas deportavo priverstiniam darbui prekyboje, pramonėje, žemės ūkyje, viešajame ar privačiajame sektoriuje dabartinės Austrijos teritorijoje.

Didžiausias pinigines išmokas gauna priverstinai dirbę sunkius darbus asmenys - po 25,2 tūkst. litų. Prievarta dirbusieji pramonės įmonėse gauna 8,4 tūkst. litų, žemės ūkyje - 4,8 tūkst. litų kompensacijas. Austrijos federacijos, žemių ir pramonės lėšomis dotuojamas ASF jau išmokėjo kompensacijas 108 tūkst. asmenų, dirbusių vergiškus ir priverstinius darbus.

Manoma, kad iš viso į Austriją per Antrąjį pasaulinį karą naciai deportavo beveik 1 mln. užsienio šalių piliečių, iš jų šiuo metu gyvi yra maždaug 150 tūkst. asmenų. 1938 metais Austriją okupavo nacių Vokietija. Iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos Austrija buvo Trečiojo reicho dalis.

Kompensacijas už priverstinį darbą taip pat moka ir Vokietija. Pagal šios šalies įstatymus, pirmiausia kompensacijos turi būti išmokėtos getų ir lagerių kaliniams, asmenims, dirbusiems pramonėje ir tik po to, jei liks pinigų - asmenims, dirbusiems žemės ūkyje.

Iš viso karo metais Trečiajame reiche buvo 7,6 mln. svetimšalių darbininkų iš 20 valstybių. Lietuvos gyventojai pradėti gabenti darbams į Trečiąjį reichą 1942 metų sausio 28 dieną. Per trejus karo metus išvežta, skirtingais vertinimais, 51-70 tūkst. žmonių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (314)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (329)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Pranckietis abejoja Karbauskio spaudos konferencijos būtinumu (135)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Rusijos valdžia surado naują auką: tikina niekada gyvenime nematę „tokio šlykštaus dalyko“ (116)

Nauja Rusijos Federacijos Kultūros ministerijos Visuomeninės tarybos, kuriai vadovauja Jurijus...

Neįprastas eismo įvykis: kam draudimo bendrovė atlygins žalą? (33)

Įsivaizduokite, kad pasistatėte ir palikote automobilį įkalnėje, tačiau sugedo jūsų...

Sukrečiantis motinos skausmas: dukra, nepaisant medikų pastangų, mirė nuo gripo komplikacijų (29)

Viena britė pasidalijo savo skausmu, kurį sukėlė aštuoniolikmetės dukters mirtis nuo vienos...

Išpuolis prieš policiją Mažeikiuose – padegtas patrulio automobilis (28)

Sausio 23 d., tarp 19.10 val. ir 20 val., Mažeikiuose, Juodpelkio g., prie daugiabučio namo...

Atsisakė nuosavo automobilio ir jau apskaičiavo, kiek galima sutaupyti (94)

Šiandien dažnas neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio, o tarša, kurią sukelia automobilių...

Pigi naminė priemonė, kuri padės nuvalyti riebalus nuo orkaitės durelių (13)

Kiekviena šeimininkė žino, kad su laiku orkaitės stiklas apsineša išdavikišku riebalų ir...

Šiemet yra kas ūkininkus gąsdina labiau nei būsimi mokesčiai (41)

Prasidėjus naujiems metams, ūkininkai rengiasi ateinančiam sezonui, tačiau jau dabar aišku, kad...