aA
Buvusi žurnalisto Tomo Čyvo žmona Jurgita Motiejūnaitė kreipėsi į DELFI ir pateikė Vaiko teisių tarnybai rašytus skundus dėl su tėvu gyvenančios dukros – moteris įsitikinusi, kad jos dukrai tuose namuose nesaugu, nors jis pats kalba priešingai.
Vaikas verkia
© Shutterstock

Teigia, kad bijo dėl dukros saugumo

J. Motiejūnaitė teigia, kad jos dukrai nesaugu dėl esą smurtaujančio tėvo. Pastarasis dar balandį buvo įtariamas smurtu prieš antrąją žmoną, tačiau policija tyrimą dėl galimo smurto nutraukė.

Pirmosios T. Čyvo žmonos teigimu, praėjus pusmečiui po to, kai T. Čyvo namuose buvo apsilankiusi policija, jos dukra prabilo apie baimę. „Praėjus daugiau nei pusmečiui nuo šio incidento (įvykio, kai T. Čyvas iš namų dėl įtarimų smurtu buvo pakliuvęs į komisariatą – DELFI), mano vienuolikametė dukra prisipažino, kad smurtas šeimoje kartojosi. Bendruoju pagalbos numeriu yra skambinusi ir pati dukra“, – teigė J. Motiejūnaitė.

Lapkričio pradžioje moteris kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, prašydama kuo skubiau iškelti nepilnametę mergaitę iš galimai nesaugios aplinkos. Atsakymą moteris gavo tik po dviejų savaičių, o atsakymas buvo palankus tėvui.

„Po pamokų dukra turi grįžti į namus, kur nesijaučia saugi“, – kreipdamasi į DELFI teigė J. Motiejūnaitė.

Mano vienuolikametė dukra prisipažino, kad smurtas šeimoje kartojosi. Bendruoju pagalbos numeriu yra skambinusi ir pati dukra.
Jurgita Motiejūnaitė

Moteris DELFI pateikė ir skundą, kuriuo kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos tarnybą. „2018 metų balandžio mėnesį policija užfiksavo Tomo Čyvo smurtavimą prieš dabartinę sutuoktinę Virginiją Čyvienę. Abu sutuoktiniai paviešino per žiniasklaidą skirtingas incidento aplinkybes ir kiekvienas pateikė skirtingas versijas, viešai apšmeiždami vienas kitą, – rašoma kreipimesi į Vaiko teisių tarnybą. – Visa tai akivaizdžiai rodo, kaip sutuoktiniai aiškinasi santykius privačioje aplinkoje (namuose), kaip ydingai auklėja vaiką naudodami psichologinį spaudimą.“

J. Motiejūnaitė pabrėžia, kad ne tik dabartinė jo buvusio vyro žmona yra patyrusi smurtą, bet ir jos buvęs sutuoktinis, J. Motiejūnaitės teigimu, yra patyręs smurtą nuo savo dabartinės žmonos.

„Po minėto konflikto nepilnametė dukra buvo apklausta socialinių darbuotojų, tačiau nutylėjo tikrąją situaciją dėl gyvenimo nuolatinėje baimėje, – teigė J. Motiejūnaitė. – Tėvas verčia dukrą meluoti, draudžia sakyti tiesą, kas vyksta namuose, močiutei (tėvo motinai), seneliams (mano tėvams) ir man, tikrajai mamai.“

Tomas Čyvas
Tomas Čyvas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

J. Motiejūnaitė teigia, kad policijos pareigūnų vizitai namuose vis kartojasi. „Praleidusi rudens atostogas pas senelius (mano tėvus), ramioje ir mylinčioje aplinkoje, dukra palūžo žinodama, kad netrukus vėl reiks grįžti pas tėvą ir jo sutuoktinę. Nuraminus, ji bijodama, bet atsivėrė“, – teigė nepilnametės mama.

Moters teigimu, ji išgirdo mergaitės prisipažinimus. „Bijau grįžt namo, nes nežinau, ką ten rasiu“, „Neturiu sąlygų, kur ramiai paruošti pamokas ir išsimiegoti“, „Į mokyklą kartais einu visą naktį nemiegojusi, nes visą naktį triukšmas, muštynės, policija ir greitoji“, „Neturime pastovios gyvenamosios vietos“, „Mane kartais įžeidinėja, vadina negražiais žodžiais“, „Tėtis vis žada, kad skirsis“ – tokius esą mergaitės išgirstus žodžius J. Motiejūnaitė įvardijo Vaiko teisių pareigūnams adresuotame kreipimesi.

Jame taip pat nurodoma, kad T. Čyvas su dabartine žmona jau kelis mėnesius gyvena atskirai, tačiau teigiama, kad ji vis tiek dažnai lankosi jo ir dukros namuose.

Vaiko teisių tarnybos reakcija

Vaiko teisų tarnybos specialistai išnagrinėjo J. Motiejūnaitės skundą ir pateikė jai atsakymus. Juose teigiama, kad duomenys buvo persiųsti ir policijos pareigūnams.

Tarnybos pareigūnai taip pat kreipėsi i į mergaitės ugdymo įstaigą. „Teigiama, kad tėvas tinkamai rūpinasi Jūsų dukra, domisi jos mokslais, bendradarbiauja su ugdymo įstaigos pedagogais, užtikrina jos sveikatą ir priežiūrą“, – teigiama J. Motiejūnaitei pateiktame atsakyme.

Atsakyme taip pat pabrėžiama, kad T. Čyvas jau nuo vasaros negyvena kartu su savo sutuoktine.

Atsakymą pasirašę tarnybos specialistai taip pat paragino J. Motiejūnaitę siekti geranoriško sutarimo su dukros tėvu: „Atkreipiame dėmesį, jog tinkamai vaikų raidai itin svarbu jausti abiejų tėvų rūpestį, supratimą, priėmimą, žinoti, jog abiem tėvams jie yra vienodai svarbūs ir reikalingi“.

Taip pat pabrėžiama, kad būtinas ir materialus vaikų išlaikymas.

Tėvas tinkamai rūpinasi Jūsų dukra, domisi jos mokslais, bendradarbiauja su ugdymo įstaigos pedagogais, užtikrina jos sveikatą ir priežiūrą.
Vaiko teisių apsaugos tarnyba

DELFI taip pat susisiekė su Vilniaus miesto savivaldybės atstovais, prašydami pateikti duomenų, ar buvo tinkamai sureaguota į J. Motiejūnaitės skundą, tačiau Vilniaus miesto savivaldybės atstovė DELFI patikino, kad jokių duomenų dėl duomenų apsaugos teikti negali.

Tą patį teigė ir policijos pareigūnai. DELFI jie pateikė tik vieną atsakymą, kad balandį pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo T. Čyvo smurto buvo nutrauktas. Policija žiniasklaidai neteikė duomenų apie Vaiko teisių tarnybos jiems pateiktą informaciją apie galimą nepilnamečio buvimą nesaugioje aplinkoje. Policijos pareigūnai taip pat rėmėsi asmens duomenų sklaidos ribojimais.

T. Čyvas teigia, kad mergaite pasirūpinta, o su žmona jis negyvena

DELFI susisiekus su T. Čyvu, šis teigė, kad jo dukra gyvena saugioje aplinkoje ir teigė nesuprantantis, kodėl jo buvusi žmona viešina su asmeniniu gyvenimu susijusias detales.

„Bendrauju su vaiko teisėmis. Visi atsakymai Vaiko teisių tarnybai ir policijos pareigūnams yra duoti, – teigė T. Čyvas. – Vaiko teisės nenustatė tokio grėsmės lygio, kad iš manęs reikėtų paimti vaiką.“

T. Čyvas teigia, kad pasigenda žmonos rūpesčio dukra. „Buvusi žmona gyvena su savo sugyventiniu, nemoka to, kas liaudiškai vadinama alimentais porą metų, su dukra gyvena epizodiškai, – teigė vyras. – Buvo visokių problemų, bet galiu pasakyti, kad Jurgita per tuos porą metų niekuo neprisidėjo prie vaiko gerbūvio ir nebendravo su ja.“

Buvusi žmona gyvena su savo sugyventiniu, nemoka to, kas liaudiškai vadinama alimentais porą metų, su dukra gyvena epizodiškai. Buvo visokių problemų, bet galiu pasakyti, kad Jurgita per tuos pora metų niekuo neprisidėjo prie vaiko gerbūvio ir nebendravo su ja.
Tomas Čyvas

Vyras teigia, kad iki šiol bendrauja su Vaiko teisių specialistais. „Sudarėme tam tikrą programą, kaip būtų galima padėti vaikui. Taip, vaikas labai ilgisi mamos ir visada jos labai norėjo“, – teigė T. Čyvas.

Anot T. Čyvo, buvusi žmona niekada jam į akis nepasakė, kad kažką daro blogai, esą bandymas viešinti situaciją – pirmasis bandymas.

Beje, nors dar balandį viešai buvo aptarinėjamas jo kivirčas su dabartine žmona. Dabar, kalbėdamas su žurnaliste, T. Čyvas kelis kartus pabrėžė, kad gerbia savo sutuoktinę ir pabrėžė, kad apie ją gali kalbėti tik gerai.

„Ji yra labai geras žmogus, – teigė T. Čyvas. – Sprendimą pagyventi atskirai priėmėme dėl tam tikrų konfliktų ir nesutarimų. Gal ne visada ir aš buvau teisus, bet vaikui jokios grėsmės tikrai nėra.“

Buvo įtariamas smurtu

Po balandį vykusio incidento žurnalistas T. Čyvas paviešino kreipimąsi „Facebook“ tinkle. „Visiems, kam rūpi ir kam ne. Ir kolegoms, ir net Seimo apsimestinai patriotinėms, biškį išeinančioms iš mados politinėms kikimaroms, kurios komentuoja apie tai, ką neva geriausiai žino: niekada nemušiau nei žmonos, nei jokios kitos moters. Net jei pats gaudavau į snukį. Nei tądien, nei kada prieš tai“, – įraše teigė žurnalistas.

„Apgailestauju tik todėl, kad nesuvaldžiau mėnesiais besitęsusios situacijos su neadekvačiu žmogumi, tikėjausi, pasikeis. Tik dėl dukters apgailestauju, kad jai teko iškęsti būti pravardžiuojamai, o pastaruoju metu net stumdomai, ir sulaukiau, kol padėtis dar pablogės“, – tęsė T. Čyvas ir pridūrė, kad negali viešinti visų detalių dėl vykstančio tyrimo.

Policijos komisariate atsidūręs žurnalistas padėkojo pareigūnams už galimybę „pernakvot ramiau nei kompanijoje su nesuvaldomu žmogumi“. „Ir dėkoju Dievui, kad sugebėjau bent išgelbėt dukrą nuo fizinio užpuolimo. Teisėsauga lai dirbą savo darbą, o aš įrodysiu, kad tokių nesąmonių nebuvo“, – teigė T. Čyvas.

DELFI kalbinta T. Čyvo žmona Virginija teigė, kad iš areštinės paleistą vyrą matė tik kartą – kai policijos pareigūnai jį parvežė pasiimti daiktų. „Mano prašymu jį išvežė pas mamą“, – įvardijo V. Čyvienė.

„Blogai jaučiuosi, net pas tyrėją nenuvažiavau šiandien, – teigė moteris. – Visi jo pasakymai yra melagingi. Ir dėl dukros, kad neatimtų iš jo.“

V. Čyvienės teigimu, tai nebuvo pirmas kartas, kai jos vyras panaudojo prieš ją smurtą, tik į policijos pareigūnus ji anksčiau nesikreipė. „Paskutiniu metu ypač psichologiškai smurtavo. Mano sveikatą tai labai paveikė, – kalbėjo moteris. – Jis viską meluoja, kad aš pati nukritau. Tai gryna netiesa. Galiu prisiekti savo vaikų sveikata ir bet kuo, kad jis meluoja.“

Ji tikino, kad T. Čyvas po incidento nebandė taikytis, net nebandė atsiprašyti.

Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyrių kontaktus rasite savivaldybių svetainėse.
Emocinės paramos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
„Vaikų linija“116111kasdien nuo 11 iki 23 val.
„Tėvų linija“8 800 900 12darbo dienomis nuo 17 iki 21 val.
Kontaktai organizacijų, vykdančių kompleksinių paslaugų teikimo vaikams, nukentėjusiems nuo smurto ar netiesioginio šeimyninio smurto aukoms (liudininkams) ir jų šeimų nariams, projektus.
Organizacijos pavadinimasTel. Nr.El. pašto adresas
Dingusių žmonių šeimų paramos centras85 248 3373centras1@missing.lt
natalija@missing.lt
Viešoji įstaiga Šeimos santykių institutas837 750 935, 8 698 23995pagalba@ssinstitut.lt
Viešoji įstaiga Psichologinės paramos ir konsultavimo centras8 673 22562, 8 650 63789ppkcentras@yahoo.com
VšĮ Vaikų laikinosios globos namai „Atsigręžk į vaikus“85 238 5770, 8 673 17380atsigrezk@gmail.com
Viešoji įstaiga Vaikų ir paauglių socialinis centras85 237 2548, 8 671 89218info@vpscentras.lt
Telšių krizių centras8444 74282, 8 683 96793, 8 671 16590kriziucentras@gmail.com
VšĮ Pagalbos paaugliams iniciatyva8 672 35298info@ppi.lt
VšĮ Paramos vaikams centras85 271 5980, 8 611 43567pvc@pvc.lt
Vilniaus arkivyskupijos Caritas85 212 1653, 8 685 77347mvnamai@vilnius.caritas.lt
Labdaros ir paramos fondas „Algojimas“8 699 54778info@algojimas.lt
Visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“85 261 815, 8 682 62772informacija@savethechildren.org
Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija8 638 36475, 8 681 77002jurbarkovdc@gmail.com
Specializuotos pagalbos centrai, teikiantys pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje (suaugusiems)
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (6)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (8)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (12)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (17)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (73)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (1)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (70)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (42)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...

Prabangų apdovanojimų vakarą sutrikdė incidentas: iš garsenybių besityčiojęs „šuo“ išvytas su apsauga (169)

Penktadienio vakarą prabangiame „Žmonių“ apdovanojimų renginyje Nacionaliniame operos ir...