aA
50 nueitų kilometrų, sutvarkytos Ariogalos senųjų žydų kapinės, ekstremalus kėlimasis per Dubysos upę, atsisveikinimai su žygio neįveikusiais dalyviais, komandinės užduotys – tokį savaitgalį išgyveno „Misija Sibiras‘19“ bandomojo žygio dalyviai. Iš 1033 žmonių, pildžiusių anketas į „Misija Sibiras‘19“ ekspediciją, į bandomąjį žygį buvo pakviesti 79 dalyviai. Visi jie žygio metu turėjo progą ne tik prisidėti prie istorijos išsaugojimo, išbandyti savo galimybes, bet ir atlikti pilietinę pareigą – balsuoti Lietuvos Respublikos Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose.

Ankstų šeštadienio rytą dalyviai iš visos Lietuvos leidosi į žygį Raseinių apylinkėse. Mintys, kad bus žygiuojama biria kelio danga, greit dingo tik įžengus į tankius, takais nepramintus miškus. Dalyviai juokavo, kad džiaugiasi, jog nusprendė nemūvėti šortų, bei kėlė klausimus, ar žygio pradžia yra tik „apetaizeris“, nes pirmieji kilometrai priminė pagrindinio patiekalo startą.

Dalyviai jau antrame žygio kilometre aplankė Ariogalos senųjų žydų kapines ir stengėsi jas kuo greičiau sutvarkyti. Kapinės daugeliui panašėjo į neįžengiamas džiungles – senųjų paminklų čia beveik nesimatė. Išpjovus medelius, krūmus, nugenėjus medžių šakas, dienos šviesą išvydo paminklai, bylojantys apie čia palaidotus žydų tautybės lietuvius. Taip pat netoliese buvo pagerbti ir partizanai, nužudyti 1945–1953 m. Ariogaloje esančiose apylinkėse.

Po kapinių teritorijos išvalymo dalyvių laukė dar vienas iššūkis – kėlimasis per Dubysos upę. Dalyviai ne tik patys turėjo perbristi upę, bet ir sukonstruoti plaustus bei jais perplukdyti visus žygiui reikalingus daiktus. Dalyvių išradingumas bei noras padėti komandos draugams padėjo užduotį įveikti gana greitai ir visus daiktus išsaugoti sausus.

„Misija Sibiras'19“ bandomasis žygis
„Misija Sibiras'19“ bandomasis žygis
© Žygintas Jurevičius

„Sakoma, kad upės skiria, o tiltai jungia. Bet šiandien įrodėme, kad jungti gali ir upės“, – apie vieningą „Misija Sibiras‘19” bandomojo žygio dalyvių darbą su šypsena kalbėjo ekspedicijų vadovas Arnoldas Fokas.

Vis dėlto, pirmąją dieną nuėjus pusę kelio, žygį paliko keli dalyviai. Kopimas į stačias įkalnes, bridimas per vandeniu užsemtus tunelius ir kiti ekstremalūs organizatorių numatyti kelio ruožai pasirodė ne visiems įveikiami.

Antroji žygio prasidėjo anksti, siekiant kuo greičiau pasiektų Raseinių rajone esančią Katauskių rinkiminę apylinkę. Joje žygio dalyviai galėjo atiduoti savo balsą Lietuvos Respublikos Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose. Katauskių rinkiminės apylinkės darbuotojai juokavo, kad „Misija Sibiras‘19“ bandomojo žygio dalyviai padėjo sumušti aktyvumo rekordus šioje rinkimų apylinkėje.

„Misija Sibiras'19“ bandomasis žygis
„Misija Sibiras'19“ bandomasis žygis
© Žygintas Jurevičius

Misija Sibiras jau seniai perlipo vien istorijos išsaugojimo rėmus. Tai didžiulė, vieninga bendruomenė, kuriai rūpi mūsų valstybė, todėl atlikti pilietinę pareigą nesutrukdė net ir 40 nužygiuotų kilometrų, nuospaudos ant kojų ar keliolika kilogramų sverianti kuprinė“, – apie sprendimą balsuoti bandomojo žygio metu sakė „Misija Sibiras“ projekto vadovė Aistė Eidukaitytė.

Artėjant kelionės pabaigai dalyviai šalia vieno tremtinių atminimą įamžinančių paminklų užkasė ir savo palinkėjimus Lietuvai. Mintis, kad istorija gyva tol, kol gyvas bent vienas partizanas, paskatino žygio dalyvius ir patiems pasijusti iš dalies partizanais, tik turintiems kitokį tikslą – sukurti istorijai ateitį.

Ties Lyduvėnų geležinkelio tiltu bandomojo žygio dalyviai įveikė 50 kilometrų ribą ir ruošėsi judėti namų link.

„Misija Sibiras“ vadovė Aistė Eidukaitytė pastebi, kad šių metų bandomasis žygis nors ir turi panašų tikslą – išsaugoti istoriją, vis dėlto, skiriasi nuo kitų žygių. „Kiekvienas bandomasis žygis, jame dalyvaujantys žmonės yra unikalus, kaip ir kiekviena ekspedicija. Nors pirmiausia visiems įsiminė net keletą kartų skirtingose vietose perbrista Dubysos upė, bet labai svarbu paminėti ir sutvarkytas istorines vietas. Tai darome ne tam, kad patikrintume, ar žmogus moka naudotis kirviu ar pjūklu. Apleistų istorinių vietų tvarkymas yra būdas paliesti istoriją čia, Lietuvoje, o ne vien ekspedicijų vietose,“ – sako A. Eidukaitytė.

„Misija Sibiras'19“ bandomasis žygis
„Misija Sibiras'19“ bandomasis žygis
© Žygintas Jurevičius

Visi šie išbandymai organizatoriams padės nuspręsti, kas pateks į „Misija Sibiras‘19“ ekspediciją, kuri keliaus į Kranojarską, Rusijos Federaciją arba Kazachstano Respubliką. Būsimų dalyvių sąrašas bus skelbiamas netrukus.

Kiekvienas, kuriam rūpi istorija, savo indėliu prie projekto „Misija Sibiras“ gali prisidėti aukojimo portale aukok.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Žiauriai sumuštos jurbarkietės advokatas: mergina vis dar negali kalbėti, nerimą kelia jos psichologinė būklė (22)

17-etė jurbarkietė, kuri gegužės pabaigoje kaimo turizmo sodyboje buvo žiauriai sumušta, tęsia...

Mačiulio atsakas dėl vaiko pinigų: dabar turime sistemą, kai šie pinigai kuria paskatas nedirbti (89)

Lietuvos ekonomika yra stabili, šalis geriau nei anksčiau yra pasiruošusi iššūkiams, teigia...

Įvertino Žemaitaičio gelbėjimosi planus: vienas jų – labai rizikingas (22)

Sugriuvus „tvarkiečių“ frakcijai, Remigijus Žemaitaitis įvardijo du galimus tolesnius...

Neries tyrimai parodė didelį pavojų: ruošiamasi skelbti stichinę padėtį (21)

Lietuvoje besitęsiantys karščiai sekina ne tik gyventojus, bet ir vandens telkinius. Savaitgalį...

Po Europos dovanos Rusijai – Lietuvos reakcija (108)

Užsienio reikalų ministerija apgailestauja dėl birželio 25 dieną ankstyvą rytą Strasbūre...

Opozicija nežada sustoti dėl Gražulio: jau kalba apie apkaltą (27)

Seimo opozicija svarsto galimybes parlamentarui Petrui Gražuliui pradėti apkaltos procesą, kai...

Įspėja atostogautojus: lemtingas poilsis Palangoje, kuris vos manęs nepražudė (33)

Noriu pasidalinti skaudžiu įvykiu, kuris man vos nesibaigė tragiškai. Su vyru planavome dviejų...

Į diplomų įteikimo ceremoniją atvykusios filologės atsikratė pilkų pelyčių etiketės (97)

Antradienio popietę sostinės Šv. Jonų bažnyčioje Vilniaus universiteto filologijos fakulteto...

Tarptautinės operacijos metu Lietuvoje sulaikyta 335 tūkst. saldainių (4)

Tarptautinės operacijos metu Lietuvos muitininkai sulaikė 335 tūkst. padirbtų saldainių,...

Kelyje Vilnius-Panevėžys susidūrė ir užsidegė sunkvežimiai, vienas žmogus žuvo papildyta vaizdo įrašu iš įvykio vietos (50)

Antradienį 14 val. 34 min. gautas pranešimas, kad Širvintų r., Musninkų sen., Katūniškių k.,...