aA
Muitininkų į tarnybinį automobilį pakviestas žmogus turėtų būti išties įžūlus, kad, bandydamas išsisukti nuo atsakomybės, pasiūlytų kyšį. Visi mėlyni ir geltoni tarnybiniai muitininkų automobiliai salone turi vaizdo kameras. Jos nuo darbo pradžios iki pabaigos fiksuoja vaizdą ir garsą, o šios technikos nėra galimybės išjungti kada panorėjus.
Muitininkams siūlyti kyšį bus pavojinga
© Corbis
Taigi tikrinamo žmogaus bandymas korumpuotai elgtis būtų užfiksuotas. Vaizdo įrašai saugomi mėnesį, jei yra kokių skundų ar neaiškumų, – dar ilgiau.

Prie šių kyšininkavimo prevencijos priemonių dabar prisidės ir Specialiųjų tyrimų tarnybos išradinga akcija. Ant automobilio sėdynės galvos atlošo užmaunamas užvalkalas traukia akį raudonu logotipu su užrašu: „Duosi kyšį – pranešiu STT“.

Tokia atributika perspėja su muitininkais bendraujantį žmogų ir tikimasi, kad ryškus logotipas sulaikys nuo baudžiamąją atsakomybę užtraukiančio žingsnio – pažeidimą užglaistyti pinigais.

Pareigūnai lėtai taisosi

Panevėžio teritorinė muitinė buvo viena pirmųjų, prisijungusių prie antikorupcinės simbolikos platinimo akcijos. Panevėžio STT valdybos Korupcijos prevencijos poskyryje dirbanti vyriausioji specialistė Rita Škutienė pasakojo, kad 2008-aisiais Specialiųjų tyrimų tarnyba įgyvendino Europos Sąjungos finansuotą Kovos su korupcija stiprinimo programą.

Dirbta trimis kryptimis: baudžiamojo persekiojimo, korupcijos prevencijos ir visuomenės švietimo. Lipdukai ir atlošų užvalkalai su įspėjamu šūkiu – tai korupcijos prevencijos priemonė, taip pat, kaip ir televizijos ekranuose šmėžuojanti socialinė reklama, skirta skatinti visuomenės sąmoningumą. R.Škutienė pabrėžė, kad naujai sukurta ir Policijos departamentui bei teritorinėms muitinėms atiduota atributika skirta ne pareigūnams, o piliečiams drausminti. Sociologiniai tyrimai rodo, kad korupcinis mąstymas iš visuomenės traukiasi lėčiau nei iš viešosiose institucijose dirbančių tarnautojų galvų.

„Nors pamažu, bet valstybės tarnautojai keičiasi, o gyventojai lieka tokie patys: jie kyšius davė ir pasirengę duoti, kad tik išspręstų savo problemą“, – sociologinių tyrimų rezultatus komentavo Korupcijos prevencijos poskyrio atstovė. Pasak jos, nauji lipdukai – ne tik signalas verslininkui, bet ir akivaizdi aptarnaujančios institucijos pozicija.

Rizikinga sritis – licencijos

Nors Panevėžio regionas korupcijos žemėlapyje neišsiskiria iš kitų vietovių, o per praėjusius metus Teritorinės muitinės darbe nebuvo nė vieno kyšininkavimo fakto, Muitinės veiklos organizavimo skyriaus viršininkas Gintaras Pauliukas kasmet vykdo apklausas, analizuoja situaciją ir daro išvadas apie galimas korupcijos rizikas įstaigoje.

Pačios rizikingiausios sritys išlieka tos pačios: daugiausia tikimybės sulaukti pakišos yra išduodant leidimus, licencijas, taikant lengvatas. Su jų išdavimu nėra susijusi nė viena kita institucija. Nuo liepos pirmos dienos Teritorinei muitinei priskirta dar viena funkcija – saugoti konfiskuotas prekes ir jas naikinti, o ateityje planuojama ir organizuoti jų pardavimą.

Nustatyta, kad kuo mažiau pareigūnai bendrauja su klientu, tuo daugiau tikimybės išvengti korumpuotų pasiūlymų. G.Pauliukas tikina, kad sumažinus asmeninį kontaktą su klientais muitinės darbas nenukenčia. Muitinėje bręsta pokyčiai: veiklą ketinama organizuoti remiantis kokybės vadyba. Kai bus pereita prie naujos sistemos, patikras dėl korupcijos atlikti bus lengviau.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paltanavičius – apie išsiderinusią gamtą: atsakymas, kodėl taip nutiko – mums prieš akis nuotraukų galerijoje – įspūdingi pavasarėjančios Lietuvos vaizdai (3)

Selemonas Paltanavičius sako vengiantis atsakinėti žurnalistams, koks bus pavasaris, nors...

Ainis Gurevičius

Įspūdinga įkaitų vadavimo drama Londone tiesioginės transliacijos metu: pasaulis pamatė, kaip dirba legendinio britų SAS kariai

1980-ųjų pavasarį Londone, Pietų Kensingtono rajone, arabų teroristai užgrobė Irano...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti (22)

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Belickaitės sutuoktinis Jurgutis traukiasi iš viceministro pareigų: reikia kraujo ir atsakomybės (15)

Po kilusio skandalo, kai paaiškėjo, kad ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona...

Apibūdinti „Ryto“ rezultato negalėjęs Žibėnas gynėsi dėl farso pabaigoje: kas to nedarytų

Per vienas rungtynes Vilniaus „Rytas“ išgyveno visą ligšiolinį sezoną – su savo nupuoliais,...

Atlikėjas Stano perdavė linkėjimus finansų ministrei: jūs pati iš „gyvulių ūkio“ (31)

Finansų ministrei žadant didesnį mokesčių sąžiningumą, verslo atstovai neslepia nusivylimo...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Moterų apipjaustymas pasaulyje vis dar praktikuojamas: mergaitė bandė bėgti, bet giminaičiai vis tiek sugavo ir padarė ką sumanę

„Man buvo šešeri, kai tai nutiko. Žinojau, ką jie man padarys, supratau, kad jie ketina mane...

Sinoptikai skelbia, kad bus šilta, bet lietinga ir vėjuota: savaitgalį prasidės nemalonūs pokyčiai

Ketvirtadienio dieną per šalį praslinks kritulius nešantis atmosferos frontas. Danguje bus daug...

„Ryto“ pasirodymas Europoje baigtas: vilniečiai laimėjo, bet per mažu skirtumu (1)

„Ryto“ (3-3) krepšininkų europinis sezonas baigėsi trečiadienį – vilniečiai namie...

Karas Ukrainoje. Zelenskis po Rusijos atakų: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį Lavrovas grasina rimta karo eskalacija

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...