Tai žymi pirmuosius Vyriausybės žingsnius vykdant pernai priimtą Konstitucinio Teismo nutarimą, kad iki tol egzistavusi galimybė gauti būstą prezidento našliams yra neteisėta privilegija dėl asmens socialinės padėties.

Siūlydama naują teisinį reguliavimą ministerija pabrėžia prezidento sutuoktinio statuso svarbą ir siūlo būstą šalies vadovo našliui suteikti, jeigu jis sutuoktinio funkcijas vykdė ne mažiau kaip trejus metus.

Pagal siūlymą, našliui būstas būtų suteikiamas panaudos pagrindais.

„Nustatant reikalavimą valstybiniame ir (ar) diplomatiniame protokole nustatytas Respublikos prezidento sutuoktinio funkcijas vykdyti ne trumpiau kaip 3 metus, užtikrinama, kad Respublikos Prezidento sutuoktinio indėlis, vykdant minėtas pareigas, būtų pakankamai svarus“, – rašoma siūlomų įstatymų pataisų aiškinamajame rašte.

Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, prezidento sutuoktinio statusas yra ypatingas ir neatsiejamas nuo paties šalies vadovo statuso.

Ji pabrėžia, kad sutuoktinis atlieka reprezentacines funkcijas, kurioms reikalingos pastangos, valia, pasiaukojimas ir laikas.

Iki pernai gruodžio galiojusį reguliavimą prieštaraujančiu pagrindiniam šalies įstatymui pripažinęs Konstitucinis Teismas bylą nagrinėjo pagal Vyriausybės kreipimąsi.

Į teismą tada kreiptasi Vyriausybei siekiant išsiaiškinti, ar ji turi siūlyti būstą mirusio prezidento Algirdo Mykolo Brazausko našlei Kristinai Brazauskienei.

Ji pernai po teismo sprendimo išsikėlė iš rezidencijos Turniškėse ir galiausiai nesutiko apsigyventi jokiame Vyriausybės jai pasiūlytame alternatyviame būste.