aA
Pirmadienio naktį savo namuose Paryžiuje mirė Lietuvos ambasadorė prie UNESCO Ugnė Karvelis. 66 metų U.Karvelis sunkiai sirgo. Kaip BNS sakė Paryžiuje dirbantis "Laisvosios Europos" radijo žurnalistas Valdas Papievis, paskutine U.Karvelio valia jos pelenus ketinama išbarstyti virš Atlanto vandenyno.
Ugnė Karvelis
© ELTA
Pirmadienį užuojautą dėl U.Karvelis mirties velionės šeimai ir artimiesiems, Lietuvos kultūros žmonių bendruomenei ir diplomatams pareiškė prezidentas Valdas Adamkus.

"Netekome Ugnės Karvelis - ryškiausios ir nepralenktos pastarojo dešimtmečio Lietuvos kultūros ambasadorės, vertėjos ir rašytojos, nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo talkinusios pristatant lietuvių kultūrą pasauliui", - rašoma prezidento spaudos tarnybos išplatintoje V.Adamkaus užuojautoje.

"Išėjusi mokslus Europos universitetuose, gyvenusi tarp Europos ir pasaulio intelektualų, Ugnė Karvelis išsaugojo ištikimybę tėvynei ir jos kultūrai. Šį tikėjimą Lietuva Velionė skleidė visiems šalia esantiems - savo kūryba, savo darbais, savo nepakartojamu gyvumu ir asmenybės žavesiu", - rašoma prezidento užuojautoje.

U.Karvelis atstovaujant Lietuvai UNESCO į pasaulinės kultūros paveldo sąrašą įtraukta Kuršių nerija, Vilniaus senamiestis bei Lietuvos kryždirbystė.

"Išėjo Ambasadorė, visa savo siela ir kasdienine veikla liudijusi nenutrūkstamą dialogą tarp kultūrų ir civilizacijų, Lietuvos ir pasaulio. Jos dvasios šilumos, gyvenimo patirties ir kerinčio asmenybės žavesio taip stigs mums visiems", - rašoma URM paskelbtame nekrologe.

U.Karvelis buvo Prancūzijos ir Lietuvos asociacijos vicepirmininkė ir įkūrėja, Lietuvos rašytojų sąjungos, Prancūzijos vertėjų asociacijos, Paryžiaus Politinių mokslų fakultetą baigusių asociacijos, Oskaro Milašiaus draugų asociacijos, Meksikos draugų asociacijos narė.

U.Karvelis gimė 1935 metais Noreikiškėse, Kauno rajone. Nuo 1940-ųjų mokėsi Berlyne, Kaune, Tiubingene, Paryžiuje, Niujorke. Nuo 1955 metų dirbo Prancūzijos, vėliau - Lotynų Amerikos, Ispanijos ir Portugalijos bei Rytų Europos leidyklų literatūros skyrių vadove.

Nuo 1983 metų U.Karvelis reiškėsi kritikos, vertimų, originaliosios literatūros baruose. Ji paskelbė nemažai literatūros kritikos straipsnių Prancūzijos, Vokietijos, Lotynų Amerikos spaudoje, vedė radijo ir televizijos laidas kultūros ir politikos temomis. 1991 metais ji sukūrė du televizijos filmus apie Lietuvą.

U.Karvelis vertė grožinę literatūrą iš lietuvių, anglų, ispanų ir vokiečių kalbų. Ji yra išvertusi K.Donelaičio, Maironio, Aisčio, B.Sruogos, S.Nėries, V.Mykolačio-Putino, E.Mieželaičio, J.Marcinkevičiaus, M.Martinaičio ir kitų poetų eilių, S.T.Kondroto romaną "Žalčio žvilgsnis" ir kitų kūrinių. Ugnė Karvelis yra parašiusi apsakymų ir romaną "Rytoj traukinių nebebus".

1991-aisiais ji dalyvavo Lietuvos delegacijoje 27-ojoje UNESCO generalinės konferencijos sesijoje, per kurią Baltijos valstybės įstojo į šią organizaciją. 1993-1995 metais U.Karvelis buvo Lietuvos laikinoji reikalų patikėtinė prie UNESCO, nuo 1995 metų - Lietuvos ambasadorė prie UNESCO.

Nuo 2000 metų Ugnė Karvelis buvo paskirta UNESCO Nematerialaus ir žodinio paveldo vertinimo komisijos, sudaromos iš 18 pasaulinio garso asmenybių, nare.

U.Karvelis inicijavo daugelio Lietuvai svarbių tarptautinių projektų įgyvendinimą - Asocijuoto fundamentaliųjų mokslų ir universitetinio mokslinio ugdymo centro įkūrimą prie Vilniaus universiteto, Kultūros vadybos ir politikos katedros įsteigimą prie Dailės akademijos, M.K.Čiurlionio parodos pristatymą Paryžiuje, tarptautinės konferencijos "Dialogas tarp civilizacijų" surengimą Vilniuje.

Už nuopelnus Lietuvai 2001 metais U.Karvelis apdovanota Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu. Lietuvos URM sudarė U.Karvelis laidotuvių organizacinį komitetą, kuriam vadovauja ministerijos sekretorius Neris Germanas.

U.Karvelis yra pirmoji atkurtos nepriklausomos Lietuvos ambasadorė, mirusi savo darbo vietoje užsienyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiųjų miestų merams palikus Liberalų sąjūdį Gentvilas žada keisti partijos pavadinimą ir lyderį (56)

Vilniaus, Klaipėdos ir ne tik šių miestų merai liberalai į rinkimus eis be partijos pramos. Kad...

Mama gavo rekomendaciją per streiką vaiko nevesti į darželį: klausimas, ar dar nereikės ir susimokėti (51)

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo neterminuotas švietimo darbuotojų streikas. Prie jo kasdien...

Nepažinta pagrindinės Vilniaus gatvės pusė: Florencijos renesanso rūmai ir kiti didingi pastatai, išdygę vietoj kopūstų lysvių (2)

Pasivaikščiojimo po Gedimino prospektą metu praiename pro Lietuvos banko, Lietuvos pašto, prekybos...

Slaugytojas tarsi iš siaubo filmo įtariamas sąmoningai numarinęs virtinę pacientų kai nebeturėjo, ko vogti, ieškojo naujų aukų

Ne vienerius metus slaugos namuose Vokietijoje dirbęs lenkų tautybės slaugytojas pražudė...

Grįžus namo vilnietis negalėjo pastatyti automobilio: aikštelę savivaldybė atidavė kaimynams (63)

Įsivaizduokite, grįžtate automobiliu namo, įvažiuojate į automobilių stovėjimo aikštelę ir...

Sausainiai „Oreo“ pakliuvo į „Greenpeace“ akiratį dėl pavojaus orangutanams (4)

Sausainių „ Oreo “ gamintoja tapo naujausiu „ Greenpeace “ taikiniu kampanijoje, kuria...

Elito pamėgtuose „Stikliuose“ įsidarbinęs naujas šefas nepasikuklino: su vidutinybėmis nedirbu (60)

„Relais & Châteaux Stikliai Hotel“ restoranuose vyksta pokyčiai – šį rudenį į...

Baisias ligas ir įvairias vėžio formas sukelia tik vienas įprotis (14)

Lietuvoje rūko apie 30 proc. vyrų, tai yra labai daug palyginus su Skandinavijos šalimis arba JAV,...

Pranckietis mano, kad Seimo nariai turėtų atostogauti kaip mokytojai (260)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis yra įsitikinęs, kad parlamentarų atostogos trukme...

Nuotakos poelgis jaunikį privertė gėdingai sprukti iš ceremonijos (4)

Būsimos nuotakos paskutinės valandos prieš vestuves dažniausiai būna kupinos džiaugsmo ir...