Vyriausybės sprendimu ministrai reprezentavimui galės išleisti nebe tris vidutinius mėnesinius darbo užmokesčius (VMDU), o keturis - po 5079 litus. Pasak dienraščio "Lietuvos žinios", šio nutarimo projektą parengė Finansų ministerija (FM).
© Corbis
FM atstovų teigimu, ministrams daugiau pinigų reikia todėl, kad Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą padaugėjo vizitų, oficialių priėmimų, susitikimų. Tačiau daug keliaujančio ir dažnai užsienio svečius priimančio premjero fondas liko toks pat - 3 VMDU.

Nei Vyriausybės vadovas, nei ministrai už reprezentavimo fondų lėšų panaudojimą neprivalo atsiskaityti. Kam išleidžiami šie pinigai, žino tik jie patys, nes fondais disponuoja savo nuožiūra. Todėl patvirtinti, ar lėšos išleistos reprezentavimui, neįmanoma.

Pagal nustatytą tvarką iš reprezentacinių fondų turėtų būti dengiamos išlaidos, skirtos dovanoms, suvenyrams, gėlėms per vizitus ir priėmimus pirkti, svečiams priimti, taip pat atsirandančios lankantis švietimo ir sveikatos apsaugos įstaigose bei labdaros ir kultūros renginiuose. Be to, premjeras ir ministrai švenčių proga gali nupirkti dovanėlių vaikams, sušelpti per stichines nelaimes nukentėjusius asmenis.

Žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė teigė reprezentacinių išlaidų turinti nemažai, tačiau tikino nei raginusi, nei kritikavusi FM projektą.

"Turint galvoje tokio žingsnio nepopuliarumą, galbūt galėjome ir apsieiti be to padidinimo. Tačiau jis tikriausiai įvertintas atsižvelgus į daugumos Vyriausybės narių poreikius. Manau, nė vienas ministras iš to nepralobs, o reprezentacijai bus padaryta teigiama įtaka", - sakė K.Prunskienė.

Ministrė tvirtino, kad jai pačiai dažnai tenka kur nors pakviesti kolegas Briuselyje, įteikti lietuviškų suvenyrų.

Paklausta, kaip vertina nuostatą, kad už reprezentacinių lėšų panaudojimą neprivalu atsiskaityti, K.Prunskienė sakė mananti, jog tai tarptautinė tradicija.

"Tie pinigai, palyginti su užsienio kolegų, yra labai kuklūs. Jei reikėtų jiems tvarkyti atskirą buhalteriją, tai jau nebūtų reprezentacinės išlaidos", - teigė K.Prunskienė. Ji sakė turinti nemažai išlaidų, kurių reprezentacijai nepriskirianti - tai labdarai nukreipiamos lėšos.

Reprezentavimo fondus turi ne tik ministrai ir premjeras, bet ir jų vadovaujamos ministerijos, Vyriausybės kanceliarija. Ši reprezentavimui turi teisę išleisti iki 5 proc. paprastųjų išlaidų, tai yra daugiausia 1,2 mln. litų. Tačiau tiek lėšų nepanaudojama.

Pavyzdžiui, šiais metais, Vyriausybės kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjos Zitos Riškuvienės teigimu, reprezentacija kainavo apie 940 tūkst. litų.

Aukščiausius kitų šalių vadovus priimanti Prezidentūra kasmet reprezentacinėms išlaidoms skiria maždaug 500-600 tūkst. litų.Tačiau asmeninis valstybės vadovo reprezentavimo fondas dabar pasidarė mažesnis už ministrų. Jis, kaip ir premjero, siekia 3 VMDU (3479 litų). Tačiau dėl šių pinigų panaudojimo prezidentas taip pat neprivalo atsiskaityti.

Seimas reprezentavimui kasmet išleidžia apie 600 tūkst. litų, nors pagal nustatytą tvarką šioms reikmėms galėtų skirti per 3 milijonus. Pasak parlamento kanceliarijos Finansų departamento direktorės Danutės Petrauskienės, paprastai panaudojamos lėšos tesudaro apie 22-23 proc. nustatyto maksimumo.

Reprezentaciniai pinigai naudojami delegacijoms iš kitų valstybių priimti, Seimo vadovų vizitams į užsienį aprūpinti, pirkti dovanoms.

Tačiau asmeninis Seimo pirmininko reprezentacinis fondas yra keliskart didesnis už prezidento, premjero ir ministrų. Parlamento vadovas gali kiekvieną mėnesį disponuoti net 12 VMDU (per 15 tūkst. litų) dydžio fondu.

Šiuo metu Seimui svarstant savo Statuto pataisų paketą esama siūlymo šį fondą sumažinti iki 3 VMDU. Tačiau jam jau nepritarė parlamentinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Kita vertus, Statute siekiama įtvirtinti nuostatą, kad Seimo pirmininkas turi atsiskaityti už visų, o ne pusės fondo lėšų panaudojimą, kaip yra dabar.

Opozicijai priklausantys Seimo nariai, įtariantys, kad fondu gali būti piktnaudžiaujama siekiant politinių tikslų, jau ne kartą siūlė jį gerokai sumažinti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Kai Rumunija mus aplenkia (167)

Šiuo metu sudėtingoje politinėje situacijoje esančios Rumunijos vardas Lietuvoje minimas ne tik...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (275)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (187)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Danguje virš Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai (1)

Danguje netoli Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai.

Parduotuvėje kilo įtarimų: ar čia – ne alkoholio reklama?

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Kaune, Savanorių prospekte esančioje parduotuvėje „ Hyper...

Panevėžio rajono medikai pas ligonius vyksta „plikomis“ padangomis (3)

Naujienų portalą JP pasiekė informacija, kad VšĮ Panevėžio rajono poliklinikos Greitosios...

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (15)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Pasikeitimai darbo rinkoje: lūpdažių pardavėjos tampa IT įmonių vadovėmis (39)

Moterys gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms,...

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (254)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (83)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...