aA
Streikuojančių mokytojų netenkina Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės atsakymai, tad pusšimtis pedagogų trečiadienį nusprendė atvykti į ministeriją ir pakviesti ją deryboms.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Naktį praleis ministerijoje

Mokytojai į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) atvyko iš karto po Seime vykusio Švietimo ir mokslo komiteto posėdžio. Kaip teigė DELFI kalbinti mokytojai, komiteto posėdyje jie neišgirdo atsakymų į savo klausimus, todėl ir susirinko į ministeriją, kurią vadina savo namais.

Apie pusšimtis mokytojų ministerijoje ministrės laukia jau nuo vidurdienio. Jų teigimu, ministrė J. Petrauskienė buvo trumpam užėjusi, tačiau prie derybų stalo nesėdo, todėl mokytojai laukia toliau.

DELFI žurnalistai pas streikuojančius mokytojus į ministeriją atvyko prieš septintą valandą vakaro. Ministerijos sargas nenorėjo įleisti žurnalistų teigdamas, kad „mokytojai jau beveik išsiskirstė, nes ministerijos darbo laikas jau baigiasi“.

Vis dėlto DELFI pavyko patekti į trečią ministerijos aukštą, kur ministrės vis dar laukia kelios dešimtys pedagogų. Visi jie nusiteikę ryžtingai – lauks ministrės tiek, kiek reikės, o jei šįvakar nesulauks – nakvos ministerijoje.

Mokytojai ministerijoje jau tiesia miegmaišius: nejau mus varys su policija?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kartu su mokytojais ministrės laukiantis Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas teigė, kad lauks tiek, kiek reikės.

„Ministrė buvo užėjusi apie pusę penkių, bet ji išsakė savo nuomonę, visiškai nesiklausė mūsų reikalavimų. Ji teigia, kad toliau tarsis su kitomis profesinėmis sąjungomis, – teigė A. Navickas. – Ji nekalba apie tai, kad reikia atnaujinti ugdymo procesą.“

„Lauksime ministrės. Jei norime atkurti mokymosi procesą, turime sėsti ir derėtis, – teigė pirmininkas. – Jei varys – nesimušime. Jei išvarys ar atvažiuos policija – išeisime. Bet tai parodys mūsų Vyriausybės požiūrį, kaip jie žiūri į mokytojus ir vaikus.“

A. Navickas teigė, kad ministrės laukiančių mokytojų reikalavimas – pradėti derybas.

Trečiadienio rytą Seime vykusio Švietimo ir mokslo komiteto posėdžio metu MOSTA pristatė tyrimo duomenis, kurie buvo itin teigiamai naujai reformai. Tai A. Navickas vertina kritiškai. „MOSTA ir ministerija toliau pristato, kad viskas gerai. Tai primena gūdų sovietmetį, kai sprogo Černobylis ir visi sakė, kad viskas gerai“, – teigė A. Navickas.

Kai DELFI atvyko į ministeriją, sargas teigė, kad netrukus mokytojai bus išprašyti, tačiau pusę aštuonių mokytojai vis dar laukė ministerijoje. Kai kurie artimųjų prašė atvežti miegmaišių, kiti – maisto.

Mokytojai ministerijoje jau tiesia miegmaišius: nejau mus varys su policija?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Ministerijoje ministrės laukia mokytojai ne tik iš Vilniaus, bet ir iš Klaipėdos. Pastarieji teigia, kad į šįryt, kad spėtų atvažiuoti į Seimo komiteto posėdį, kėlėsi trečią valandą ryto. Klaipėdiečiai teigia, kad namo negrįš tol, kol nepasikalbės su ministre.

Ministrės laukiantys mokytojai DELFI teigė, kad nebijo, jog juos kažkas gali išvaryti. „Negi mus varys su policija?“ – klausė mokytojai ir tikino, kad yra pasiryžę laukti pernakt.

„Esame iš Vakarų, iš Klaipėdos. Trečią nakties kėlėmės ir atvažiavome, nes iš tikrųjų norime susiderėti, – teigė mokytoja Laima Juknienė, pridurdama, kad Klaipėdoje jau streikuoja beveik trys dešimtys mokyklų. – Tai didelis gaisras, kurį reikia gesinti.“

„Atvažiavome ir nenorime grįžti be derybų, be rezultatų“, – teigė L. Juknienė.

Švietimo sistema yra pavojuje, teigė klaipėdietė, kuri pridūrė, kad demokratija turi nugalėti.

Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos mokytojai taip pat laukia ministerijoje. „Yra labai daug konkrečių klausimų ir nė vieno atsakymo, – teigė mokytoja Sonata Juzėnienė. – Kiekvieną dieną tikimės konkrečių atsakymų ir konkrečių žingsnių. Mes labai norime eiti į darbą, mūsų labai laukia mokiniai.“

Mokytoja teigė tikinti, kad ministrės sulauks.

21 val. 30 min. su DELFI bendravęs pirmininkas A. Navickas teigė, kad mokytojai žinių iš ministrės dar nesulaukė, tačiau juos aplankė Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas. A. Navicko teigimu, jis kalbasi su mokytojais, tačiau tai - ne derybos, o tik pokalbiai.

„Jaučiamės gerai, gavome ir obuolių, ir miegmaišių“, – teigė A. Navickas ir pridūrė, kad miegmaišių mokytojams atvežė vaikai.

Streikuojantys mokytojai ministerijoje praleis visą naktį, ryte toliau lauks ministrės ir kvies ją deryboms.

Beje, nors iš pradžių ministerijos darbuotojai nenorėjo į ministeriją įleisti DELFI žurnalistų, vėlyvą vakarą, kai mokytojams vaikai atvežė miegmaišių, darbuotojai juos įsileido.

Mokytojai ministerijoje jau tiesia miegmaišius: nejau mus varys su policija?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pristatė ministerijai palankius tyrimo rezultatus

Seimo komiteto posėdžio trečiadienio rytą pradžioje Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) atstovas pristatė „Etatinio poveikio apžvalgą“. Tyrimo duomenimis, šįmet mokytojų atlyginimams papildomai buvo skirta 22 mln. eurų. Iš pradžių buvo skaičiuota, kad dėl papildomų lėšų mokytojų atlyginimai turėtų kilti 13-14 proc. MOSTA duomenimis, tai pasitvirtino – mokytojų atlyginimai pakilo 13,6 proc.

MOSTA tyrimo duomenimis, atlyginimai kilo visose Lietuvos savivaldybėse.

MOSTA tyrimas atskleidė, kad ne tik kilo atlyginimai, bet ir padaugėjo mokytojų, dirbančių pilnu etatu: 2017-aisiais tokių mokytojų buvo 18 proc., o 2018 – 25 proc. (kas ketvirtas mokytojas).

Taip pat buvo tiriama, ar atlyginimas nemažėjo tiems mokytojams, kurių darbo krūvis nemažėjo. Tyrimo duomenimis, apie šimtui mokytojų (iš trijų tūkstančių tirtų), atlyginimas sumažėjo, tačiau jų atlyginimas esą svyravo ir ankstesniais metais. Tyrime buvo atsižvelgta į 2016, 2017 ir 2018 metų duomenis. Išvadoje pateikiama, kad etatinis modelis neturėjo įtakos atlyginimo sumažėjimui, nes svyravimas buvo pastebimas ir anksčiau.

Tyrime neanalizuota, ar atlyginimas skyrėsi skirtinguose regionuose, nors mokytojo kvalifikacija, patirtis ir kiti dalykai nesiskiria.

Pratęsus susirinkimą – ministrei dedikuotos eilės

Susirinkimo pabaigoje Gintaras Steponavičius paprašė dar nesiskirstyti ir pareikalavo ministrės atsakyti į susirinkusių mokytojų klausimus. Parlamentaras pasiūlė pratęsti susirinkimą – siūlymas buvo priimtas.

„Manote, kad užmėtysite smulkmenomis ir laimingesni žmonės išvažiuos? – į ministrę kreipėsi G. Steponavičius. – Siūlau stabdyti tuščias diskusijas apie smulkmenas.“ Šiuos žodžius mokytojai sutiko plojimais.

Ministrė tikino, kad gerbia visų 45 tūkst. mokytojų siūlymus, o salėje pradėjo girdėtis mokytojų prašymai. „Ministre, kalbėkitės su mumis, mes pasiruošę tartis“, – prašė susirinkime dalyvavusi mokytoja.

„Išgirskite mus, nusibodo jau kentėti ir šimtą kartų visus įtikinėti, – dar viena mokytoja į ministrę kreipėsi eilėmis. – Išgirskite, švietimas pasiekė jau dugną, išgirskite, kad dar blogiau tikrai nebūna.“

Kita mokytoja pastebėjo, kad anksčiau J. Petrauskienė buvo MOSTA vadovė, o šiandien jai palankius tyrimo rezultatus pateikė būtent MOSTA atstovai.

Susirinkimui nepasibaigus ministrė atsiprašė, kad negali ilgiau jame dalyvauti ir išskubėjo į susitikimą Vyriausybėje. Mokytojai šią žinią priėmė audringai, pradėjo jos klausti dar nepaklaustų klausimų, o susirinkime dalyvavusi abiturientė atskubėjo jai įteikti savo laišką.

Iš susirinkimo išskubėjusi ministrė į žiniasklaidos atsakymus taip pat atsakė lakoniškai. Ji teigė, kad tikisi greitu metu išspręsti susidariusias problemas ir išskubėjo iš Seimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (588)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Neįgali moteris šaukiasi pagalbos: eglutei 150 tūkst. eurų randa, o neįgalus žmogus neįdomus (17)

„Man ranka nekyla „palaikinti“ šiemetinės Panevėžio kalėdinės eglės. Jos puošybai...

Po Naujųjų laukiama chaoso: ne visi supranta mokestinius pasikeitimus, kamuojasi net buhalteriai (6)

Buhalteriai iki šiol nesupranta visų nuo Naujųjų įsigaliosiančių mokestinių pakeitimų,...

Peršalus neskubėkite gerti vaistų: įvardijo 5 žoleles, galinčias efektyviai pagydyti receptai (14)

Vos pajutę pirmuosius peršalimo simptomus – perštinčią gerklę, kimimą, nemalonų kosulį...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnių (150)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (251)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (32)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Dermatologė Jurgita Stoškienė: jei egzistuotų jaunystės eliksyras, jį sudarytų keturi dalykai (6)

Kas nenorėtų išlikti amžinai jaunas? Toks troškimas žmoniją, ypač moteriškąją jos pusę,...

Vilniuje – kalėdinis bėgimas: perspėja apie eismo pokyčius

Vilniuje vyks tradicinis kalėdinis bėgimas. Daugiau nei 3 tūkst. dalyvių, persirengę šventiniais...

Šalies rekordą pagerinusi Lietuvos rinktinė plauks pasaulio čempionato finale (27)

Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato trumpajame (25 m) baseine vyrų kombinuotos...