aA
„Mano dukra bijo eiti į mokyklą“, – tvirtina dvylikametės mama ir priduria, kad ne vien ji skundžiasi mokykloje siautėjančio paauglio veiksmais, visa klasė surinko parašus siekdami jo pašalinimo iš klasės ar mokyklos, nesulaukia nei direktoriaus, nei policijos pareigūnų veiksmų.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pirmą pareiškimą policijai mama (siekiant apsaugoti nepilnametės interesus, mamos vardas ir pavardė neatskleidžiami – DELFI) parašė dar praėjusių metų gruodį, vėliau, po pasikartojančių smurto protrūkių, vėl kreipėsi ir į policijos pareigūnus, ir į mokyklos vadovą, tačiau pagalbos nesulaukė.

Jos teigimu, situacija Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazijoje nesikeičia, nors mokyklos atstovė DELFI teigė, kad „situacija kontroliuojama, vyksta procesas“.

Policijos pareigūnai DELFI patvirtino, kad yra gavę mamos pareiškimų, tačiau ikiteisminis tyrimas nė kartą nebuvo pradėtas, nes dvylikametis yra per jaunas, o tėvų auklėjime spragų nebuvo rasta.

Situacija tik blogėja

„Niekas nesikeičia, tik blogėja, – teigė mama. – Šįmet į jos klasę atėjo vienas vaikas, kuris ją nuolat, be jokios priežasties muša, spardo gulinčią ir panašiai. Mokykla nesiima absoliučiai jokių priemonių.“

Mama teigia, kad policijos pareigūnams pateikė jau keturis pareiškimus, tačiau jau tris kartus gavo atsakymą, kad ikiteisminis tyrimas nebus pradėtas. „Policija sako, kad nėra tokių įstatymų, kad būtų galima nubausti smurtaujantį vaiką ir net tėvų negali nubausti, nes viskas vyksta mokykloje, – tvirtina mama. – Mokyklos direktorius taip pat teigia, kad nieko negali padaryti, tik skėsčioja rankomis. Po paskutinio pokalbio, kai paprašiau užtikrinti mano vaiko saugumą, pasiūlė tik neleisti dukros į mokyklą.“

Gavusi pasiūlymą tiesiog neleisti dukros į mokyklą, mama jo paklausė. Parašė paaiškinimą direktoriui, kad dukra į mokyklą neis tol, kol nebus užtikrintas jos saugumas, tačiau jau kitą dieną dėl to paties vaiko veiksmų į direktorių kreipėsi kito vaiko mama.

Niekas nesikeičia, tik blogėja. Šįmet į jos klasę atėjo vienas vaikas, kuris ją nuolat, be jokios priežasties, muša, spardo gulinčią ir panašiai. Mokykla nesiima absoliučiai jokių priemonių.
Mama

„Jis trukdo visai klasei mokytis, pamokų metu leidžia sau elgtis bet kaip, – prieš dukrą smurtaujančio dvylikamečio veiksmus apibūdino mama. – Mano dukra po paskutinio sumušimo, kai turėjo mėlynę po akimi, nėjo į mokyklą kelias dienas.“

Po kelių dienų, kaip teigia mama, ji nusprendė į mokyklą eiti kartu su dukra ir būti su ja visų pamokų metu. „Pamokų metu to berniuko prie mokytojų buvau visaip provokuojama, vadinama visokiais šlykščiausiais žodžiais. Net atėjus pavaduotojai buvau visaip išvadinta jos akivaizdoje, o ji tik pasakė tam vaikui, kad būtų tyliau, nerėkautų ir sėdėtų, – pasakojo mama. – Jis pasakė, kad už tai, kad aš atėjau į mokyklą, mano dukra kentės dar labiau.“

Mokykloje mušamos paauglės mama šaukiasi pagalbos: padėti negali net policija
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Moteris pasakoja, kad ji nuo dvylikamečio kentėjo ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai. „Po trijų pamokų, man einant su mokytoja, tas vaikas iš visų jėgų trenkė man per galvą, – teigė mama. – Iškviečiau policiją, o jis vaikščiojo toliau. Socialinė darbuotoja jį gynė net po to, kai man trenkė.“

Mama teigia, kad po šio incidento jis mokykloje nesirodė visą savaitę, tačiau pirmadienį į mokyklą dukrą atlydėjusi moteris vėl jį rado klasėje. Tiesa, tuomet jis pamokose sėdėjo kartu su socialine darbuotoja. „Auklėtoja mane patikino, kad per visas pamokas darbuotoja sėdės kartu su juo, o paklausus, kaip bus pertraukų metu, atsakė, kad bus visaip, taigi pasakiau dukrai, kad pertraukų metu būtų kartu su auklėtoja“, – kalbėjo mama.

Po trijų pamokų, man einant su mokytoja, tas vaikas iš vidų jėgų trenkė man per galvą. Iškviečiau policiją, o jis vaikščiojo toliau. Socialinė darbuotoja jį gynė net po to, kai man trenkė.
Mama

Ji – ne vienintelė, kuri kreipėsi į direktorių prašydama spręsti dėl dvylikamečio kylančias problemas, prašymą direktoriui pateikė visų klasės mokinių tėvai. „Esame surinkę parašus, kad pašalintų tą vaiką iš mokyklos, tačiau niekas nevyksta. Kiek žinau, mokykloje buvo darbuotojai iš savivaldybės, bet kas bus toliau, mes nežinome“, – teigė mama.

Jos teigimu, tą rytą, kai ji pati palydėjo dukrą į mokyklą, ieškojo ir direktoriaus, tačiau jo nerado, sužinojo, kad jis išvykęs.

Mama tvirtina, kad situacija mokykloje visiškai nesikeičia. „Šiandien dukra vėl parašė, kad gavo du kartus per veidą. O iš policijos gavau jau trečią laišką, kad atsisako pradėti ikiteisminį tyrimą“, – teigė mama.

Progimnazija: situacija kontroliuojama

DELFI susisiekus su Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazija bendruoju numeriu, telefonu atsiliepusi moteris pasiūlė susisiekti su pavaduotoja ugdymui V. Bieliauskiene.

Nurodytu telefonu atsiliepusi moteris nepanoro prisistatyti ir plačiau pakomentuoti susidariusią situaciją. „Situacija kontroliuojama, vyksta procesas. Daugiau komentarų nebus“, – teigė progimnazijos darbuotoja, atsiliepusi telefonu.

Policija negali bausti dvylikamečio

Kauno apskrities VPK DELFI patvirtino, kad dvylikametės mama kreipėsi į pareigūnus, tačiau ikiteisminis tyrimas nebuvo pradėtas, nes veiką padaręs asmuo yra per jaunas, kad galėtų atsakyti už savo veiksmus, o tėvų priežiūroje spragų nenustatyta.

„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 3 str. 1 d. 3 p., buvo priimtas sprendimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, kadangi nusikalstamą veiką padaręs asmuo neturi tokio amžiaus, nuo kurio taikoma baudžiamoji atsakomybė. Dėl tėvų elgesio su vaikais ir jų auklėjimo, priežiūros, taip pat nebuvo nustatyta pažeidimų, todėl jie administracinėn atsakomybėn patraukti nebuvo“, – teigiama DELFI pateiktame atsakyme.

Policijos pareigūnai, sužinoję apie situaciją, bendravo su susijusiais asmenimis, teikė prevencinę informaciją.

„Policijos pareigūnai, žinodami esamą situaciją, bendravo su visais įvykyje dalyvavusiais moksleiviais, jų tėvais, pedagogais ir mokyklos administracija. Su visais asmenimis bei vaikais buvo nuolat kalbama, teikiama prevencinė informacija apie tokio elgesio priežastis ir galimas pasekmes“, – teigia policijos atstovai.

Atsakyme taip pat tvirtinama, kad ugdymo įstaigose nuolat vykdomos prevencinės programos, vaikams taip pat padeda ir mokyklos darbuotojai. „Kiekvienoje ugdymo įstaigoje nuolat organizuojamos ir vykdomos smurto ir patyčių prevencijos programos, prie kurių itin aktyviai prisideda ir policijos pareigūnai. Visuomet tik įtarus, jog kuris iš mokinių patiria patyčias, ar turi kitų problemų, jis privalo nebijoti kreiptis pagalbos, kurią ugdymo įstaigose pirmiausia turėtų suteikti jos darbuotojai, t.y. pedagogai, klasės auklėtojos, psichologai, socialiniai darbuotojai, – teigiama atsakyme. – Kauno apskr. VPK Jonavos rajono policijos komisariato darbuotojai taip pat aktyviai lankosi ugdymo įstaigose ir organizuoja įvairius prevencinius projektus, siekiant ugdymo įstaigose kurti saugią aplinką moksleiviams.“

Atnaujinta

Situacija, kaip teigiama, išspręsta

Po straipsnio publikacijos su DELFI susisiekęs su situacija susijęs asmuo teigė, kad situacija dėl kilusio konflikto jau išspręsta. Detalizuoti, kuri pusė buvo kalta dėl konflikto, su DELFI susisiekęs asmuo nepanoro.

Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyrių kontaktus rasite savivaldybių svetainėse.
Emocinės paramos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
„Vaikų linija“116111kasdien nuo 11 iki 23 val.
„Tėvų linija“8 800 900 12darbo dienomis nuo 17 iki 21 val.
Kontaktai organizacijų, vykdančių kompleksinių paslaugų teikimo vaikams, nukentėjusiems nuo smurto ar netiesioginio šeimyninio smurto aukoms (liudininkams) ir jų šeimų nariams, projektus.
Organizacijos pavadinimasTel. Nr.El. pašto adresas
Dingusių žmonių šeimų paramos centras85 248 3373centras1@missing.lt
natalija@missing.lt
Viešoji įstaiga Šeimos santykių institutas837 750 935, 8 698 23995pagalba@ssinstitut.lt
Viešoji įstaiga Psichologinės paramos ir konsultavimo centras8 673 22562, 8 650 63789ppkcentras@yahoo.com
VšĮ Vaikų laikinosios globos namai „Atsigręžk į vaikus“85 238 5770, 8 673 17380atsigrezk@gmail.com
Viešoji įstaiga Vaikų ir paauglių socialinis centras85 237 2548, 8 671 89218info@vpscentras.lt
Telšių krizių centras8444 74282, 8 683 96793, 8 671 16590kriziucentras@gmail.com
VšĮ Pagalbos paaugliams iniciatyva8 672 35298info@ppi.lt
VšĮ Paramos vaikams centras85 271 5980, 8 611 43567pvc@pvc.lt
Vilniaus arkivyskupijos Caritas85 212 1653, 8 685 77347mvnamai@vilnius.caritas.lt
Labdaros ir paramos fondas „Algojimas“8 699 54778info@algojimas.lt
Visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“85 261 815, 8 682 62772informacija@savethechildren.org
Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija8 638 36475, 8 681 77002jurbarkovdc@gmail.com
Specializuotos pagalbos centrai, teikiantys pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje (suaugusiems)
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(159 žmonės įvertino)
3.2767
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mirtinai užšalo, bet išgyveno: slidininkės išgyvenimo istoriją sunku paaiškinti net medikams (5)

Kai Anna Bagenholm slidinėdama nusirito nuo kalno tiesiai į ledinį vandenį, jos kūno temperatūra...

Kurtinaičio žodžiai pradeda pildytis: „Žalgiriui“ neįmanomų dalykų tiesiog nebūna? laida „Krepšinio zona“ (39)

17 procentų – taip buvo vertinti Kauno „Žalgirio“ šansai ketvirtadienį nukauti Stambulo...

Zelenskis Porošenkai: niekada gyvenime nekalbėjau su Putinu atnaujinta 21.20  (258)

Penktadienį nacionaliniame sporto komplekse „Olimpijskij“ Kijeve vyko kandidatų į Ukrainos...

Tragiškas įvykis Panevėžyje: žuvo su autobusu susidūręs motociklininkas (18)

Policijos departamentas informavo, kad penktadienio vakarą Panevėžyje įvyko nelaimė. Su...

Adamkaus paramos vertinimas – nevienareikšmis: klausimų sukėlė anksčiau nuskambėjusios aplinkybės (158)

Prezidento Valdo Adamkaus parama Gitanui Nausėdai per prezidento rinkimų pirmą turą vertinama...

Margučių meistrė parodė, kaip kiaušinius paversti tikrais meno kūriniais (13)

Ant Velykų stalo garbingiausią vietą užima pagrindinis šios pavasario šventės atributas –...

Pirko kompiuterius ir nusvilo: taip įmonė gali ir bankrutuoti (96)

Verslininkas Laimonas – apstulbęs. Prieš kurį laiką iš vienos įmonės nusipirkęs tris naujus...

Parodė, kaip paprastai pasigaminti burnoje tirpstančius velykinius keksiukus (110)

Burnoje tirpstantis desertas jūsų Velykų stalui – šokoladiniai keksiukai su rududu ir...

Aviakompanijos pribrendo perversmui: atsisakius pilotų, sutaupytų milijardus ir atpigtų bilietai (34)

Aviacijos kompanijos, nepaisydamos didelių galimų sutaupymų, prie skrydžių su vienu pilotu, ar...