„Čia išlygų nebus, mūsų piliečių interesai yra prioritetas ir visada mes juos ginsime, kur yra tam pagrindo“, - BNS pirmadienį sakė ministras.

Į Lietuvą sekmadienio naktį sugrįžo iš Izraelio dėl grėsmės nacionaliniam saugumui išsiųsta Gabrielė Tervidytė. Ji teigia buvusi neįleista dėl to, kad su Palestinoje įgyvendina projektus su nevyriausybininkais.

L. Linkevičius teigė kol kas negalintis spręsti, „kas šioje istorijoje teisus“.

„Tai labai jautrus klausimas, Izraelio ir Palestinos konfliktas yra tiek gilus, tiek skausmingas ir kruvinas, kad aš negaliu pasakyti, kas čia teisus“, - sakė ministras.

Jis teigė, kad diplomatai dar planuoja susisiekti su grįžusia G. Tervidyte, neįleidimo priežastis mėgins sužinoti ir iš Izraelio. L. Linkevičius pabrėžė, kad to nebūtina daryti siunčiant notą, ir jis sakė negalintis garantuoti, jog į Izraelį bus kreipiamasi būtent nota.

„Manau, kad pirmiausia tai turi būti nuodugniai išsiaiškinta, ir jeigu ta informacija bus pakankamai suprantama, tai mes pagal ją ir orientuosimės, kaip čia elgtis, nes Izraelis irgi turi savo argumentų ir turi savo motyvų, ir teisę spręsti“, - kalbėjo Lietuvos ministras.

Į Lietuvą grįžusi G. Tervidytė BNS sakė pastaruosius kelerius metus vykdanti projektus Palestinoje, kurių metu dirba su nevyriausybinėmis organizacijomis. Pasak G. Tervidytės, keli iš jų buvo finansuoti Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos.

G. Tervidytė pasakojo, kad paskutinio įgyvendinto projekto metu dirbo su palestiniečių organizacija, kuriančia technologijas, kurios padeda vaikams autistams.

Ji teigė esanti įsitikinusi, kad būtent dėl visos šios veiklos Izraelio pareigūnai jai uždraudė atvykti į šalį.

Ministras L. Linkevičius teigė, kad „būtų nenormalu“, jeigu G. Tervidytė į Izraelį iš tikrųjų buvo neįleista dėl vykdytų projektų.

„Ta tema tikrai yra jautri ir, be abejo, Izraelis labai atidžiai stebi tą situaciją, kad niekas nekomplikuotų ir taip sudėtingos saugumo situacijos toje šalyje. Mes tą suprantame, gerbiame, bet norime vis tiek išsiaiškinti“, - sakė ministras.

G. Tervidytė Davido Beno-Guriono oro uoste Tel Avive buvo sulaikyta praėjusį trečiadienį. Jai uždrausta patekti į Izraelį, nebent šios šalies Vidaus reikalų ministerija (VRM) suteiktų tam atskirą leidimą.

Paprašyta įvertinti Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos reakciją į jos sulaikymą, G. Tervidytė sakė, kad „mes puikiai žinome Lietuvos užsienio politiką Izraelio atžvilgiu ir aš manau, kad čia daug komentuoti nereikia“.

„Jeigu įteiks notą, tai aš tikrai būsiu pozityviai nustebusi“, - pridūrė ji.

Lietuva yra viena iš tvirčiausių Izraelio rėmėjų Europos Sąjungoje ir paprastai nepalaiko palestiniečių iniciatyvų Jungtinėse Tautose.

Palestiniečiai siekia valstybės Vakarų krante, Gazos ruože ir Rytų Jeruzalėje, kurias Izraelis užėmė per 1967 metų karą. Izraelis iš Gazos pasitraukė 2005 metais, bet iki šiol blokuoja anklavą, kuriame įsitvirtinę „Hamas“ islamistai.