aA
Pirmadienio naktį savo namuose Paryžiuje mirė Lietuvos ambasadorė prie UNESCO Ugnė Karvelis. 66 metų U.Karvelis sunkiai sirgo. Kaip BNS sakė Paryžiuje dirbantis "Laisvosios Europos" radijo žurnalistas Valdas Papievis, paskutine U.Karvelio valia jos pelenus ketinama išbarstyti virš Atlanto vandenyno.
Ugnė Karvelis
© ELTA
Pirmadienį užuojautą dėl U.Karvelis mirties velionės šeimai ir artimiesiems, Lietuvos kultūros žmonių bendruomenei ir diplomatams pareiškė prezidentas Valdas Adamkus.

"Netekome Ugnės Karvelis - ryškiausios ir nepralenktos pastarojo dešimtmečio Lietuvos kultūros ambasadorės, vertėjos ir rašytojos, nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo talkinusios pristatant lietuvių kultūrą pasauliui", - rašoma prezidento spaudos tarnybos išplatintoje V.Adamkaus užuojautoje.

"Išėjusi mokslus Europos universitetuose, gyvenusi tarp Europos ir pasaulio intelektualų, Ugnė Karvelis išsaugojo ištikimybę tėvynei ir jos kultūrai. Šį tikėjimą Lietuva Velionė skleidė visiems šalia esantiems - savo kūryba, savo darbais, savo nepakartojamu gyvumu ir asmenybės žavesiu", - rašoma prezidento užuojautoje.

U.Karvelis atstovaujant Lietuvai UNESCO į pasaulinės kultūros paveldo sąrašą įtraukta Kuršių nerija, Vilniaus senamiestis bei Lietuvos kryždirbystė.

"Išėjo Ambasadorė, visa savo siela ir kasdienine veikla liudijusi nenutrūkstamą dialogą tarp kultūrų ir civilizacijų, Lietuvos ir pasaulio. Jos dvasios šilumos, gyvenimo patirties ir kerinčio asmenybės žavesio taip stigs mums visiems", - rašoma URM paskelbtame nekrologe.

U.Karvelis buvo Prancūzijos ir Lietuvos asociacijos vicepirmininkė ir įkūrėja, Lietuvos rašytojų sąjungos, Prancūzijos vertėjų asociacijos, Paryžiaus Politinių mokslų fakultetą baigusių asociacijos, Oskaro Milašiaus draugų asociacijos, Meksikos draugų asociacijos narė.

U.Karvelis gimė 1935 metais Noreikiškėse, Kauno rajone. Nuo 1940-ųjų mokėsi Berlyne, Kaune, Tiubingene, Paryžiuje, Niujorke. Nuo 1955 metų dirbo Prancūzijos, vėliau - Lotynų Amerikos, Ispanijos ir Portugalijos bei Rytų Europos leidyklų literatūros skyrių vadove.

Nuo 1983 metų U.Karvelis reiškėsi kritikos, vertimų, originaliosios literatūros baruose. Ji paskelbė nemažai literatūros kritikos straipsnių Prancūzijos, Vokietijos, Lotynų Amerikos spaudoje, vedė radijo ir televizijos laidas kultūros ir politikos temomis. 1991 metais ji sukūrė du televizijos filmus apie Lietuvą.

U.Karvelis vertė grožinę literatūrą iš lietuvių, anglų, ispanų ir vokiečių kalbų. Ji yra išvertusi K.Donelaičio, Maironio, Aisčio, B.Sruogos, S.Nėries, V.Mykolačio-Putino, E.Mieželaičio, J.Marcinkevičiaus, M.Martinaičio ir kitų poetų eilių, S.T.Kondroto romaną "Žalčio žvilgsnis" ir kitų kūrinių. Ugnė Karvelis yra parašiusi apsakymų ir romaną "Rytoj traukinių nebebus".

1991-aisiais ji dalyvavo Lietuvos delegacijoje 27-ojoje UNESCO generalinės konferencijos sesijoje, per kurią Baltijos valstybės įstojo į šią organizaciją. 1993-1995 metais U.Karvelis buvo Lietuvos laikinoji reikalų patikėtinė prie UNESCO, nuo 1995 metų - Lietuvos ambasadorė prie UNESCO.

Nuo 2000 metų Ugnė Karvelis buvo paskirta UNESCO Nematerialaus ir žodinio paveldo vertinimo komisijos, sudaromos iš 18 pasaulinio garso asmenybių, nare.

U.Karvelis inicijavo daugelio Lietuvai svarbių tarptautinių projektų įgyvendinimą - Asocijuoto fundamentaliųjų mokslų ir universitetinio mokslinio ugdymo centro įkūrimą prie Vilniaus universiteto, Kultūros vadybos ir politikos katedros įsteigimą prie Dailės akademijos, M.K.Čiurlionio parodos pristatymą Paryžiuje, tarptautinės konferencijos "Dialogas tarp civilizacijų" surengimą Vilniuje.

Už nuopelnus Lietuvai 2001 metais U.Karvelis apdovanota Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu. Lietuvos URM sudarė U.Karvelis laidotuvių organizacinį komitetą, kuriam vadovauja ministerijos sekretorius Neris Germanas.

U.Karvelis yra pirmoji atkurtos nepriklausomos Lietuvos ambasadorė, mirusi savo darbo vietoje užsienyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įvertinkite patys, kaip Labanoro giria keitėsi nuo 1984 m. iki šių dienų: viską parodo palydovinės nuotraukos

Literatūroje Labanoro giria apibūdinama kaip antras pagal plotą miškų masyvas Lietuvoje. Girios...

Vilniaus centras vairuotojams nepasiekiamas: uždaro pagrindines gatves, nepaisantiems draudimo – baudos (38)

Popiežius Pranciškus Lietuvoje lankysis savaitgalį , tačiau jau penktadienį Vilniaus...

Kuodis apie kainas: Lietuva turi seną rimtą bėdą (110)

Bandymo didinti kainas, nes mažėja pirkėjų strategija niekur neveda, sako ekonomistas Raimondas...

Vladimiras Laučius. Pasprinkite savo mediena. Atsakymas urėdams ir babuinams (296)

Daug visko pasakyta miškų kirtimo tema. Kadangi šia sritimi domiuosi seniai, nemažai bendravau su...

Liberalų reakcija į Šimašiaus sprendimą: tai „Auroros“ šūvis partijai (69)

„Remigijaus žingsnis buvo tas „Auroros“ šūvis, po kurio, bijau, kad prasidės liberalų, kaip...

Aviečių augintojai gamtos malonėje – šie metai geri, bet neaišku, kas bus po rudens išdaigų

Literatūroje rašoma, kad aviečių sezonas baigiasi, kai prasideda pirmosios šalnos, tačiau...

„Rytas“ pristatė biudžetą, tikslus, Gudelis metė akmenį į „vieno klubo“ daržą (98)

Vilniaus „Ryto“ krepšinio klubas penktadienį pristatė netrukus prasidedančio 2018-2019 m....

Šefas parodė, kaip išsikepti visame pasaulyje dievinamus kanadietiškus blynus (6)

Nacionalinės šefų rinktinės narys, virtuvės šefas Nikita Vornikas neįsivaizduoja savaitgalio...

Lietuvis Kretoje aptiko įspūdingą radinį: iš pradžių man grasino kalėjimu (88)

„Graikai, kuriems parodydavau savo radinį, išsigąsdavo, kad mane pasodins į kalėjimą“, –...

Savaitgalio maršrutas: aplankykite gražiausias Lietuvos pilis ir dvarus (1)

Iškyla ir ekskursija vienoje gražiausių Lietuvos vietų, kai jums reikės tik automobilio ir geros...