aA
Lapkričio 5 dieną Vilniuje mirė žurnalistas, redaktorius, lietuviškų knygų Jungtinėje Karalystėje leidėjas, buvęs Didžiosios Britanijos lietuvių bendruomenės veikėjas Vladas Dargis. Jam buvo 92 metai.
Užuojauta
© Shutterstock

V. Dargis gimė 1926 m. rugpjūčio 2 d. Pakempinių kaime Akmenės rajone. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, 1944-aisias, vengdamas sovietų, jis iš Kauno, kur mokėsi ir gyveno, pasitraukė į Vakarus, nuo 1947 m. įsikūrė Anglijoje. 1992 m. jis grįžo į Lietuvą ir gyveno Vilniuje.

1952-1957 m. V. Dargis vadovavo leidyklai „Nida Press“ Londone. 1954 m. čia jis įsteigė „Nidos“ knygų klubą ir iki 1957 m. bei 1983-1991 m. jam vadovavo. „Nidos“ knygų klubo spaustuvėje buvo spausdinamas laikraštis „Britanijos lietuvis“ (vėliau „Europos lietuvis“), kiti Didžiosios Britanijos lietuvių leidiniai. „Nidos knygų klubas“ leido naujausius lietuvių rašytojų, gyvenusių JAV, Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje, Australijoje, Belgijoje, Švedijoje, Vokietijoje, kūrinius.

1959-1961 m. V. Dargis dirbo JAV radijo „Amerikos balsas“ (Miunchene) diktoriumi, režisieriumi, žurnalistu.

V. Dargis ilgą laiką dirbo Lietuvių namų bendrovės Londone direktorių valdyboje; į ją išrinktas 1956-1957 m., 1982 m. buvo spaudos skyriaus direktorius, 1984-1986 m. - valdybos pirmininkas, 1984-1987 m. būdamas administratoriumi tvarkė Didžiosios Britanijos lietuvių spaustuvės atnaujinimą, buvo Lietuvių namų reikalų vedėjas.

1974-1976 m. jis buvo Didžiosios Britanijos Lietuvių Sąjungos (DBLS) tarybos narys, 1982 m. išrinktas DBLS centro valdybos nariu informacijai ir ryšiams su skyriais, nuo 1983 m. vicepirmininkas kultūriniams reikalams, nuo 1985 m. iki 1989 m. - vicepirmininkas spaudai ir informacijai.

1987 m. V. Dargis tapo Didžiosios Britanijos lietuvių savaitraščio „Europos lietuvis“ vyriausiuoju redaktoriumi ir juo buvo beveik dešimt metų. Jo iniciatyva 1990 m. sausio 9 d. „Europos lietuvis“ pirmąkart atspausdintas Vilniuje. Nuolat savaitraštis Lietuvos sostinėje čia buvo leidžiamas nuo 1992 m. rudens ir trejus metus pasiekdavo lietuvius įvairiose pasaulio šalyse. V. Dargio iniciatyva ir jo asmeninėmis lėšomis 1994 m. pradžioje kaip „Europos lietuvio“ priedas pradėtas leisti mėnraštis „Lietuvių godos“ ir kartu su „Europos lietuviu“ nemokamai buvo platinamas tarp Gudijos lietuvių. Steigėjų sprendimu „Europos lietuvio“ leidyba 1996 m. pradžioje grąžinta į Didžiąją Britaniją.

Gyvendamas Didžiojoje Britanijoje V. Dargis visada turėjo viltį grįžti į laisvą Lietuvą ir džiaugsmingai sutiko atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę. Spausdintu žodžiu, visuomenine veikla jis daug padarė puoselėdamas lietuvybę, garsindamas Lietuvos Respubliką ir okupacijos metais prisidėdamas išsaugant pasaulyje jos vardą.

V. Dargio šeima informavo, kad Velionis bus pašarvotas Vilniaus laidojimo namuose, 2 salėje (Olandų g. 22, Vilnius). Atsisveikinimas su Velioniu nuo 14 val. antradienį, lapkričio 6 d. Laidotuvės trečiadienį, lapkričio 7 d.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją emigravusi Inga: kai žiūriu lietuviškas žinias apie Karbauskį – man baisu dėl Lietuvos (240)

Nuosavas namas, atostogos egzotiškuose kraštuose, daugiau nei dešimtmetį puoselėjamas savas...

Žinomi bičiuliai ir kolegos gedi netikėtai mirusio Eimunto Nekrošiaus: liko nepapasakotos istorijos ir neįgyvendinti planai (91)

Antradienį, lapkričio 20 dieną žinomas teatro režisierius Eimuntas Nekrošius iškeliavo...

Turkijos žiniasklaidoje – šiurpus paskutinių nužudyto žurnalisto gyvenimo akimirkų aprašymas (8)

Turkijos naujienų portalas publikuoja citatas ir viešina tapatybes asmenų, kurių balsai skamba...

Kremliaus kritikas apie Interpolo farsą: jau surengė spaudos konferenciją ir aiškina, kaip mane persekios bet kur pasaulyje (15)

Rusijos prokurorams pirmadienį paskelbus naujų baudžiamųjų kaltinimų JAV gimusiam Kremliaus...

Ištrauka iš neskelbto interviu su Nekrošiumi: kas yra laimė? (1)

INIT TV praėjusią savaitę nufilmavo interviu su Eimuntu Nekrošiumi. Kol medžiaga rengiama...

Naujausias tyrimas: kada organizmas sudegina daugiausiai kalorijų net nieko nedarant (7)

Organizmo vidinis laikrodis diktuoja biologinį paros ritmą. Jis „pasako“ organizmui, kada šis...

Po gatvių remonto Panevėžyje nebegali įvažiuoti į kiemus (3)

Panevėžyje suremontavus Kosmonautų gatvę, įvaža į uždarą kiemą ties 10-uoju pastatu, po...

Opozicija surinko parašus po interpeliacija švietimo ministrei Petrauskienei (227)

Opoziciniai konservatoriai antradienį pranešė surinkę reikalingus parlamentarų parašus po...

Gerai įsidėmėkite šias vietas: čia įžengus gali tekti susimokėti baudą

Prieš keletą mėnesių kilus visuomenininkų ir gamtosaugininkų pasipriešinimui dėl kertamų bei...

Dantų breketai ir plokštelės gali būti kompensuojami: nurodė žingsnius, ką daryti (1)

Pastaruoju metu ligonių kasos gauna daug klausimų dėl dantų breketų ir ortodontinių aparatų...