aA
Lietuvos istorikai kartu su žydų muziejumi išleido katalogą apie žydų gyvenimą mūsų šalyje, jo puslapiuose mirga svastikos bei Mindaugo Murzos ir jo bendražygių nuotraukos. Knygos sudarytojai neregistruotą Lietuvių nacionalsocialinės vienybės sąjungą vertina kaip didžiausią šių dienų grėsmę šalies žydų bendruomenei.
Mindaugas Murza
© "Lietuvos žinios"
Savaitgalį Vilniuje Tolerancijos centre atidarytos parodos kataloge, kurį galima vadinti naujausiu Lietuvos žydų istorijos vadovėliu, rašoma apie mūsų šalyje atgimusį antisemitizmą.

"Buitiniu lygmeniu jis niekur nebuvo išnykęs: neretas lietuvis ar rusas kasdieniuose pokalbiuose linkęs puoselėti įprastus antisemitinius stereotipus apie pasaulį valdančią "žydų mafiją", gudrius žydus, kurie nieko nedirba, o gerai gyvena, nes sukčiauja", - rašo knygos autoriai.

Pasak knygos autorių, didelės visuomenės dalies nusiteikimas tapo palankia dirva plėtoti antisemitizmą viešuoju lygmeniu. Albume fiksuojami 1996 metai - susikūrė pirmoji neonacistinė organizacija, tuo metu pasivadinusi Lietuvių nacionalsocialinės vienybės sąjunga.

"Nuo 1995 metų fašistuojančių jaunuolių grupuotės kasmet pagerbia Hitlerį, jo gimtadienio proga "papuošdamos" įvairias Vilniaus ir Klaipėdos vietas viena kita vėliava su svastika", - rašoma knygoje.

Grėsmė

"Mes nepamirštam jokių kraštutinių, radikalių požiūrių ir veiksmų, kurie kelia baisias abejones dėl ateities", - LŽ sakė viena knygos sudarytojų, Valstybinio Lietuvos žydų muziejaus direktoriaus pavaduotoja Rachel Kostanian. Jos teigimu, M.Murzos vadovaujama organizacija Lietuvoje nepakankamai kritikuojama, neskiriama dėmesio pasekmėms, kurių galima tikėtis šiai organizacijai nevaržomai veikiant. "Tai gali būti fašizmo pradžia", - konstatavo R.Kostanian.

Paklausta, kaip panašios organizacijos galėtų pakenkti lietuvių ir žydų santykiams, ji pabrėžė, jog pirmiausia - tai Lietuvos įvaizdžio problema: "Lietuva tiek kovojo, kad atsikratytų žydšaudžių įvaizdžio, tad bet kokie radikalūs pareiškimai neprisideda prie šio tikslo".

"Nacionalsocialistai egzistuoja - tai reiškinys", - sakė Lietuvos Istorijos instituto humanitarinių mokslų daktaras Elmantas Meilus.

Paklaustas, ar šis reiškinys žydų istorijoje vertas dėmesio, mokslininkas sakė, jog į šį klausimą atsakys pati visuomenė, kuri šiaip lengvai pasiduoda radikalioms idėjoms, ypač ekonominės krizės sąlygomis.

"O tai, kad Lietuva neslepia savų radikalų ir aiškiai apie juos pasakoja pasauliui, rodo aukštą mūsų šalies demokratijos lygį", - sakė E.Meilus.

Nesąmonė

Sužinojęs, jog pateko į Lietuvos žydų istorijos puslapius, nacionalsocialistų vadas M.Murza tvirtino tokios garbės nenusipelnęs, nes niekam grėsmės nekeliąs.

"Grėsmę Lietuvos valstybei kelia tos jėgos, kurios kursto šią nesantaiką ir nenori, kad demokratinėje valstybėje būtų įvairių nuomonių", - sakė M.Murza. Jis pats tikino niekada nepasisakęs prieš atskirą gyventojų grupę, todėl kaltinti jo vadovaujamą organizaciją antisemitizmu esą nemoksliška ir net neteisiška: "Paprastai šnekant, tai nesąmonė".

M.Murza atkreipė dėmesį, jog šiuo metu priklauso registruotai Lietuvos nacionaldemokratų partijai - rudenį jis su grupe šalininkų susijungė su Antano Smetonos vadovauta organizacija.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Keičiasi oficiali Rusijos pozicija? Separatistai kreipėsi į Maskvą su prašymu (93)

Ukrainos separatistų lyderis ketvirtadienį paragino Rusiją atsiųsti modernių ginklų jų...

Santykiuose su Kinija mato unikalų šansą: galime išlošti dvigubai (85)

„Taivanas niekada neatstos Kinijos“, – taip Delfi laidoje sako Vilniaus pramonės ir verslo...

D+Modesta Meškė

Stilistė įvardijo, ką šie metai žada mums naujo ir kas jau tikrai bus nebemadinga

Ką šie metai žada mums naujo ir netikėto garderobe? O gal jayu pagalvojote, su kokiais rūbais...

Po Vokietijos sprendimo – reakcija Ukrainoje: jų elgesys atima žadą Baerbock: kas derasi, tas nešaudo (97)

Kijevo meras Vitalijus Klyčko sukritikavo Vokietijos sprendimą nusiųsti Ukrainos kariškiams 5...

Neurologė nurodė, kam labiausiai gresia insultas: vienas veiksnys – ypač pavojingas

Galvos smegenų infarktas, dar vadinamas insultu , mūsų šalyje kasmet pasiglemžia šimtus...

D+Tomas Ramanskas

Aikštėje – jokių autoritetų: Jasikevičiaus vairuojamas Barselonos autobusas vėl įsibėgėja

Nors Madrido „Real“ toliau stiprina savo gretas ir užsimena apie vasarą atvyksiantį naują...

Ateities virtuvė: kulinarinių gebėjimų reikės vis mažiau, o šaldytuvas praneš apie sugedusius produktus

Augant spaudimui dėl didėjančio pasaulio gyventojų skaičiaus, klimato atšilimo ir kintančio...

Nausėdos patarėjas: galima vertinti, kad Baltarusija yra okupuojama Rusijos (241)

Rusija iš esmės okupuoja Baltarusiją, ir tai, kas vyksta šiuo metu šioje šalyje labai stipriai...

Paryžiuje – tragiškai Alpėse žuvusio aktoriaus Gaspardo Ullielio laidotuvės: atvyko ir garsenybės

Sausio 19-ąją mirė žinomas prancūzų aktorius, vos 37-erių metų sulaukęs Gaspard'as Ullielis....