„Mano pareiga, kas per tris metus padaryta, aš turiu per tris mėnesius sutvarkyti ir sutvarkysiu, kad ta sistema veiktų kitaip. Balandžio mėnesį mes pateiksime Vyriausybei pavaldžių institucijų reformą, pertvarkyti funkcijas, išlaisvinti daug lėšų, jas naudoti kitaip“, – antradienį opozicinių konservatorių frakcijos posėdyje sakė A. Monkevičius.

Ministerijai pavaldžių įstaigų funkcijų vidaus auditas atskleidė jų dubliavimą, nebūdingų funkcijų vykdymą, neracionalų žmogiškųjų išteklių valdymo atvejus, viešųjų pirkimų auditas – pirkimus iš vieno šaltinio, nepotizmą.

Opozicinių konservatorių į frakcijos posėdį pakviestas A. Monkevičius tvirtino jau ėmęsis veiksmų, kad „priežiūra atsirastų“. Jis teigė, kad ydinga praktika ministerijai pavaldžiame sektoriuje susiformavo ne per vienerius metus.

„Daug veiksmų aš ėmiausi, kad priežiūra atsirastų, skyrių vadovai pateiks man reikalingą planą, kaip turėtume susitvarkyti, su vieninga sistema, vieninga praktika ministerijoje ir pavaldžiose institucijose“, – teigė švietimo, mokslo ir sporto ministras.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) praėjusį penktadienį paviešino pavaldžių įstaigų funkcijų vidaus auditą, parodžiusį funkcijų dubliavimą ir t. t. Ministras sako, kad šis auditas taps balandį žadamo pristatyti įstaigų reorganizavimo pagrindu.

Šiuo metu visoms 19-ai ministerijai pavaldžioms įstaigoms išlaikyti per metus išleidžiama apie 14 mln. eurų. Po pertvarkos A. Monkevičius tikisi, kad išlaidas pavyks sumažinti 3–4 mln. eurų.

Susisiekimo ministerija savo ruožtu atliko ŠMSM pavaldžių įstaigų kelerių pastarųjų metų viešųjų pirkimų auditą. Pastarasis parodė, kad dalis įstaigų sudarydavo viešųjų pirkimų sandorius su savo darbuotojais, kai kurie įsigijimai vykdyti neefektyviai, o kai kur tvyro didelis nepotizmo lygis.

Taip pat nustatyta, kad pavaldžios įstaigos atliko daug konkurenciją galbūt ribojusių neskelbiamų pirkimų, dažnai institucijos prekes ir paslaugas įsigydavo iš vieno konkretaus tiekėjo, o viešuosius pirkimus atlikę darbuotojai neturėdavo tinkamos kompetencijos.

Audito metu tikrinti 2016–2018 metai, per šį laikotarpį viešiesiems pirkimams ŠMSM pavaldžiose įstaigose skirta daugiau nei 100 mln. eurų.