aA
Trečiadienio rytą mirė filosofas, kultūros kritikas, buvęs Europos Parlamento narys Leonidas Donskis. Šią žinią DELFI patvirtino artimi jo šeimos draugai.
Mirė Leonidas Donskis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Spėjama, kad L. Donskį oro uoste ištiko širdies smūgis.

Pranešama, kad 5:30 jis susmuko Vilniaus oro uoste. Atvykę greitosios pagalbos medikai bandė gaivinti filosofą, tačiau pastangos jau buvo bevaisės.

Filosofas ruošėsi skrydžiui į Ukrainą, BNS sakė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius profesorius Juozas Augutis.

„Tai didžiulė netektis, kartu su juo išėjo ir universiteto dalis. L.Donskis buvo ir filosofijos, ir politikos, ir kitų mokslų grandas“, - BNS teigė rektorius.

Anot rektoriaus, universitetas turbūt siūlys L.Donskį šarvoti VDU Didžiojoje auloje Katalikų teologijos fakulteto rūmuose.

L. Donskiui buvo 54 metai.

L. Donskis gimė 1962 m. rugpjūčio 13 d. 1985 m. baigė lietuvių filologiją ir teatro pedagogiką Lietuvos konservatorijos Klaipėdos Pedagoginiame fakultete. 1987 m. baigė filosofiją Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakultete. 1990 m. gruodžio 11 d. VU apgynė disertaciją tema „Kultūros krizės ir jų filosofinė refleksija (O. Spenglerio, A. Toyonbee ir L. Mumfordo istoriosofinių koncepcijų istorinė-metodologinė analizė)“, filosofijos kandidatas (Vilniaus universitetas), 1999 m. Helsinkio universitete apgynė disertaciją, socialinių mokslų daktaras.

Nuo 2002 m. L. Donskis buvo VDU Politologijos katedros profesorius ir Išeivijos studijų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas. 2003–2005 m. – VDU Filosofijos katedros vedėjas. 2004 m. VDU atliko habilitacijos procedūrą (humanitariniai mokslai, istorija – darbai iš idėjų ir sąmoningumo istorijos). 2005 m. VDU Senatas suteikė profesoriaus pedagoginį vardą. Nuo 2005 m. – VDU Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktorius, o nuo 2006 m. – Politologijos katedros profesorius. Nuo 2005 m. – VDU Senato narys.

2009 m. Europos Parlamento rinkimuose Lietuvoje išrinktas į Europos Parlamentą Liberalų sąjūdžio (LRLS) rinkiminiame sąraše (kandidatavo 1-uoju numeriu; už LRLS balsavo 7,36 % rinkėjų), vienintelis LRLS atstovas EP.

Prieš tris savaites L. Donskis DELFI studijoje diskutavo su istoriku Alfredu Bumblausku.

Kviečiame pasižiūrėti įrašą:

Laidoje „Užkulisiai“ Leonido Donskio portretas asmeninės bibliotekos fone: savianalizės ir asmenybės raidos istorija

D. Grybauskaitė: Lietuva neteko iškilaus humanitaro, gynusio laisvės idėjas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė išreiškė užuojautą mirus L. Donskiui.

„Lietuva neteko iškilaus humanitaro, savo akademinėje ir visuomeninėje veikloje aktyviai gynusio laisvės ir žmogaus orumo idėjas. Profesorius L.Donskis buvo tvirtas europinių vertybių ir vakarietiško mąstymo pavyzdys ne tik jaunajai kartai, bet ir visiems Lietuvos žmonėms“, – rašoma Prezidentūros paskelbtoje šalies vadovės užuojautoje.

Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Taip pat savo užuojautoje D.Grybauskaitė pabrėžė, kad būdamas Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės pavaduotojas ir aktyvus šios bendruomenės narys L.Donskis svariai prisidėjo išsaugojant šalies žydų kultūrą ir jos paveldą, skleidžiant tolerancijos, lygybės ir pagarbos žmogui idėjas.

L. Donskio kolega G. Mažeikis: tavo darbus mes užbaigsime

VDU profesorius Gintautas Mažeikis savo socialinio tinklo paskyroje taip pat pareiškė užuojautą dėl kolegos netekties.

Gintautas Mažeikis
Gintautas Mažeikis
© A. Aleksandravičiaus nuotr.

„Mirė mano draugas, bendražygis, kolega, santarietis, V. Kavolio ir A. Štromo sekėjas, daugybės knygų ir straipsnių autorius, Lietuvos dvasinio vardo nešėjas profesorius L. Donskis. Užuojauta artimiesiems, draugams. Prašau visus pagerbti mintimis ir jausmais. O atminimo kalbos ir rašymai bus vėliau. Liko nutraukti mylimi ir draugystės santykiai, pradėtos ir nebaigtos knygos, pakviesti ir nesutikti draugai, įpusėti projektai... Tačiau, bet kokiu atveju, Leonidai – ilsėkis ramybėje, o mes tavo darbus pagal galimybes užbaigsime, draugus priimsime ir santykius tęsime. Labai, labai gaila tavo išėjimo“, - apgailestavo G. Mažeikis.

Premjeras: netektis visos valstybės šviesuomenei

Užuojautą dėl filosofo mirties jo šeimai bei artimiesiems išreiškė ir premjeras Algirdas Butkevičius.

Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius
© DELFI / Domantas Pipas

„Skaudžiai ir netikėtai netekome filosofo, eseisto, žymaus mąstytojo Leonido Donskio. Šis žmogus skvarbiu intelektualo žvilgsniu akylai stebėjo mūsų gyvenimą ir savo įžvalgomis stengėsi jį padaryti tauresnį. Leonido Donskio išėjimas – didelė netektis visai mūsų valstybės šviesuomenei, visiems, kuriems svarbios pamatinės vertybės. Reiškiu nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems, bičiuliams, visiems pažinojusiems šią iškilią asmenybę“, – sakoma Vyriausybės vadovo užuojautoje.

V. Adamkus: L.Donskis buvo Lietuvos šviesulys

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad trečiadienį netikėtai miręs filosofas Leonidas Donskis buvo šviesulys Lietuvos moksle ir visuomeniniame gyvenime, nuoširdžiai rūpinęsis valstybės raida.

VDU Tarybos pirmininkas V. Adamkus
VDU Tarybos pirmininkas V. Adamkus
© VDU

„Tai yra milžiniška netektis Lietuvos valstybei. Asmeniškai išgyvenu dėl nuoširdaus artimo bičiulio netekties“, - BNS sakė prezidentas.

„Manau, kad L.Donskis buvo Lietuvos gyvenime šviesulys, ne tik moksle, bet ir valstybės, visuomeniniame gyvenime. Jis rūpinosi dėl Lietuvos ateities, savo išmintimi ir patarimais stengėsi įnešti giedrumo, sąžiningumo į mūsų gyvenimą. Tikiuosi, kad jis paliko pavyzdį ateinančioms kartoms, kaip reikia gyventi, siekti aukštesnių tikslų ir tikėti ateities Lietuva“, - kalbėjo V.Adamkus.

R. Šimašius: mums tikrai jo trūks

„Leonidas Donskis buvo ir kūrybingas, ir ramus, pozityviai nusiteikęs“, – sakė DELFI konferencijoje apsilankęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

DELFI primena, kad trečiadienio rytą miręs filosofas, kultūros kritikas 54-erių L. Donskis su Liberalų sąjūdžiu kandidatavo į Europos parlamentą.

Vos prieš mėnesį R. Šimašius sakė L. Donskį aplankęs jo sodyboje.

„Tai netektis daugeliui Lietuvos žmonių – tai buvo puikus pašnekovas ir labai pozityvus asmuo. Ačiū, Leonidai, už viską, ką padarei. Mums tikrai jo trūks“, – sakė R. Šimašius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (335)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (70)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

Žiniasklaida: išpuolio Strasbūre vykdytojas neutralizuotas (27)

Policijos pareigūnai skelbia, kad šaudynes Strasbūre sukėlęs užpuolikas neutralizuotas, rašo BBC.

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (72)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Traumą patyrusiam Valančiūnui atlikta operacija (8)

Absoliutūs NBA lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23/7) neribotam laikui neteko savo centro iš...

Iš Europos – vieningas smūgis Rusijai (164)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar pusmečiui pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai,...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1140)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (154)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...

Dovanų kortelės: nuo „McDonalds“ pinigų iki universalių elektroninių (5)

Dovanų kortelių pasaulinė rinka siekia šimtus milijardų eurų ir kasmet paauga po beveik 16 proc....